Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Izolare spatiu intre geam si placa dintre nivele

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cridiana

cridiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.03.2009
Buna!

Am un geam termopan pe casa scarii, care pe la mijlocul lui se intalneste cu placa dintre nivele. Intre el si placa e un spatiu cam de 10 cm si pe acolo vine frigul de la demisol. Ma gandeam cum s-ar putea izola partea aceea. Am tot cautat pe net si nu am gasit nimic care sa ma ajute si nici nu stiu cu ce fel de mester as putea vorbi pentru asta.

Initial m-am gandit sa bag un burete, dar cred ca geamul va transpira si buretele va mucegai.
Apoi m-am gandit sa bag spuma intre geam si perete, dar ar arata urat, si pe interior si pe exterior.
Apoi m-am gandit chiar sa zidesc geamul, dar nici asta nu-mi pare o idee prea buna.

Oare ma puteti ajuta cu cateva idei? Posted Image

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
baga si o poza,altfel vin ideile

#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
Spuma poliuretanica, lasat sa se usuce, taiat si mascat cu ceva CM si varuit nu merge?

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Pune un buiandrug prefabricat...gasesti sub 10 cm grosime. Decupezi din zid in stanga si in dreapta pentru sprijin si apoi spatiul dintre buiandrug si geam il umpli cu spuma.

Acum am inteles...e un geam care "traverseaza" placa. Cauta BCA subtire pe care il pui unul peste altul, vertical...cred ca gasesti si sub 10cm. Poti incerca sa umpli si cu polistiren extrudat.

Edited by george_alexandru, 08 May 2019 - 09:41.


#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Polistiren extrudat, acoperit si mascat cu adeziv pentru polistiren.
Pe partea care se va vedea prin geam. se aplica adezivul pe polistiren inainte de a se monta.
Se va vedea ca o zidarie in spatele geamului.

 george_alexandru, on 08 mai 2019 - 09:38, said:

Pune un buiandrug prefabricat...gasesti sub 10 cm grosime. Decupezi din zid in stanga si in dreapta pentru sprijin si apoi spatiul dintre buiandrug si geam il umpli cu spuma.
Din ce am inteles eu, geamul e continuu, se intinde de la un nivel la altul, se vede placa prin el.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
o bucata de panel sau lambriu pvc/parchet, decupata pe forma golului si fixata fortat (impinsa), astfel incat sa nu ai nevoie de lipire/prindere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate