Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Anulare Contestatie Auto

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
haisalut

haisalut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.12.2016
Va salut! Luna trecuta, mi a fost suspendat permisul de conducere pe o perioada de 30 de zile pt neacordare de prioritate,la un indicator cu cedeaza trecerea, pe drumul Iasi-Bacau, pe centura Romanului.
   Pe scurt, din cate imi amintesc de pe drumul prioritar venea o masina cu viteza redusa, pe care nu am incomodat o nici eu, nici cel din spatele meu. Si la scurt timp, m a tras un Logan neinscriptionat pe dreapta. Fiind prima data cand m a oprit politia, si incepator fiind, am lasat capul plecat si nu am contrazis cu nimic spusele politistilor. Am semnat si am plecat.
   A2a zi am fost sa imi iau dovada fara drept de circulatie ca sa imi inceapa suspendarea mai rapid si sa nu trebuiasca sa mai astept alea 15 zile. Acasa cand am ajuns, era un prieten de al tatalui meu care e tot politist, chiar ceva mare in grad, nu stiu exact..si doar uitandu se pe procesul verbal fara sa i explic ce si cum, mi a sugerat sa fac contestatie pt ca nu era completat conform si ca as avea sanse mari sa castig in instanta.
  Am facut si contestatia, a fost trimisa la judecatoria Neamt si de atunci tot astept. Abia saptamana trecuta am primit o foaie prin care ma instiinta ca a ajuns contestatia. Acum, ca sa imi pot recupera carnetul pe perioada procesului trebuie sa astept alta foaie prin care sa ateste ca s a deschis dosarul.
  Ceea ce vreau sa subliniez e faptul ca eu in tot timpul asta am ramas cu dovada aia fara drept de circulatie si ca mai SUNT doar 5 zile si imi expirau alea 30 de zile de suspendare. Acum o sa imi vina foaia aia, imi recuperez permisul, dar daca nu o sa am castig de cauza, o sa imi mai suspende inca o data permisul 30 de zile. Pare din filme cu prosti si stiu ca e numai vina mea ca am ajuns aici. Acum ce e de facut? Pot anula contestatia si sa astept sa treaca astea 5 zile ? Vreau doar sa scap odata de nebunia asta

#2
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Măcar ai învățat ceva:nu te lua după toți deștepții.
Teoretic ai putea face asta dar din câte știu din momentul ce ai depus contestația se suspenda cele 30 zile de stat pe dreapta.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 haisalut, on 09 mai 2019 - 17:01, said:

Acum o sa imi vina foaia aia, imi recuperez permisul, dar daca nu o sa am castig de cauza,
Pana iti recperezi permisul, trece perioada de suspendare. Insa poti scapa de amenda.
Alea 30 zile de suspendare, nu se pot (din pacate pt tine) sa le ai ca bonus si sa le folosesti la o ulterioara pedeapsa primita. ;)
Verifici pe portalul just.ro situatia dosarului.

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
am trecut si eu prin asta - si mi s-a spus ca nu poti anula contestatia. poti face o cerere de retragere a contestatiei, dar se ia in considerare doar la termenul de judecata al contestatiei, deci nu castigi nimic.

pe de alta parte, eu am fost personal la judecatorie sa depun contestatia si am luat permisul inapoi pe loc (sau in fine, a doua zi, nu mai stiu exact).

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In momentul in care ai depus contestatia la judecatorie, puteai cere certificat de grefa, cu care iti recuperai permisul.
Poti renunta la contestatie si peste 5 zile iti poti recupera permisul (depinde de stadiul dosarului la judecatorie).

Edited by pasilla, 09 May 2019 - 17:59.


#6
haisalut

haisalut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.12.2016
Cand am depus contestatia am cerut si certificat de grefa. Asta astept sa imi ajunga acum. Eu sunt din Bacau si contestatia a fost trimisa la judecatoria Neamt.
Deci, ca sa inteleg, pot anula contestatia si la sfarsitul acestor 5 zile sa ma prezint cu dovada ca sa mi recuperez permisul?
Sau din momentul in care a fost depusa contestatia nu s au mai calculat aceste zile in care am stat pe dreapta si nu imi ramane altceva de facut decat sa astept certificatul de grefa si sa ma astept ca pe viitor, la sfarsitul procesului, sa imi mai suspende alte 30 de zile permisul?

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Teoretic, suspendarea a încetat în momentul în care ai depus cerere de contestație în Instanta. Era bine sa fi ridicat permisul pe loc și așteptai la momentul respectiv sa te judeci cu ei. Cel mai bine suna la Politia Neamț sa vezi dacă mai este permisul la ei sau l-au trimis la Bacău.

#8
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Amenda ai platit-o , ca daca pierzi si sunt sanse mari sa se intample asta, o vei plati integral. Acum depinde si cand se va judeca ,pentru ca e posibil sa predai permisul exact cand vrei sa pleci in concediu....

#9
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,589
  • Înscris: 10.08.2009

 haisalut, on 09 mai 2019 - 17:01, said:


   Pe scurt, din cate imi amintesc de pe drumul prioritar venea o masina cu viteza redusa, pe care nu am incomodat o nici eu, nici cel din spatele meu. Si la scurt timp, m a tras un Logan neinscriptionat pe dreapta. Fiind prima data cand m a oprit politia, si incepator fiind, am lasat capul plecat si nu am contrazis cu nimic spusele politistilor.

prostie de militieni zelosi, nu exista tentativa de neacordare de prioritate.
daca nu exista un efect fizic al neacordarii nu poti fi sanctionat.
nu exista probe.
altfel militienii ar putea lua carnete dupa basca lor.
e ca si cum ti-ar lua carnetu pe bautura fara sa-ti puna fiola.

#10
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 DANANDREI2001, on 16 mai 2019 - 16:14, said:


prostie de militieni zelosi, nu exista tentativa de neacordare de prioritate.
daca nu exista un efect fizic al neacordarii nu poti fi sanctionat.
nu exista probe.
altfel militienii ar putea lua carnete dupa basca lor.
e ca si cum ti-ar lua carnetu pe bautura fara sa-ti puna fiola.
Conform logici tale ar insemna ca nu-ti poate fi suspendat permisul pentru neacordare de prioritate, daca nu rezulta un accident . Sper ca nu ai permis ?!!!

#11
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,589
  • Înscris: 10.08.2009

 titoo, on 20 mai 2019 - 15:02, said:

Conform logici tale ar insemna ca nu-ti poate fi suspendat permisul pentru neacordare de prioritate, daca nu rezulta un accident . Sper ca nu ai permis ?!!!

Am permis probabil de cand erai tu un proiect al parintilor.
Mai citeste o data ce am scris, numara pan la zece si mai citeste o data.
Neacordarea de prioritate e o cauza care trebuie urmata si validata de un efect.
Vizibil, masurabil, dovedibil.
De ex eu pot sa intru de pe cedeaza in intersectie si ala sa nu se apropie la mai mult de 20 de metri de fundu meu si fara sa franeze.
Dupa teoriile tale experte la feeling   militianului poate sa-ti ia carnetu ca lui i s-a parut ca n-ai dat prioritate.
Cum se face dovada infractiunii ? Ca asa a vazut el ?
In cel mai bun caz ar trebui sa-l opreasca pe ala "lezat" si ala sa depuna marturie in instanta ca l-ai pus sa franeze violent, s-a speriat, s-a tramautizat....etc.
Da si asta e greu de dovedit.

#12
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Stai prost cu intuitia si chestia asta cu batutul cu caramida in piept nu te face sa pari mai competent.
Iar astia care scriu de "militieni" imi arata cam ce caracter au in trafic.... si nu numai .In orice tara civilizata conteaza decizia pe care o ia politistul, in Romania multi cauta sa conteste orice virgula din PV doar pentru a scapa de sanctiune...asa ca mai e mult pana departe.Din fericire lucrurile nu mai stau asa cum visezi tu si altii, s-au dus vremurile in care se anulau in instanta sanctiunile date pentru incalcarea normelor rutiere.

#13
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,589
  • Înscris: 10.08.2009

 titoo, on 25 iunie 2019 - 18:20, said:

Stai prost cu intuitia si chestia asta cu batutul cu caramida in piept nu te face sa pari mai competent.
Iar astia care scriu de "militieni" imi arata cam ce caracter au in trafic.... si nu numai .I

De aia am zis probabil, poate esti la fel de mos ca mine.Posted Image
Si probabil un mos psiholog care stie ce caracter au altii dupa o expresie.
Ideea ca organu garcea are dreptate ca asa a zis el vine din alte vremuri.
Daca te simti neidreptatit de o decizie a autoritatilor ai dreptul si eventual obligatia sa te indrepti impotriva ei.

Oricum nu intelegi cum e cu necedarea de prioritate, eventual un jurist te poate lamuri.
In codul rutier nu prea exista tentativa de contraventie.
Nu e ca la viol sau altele.
Cum ar fi sa-ti ia carnetu ca tu ai vrut sa bei inainte sa te urci la volan da te-ai abtinut sa bei ?

#14
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Daca politistul constata ca i-ai incomodat pe ceilalti participanti la trafic prin manevra facuta, te va sanctiona ca atare , ca unii aleg sa conteste in instanta e problema lor, sansele de castig insa sunt minime. Majoritatea posesorilor de permis traiesc cu impresia ca au timp sa se bage, dar in multe situatii ii obliga pe ceilalti sa franeze pentru a evita o coliziune si atunci de ce cautam sa-l blamam pe "militian".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate