Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

cultul muncii intense si al duritatii

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postpacopaco1967, on 08 mai 2019 - 09:15, said:

Ce fel de societate v-ati dori ? Una in care gibonii cu muschii umflati si tatuati te agreseaza la tot pasul ? Sau persoane precum Liiceanu, Plesu . . . .

"Gibonii ăştia umflati si tatuati" nu prea înţeleg de puterea cuvântului.
De cele mai multe ori trebuie să le spargi nasul sau să-i pui pe orizontală.
Iar pentru asta este nevoie să faci exerciţiu fizic.
Deaceea dictonul mens sana in corpore sano a fost, este şi va fi valabil.

Edited by JJackFLASH, 08 May 2019 - 11:00.


#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Liiceanu ce ? Si-a tras editura pe banii nostri, normal ca nu are nevoie sa care saci. Acu' e vreun reper ?!

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostCris007, on 08 mai 2019 - 09:43, said:

@karax
Zau? Cum explici asta:

10 zile libere sunt "prea multe". Cum s-au ĂŽntors japonezii la muncă


Cu ocazia schimbării erei, ĂŽn Japonia a fost “Săptămâna de aur”, adică zece zile libere. S-au ĂŽncheiat marți. ĂŽncă de la ĂŽnceput, mulți au considerat că sunt prea multe zile, dar nu au avut ĂŽncotro, s-au conformat, mare parte dintre ei. Așadar ĂŽn prima zi de muncă Reiwa (noua eră), Naoto Tokunaga, ĂŽn vârstă de 24 de ani, a apărut la biroul din Tokyo cu 30 de minute mai devreme decât de obicei pentru că era nerăbdător să ajungă acolo, potrivit The Japan Times.
„Din cauza muncii, am putut să ĂŽmi iau doar jumătate de vacanță liber”, a spus el. Chiar ĂŽn timpul unei călătorii pe insula Amami Oshima cu iubita sa, el s-a gândit numai la muncă. Acum că vacanța s-a ĂŽncheiat, „voi munci mult”.

O femeie de 37 de ani din Tokyo a spus că soțul a fost plecat ĂŽntr-o călătorie de afaceri ĂŽn cea de-a doua parte a vacanței, așa că a trebuit să se ocupe singură de cei doi copii, unul ĂŽn școala primară și celălalt de doi ani. Pentru că au fost ĂŽnchise creșele, ea a spus că a fost nevoită să scoată copiii ĂŽn parc ĂŽn fiecare zi.
„10 zile consecutive e prea mult. Sunt ușurată că s-au terminat”, a afirmat ea.
japonezii sunt cunoscuti ca fiind o specie aparte , workaholici, ei nu inteleg conceptul de normalitate

#22
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View Postkarax, on 08 mai 2019 - 08:48, said:

....
depinde probabil cum vezi lucrurile..unii considera ca e de admirat sa ridici o greutate cu mainile ca faci efort, altii considera ca cea mai buna e calea usoara prin care folosesti un scripete si ai scapat de chin...

Din postarea lungă pe care ai scris-o
asta e întreaga esență:
că ridici o greutate cu mâna,
că folosești un scripete s-o ridici,
importantă este mintea care este interesată să se dezvolte
și să dezvolte lumea în jurul ei.
Dacă nu știi să fugi, mergi,
dacă nu știi să mergi, târăște-te,
evoluția e tot ce contează.

Problema la oamenii care vin cu texte precum
”munca e pentru roboți”
nu sunt acei viitori Eloni Muski care vor proiecta acei roboți
ci sunt aceia care stau la cârciumă în timp ce ziua trece pe lângă ei.

Work hard, not smart
sloganul american ”Muncește cu cap, nu cu forță”
este o utopie,
la momentul actual și realist vorbind
românul are succes la a nu lucra cu forță....
la fel cum are succes și la a nu lucra cu cap.

#23
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
@daredevil
vorbind serios , spunem ca viitorul se cladeste pe munca. pentru ca pana la roboti, cineva trebuie ssa descopere si sa produca acele tehnologii creatoare de roboti. nici o societate n-a facut direct saltul spre o epoca  a celei de-a 4 a revolutie industriala. orice stat a trebuit sa o ia de la zero , incepand cu epoca pre-industriala si cu epoca industriala , alea in care  munca era extrem de grea.
si chiar daca robotii ne-au preluat o parte din munca, si chiar daca calculatoarele ne fac astazi o parte din task-uri , cum ar suna ca zilnic sa facem acele mici chestii care ne-au mai ramas de facut? de exemplu daca in epoca de astazi rezolvam lucrurile scriind cod de programare pe pc, pai hai in loc sa scriem 1-2 coduri de 5 linii pe zi , hai sa scriem cat este ziua de munca in continuu, si peste niste ani vom avea o societate mult mai dezvoltata. pe de alta parte in ziua de astazi robotii au ajuns in toate domeniile fie si numai daca vorbimde un simplu brat robotizat care face munca minerului. ca atare munca fizica practic va disparea. iar codurile de programare sunt din ce in ce mai multe si destule la liber pe net tocmai de aia ...astazi...e dince ince mai mult timp de frecat menta...
astazi nu mai cream un joc pe pc in 2-3 ani ci dam click pe un generator automat de leveluri , care plaseaza pesonajele si scenele de lupta dupa un algoritm in cel mai interesant mod posibil ramanand pentru echipa doar sa lucreze la imbunatatirea motorului grafic ....
stai sa vezi cand valve va da la liber ccodul sursa pentru cstrike 1,6 sau chiar cs source .....se va umple de jocuri de calitate free.... practic vvor sta degeaba viitorii programatori.....

oricum in materie de softuri deja s-a inventat mai tot ce era posibilde inventat...mai raman cativa care sunt inventivi si care se bat pentru cateva produse software mai speciale ,ce trebuiesc permanent completate si adaugate cu ceva.... pana si softurile de managementi si economie deja au ajuns la un nivel....
acum batalia este pentru AI-uri care si alea au facut salturi spectaculoase ....algoritme inteligente ...care si alea cand se vor pune la liber pe net....practic vom vedea si programatorii someri....

#24
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Interesant
Eu cred că oamenii vor avea rol de supervizori, adică vor pastra atributul de admin pe orice soft, chiar și ai. Așa cum la supermarket exista case autoscanabile și s-a eliberat postul de casieriță, dar a fost înlocuit de postul de supraveghetor / security, care se chiombeste pe camere sa nu furi.

Roboții viitorului vor avea libertate de creație, ai, dar va fi o armata de oameni supervizori. Munca de supervizare e cea mai facila, fiindcă nu faci nimic în afara de a observa anomalii sau furturi sau pericole.

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003

View Postkarax, on 08 mai 2019 - 13:12, said:


japonezii sunt cunoscuti ca fiind o specie aparte , workaholici, ei nu inteleg conceptul de normalitate
Poate normalitatea e aia din Africa in care astepti sa se coaca ceva din copac ca sa manci si tu ceva.

#26
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View PostBursul, on 10 mai 2019 - 23:42, said:

Poate normalitatea e aia din Africa in care astepti sa se coaca ceva din copac ca sa manci si tu ceva.
Nu e nicio normalitate.
Este doar cum ”îi este bine” fiecăruia.
Eu știu multe persoane care funcționează total diferit
față de mine,
chiar într-o măsură în care nu mi-aș putea imagina să exist eu,
și ce dacă ?

Detest comoditatea, dar văd că există oameni comozi și fericiți;
că nu îmi place să îi am în jurul meu, aia e altă treabă.
Există avantaje și dezavantaje în toate.
Japonia nu are doar cea mai ridicată forță a muncii,
ci și cea mai ridicată rată de nevroză.
În Africa aștepți să se coacă fructul până să mănânci ceva,
dar psihicul lor este mai liber față de încărcările pe care le au restul.

Mie îmi plac oamenii care tind către o gândire deschisă și flexibilă
când vine vorba de muncă și rezultate.
De exemplu dacă m-aș duce în Tokyo aș învăța de la ei tehnici de disciplină și concentrare
la un nivel care nu e întâlnit în multe alte locuri,
dar majoritatea nu ar ieși nici de-al dracului din zona lor mică de confort,
atâția oameni speriați de efort câți sunt în România rar am mai văzut.
Poate nu va fi stilul tău de viață în următorii 10 ani, ok
dar măcar riscă să faci 1x ceva diferit fără să faci pe tine.....
îmi amintesc când odată dimineață m-am pus direct la treabă și șeful era de față
și m-a întrebat mirat: ”Dar nu îți bei cafeaua prima dată ?”
cum la noi era obiceiul mereu ca fiecare să bea cafeaua vreo 40 de minute și s-o mai lălăiască vreo 2 ore :lol:
înainte de a băga ritm intens la muncă;
i-am zis ”Nu.” și am continuat munca,
a rămas șocat.
Aici nu am vrut să evidențiez că am făcut ceva special,
fiindcă nu am făcut,
ci subliniam faptul că doar la noi se conisderă ceva extra ceea ce în alte părți este de bază.

Românii nu au simțul timpului,
în capul lor minutele pierdute nu se adună în ore pierdute și zile pierdute
de asta muncesc în stilul în care muncesc.

Era în filmul Patton o scenă în care a dat generalul peste un soldat
care era trântit pe jos în timpul serviciului
și l-a întrebat: ”Tu ce faci pe jos, soldat ?”
la care ăla a zis: ”Voiam să dorm una, d-le !”
și Patton i-a zis: ”Atunci culcă-te înapoi, fiule. Se pare că tu ești singurul care măcar știi ce vrei să faci pe aici.”
Asta e și părerea mea: fiecare are libertatea să trăiască exact cum vrea el,
atâta timp cât este congruent și la așteptările legate de rezultate.
Dacă ești comod și delăsător, atunci să nu vrei să ai rezultatele unuia care asudează tot timpul,
ci să te mulțumești cu ce ”îți cade” .

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostFlat, on 10 mai 2019 - 22:55, said:

Interesant
Eu cred că oamenii vor avea rol de supervizori, adică vor pastra atributul de admin pe orice soft, chiar și ai. Așa cum la supermarket exista case autoscanabile și s-a eliberat postul de casieriță, dar a fost înlocuit de postul de supraveghetor / security, care se chiombeste pe camere sa nu furi.

Roboții viitorului vor avea libertate de creație, ai, dar va fi o armata de oameni supervizori. Munca de supervizare e cea mai facila, fiindcă nu faci nimic în afara de a observa anomalii sau furturi sau pericole.
oamenii aia supervizori nu vor verifica fiecare robot in parte ci vor avea programe speciale care vor analiza , vor crea statistici si vor spune clar unde sa se intervina fara sa fie nevoie sa urmaresti mii de senzori pe fiecare robot in parte. vom avea programe atat de complicate si care vor analiza comportamentul AI in timp real incat vom sti inainte ca acesta sa o ia razna. un fel de analiza de tip hari sheldon dar mai avansata , luand in calcul robotii si AI-urile. astfel de softuri vor fi create cu ajutorul unor supercomputere ale viitorului care vor simula perfect lumea robotica si ce ar putea merge rau si ce anume optiuni de revolta ar avea robotii. vor analiza milioane de cauze posibile pentru care robotii isi pot dobandi independenta si pentru care se pot revolta. vor simula dezvoltarea unei societati robotice pe mii si mii de ani si vor incerca cel putin sa ia in calcul orice factor.

View PostBursul, on 10 mai 2019 - 23:42, said:

Poate normalitatea e aia din Africa in care astepti sa se coaca ceva din copac ca sa manci si tu ceva.
pai la caldura din africa probabil ca nici japonezii n-ar rezista ....

#28
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

View Postkarax, on 09 mai 2019 - 08:54, said:


stai sa vezi cand valve va da la liber ccodul sursa pentru cstrike 1,6 sau chiar cs source .....se va umple de jocuri de calitate free.... practic vvor sta degeaba viitorii programatori.....


Dar ala e făcut de extratereștrii sau doar de niste programatori care au pus osul la muncă si au muncit intens ?
Ca sa poata munci lejer niste tute trebuie să existe unii anterior care sa muncească intens.
Primul strung a fost facut manual, a fost muncă in draci, al doilea a fost facut folosindu l pe primul, de zece ori mai usor.
Dar de, tu ne ameninți de câțiva ani ca te apuci de studiat fizica și încă n ai terminat manualul de clasa a 9 a ...

#29
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
bai nu stiu ce sa zic...sper ca din toate ideile mele poate poate se alege ceva si cine stie , daca chiar sunt foarte bune, poate o sa am si eu un venit sigur si stabil cat sa pot trai decent. iar daca ideile astea ar fi de milioane cu atat mai bine

in rest situatia mea e mai speciala ....daca ma intelegi....asa merge tratamentul asta si n-am ce ii face...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate