Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Problema masina de spalat semi-automata

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Salut! Am o masina de spalat semi-automata Albatros cu 2 cuve, una pentru spalat, cealalta pentru stors. Problema care a aparut este ca nu se mai invarte roata din cuva pentru spalat. Intra curent, Timer ul functioneaza, doar roata nu se mai invarte. La stors merge normal.
Care poate fi cauza? Acest aspect face obiectul garantiei? E inca in garantie. Multumesc!

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Deci, apeleaza la garantie. ;)

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cureaua. Sau motorul.

Evident ține de garanție.

Vezi că vânzătorul e obligat să rezolve în 15 zile maxim. Baftă.

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Mie nu-mi vine sa cred ca mai exista astfel de masini de spalat,noi,la vanzare (zice e in garantie)!!!
On:
1. A sarit cureaua de transmisie de pe motor
2. S-a rupt cureaua
3. S-a defectat intrerupatorul de spalare (contactul) sau doar a iesit un papuc de la locul lui.
4. S-a ars vreo siguranta (daca are separat pe motoare).
5. S-a ars motorul
6. La ce-ti foloseste sa stii de ce nu mai merge?... Vrei s-o repari singur?...Are rost,daca e in garantie?
Sfat: Da-o inapoi si ia-ti una automata :)...chiar si una mai ieftina,e mai buna decat ce ai acum.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Presupun ca e asta

Problema, cel mai probabil, cureaua rupta sau motorul are o problema. Mergi la garantie si vezi ce zic la constatare.

#6
Ungurean72

Ungurean72

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.05.2019

 B0gdan9, on 09 mai 2019 - 10:31, said:

Salut! Am o masina de spalat semi-automata Albatros cu 2 cuve, una pentru spalat, cealalta pentru stors. Problema care a aparut este ca nu se mai invarte roata din cuva pentru spalat. Intra curent, Timer ul functioneaza, doar roata nu se mai invarte. La stors merge normal.
Care poate fi cauza? Acest aspect face obiectul garantiei? E inca in garantie. Multumesc!
Daca s-a produs defectiunea dintr-o gresala de fabricatie, atunci da, face obiectul garantiei si nu ar trebui sa platiti nimic. Va trebuie o nota de constatare din partea unei firme autorizate.

 B0gdan9, on 09 mai 2019 - 10:31, said:

Salut! Am o masina de spalat semi-automata Albatros cu 2 cuve, una pentru spalat, cealalta pentru stors. Problema care a aparut este ca nu se mai invarte roata din cuva pentru spalat. Intra curent, Timer ul functioneaza, doar roata nu se mai invarte. La stors merge normal.
Care poate fi cauza? Acest aspect face obiectul garantiei? E inca in garantie. Multumesc!
Da.Ar trebui sa faca obiectul garantiei, daca a fost o gresala din fabricatie.

#7
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011

 danpet, on 09 mai 2019 - 12:45, said:

Mie nu-mi vine sa cred ca mai exista astfel de masini de spalat,noi,la vanzare (zice e in garantie)!!!
Sfat: Da-o inapoi si ia-ti una automata Posted Image...chiar si una mai ieftina,e mai buna decat ce ai acum.
Tu ți-ai pus întrebarea de ce se mai fabrică semiautomate? Mai mult ca sigur că nu.

#8
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Multumesc pentru raspunsuri.

Unde am masina, nu am apa curenta, de aceea am optat pentru acest model care isi face treaba, doar ca ai putina bataie de cap...

Cu garantia, vroiam sa stiu orientativ care ar putea fi cauza si daca aveasta face obiectul garantiei, deoarece in caz contrar trebuie sa platesc si reparatia si transportul... si in acest caz, mai bine iau una noua.

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Poate POATE ai fi platit transportul, daca s-ar fi constatat ca ai stricat-o cu buna intentie.
Reparatia POATE ai fi platit, din nou daca s-ar fi constatat ca ai stricat-o cu buna intentie, si daca ai fi fost de acord cu aceasta plata.
Adica ai fi fost informat inainte sa se apuce de reparat (ma rog, teoretic).
Ai stricat-o tu cu buna stiinta?
Eu presupun ca NU.
Deci, GARANTIE si aia e.
Eu am trimis un telefon de 3 ori la garantie, de 2 ori a venit inapoi la fel "defectul nu se manifesta" - nu am platit NIMIC niciodata.
A trimis cineva o tableta la garantie cu ecranul spart (nu facea obiectul garantiei), a fost informata cit costa, "doriti reparatia?"....

#10
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Voi lua legatura cu magazinul de unde am cumparat-o. Defectiunea a aparut dintr-o data, intr-o zi n-a mai mers, fara sa ii fac eu ceva, dar,oricum, nici nu ma pricep in avest domeniu. O mai si umplusem cu rufe, care au trebuit a fi spalate manual apoi.

Sper ca, totusi, defectiunea sa poata fi remediata in cadrul garantiei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate