Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Asa mori cu zile pe soselele patriei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Incepand cu sec. 26 se vede ca cel din caruta are o lanterna. Probabbil soferul a vazut ceva mai inainte.

Edited by dicdobre, 09 May 2019 - 06:42.


#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
daca eram cu tirul, in locul soferului, nici nu franam...

#21
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Eu daca eram in locul celui cu masina ma opream si ii dadeam un triunghi reflectorizant de la mine din masina si o vesta reflectorizanta.

#22
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
De ce? Ca sa nu se invete minte niciodata?

#23
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postlaffin, on 09 mai 2019 - 06:45, said:

daca eram cu tirul, in locul soferului, nici nu franam...
Pai da, omor din culpa, cercetare, cativa ani pana plimba politia dosarul, pana te mai cheama la sectie(indiferent unde esti tu, si in Brazilia primesti citatie), te mai cauta si familia decedatului, asta daca nu cumva te omoara in noaptea aia cei din sat. Timp in care masina pe care te aflai este la reparat, patronul nu ii asa de happy, tu esti in concediu de odihna pana se repara masina si etc...

Deci nu, daca erai in locul soferul, indiferent ce masina aveai, te rugai sa nu-l omori.

Spre la mine la tara(ce exprimare faina) sunt 2 sensuri de mers, 1 sens la tine de mers si 1 sens la mine de mers, teoretic este linie continua, practic folosesc aia o vopsea diluata si oricum nu se tine cont de sensuri si mai pleaca cate un tampit in depasire de abia intra pe sens, deci asta este tara.  Daca esti sanatos la mine nu poti face naveta.
Nu mai zic de satele care sunt orientate pe drum, unde merge drumul? Merge si satul, aia de la tara se joaca pe asfalt.

#24
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View PostArgent, on 09 mai 2019 - 07:00, said:


Pai da, omor din culpa, cercetare, cativa ani pana plimba politia dosarul, pana te mai cheama la sectie(indiferent unde esti tu, si in Brazilia primesti citatie), te mai cauta si familia decedatului, asta daca nu cumva te omoara in noaptea aia cei din sat. Timp in care masina pe care te aflai este la reparat, patronul nu ii asa de happy, tu esti in concediu de odihna pana se repara masina si etc...
Si la final te suflau cu totii in trompeta.

#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Dar trebuia un topic separat pentru banalitatea asta?
Sau, prin faptul ca s-a folosit muzica dramatica și este topic senparat înseamnă ca astfel de incidente nu mai sunt asa de comune? Adică de fapt se arata o îmbunătățire a situației.

Oricum, nu vad ce e asa de spectaculos. Am întâlnit zeci de ninja din ăștia pe E85. Asta e normalitatea românească. Unii au testul elanului, alții au testul căruței.

Edited by ro_explorer, 09 May 2019 - 07:19.


#26
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostMembruAnonim, on 09 mai 2019 - 03:09, said:

Nu mai este nevoie de niciun comentariu...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rlyKZ5BlG1c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.trafictu...selele-patriei/
Mama ! pana si cisterna din fata i-a semnalizat soferului ca are un obstacol in fata (caruta).
Bine ca a vazut la timp soferul si a franat, altfel il omora pe carutas si cal iar el intra la inchisoare.

#27
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Se rezolva si asta daca vrei, chema politia, aia ii dadeau o amenda babana, ii confiscau motorul, in speta calul, minim 6 luni si data viitoare avea grija sa nu mai circule cu caruta noaptea, fara semnalizare, vorba colegilor, o vesta reflectorizanta, sau niste benzi reflectorizante montate in spatele carutei nu costa cine stie ce, ca sa nu mai spun ca exista lanterne ieftine care se pot pune tot in spate pe un suport, si au lumina rosie, alba, intermitenta, etc, dar in acest caz se pare ca acest carutas nu tine la viata lui,pentru ca nu are educatie, nu sunt educati ca oameni, nu au constiinta, au doar o mare durere de paula de orice, trebuie sa te gandesti "tu" cu mintea care ti-a dat-o universul, ca este un fel de sport extrem sa mergi cu caruta noaptea fara semnalizare, asta e Romania care traieste in UE in 2019

#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Voi va dati seama ca oamenii astia cu carute sunt intr-o stare finala de abrutizare?

Noi ii acuzam ca n-au nici macar un ochi de pisica, dar am vaga impresie ca:
- nu stiu ce e un "ochi de pisica"
- nu au de unde cumpara "ochi de pisica"
- nu ii intereseaza, ei sunt liberi

#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View PostPaz, on 09 mai 2019 - 03:44, said:

Plus in multe alte moduri cand nu e autostrada.
bai ma lesi, cu autostrada? Am vazut caini , oi , capre pe autostrada, pe banda de urgenta, cu tot cu cioban.

#30
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postsuper8, on 09 mai 2019 - 07:36, said:

Bine ca a vazut la timp soferul si a franat, altfel il omora pe carutas si cal iar el intra la inchisoare.
Zici tu?
Se face inchisoare daca nu esti posesorul unei perechi de ochi IR?
Dupa parerea ta care ar fi vina soferului?
Hai ca te ajut cu ceva asemanator.
https://legeaz.net/s...a-impact-cu-k80

Edited by dan1980_25, 09 May 2019 - 07:56.


#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Ah, inclusiv si caruta, intr-o zona fara gard.
Odata era sa calc niste pietoni langa Skopje  care traversau cu sacosele peste autostrada.

View PostMembruAnonim, on 09 mai 2019 - 03:09, said:

Nu mai este nevoie de niciun comentariu...


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rlyKZ5BlG1c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


https://www.trafictu...selele-patriei/
de unde se confirma ca saracia si prostia merg mana in mana. Acuma ala e sarac ca e prost, sau invers. Ca nu avea cu ce sa se deplaseze, inteleg, dar noaptea, fara nimic reflectorizant. Daca il lovea un TIR si-i baga capu' in bucile calului?

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanpet, on 09 mai 2019 - 06:24, said:

Initiator,era bine daca avea si GPS camera ta,ca vedeam si viteza cu care mergeai :).

Nu sunt eu soferul care filmeaza.

#33
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
problema e mai degraba cu iluminatul public.
in locul carutei putea fi o caprioara sau mistret. si pe aia nu ii poti obliga sa aiba lanterne cu ei

#34
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008
Daca soferul nu a sunat la 112 imediat si nu a blocat cu masina caruta pana la venirea politiei, e aproape la fel de vinovat pentru situatie ca taranul liber cu durere in pla.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Soferul trebuia sa sune la 112. Probabilitatea sa fie lovit de alt sofer era extrem de mare

#36
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
Identic...doar ca eu nu am reusit sa opresc. Posted Image  era in 2004 iar caruta nu avea ...cal.!!!!!!!!!!

  sa va explic:


Un rromush de vreo 10 ani, fusese pe un camp sa fure fier vechi de la o sonda, avea caruta cu un cal. Dupa ce a furat si el cat a reusit ( nu prea mult) a plecat. A pus bara de fier de la o balustrada in caruta, a pus coceni peste ea si a dat bice, fara lumini, fara nimic. Bara de 20-22-mm lunga de vreo 5-6m, depasea mult in spate caruta. rromul a dat in cal ca surdu`n clopot pana cand, calul epuizat, a cazut in drum. Ceoara de care vorbim, a dezlegat calul si l-a tarat cumva pana in sant dar in timpul asta, caruta era lasata fix in drum, fara nicio lumina. Eu am vazut-o tarziu si am intrat in ea. Ferul lung care iesea din lungimea caturei, a luat toata partea dreapta a masinii mele din fata pana la usa din spate.... Daca intra prin geam, altfel stateau lucrurile, Dumnezeu insa a fost pe faza si ii multumesc pe aceasta cale!

    rromul a fost lasat sa plece cu doua palme dupa ceafa date de politist, eu mi-am reparat singur masina ca ....nu am circulat preventiv si ca ...am intrat in caruta din spate.

Asta e.

Edited by invest20042001, 09 May 2019 - 08:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate