Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Practicile ezoterice si crestinismul

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Am observat ca multi practicanti ai artelor ezoterice introduc in activitatea lor si o doza mare de crestinism. De exemplu sunt multe vrajitoare care se inconjoara cu icoane, cruci si alte simboluri crestine. Cabinetele clarvazatorilor, bioenergeticienilor, samanilor, etc. sunt la fel pline la fel de aceste obiecte si in discutia cu ei, pomenesc des de Dumnezeu, Iisus, Sfanta Treime.
Am citit recent o carte despre radiestezie scrisa de un roman, si la fiecare pagina se facea cate o referire la crestinism - trebuie sa zici rugaciuni la inceputul si la sfarsitul fiecarei sesiuni de radiestezie, sa iti faci semnul crucii, sa tii o icoana cu Iisus aproape, sa ceri permisiunea lui Dumnezeu pentru fiecare intrebare pe care o puneai, etc.
Si totusi Biserica ortodoxa condamna aceste practici ca fiind necrestine.
Care este motivul pentru care insa se introduc aceste elemente crestine in practicile oculte?

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Sa fie mai credible?

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Să dea bine la fraierii care le trec pragul și le umflă conturile.

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 dan1980_25, on 09 mai 2019 - 09:30, said:

Sa fie mai credible?
Pai cum sa fie mai credibile din moment ce Biserica le respinge?
De ce nu pot sa fie neutre, ce treaba are de exemplu bioenergia sau acupunctura cu crestinismul, scrie intr-o carte despre chakre, aure, meridiane energetice, energie vitala iar citate din biblie sunt presarate copios pe acolo, tu cum ai reactiona daca ai citi un manual de medicina moderna sau chirurgie, care ar avea aceiasi abordare?

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 Aldulescu, on 09 mai 2019 - 09:36, said:


Pai cum sa fie mai credibile din moment ce Biserica le respinge?

Fraierii nu stiu asta. Cand vad cruci si icoane deja-s in limba fara sa judece...

#6
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Practicile oculte se bazează pe fenomenul de hipnoza iar pt hipnoza un rol important îl joaca credința.  Din moment ce credința creștină este deja inoculata se folosesc de ea pt a-I atașa alte credințe și în felul acesta pot fi susținute practicile oculte pt a avea succes.

#7
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 dan1980_25, on 09 mai 2019 - 09:38, said:

Fraierii nu stiu asta. Cand vad cruci si icoane deja-s in limba fara sa judece...
Toti care merg regulat la biserica, stiu ca vrajitoarele sunt condamnate de biserica si de preoti, cum pot sa creada ca icoanele ajuta cu ceva cand ortodoxia zice taman pe dos? In ce cred de fapt aceste persoane: in crestinism sau in vrajitorie?

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
In manele.

#9
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 Aldulescu, on 09 mai 2019 - 09:43, said:


Toti care merg regulat la biserica, stiu ca vrajitoarele sunt condamnate de biserica si de preoti, cum pot sa creada ca icoanele ajuta cu ceva cand ortodoxia zice taman pe dos? In ce cred de fapt aceste persoane: in crestinism sau in vrajitorie?
Și creștinismul e tot o vrăjitorie așa ca merg bine împreună. Dar când mergi sa pupi moaște cum e? Sau când te duci la icoane făcătoare de minuni  sau dai cu aghiazma cum e? Nu e tot vrajitorie? S-a demonstrat științific ca aghiazma ar conține substanțe cu efect benefic și n-am auzit eu de ele?

#10
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Biserica ortodoxă condamnă aceste practici pentru că nu suportă concurența.
E un preot celebru pe lângă mine (Călugăreni, Suceava) care înțeleg că face exorcizări, te scapă de draci și demoni.

Eu, unul, nu înțeleg cum poți scoate draci, dar nu poți exorciza un amărât de stafilococ auriu sau un virus gripal?



#11
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

 Aldulescu, on 09 mai 2019 - 09:24, said:


Care este motivul pentru care insa se introduc aceste elemente crestine in practicile oculte?

-sa-i atraga pe crestinii creduli

#12
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 Sabinatu, on 09 mai 2019 - 13:09, said:

Biserica ortodoxă condamnă aceste practici pentru că nu suportă concurența.
E un preot celebru pe lĂąngă mine (Călugăreni, Suceava) care Ăźnțeleg că face exorcizări, te scapă de draci și demoni.

Eu, unul, nu Ăźnțeleg cum poți scoate draci, dar nu poți exorciza un amărĂąt de stafilococ auriu sau un virus gripal?
Dar sa știi ca este posibil pt ca practicile oculte acționează direct pe subconstient, bineînțeles dacă ești suficient de prost sa crezi în ele. Daca nu mai poți crede în ele atunci pt tine aceste practici nu vor avea nici un efect.


#13
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 cristirg, on 09 mai 2019 - 15:58, said:


-sa-i atraga pe crestinii creduli
Pai cum ii atrage cand popa zice clar sa nu mergi la ghicitori, vrajitoare, bioenergeticieni, etc. pentru ca lucreaza cu demonii? De ce si-au insusit elemente din religia crestin-ortodoxa, cand aceasta religie ii respinge? Cum anume capeti credibilitate, pomenind ceva ce este din start impotriva ta?

#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
E valabilla si reciproca. Multe sarbatori crestine si multe practici sunt de fapt chestii pagane pe care le-au adoptat si adaptat crestinii. De ex. Craciunul. Sau ritualurile de nunta/inmormantare la romani n-au prea multe in comun cu Biblia.

#15
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

 Aldulescu, on 09 mai 2019 - 09:24, said:

Am observat ca multi practicanti ai artelor ezoterice introduc in activitatea lor si o doza mare de crestinism. De exemplu sunt multe vrajitoare care se inconjoara cu icoane, cruci si alte simboluri crestine. Cabinetele clarvazatorilor, bioenergeticienilor, samanilor, etc. sunt la fel pline la fel de aceste obiecte si in discutia cu ei, pomenesc des de Dumnezeu, Iisus, Sfanta Treime.
Am citit recent o carte despre radiestezie scrisa de un roman, si la fiecare pagina se facea cate o referire la crestinism - trebuie sa zici rugaciuni la inceputul si la sfarsitul fiecarei sesiuni de radiestezie, sa iti faci semnul crucii, sa tii o icoana cu Iisus aproape, sa ceri permisiunea lui Dumnezeu pentru fiecare intrebare pe care o puneai, etc.

Tu daca ai pe acasa intamplator o carte de fizica, nu inseamna ca esti automat fizician.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate