Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 

Problema GTX 970 PNY !

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
WizKid98

WizKid98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2017
Salutare tuturor ! Am o mica mare problema si am nevoie de ajutor , am achizitionat recent o placa video gtx 970 si am observat ca in load dupa ce trece de 45-50 de grade incepe sa tremure ecranul , e ca si cum ar fi frame-urile , nu sunt dungi colorate sau chestii de genul dar sunt tot un fel de dungi orizontale si se intampla doar la temperaturi ridicate , pe langa asta am observat ca si 2 condensatori au fost deslipiti si lipiti inapoi spre partea din fata a placii (spre conectorii dvi / hdmi / etc) , daca ma poate ajuta cineva cu un sfat , mi-ar prinde foarte bine , am incercat sa schimb pasta , am inversat cablurile pe alimentare dar degeaba ... multumesc anticipat tuturor celor ce ma vor ajuta cu diferite raspunsuri !

imi cer scuze de dublu post dar am uitat sa precizez faptul ca placa nu provoaca crashuri sau black screenuri sau fel si fel de probleme de genul asta

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,974
  • Înscris: 06.09.2008
Ai luat una "reparata"...

Eu recomand la cei cu bugete mici achizitia de placa video sh dar DOAR local, o iei de la casa omului, nu de pe strada nu prin posta.
Daca ai luat-o prin posta.... adio

Edited by sirgoofy, 09 May 2019 - 18:31.


#3
WizKid98

WizKid98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2017
nu , am luat-o printr-o firma de curierat cu livrare cu verificare , ba chiar baiatul a si asteptat sa pot testa placa 10 minute si nu erau probleme asa ca am luat-o , apoi sa aflu mai tarziu cand am pus-o la adevaratul test (niste jocuri ) ca are probleme , dar nu stiu ce probleme , daca as sti poate as putea sa o fac

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Poi si cum ai testat placa alea 10 minute ?!
Sa inteleg ca e second hand, de la persoana fizica, fara retur ?
Asta e, gasesti un service mai bun decit al lui, daca se mai poate repara.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,974
  • Înscris: 06.09.2008
Posta, curier, acelasi lucru... imo e adio

Daca stai intr-un oras mediu - mare gasesti placi cate vrei local..doar prin sate o fi mai greu.

#6
WizKid98

WizKid98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2017
sunt din oras , din Galati mai precis , sunt o multime de placi intradevar de vanzare pe aici dar sunt la preturi foarte mari spre deosebire de cat am dat eu pe asta , nu ma judecati va rog cu raspunsuri gen " primesti de cat ai dat" sau chestii de genul , atat am putut

placa am testat-o in Heaven Benchmark si a fost ok , si chiar a sarit atunci de 50 de grade , urcase prin 60-65 si nu facea asa

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,974
  • Înscris: 06.09.2008
Cat ai dat pe ea ?
Era ieftina cu un motiv..

#8
WizKid98

WizKid98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2017
am luat-o cu 400 de lei cu tot cu transport

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,974
  • Înscris: 06.09.2008
E o 970 la 450 in Braila, probabil negociabil la 400.
+10lei cat te costa drumul.

Asta e, asa invata omul

Mai e una in orasul tau, dar are cooler turbina.. 400 negociabil.



Ai conectat-o corect la sursa, adica prin cablu/mufa 8pin nu 6pin da ?

Edited by sirgoofy, 09 May 2019 - 18:57.


#10
WizKid98

WizKid98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2017
are 2 conectori cu 2 mufe de 6 pini fiecare , da sunt conectate corect , chiar am incercat sa inversez cablurile intre ele , si la fel e

eu am la sursa 4 conectori 6+2 pin

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai văzut condensatorii relipiti când ai luat-o?
Acum ce sfat dorești? E defecta.
Ai garanție la ea? Însă nu cred ca faci ceva cu garanția dacă are C lipiți pe partea opusa.

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ce naiba garantie sa aiba second hand de la persoana fizica, si reparata si/sau bulita pe deasupra ???????

#13
WizKid98

WizKid98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2017
vad ca unii nu ati inteles , placa arata impecabil , nu se vede absolut nimic pe ea , condensatorii sunt la locul lor nu pe partea opusa dar se cunoaste lipitura daca este privita cu atentie

si daca pot spune asa nici probleme de functionare nu are , ci doar la temperaturi mari apar dungile alea orizontale care nu se vad decat cand monitorul are luminozitatea joasa sau intr-un joc in zonele cu umbra sau noapte

si chiar daca se vad sau nu se vad imi provoaca dureri de cap

#14
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postdorin_2k, on 09 mai 2019 - 19:05, said:

Nu ai văzut condensatorii relipiti când ai luat-o?
Acum ce sfat dorești? E defecta.
Ai garanție la ea? Însă nu cred ca faci ceva cu garanția dacă are C lipiți pe partea opusa.
Pune si tu poza aia cu condensatorii s-o vad (vedem) si eu (noi)!!!

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001
Tine-o sub 40 grade si scapi de stress. Cum? Raceste-o sau nu o forta. Dar de asta ai luat-o. Sa o fortezi.
Dar... e defecta. De ce crezi ca a vandut-o?

#16
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,816
  • Înscris: 09.12.2012
https://www.ifixit.c...in an oven/2240


Tare mi-e teama ca placa ta a trecut prin procesul de mai sus,ori a fost folosita la minat / ori cel care ti-a vandut-o ia facut Overclock si a busit-o in timp.
Din pacate nu mai ai ce sa ii faci,cea ce descri tu se numesc "GPU artefacts" semn ca memoria e aproape gata,si memoria placi nu o poti inlocui (memoria placii video -> Video Memory sau vRAM ).
Tocmai te-ai ales cu un GPU "in drum spre moarte",  ai si platit niste banuti pe ea dejaba...

Edited by Petran_Marius, 09 May 2019 - 21:54.


#17
WizKid98

WizKid98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2017
nu are artefacte , nu cred ca am precizat asta , sunt ca niste umbre orizontale putin vizibile doar la temperaturi mari si doar in jocuri din cate am observat acum , crashuri nu da , black screenuri nu da , erori nu da , memoria nu are nimic , singura problema fizica pe care am gasit-o a fost la cei 2 condensatori de care am mai precizat

stiu si eu ce fel arata niste artefacte si chiar nu au nicio legatura cu artefactele , tocmai de asta am venit sa cer niste pareri aici

maine o sa fac si niste poze si am sa le postez

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003
Ar fi interesante niste poze pentru analiza dar eu zic sa te gandesti dega la alta oricum...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate