Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce curs sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013
Salutare, dupa cum spune si titlu as dorii ca in viitorul apropiat sa invat o meserie si nu vreau sa mi irosesc timpul degeaba.

Ce curs as putea sa fac prin care sa am si sanse de angajare rapide. Ce se cauta pe piata muncii?

Initial eu ma gandisem la cursul de stivuitorist,ce spuneti?

Sunt tânar,am 26 de ani,12 clase absolvite permis B si momentan sunt casier la o casa de pariuri.

Edited by Jericho22, 09 May 2019 - 23:29.


#2
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nici un curs nu te ajuta sa te angajezi.
Sunt doar o chestie la moda, pentru care se primesc finantari din bani publici si atat.

Pila sa cauti, nu curs, cursul e inutil, nu te poate ajuta cu nimic, in schimb pila te poate duce sus.

#3
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View Postprojectfp, on 09 mai 2019 - 23:31, said:

Nici un curs nu te ajuta sa te angajezi.
Sunt doar o chestie la moda, pentru care se primesc finantari din bani publici si atat.

Nu te contrazic insa m am saturat sa ma lovesc de usi inchise...

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostJericho22, on 09 mai 2019 - 23:26, said:

Ce curs as putea sa fac prin care sa am si sanse de angajare rapide. Ce se cauta pe piata muncii?
Tu vrei ceva de genul Caritas: sa platesti 500-1500 de lei pe un curs si sa-ti aduca 8000 - 12.000 lei intr-un an, n'asa? Da' instant si fara discutii.

No, ce sa zic, spor!

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Fara pile si bani e cam greu sa te angajezi pe bune in ziua de azi in anumite domenii.
Ca it-ist nu stiu daca ti s-ar potrivi sau ai avea rabdare sa inveti.
Eu te-as sfatui sa incerci:
-mecanic auto
-frizer (stilist cum se spune la noi)

Sau sa mergi in afara la munca. Esti tanar si ai tot viitorul in fata. Jobul actual e de supravietuire, e pacat sa ramai plafonat.

Am uitat. Invata gramatica la romana si putina gramatica la engleza parca si dai la jandarmerie sau politie... :)

View Postdexterash, on 09 mai 2019 - 23:38, said:

Tu vrei ceva de genul Caritas: sa platesti 500-1500 de lei pe un curs si sa-ti aduca 8000 - 12.000 lei intr-un an, n'asa? Da' instant si fara discutii.

No, ce sa zic, spor!

Cum ai dedus asta ? Cat ai vrea sa coste un curs , cand un an de facultate e in general vreo 3000lei ... ??? El doreste un job mai bun, chiar daca la inceput o sa castige mai putin, pe viitor sa poata avansa in ceea ce face. Nimeni nu s-a nascut invatat.

Edited by TruculMagic, 09 May 2019 - 23:40.


#6
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
In Romania, iti vor cere cursul toti, au nevoie de hartia aia. In Anglia nu.

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostTruculMagic, on 09 mai 2019 - 23:40, said:

El doreste un job mai bun, chiar daca la inceput o sa castige mai putin, pe viitor sa poata avansa in ceea ce face.
Stivuitorist-sef, nu? Sau triplu-stivuitorist, conducand 3 utilaje, n'asa? Ai citit ce a scris sau nu prea?

E plina lumea (si viata) de din astea care "investesc" 500-1500 de lei in ei (banuiesc cam pe acolo pretul unui curs), dar viseaza 3000 lei/luna. Pana mea, raportat la treaba asta, daca investesc 500 de euro in mine, 3000 de euro/luna ar trebui sa-i primesc fara sa zica vreunu' nu, n'asa?

Iar daca investesc 1500 euro intr-un curs...deja mi-s ceva CEO/CFO/CTO sau pe acolo.

Edited by dexterash, 09 May 2019 - 23:47.


#8
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View Postdexterash, on 09 mai 2019 - 23:38, said:


Tu vrei ceva de genul Caritas: sa platesti 500-1500 de lei pe un curs si sa-ti aduca 8000 - 12.000 lei intr-un an, n'asa? Da' instant si fara discutii.

No, ce sa zic, spor!

Eu vreau sa invat o meserie care pe viitor sa mi asigure traiul,e chiar asa greu sa intelegi?



#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Incearca in constructii/instalatii: zidar, zugrav, instalator etc. Astea vor fi mereu la mare cautare, ori aici, ori peste hotare. Daca esti serios si nu te gandesti doar cum sa tragi tepe, vei avea lucrari de va trebui sa mai refuzi din ele. Eventual intreaba pe cineva cunoscut care lucreaza in domeniu, vezi daca te ia ucenic, ca sa-ti faci "intrarea". Apoi, cand capeti experienta, o sa poti sa te descurci pe cont propriu.

Sau dai C+E, atestatele si te angajezi sofer pe TIR. E grea meseria, o sa fii mult timp departe de casa, dar se si castiga destul.

#10
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Numai oameni rai, speriati de concurenta...
Alege ce iti place, eventual la ce ai pila sa te bage pe un post caldut, nu lua in seama oamenii rai.

#11
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
primul pas: intra in PSD...in timp poti ajunge si prim-ministru .

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Termina frate cu pilele, daca asa ti-ai gasit tu de munca, nu inseamna ca asa au facut toti :ciocan: Plus ca daca avea pile, nu statea sa intrebe aici.

Dar e criza mare de meseriasi, pentru ca toti s-au carat in vest. Ar fi bine sa mai ramana cate unul si pe aici, ca iti arde buza sa gasesti un zugrav sau un instalator...

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostJericho22, on 09 mai 2019 - 23:49, said:

Eu vreau sa invat o meserie care pe viitor sa mi asigure traiul,e chiar asa greu sa intelegi?
Traiul ti-l asiguri tu, nu meseria. Iar meseria nu ti-o alegi, ci ti-o formezi. In timp. Ce ceri tu nu difera cu nimic de cursurile si tampeniile despre "cum sa faci bani gratis/ieftin si rapid". Cum spuneam, Caritas. Ponzi. Cam pe acolo...

View Postpufonel, on 10 mai 2019 - 00:02, said:

Dar e criza mare de meseriasi, pentru ca toti s-au carat in vest. Ar fi bine sa mai ramana cate unul si pe aici, ca iti arde buza sa gasesti un zugrav sau un instalator...
Da, dar meseriasul nu e cel care se apuca maine de asta pentru ca a vazut ieri un tutorial pe YouTube...

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJericho22, on 09 mai 2019 - 23:26, said:

Ce se cauta pe piata muncii?
Trage un ochi prin site-urile cu joburi.

#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Sofer C+E si atestat de stivuitor. Emigrezi si gasesti ceva cam la 130 lei/ora.

Edited by keta, 10 May 2019 - 01:20.


#16
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
Majoritatea numai cu raspunsuri pe langa, specific acestui forum. De ce nu te apuci sa te specializezi in IT, chiar cauta cineva pe forum IT-isti pentru firma lui. Sau in constructii, toti cauta muncitori, electricieni, etc. Si poate ajuns eventual sef de echipa. Daca ai masina poti sa te apuci de Uber in Bucuresti pe langa job pana gasesti ceva, ca sa mai castigi un ban in plus, sau Uber eats daca ai bicicleta. Sau poti sa te apuci de facultate si de modulul psihopedagogic ca sa te faci profesor, de romana, mate, sau alta materie de bac, ca sa dai meditatii.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde în ce zonă locuiești, dacă ești într-un oraș industrial, ceva electrician, operator CNC sau de ce nu sudor.
Dacă ești într-un oraș cu IT, niște cursuri de câteva luni care să te învețe noțiuni de bază, apoi poți face chiar mate-info.

#18
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Nu specifici orasul in care stai.Ca stivuitorist vei gasi imediat de munca in orase in care exista depozite de marfa si activitatea de depozitare/logistica este dezvoltata.Ia in calcul si mediul de lucru.Fiindca stivuitoristul lucreaza in hala,in conditii nu foarte prietenoas.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate