Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Părere benzi anti-pană pentru cauciucurile de biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
conductorul

conductorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 10.07.2005
Sunt interesat dacă, cine a folosit benzile anti-pană (de genul ăsta:  https://www.decathlo...id_8299221.html), poate să-mi spună dacă sunt eficiente sau dacă creează mai multe probleme decât rezolvă. Mă interesează părerile celor care le-au folosit sau le folosesc și nu doresc să intru în polemici . Mulțumesc

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Nu am folosit asa benzi eu am incorporate in cauciucuri, si asta si recomand, cauciucuri mai bune.

Daca trece un cui sau orice prin cauciuc pana la urma va atinge si camera imo.
Plus ca din ce am mai citit sunt dificile de montat si pot aluneca pe laterala, deci protectie zero.

Edited by sirgoofy, 09 May 2019 - 08:19.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt extrem de puțini cei care le folosesc datorită dificultății de montare, problemelor generate de frecarea cu camera la presiune mică și greutății pe care o adaugă. Dacă mergi prin zone unde penele sunt foarte frecvente, ai mai multe variante:
1. anvelope cu protecție antipană (puține modele care să nu fie specifice trekkingului);
2. soluție antipană în camere;
3. anvelope tubeles;

#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Eu am asa ceva de mulți ani si am rezolvat astfel problemele cu penele dese. Am 120 kg și de aici problemele. Acum am 3 ani fără pene deși folosesc zilnic bici pt servici.

Doar partea cu presiunea slabă e adevărată, în cazul meu.  O tin mereu încărcată full.

Edited by orlandobarbulescu, 09 May 2019 - 08:47.


#5
conductorul

conductorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 10.07.2005
Benzile anti-pană vor fi folosite pe bicicletele băieţilor mei care au plăcerea de a frâna prin alunecare, subţiind cauciucul în felul acesta şi făcându-l predispus la pene uşoare (care, dacă nu frecau frânele şi cauciucul era mai gros nu ar fi fost probleme). Cum nu pot da bani prea mulţi pe dorinţa lor de a distruge cauciucuri, caut o soluţie ca să le valorific la limită (cauciucurile). Înţeleg că dacă le montez cu grijă şi umflu cauciucurile la presiunea maximă admisă (greutatea roţilor/cauciucurilor nu este o problemă) pot folosi benzile antipană, care au şi efectul pe care mă aştept să-l aibă .... nu-i aşa?

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Da. Sunt dintr-un material mai dur decât cauciucul

#7
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018
Exista si anvelope pline nu numai tubeless. Sunt mai grele si mai greu de montat dar si de gasit, eu reusind sa gasesc modele compatibile cu rotile mele doar in Anglia dar eu zic ca merita si investitia si efortul. Le pui si dupa aia nu mai ai treaba.

#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
La anvelopele pline nu se ovalizeaza obada din pricina faptului că sunt mai puțin elastice?

#9
conductorul

conductorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 10.07.2005
Pentru anvelope pline e prea mare efortul. Consider că benzile antipană sunt soluţia cea mai eficientă acum (cred că, după un anumit timp nedefinit, moftul cu frânarea şi mersul pe o roată va trece şi vom reveni la bunele şi vechile obiceiuri). Mulţumesc celor care au împărtăşit din experienţa lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate