Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Asa mori cu zile pe soselele patriei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#109
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Postunbrutus, on 11 mai 2019 - 08:55, said:




deci confirmi ca nu ai inteles ce insemna flashul, confirmi ca enerveaza, confirmi ca ai raspuns "cu aceeasi moneda"

restul a fost doar o intamplare fericita, in cazul tau, ai raspuns nervos si te-a salvat asta, altii poate, sint mai calmi sau mai constienti sau isi pot tine nervii sub control, si nu raspund cu "dinte pt dinte"

Nu, n-am confirmat nicaieri ca nu inteleg sau nu am inteles atunci ce insemna flashul. De altfel scrisesem mai sus ce insemna, dar doh!, unii citesc doar ce vor.
Omu'imi daduse un flash si eu am dat inapoi si nu vazusem biciclistul. Probabil omu' de pe contrasens s-a gandit ca nu o sa il vad si a continuat cu flashurile pana am dat faza lunga si l-am vazut. Omu' ala si-a asumat niste faruri in ochi ca sa il vad eu pe biciclist.
Dar repet, stiam ce inseamna flasul. DOH!

#110
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Sunt cutume/obisnuinte de semnal ale soferilor (profesionisti mai ales).
IN alta parte a lumii am ramas surprins sa vad camionagii venind din sens opus ca pun semnalizare spre tine !?!
Intai am crezut ca e sa atentioneze pe cel din spate sa nu depaseasca,  dar vezi ca nu e nici dreaq in spatele lor, si tot pun semnalizarea.
Dupa mi-a zis cineva ca astai obiceiul acolo, asa fac toti...

La noi e cu flash-ul uin fel de salut / handshake ca te-am vazut,    totusi semnalele astea tind sa dispara cu cresterea densitatii vehiculelor pe  sosele.

#111
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostSeteh, on 11 mai 2019 - 09:06, said:

Nu, n-am confirmat nicaieri ca nu inteleg sau nu am inteles atunci ce insemna flashul.
ba da, ai spus f clar ca nu ai inteles ce reprezinta flashul lui. In contextul in care spunea cineva ca soferul de camion trebuia "sa ii faca semn"

View Postjakota, on 11 mai 2019 - 09:08, said:

Dupa mi-a zis cineva ca astai obiceiul acolo, asa fac toti...
in ce parte a lumii? Ce reprezinta acest obicei, care e sensul?

uneori, soferii din fata mai pun semnal de depasire cand vad in spatele lor pe unul agitat sa depaseasca fara vizibilitate ca sa ii salveze viata.

#112
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postunbrutus, on 11 mai 2019 - 08:55, said:

tu nu intelegi colegul, desi ti-au confirmat o gramada de oameni ca iti raspunde cu flash si camionul, si atunci in filmarea asta chiar ai fi vazut o caruta spulberata si probabil victime.

cand aprinzi faza lunga si o stingi, e flash, nu ai ce sa explici mai bine. Insisti pe o cale gresita.


Exact, si cei din sens contrar iti raspund si ei cu flash, asa cum stim cu totii.

Daca e bezna si nu vine nimeni din sens contrar, poti da linistit cate flashuri vrei, sau chiar sa mergi cu faza lunga.


deci confirmi ca nu ai inteles ce insemna flashul, confirmi ca enerveaza, confirmi ca ai raspuns "cu aceeasi moneda"

restul a fost doar o intamplare fericita, in cazul tau, ai raspuns nervos si te-a salvat asta, altii poate, sint mai calmi sau mai constienti sau isi pot tine nervii sub control, si nu raspund cu "dinte pt dinte"
Acum incepem sa batem campii despre flash-uri sau vorbim strict despre cazul asta ? Un flash dat de la minim 200 m nu te deranjeaza astfel incat sa te puna in imposibilitate de a mai vedea. Soferii de tir care au instalate lumini suplimentare nu dau flash cu ele altor soferi ci doar posesorilor de permis care uita sa treaca pe faza scurta si ii orbesc, atat pe ei cat si pe ceilalti participanti la trafic. Daca continui sa susti ca soferul din filmare a procedat corect mergand cu faza scurta pe toata durata filmarii, te poti alatura celorlalti posesori de permis care isi dau cu parerea pe aici.
" Codul " ala se invata circuland noaptea pe sosele, nu pe forum .
Nu sunt sofer profesionist si nici nu cred ca am facut milionul de km, dar prefer sa circul foarte mult noaptea pentru ca traficul e mult diminuat si da, am tot respectul pentru majoritatea soferilor de tir pentru ca te ajuta in multe situatii si pentru ca salveaza vietile multor posesori de permis care sunt un real pericol pentru ceilalti participanti la trafic. Acelasi respect il am si pentru majoritatea soferilor de pe mijloacele de transport in comun. La polul opus sunt soferii de taxi si cei de microbuze , mai ales cei care transporta calatori. Rog pe cei care si-au dat cu parerea pe aici si circula doar pe drumul comunal, sau pe cel care nu a trecut de etapa de a se juca cu masinutele , sa se abtina pentru ca ceea ce scriu nu sunt argumente ci doar trolling inutil...sau ma rog, poate mai nou se ofera vreun premiu celor care scriu doar pentru a se baga in seama.

Edited by titoo, 11 May 2019 - 15:11.


#113
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostSeteh, on 11 mai 2019 - 09:06, said:

Nu, n-am confirmat nicaieri ca nu inteleg sau nu am inteles atunci ce insemna flashul.
ba da, fix asta ai zis, nu ai inteles de ce iti dadea flash, te-a enervat, si ai vrut sa il orbesti/enervezi si tu pe el

View PostSeteh, on 11 mai 2019 - 09:06, said:

cel de pe contrasens mi-a dat vreo 3 flashuri si eu m-am enervat si am dat faza lunga si am vazut biciclistul. Practic m-a salvat si eu il injuram...

View PostSeteh, on 11 mai 2019 - 09:06, said:

Dar repet, stiam ce inseamna flasul. DOH!
nu, nu aveai de unde sa stii si nici nu ai stiut, ai considerat ca vrea doar sa te enerveze si ai reactionat copilaresc incers sa il enervezi si tu pe el

View Posttitoo, on 11 mai 2019 - 14:41, said:

Acum incepem sa batem campii despre flash-uri sau vorbim strict despre cazul asta ?
batem campii despre flash, nu discuta nimeni despre cazul asta strict, dupa cum vezi... am zis si eu ca ma surprinde cum lumea nu apreciaza reactia omului si sa condamne doar :

- carutasul

- administratorii drumului

- absenta reflectorizantelor de pe stalpisorii de pe marginea drumului, prezenti in orice tara civilizata

View Posttitoo, on 11 mai 2019 - 14:41, said:

Un flash dat de la minim 200 m nu te deranjeaza astfel incat sa te puna in imposibilitate de a mai vedea.
nu ai nici o dovada ca la 200 m nu ar deranja, si din experienta mea, consider ca deranjeaza si la 200m,  insa ca si tine nu am cum demonstra cifrele astea aruncate asa aiurea

View Posttitoo, on 11 mai 2019 - 14:41, said:

Soferii de tir care au instalate lumini suplimentare nu dau flash cu ele altor soferi ci doar posesorilor de permis care uita sa treaca pe faza scurta si ii orbesc
despicam firul in 10, cum au confirmat si altii, cand da un tir un "flash" cum ii ziceti voi, te lasa fara vedere si un timp dupa, ca nu isi revine pupila instant asa ca la un robot

View Posttitoo, on 11 mai 2019 - 14:41, said:

Daca continui sa susti ca soferul din filmare a procedat corect mergand cu faza scurta pe toata durata filmarii, te poti alatura celorlalti posesori de permis care isi dau cu parerea pe aici.
continui sa sustin logica, am mai spus, considera ca se afla intre 2 flashuri, considera ce vrei tu, dar nu inventa aiureli ca sa para ca ai dreptate cu orice pret.
nu stii cum a mers soferul ala, si nu e aici rolul tau si nici al altora sa introduca noi reglementari, cum ca trebuia sa dea flashuri si altele asemenea

caruta nu trebuia sa existe acolo. Daca exista, trebuia sa aiba semnalizari. Soferul a reactionat excelent. Punct.

Restul sint speculatii in care unii se dau destepti ca lor nu li se putea intampla ca nu stiu ce. Si asa avem destule faruri care bat aiurea si orbesc noaptea, sa mai instituim acum si regula ca trebuie toti sa dam flashuri peste flashuri aiurea e de-a dreptul exagerat

View Posttitoo, on 11 mai 2019 - 14:41, said:

" Codul " ala se invata circuland noaptea pe sosele, nu pe forum .
nu exista nici un cod, nici in ghilimele nici altfel. un flash poate insemna orice, asa cum ai vazut mai sus, omul habarnu a avut ce inseamna, si pana la urma a aprins lunga sa il orbesca pe principiul "ba pe-a matii".

In plus, asa cum spuneam, ar fi ridicola o circulatie in care toti dau flash la... apropo, ne inveti si pe noi la cate secunde sau minute dai tu flash? e ridicol ce sustii... sa vezi sute de masini dand flashuri aiurea si orbindu-se unii pe altii...

si intre acele secunde si minute, nu poti accepta ca se putea filma fix secventa respectiva? Ridicol

View Posttitoo, on 11 mai 2019 - 14:41, said:

Nu sunt sofer profesionist si nici nu cred ca am facut milionul de km, dar prefer sa circul foarte mult noaptea pentru ca traficul e mult diminuat si da, am tot respectul pentru majoritatea soferilor de tir pentru ca te ajuta in multe situatii si pentru ca salveaza vietile multor posesori de permis care sunt un real pericol pentru ceilalti participanti la trafic.
parerea mea e ca tu te simti nesigur pe tine si ai nevoie de ajutorul altora.

din pacate, majoritatea stim ca unii din cei mai agresivi si periculosi soferi sint cei de tir, si utilizeaza fara jena flashurile cu toate proiectoarele pe care le au

multi din ei mai au si frane proaste, cauciucuri proate si sistemele de franare dereglate din cauza "magnetului"...

Edited by unbrutus, 11 May 2019 - 20:22.


#114
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Cred ca nu e niciun nebun care sa spuna ca nu carutasul e vinovat de incident si nu e de apreciat cel  care filma si a reusit sa evite impactul . Problema e ca daca actiona in mod corespunzator ar fi putut sa vada caruta de la o distanta apreciabila.
Daca nu reusesti sa apreciezi corect anumite distante , nu generaliza ca altii sunt in stare.
In rest ,stiu cum a mers pentru ca se vede pe filmare si nu inventez aiureli, orice sofer ar fi dat cel putin 2 flash-uri pe distanta parcursa in filmare. Flash-ul ala se foloseste foarte des, acum depinde pe unde si cat circuli tu noaptea, frecventa nu are legatura cu timpul ci cu vizibilitatea pe care o ai, dar ar fi culmea sa ma apuc sa fac si desene (oricum pentru unii am constatat demult ca e degeaba).
Parerea mea e sa-ti vezi propriile carente ,ca daca spui ca iti baga soferi de tir proiectoarele in ochi, sigur ai deficiente . Daca eram nesigur nu reuseam sa evit zilnic multi posesori de permis care nu stiu nici regulile de circulatie si nici partea practica , aia cu volanul si pedalele.

#115
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posttitoo, on 11 mai 2019 - 21:02, said:

Problema e ca daca actiona in mod corespunzator ar fi putut sa vada caruta de la o distanta apreciabila.
ai o problema de intelegere cred, inca o data, nu ai de unde stii ca nu a apreciat in mod "corespunzator", desi asa cum am spus, nu poti generaliza ca trebuie toti sa dea flashuri de nebuni, si tot nu specifici cat de des trebuie sa dea ca sa te multumeasca pe tine, si trebuie cei din sens contrar sa raspunda la ele sau nu?

View Posttitoo, on 11 mai 2019 - 21:02, said:

Daca nu reusesti sa apreciezi corect anumite distante , nu generaliza ca altii sunt in stare.
de unde stii ca nu le apreciez corect? te-ai dat jos din masina si ai masurat daca distanta apreciata de tine era 200m asa cum spui tu, la viteza de 90km/h sa zicem?
Apoi ai mers cu 120km/h si ai masurat din nou distanta apreciata de tine?

View Posttitoo, on 11 mai 2019 - 21:02, said:

In rest ,stiu cum a mers pentru ca se vede pe filmare si nu inventez aiureli, orice sofer ar fi dat cel putin 2 flash-uri pe distanta parcursa in filmare.
orice sofer ar fi dat 2 flashuri este cu siguranta o generalizare si exagerare

View Posttitoo, on 11 mai 2019 - 21:02, said:

dar ar fi culmea sa ma apuc sa fac si desene (oricum pentru unii am constatat demult ca e degeaba).
pai cum, ai facut toate aceste aprecieri gen 200m, cel putin 2 flashuri fara un fundament scris? ai transmis mesajul urmarilor tai prin viu grai si atat?
trebuie sa fie scrise pe undeva... ar fi si pacat

repet, astept sa imi spui la ce interval sa dau flashuri. In orice conditii? Nu conteaza ca se apropie din sens contrar un tir, ca in imaginile din film?

oare ai putea implementa un releu automat care sa dea flash automat la intervalul precizat de tine, @titoo? ar fi ceva revolutinar! toate masinile sa dea flash automat la intervalul numit de tine (inca nu stim care e acela)

#116
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Ce rost are sa mai scriu daca nu pricepi , unde am pomenit eu de vreun interval ca vad ca "imi pui vorbe in gura"? Tocmai spusesem cum e cu flash-ul ala dar starui sa umpli iar cateva pagini intreband acelasi lucru la modul ironic. Ia calculeaza ce distanta e de la inceputul filmarii pana cand ajunge la caruta, ca poate asa pricepi, cativa constat ca sunt asi la partea teoretica dar ii depaseste aia practica, in trafic. Cat despre tir, asa e, mereu se apropie cate un tir, uneori e la 50 km, alteori e la 10 km sau doar la cateva sute de metrii.
Si titlul topicului e "asa mori..." eu am scris pentru ca altii sa invete cum isi pot mari sansele sa traiasca, circuland pe drumurile pe care (din pacate) le avem , conform vorbei "norocul si-l mai face omul si cu mana lui". Daca tu si alti circulati ca in filmarea aia (orbeste), e alegerea voastra, dar s-ar putea sa nu va reuseasca reflexul de ultim moment...

#117
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posttitoo, on 11 mai 2019 - 21:38, said:

Ce rost are sa mai scriu daca nu pricepi , unde am pomenit eu de vreun interval ca vad ca "imi pui vorbe in gura"? T
de ex cand ai spus ca pe durata filmarii trebuia sa dea cel putin 2 flashuri... deci care e intervalul?
ma gandeam ca ai un interval, daca stii sa masori cu ochiul noaptea 200m...

View Posttitoo, on 11 mai 2019 - 21:38, said:

Tocmai spusesem cum e cu flash-ul ala dar starui sa umpli iar cateva pagini intreband acelasi lucru la modul ironic. Ia calculeaza ce distanta e de la inceputul filmarii pana cand ajunge la caruta, ca poate asa pricepi, cativa constat ca sunt asi la partea teoretica dar ii depaseste aia practica, in trafic.
nu sint as, si imi cer scuze pt ironie, zi domnule intervalul ala, vrem sa invatam de la tine. Daca nu e un interval fix, nu mai poti certa soferul ala ca nu a dat flash!
corect?

View Posttitoo, on 11 mai 2019 - 21:38, said:

eu am scris pentru ca
concentreaza-te pe metodele de a evita moartea fara a pune viata altora in pericol, daca mergem toti dand flashuri ne orbim unii pe altii!

solutia e sa fie iluminate carutele in spate, sau sa fie tapetate cu ochi de pisica, prin lege!

#118
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostPaz, on 09 mai 2019 - 06:29, said:


E hai ca UE a facut reguli si norme, prostii astia mai trebuie doar sa le aplice. Daca vrei sa spui ca aceeasi UE ar trebui sa controleze si sa- ia la suturi cand nu le aplica, iti dau dreptate.
Dă-i neamțului 270 salariu și motorina 1,35 euro. Să vezi ce reguli mai respectă.
Pe stomacul gol poți impune orice, nimeni nu va respecta nimic. Ori încalcă impunerea, ori pleacă dracului.

#119
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postunbrutus, on 11 mai 2019 - 21:59, said:


de ex cand ai spus ca pe durata filmarii trebuia sa dea cel putin 2 flashuri... deci care e intervalul?
ma gandeam ca ai un interval, daca stii sa masori cu ochiul noaptea 200m...
nu sint as, si imi cer scuze pt ironie, zi domnule intervalul ala, vrem sa invatam de la tine. Daca nu e un interval fix, nu mai poti certa soferul ala ca nu a dat flash!
corect?
solutia e sa fie iluminate carutele in spate, sau sa fie tapetate cu ochi de pisica, prin lege!
Numai un tâmpit dă fleșuri pe timp de noapte în dreptul căruței. Și așa avea rahaturile alea girofar pe coșmelia trașcabelei...n-am înțeles de ce....de tâmpiți....pe timp de noapte!

#120
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postunbrutus, on 11 mai 2019 - 21:59, said:


concentreaza-te pe metodele de a evita moartea fara a pune viata altora in pericol, daca mergem toti dand flashuri ne orbim unii pe altii!

solutia e sa fie iluminate carutele in spate, sau sa fie tapetate cu ochi de pisica, prin lege!
In lege scrie ,problema e ca multi o ignora sau nu o cunosc. Si pentru asta alti mor din cauza ignorantei altora.
In cealalta privinta, iti propun sa iesi noaptea pe sosele si intr-un final te prinzi tu cum e cu distantele si cu flash-urile alea, ca din fata tastaturi e greu de inteles.

Iti scrisesem mai sus " frecventa nu are legatura cu timpul ci cu vizibilitatea pe care o ai". Drumuri bune iti doresc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate