Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

majorare tarif Vodafone persoane juridice

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
Buna ziua,

Am primit (pe firma, nu putem apela la ANPC) notificarea de majorare a tarifelor si se specifica ca termenullimita de denuntare a contractului este de 30 zile.
Am decis renuntarea la serviciile lor (din august am solicitat un repetitor de semnal intr-o locatie, nici acum nu functioneaza), au trecut cele 30 zile dar am inteles ca nu este legal sa oi o data limita, vodafone nerespectand contractul insemna ca pot rezilia oricand

Am vreo sansa sa renunt la abonamente?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe mine m-au sunat să mă întrebe dacă reziliez contractul sau nu. E drept, sunt persoană fizică, nu juridică.
Fătuca respectivă avea o teamă în glas, aşa...

Am decis să-i iert, deocamdată. Am ceva avantaje la ei, momentan deţin un abonament 100% personalizat, în roaming mă pot fâţâi pe date mobile cu o oarecare lejeritate, am semnal bun în 90% din România, deci nu pot să mă plâng de serviciile de comunicaţie.
Au preţuri mari la telefoane, inclusiv la fidelizări, ceea ce nu mi se pare normal, dar am luat telefon din altă parte şi e totul OK.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,964
  • Înscris: 18.12.2007
Daca in 30 de zile nu ai intreprins nicio actiune inseamna ca ai fost de acord tacit cu noile conditii, cel putin pentru persoanele fizice asta e regula.
Pentru persoanele juridice ar trebui sa consulti mai degraba un avocat. Faptul ca nu iti functioneaza repetorul nu are legatura cu modificarea de tarife.

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 becali, on 08 mai 2019 - 09:13, said:

Am vreo sansa sa renunt la abonamente?

Daca au trecut alea 30 de zile, fa-le o notificare scrisa, prin posta, dar motivat, povestind treaba cu repetorul si faptul ca nu aveti semnal corespunzator in zona.
De scumpirile la abonamente au facut sesizare la ANPC mai multi (printre care si eu) .. deja ANPC se ocupa de dat amenzi.. nu stiu daca mai mult poate face ca aia sunt acoperiti de niste clauze abuzive introduse in contracte care ar trebui interzise prin modificarea legislatiei (cum a fost atunci cu Ordonanta 50 referitoare la banci)

Edited by Kres, 08 May 2019 - 09:33.


#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 AlexEn, on 08 mai 2019 - 09:30, said:

Faptul ca nu iti functioneaza repetorul nu are legatura cu modificarea de tarife.
n-are, dar contribuie la sporirea listei de motive pentru care au decis sa renunte la ei.
nefunctionarea draciei respective de aproape 9 luni de zile poate fi catalogata drept
durere in c*r din partea Vodafone si considerata motiv de "ia mai duceti-va voi dracului".

mai vine inca un motiv (scumpirea), poate mai sunt si altele si se umple paharul.


@initiator: asta e intrebare de pus juristului firmei sau unui avocat, nu pe SP.

Edited by dygey, 08 May 2019 - 09:51.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Situatia e ar trebui sa fie destul de simpla. In contractul semnat de voi spune, la una din clauzele negociate, la partea de obligatii (si la reziliere) faptul ca partile se obliga sa se notifice cu X zile inainte de incetarea contractului.

Daca ai respectat articolul respectiv, porteaza numerele si mai baga o reclamatie la Voda sa intrerupa serviciile.

#7
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005

 Kres, on 08 mai 2019 - 09:32, said:

nu stiu daca mai mult poate face ca aia sunt acoperiti de niste clauze abuzive introduse in contracte care ar trebui interzise prin modificarea legislatiei (cum a fost atunci cu Ordonanta 50 referitoare la banci)

sunt abuzive, dar respecta legislatia? care e logica?

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,964
  • Înscris: 18.12.2007
Logica e ca lui nu ii convin, ca are drepturi si nu are obligatii si ca sunt ai naibii capitalistii :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate