Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Pareri despre Virgiliu Stroescu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Parerea mea este ca mananca rahat. Da, ofera anumite informatii pretioase insa spune si multe prostii. Multi se tampesc la batranete din pacate

edit: am rectificat, omul vorbeste numai prostii.



De exemplu clipul urmator. L-am urmarit in direct cand a fost difuzat la tv. Am urmarit emisiunea respectiva doar pentru a vedea cat de departe merge cu prostiile debitate. La un moment ramasesem tamp cand auzeam ce scoate pe gura.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QiZ01qjshBQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 07 May 2019 - 21:28.


#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
N-am stat sa-l ascult pe stimabilul, dar din cate am vazut in emisiunea aia, se debiteaza numai prostii pseudostiintifice. Astia sunt cei mai nenorociti oameni, care profita de situatia nasoala a semenilor lor ca sa-i stoarca de bani. Nu cred in iad, dar daca ar exista, sper ca astia sa arda in cazanul cel mai adanc cu smoala! :death:

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Unii se vand pentru "punguta cu doi bani".

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 10.08.2005
si din pacate doar pentru punga, nu si pentru bani

#5
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Nu stiu daca e aceeasi emisiune dar fata aia are o emisiune despre paranormal unde vin fel de fel de personaje. :) Asa ca nu as lua prea in serios discutia asta.

In alta ordine de idei, daca va cade parul sa mancati seminte de kiwi. Nu ajuta cu nimic dar macar sunt sanatoase.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Omul nu are nici o problema. Problema o au televiziunile care il promoveaza.

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 pufonel, on 07 mai 2019 - 21:05, said:

N-am stat sa-l ascult pe stimabilul, dar din cate am vazut in emisiunea aia, se debiteaza numai prostii pseudostiintifice. Astia sunt cei mai nenorociti oameni, care profita de situatia nasoala a semenilor lor ca sa-i stoarca de bani. Nu cred in iad, dar daca ar exista, sper ca astia sa arda in cazanul cel mai adanc cu smoala! Posted Image
"stimabilul" e un doctor f respectabil si cu multa experienta.

 MembruAnonim, on 07 mai 2019 - 20:59, said:

Parerea mea este ca mananca rahat. Da, ofera anumite informatii pretioase insa spune si multe prostii. Multi se tampesc la batranete din pacate

edit: am rectificat, omul vorbeste numai prostii.



De exemplu clipul urmator. L-am urmarit in direct cand a fost difuzat la tv. Am urmarit emisiunea respectiva doar pentru a vedea cat de departe merge cu prostiile debitate. La un moment ramasesem tamp cand auzeam ce scoate pe gura.

poti da niste exemple de "tampenii"? Si sa ne zici si ce pregatire ai de stii mai multe ca el... ca el are multa pregatire

 pasilla, on 07 mai 2019 - 21:23, said:

Omul nu are nici o problema. Problema o au televiziunile care il promoveaza.
dar ce-a gresit omul, niste exemple, ca pana acum aud doar opinii nefondate.
Pe stroescu il stiu de vreo 10 ani si nu am vazut sa zica tampenii, din contra

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Doctorul nutritionist Virgiliu Stroescu a fost veterinar....

Are impresia ca omenii sunt rumegatoare.

Edited by pasilla, 07 May 2019 - 22:14.


#9
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Nu pot asculta toata emisiunea, dar il stiu cat de cat: are niste idei exagerate /false despre vegetarianism, dar l-am auzit spunand si lucruri valabile.

Insa avand in vedere ca exista institut pentru medicina alternativa si competente in homeopatie recunoscute de ministerul sanatatii...

Dar ce ziceti de doamna?:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1jA0gNiBlRg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si mai sunt si altii, la fel de flagranti :D

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 pasilla, on 07 mai 2019 - 22:13, said:

Doctorul nutritionist Virgiliu Stroescu a fost veterinar....

Are impresia ca omenii sunt rumegatoare.
imi face impresia ca abia acum ai dat pe google sa vezi cine e. Si ai si rupt din context:

Doctorul nutritionist Virgiliu Stroescu a fost veterinar, cercetator stiintific la Centrul de Medicina Sportiva si are doctoratul in modificari endocrinologice si metabolice. Nu mananca deloc carne de la varsta de 20 de ani.

 aaaa4567, on 07 mai 2019 - 22:23, said:

Nu pot asculta toata emisiunea, dar il stiu cat de cat: are niste idei exagerate /false despre vegetarianism
cum ar fi?? iar nici un exemplu... poate ca nu exista

eu l-am auzit zicand "mananci o friptura? mananca domne, dar cu o salata mare langa"

asta e exagerat??

#11
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 unbrutus, on 07 mai 2019 - 22:28, said:

imi face impresia ca abia acum ai dat pe google sa vezi cine e. Si ai si rupt din context:

Doctorul nutritionist Virgiliu Stroescu a fost veterinar, cercetator stiintific la Centrul de Medicina Sportiva si are doctoratul in modificari endocrinologice si metabolice. Nu mananca deloc carne de la varsta de 20 de ani.


cum ar fi?? iar nici un exemplu... poate ca nu exista

eu l-am auzit zicand "mananci o friptura? mananca domne, dar cu o salata mare langa"

asta e exagerat??
Cum ar fi idei din studiul China, faptul ca laptele e toxic si alte d-astea. Nu stau sa le caut acum, dar le-a spus candva. Are si idei valabile, insa. Nu e rau sa mananci vegetale (multe) pe langa o bucata de carne.

Titlurile stiintifice date in Romania  ma lase rece, in multe cazuri. Hai, daca vrei, sunt un argument slab pentru veridicitatea celor spuse. As fi mai reticent  fata de vegetarianism. In principiu, nu prea merita efortul, si, daca nu ai cunostinte suficiente, timp si bani, risti sa o dai in bara. Banuiesc ca stii de ce, nu?

Edited by aaaa4567, 07 May 2019 - 22:33.


#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 unbrutus, on 07 mai 2019 - 22:28, said:

eu l-am auzit zicand "mananci o friptura? mananca domne, dar cu o salata mare langa"

asta e exagerat??

Da! Daca mananci ditamai friptura cu ditamai salata, nu mai intra berea! :D

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 unbrutus, on 07 mai 2019 - 22:28, said:

imi face impresia ca abia acum ai dat pe google sa vezi cine e. Si ai si rupt din context:
Doctorul nutritionist Virgiliu Stroescu a fost veterinar, cercetator stiintific la Centrul de Medicina Sportiva si are doctoratul in modificari endocrinologice si metabolice. Nu mananca deloc carne de la varsta de 20 de ani.
Il cunosc de mult. Din vremurile cand ma uitam la tv.
Are probabil un doctorat "modern", cam la fel ca si Oprea.

Edited by pasilla, 07 May 2019 - 22:33.


#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Mai bine discutati la idee/i. Ce anume vise pare OK, dubios etc?

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 aaaa4567, on 07 mai 2019 - 22:29, said:

Cum ar fi idei din studiul China, faptul ca laptele e toxic
- studiul China e un studiu important, unul din cele mai extinse facute vreodata

- nu cred ca a zis ca laptele e toxic, ci ca sintem singurul mamifer de pe lume care bea lapte si dupa nastere, si apoi il mancam cam la fiecare masa (pizza cu cascaval, branza etc). Rare mesele fara lactate. Are dreptate. E prea mult.

 pasilla, on 07 mai 2019 - 22:31, said:

Are probabil un doctorat "modern", cam la fel ca si Oprea.
in medicina e mai greu. inca astept sa imi spui ce prostii zice. observi ca nu se dau exemple?

#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Io zic sa stati linistiti, cascavalu' din comert oricum n-are lapte.

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 edy_wheazel, on 07 mai 2019 - 22:50, said:

cascavalu' din comert oricum n-are lapte.
inseamna ca tot el are dreptate daca zice ca e de evitat...

#18
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 unbrutus, on 07 mai 2019 - 22:50, said:

- studiul China e un studiu important, unul din cele mai extinse facute vreodata

- nu cred ca a zis ca laptele e toxic, ci ca sintem singurul mamifer de pe lume care bea lapte si dupa nastere, si apoi il mancam cam la fiecare masa (pizza cu cascaval, branza etc). Rare mesele fara lactate. Are dreptate. E prea mult.


\
Te astept sa imi dai surse serioase care sa spuna ca consumul de carne (nu ne referim la cea rosie, in exces) este daunator pentru sanatate. Pot fi si de popsci, dar la fel de serioase.

https://www.nhs.uk/l...meat-nutrition/
Hai sa vedem si o parere care nu exclude vegetarianimsul: https://www.health.h...ng-a-vegetarian

Stroescu recomanda sa evitam carnea. Pricepi diferenta esentiala?

O sa gasesc si chestia cu laptele, cand am timp, e intr-un video, undeva.

Cati crezi ca pot substitui aminoacizii esentiali printr-o dieta echilibrata din plante? Cati stiu de clasele de proteine? Cati isi permit? Cum masori absorbtia, tinand cont ca aminoacizii din proteine sunt absorbiti mai greu? etc etc.  Deci, cati sunt? 10%? Come on...

Nu dai asemenea sfaturi (evitati carnea etc) fara sa te asiguri ca omul intelege despre ce e vorba. Ori, majoritatea oamenilor sunt ignoranti. Cine are cap, oricum gaseste informatiile astea si le filtreaza.

Edited by aaaa4567, 08 May 2019 - 03:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate