Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Dureri antebrat/umar

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Despre durere/ hernie:

Minor “injuries” can trigger major spasm of the paraspinal muscles. The more muscles, the more spasm, and pain. The pain and spasm can be so intense that one is immobilized. The back is “seized up.” As a result of the intense forces exerted by the spasming muscles, the discs bulge, as they are meant to do. A “bulging disc” should never be operated on.
I have seen a large number of such backs, and if the problem is relatively recent – less than six to eight weeks – simple injections of local anesthetic, possibly with low-dose steroids added, can abolish the spasm and the pain, and return the back to normal. We did this for quite a number of individuals in a clinical study performed in Ottawa over a decade ago. Optimal use of medication and physical therapy can be helpful, but for the most intense cases these modalities are often not sufficient, and injections are required.
https://ottawacitize...-back-surgeries

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
uite ce prost sunt, ma duc astazi sa imi faca sangele la medicul de familie si uit sa ii spun de radiografie, bine ca am vazut notificarea pe forum, maine ma duc din nou.

#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
revin, am fost la radiolog, mi-a pus cateva intrebari, am avut noroc sa el se pricepea la sport si a gasit solutia imediat. Se numeste Epicondilita sau cotul tenismenului/jucatorului de golf (asta referitor la antebrat). Odata la 2 saptamani ma duc la el, cu un aparat special care lucreaza cu socuri electrice si unde incearca sa stimuleze reparatia problemei. Tratamente nu exista si succesul nu este garantat. Problema este ca daca nu tratezi din timp si continui cu sportul etc, este posibil ca pe viitor sa fie si mai grav.

O sa ma duc si pentru umar zilele viitoare.

#22
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Nu stiu daca e acelasi dar si eu cand aveam probleme cu spatele imi puneau pernute pe spate cu curent electric. Erau nevoiti sa dea la maxim ca sa prind si eu un pic de caif. Din pacate ca nu m-a ajutat deloc, tot prin sport am trecut peste dureri.

Edited by vinciun, 27 May 2019 - 17:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate