Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cat de bun sau rau e un iphone 5?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Mah, poate sunt eu chior. Dar tu poate o pui de un "business" cu baterii de "aifone. Hai, nu fii ca mine! Baga aici un lobby să-l convingi sa-si ia un 5 și să-i schimbi tu bateria. ;)

#38
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View PostTruculMagic, on 07 mai 2019 - 23:01, said:

Nu-l baga in seama, asa reactioneaza el mereu Posted Image

ON
Am in prezent iphone vechi cu ios 9 si stiu cum merge, i-am schimbat bateria dupa vreo 5-6 ani singur, el o sa mai dea manopera 50lei, pe baterie inca 50lei si nu e sigur ca e una buna... , ca sigur nu are sculele necesare pentru schimbul de baterie. Dar ce sa faci... gigelul nu e gigel destul pana nu e si fudul. Posted Image
Si il face de 350-400 lei, aia pe care spune ca nu ii are si nu isi permite mai mult de 300 lei... WTF ???Posted Image

#39
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View PostTruculMagic, on 07 mai 2019 - 23:01, said:

Nu-l baga in seama, asa reactioneaza el mereu Posted Image

ON
Am in prezent iphone vechi cu ios 9 si stiu cum merge, i-am schimbat bateria dupa vreo 5-6 ani singur, el o sa mai dea manopera 50lei, pe baterie inca 50lei si nu e sigur ca e una buna... , ca sigur nu are sculele necesare pentru schimbul de baterie. Dar ce sa faci... gigelul nu e gigel destul pana nu e si fudul. Posted Image
Si il face de 350-400 lei, aia pe care spune ca nu ii are si nu isi permite mai mult de 300 lei... WTF ???:dontgetit:

#40
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Este chiar aiurea sa-i reprosezi cuiva ca nu are bani de telefon. Nu va inteleg. Ma simt jenat eu, ca va permiteti chestia asta. Pe bune.

Edited by menaloty, 07 May 2019 - 23:11.


#41
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
nu i-a reprosat nimeni ca nu are bani, ci ca vrea sa dea banii pe care ii are pe o trompeta.


asa e si cu masinile, am 3k€, ce sa-mi iau? gata, stiu, bmw seria 7.
- pai stai asa ca aia e un cotet la banii aia
- nu conteaza, e bmw, are valuare, asa zice toti baetii din cartier.

Edited by _-livio-_, 07 May 2019 - 23:13.


#42
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View Postmenaloty, on 07 mai 2019 - 23:10, said:

Este chiar aiurea sa-i reprosezi cuiva ca nu are bani de telefon. Nu va inteleg. Ma simt jenat eu, ca va permiteti chestia asta. Pe bune.
Nu i-am reprosat ca nu are bani. Ideea era ca a zis pe pag 1 ca ar avea maxim 300 lei.
Vrea sa dea 250 lei pe Iphang, dar nu stie in ce stare e, nici bateria cat tine. Ca s-o schimbe, mai baga 100-150 lei in el (baterie + manopera). Si asa il face 350-400 lei (si fara nicio garantie ca il va tine bateria). Adica peste 300 lei, cat a zis ca are.
La cei 300 lei nu gaseste decat Asus (care cred ca e tot chinezesc), Motorola sau Huawei. Daca nu vrea chinezesti, are avea ca variante Samsung, LG, HTC sau Sony. Ce telefoane ok si relativ noi (sub 3-4 ani vechime) de la acesti producatori gaseste in acei bani ? Nu vorbim de ecrane sparte, colturi ciobite sa rupturi de genul asta.
Eu i-am dat cateva link-uri cu trlefoane in stare f buna sau chiar impecabile, cu specificatii f ok si de maxim 1-2 ani vechime ca aparitie pe piata. Culmea, chiar in fix 300 lei.
Acum, el stie ce decizie va lua...

Edited by Magicwisewolf, 07 May 2019 - 23:58.


#43
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008

View PostLauCalin, on 07 mai 2019 - 21:33, said:

Poate că omul e obișnuit cu sistemul de operare. Sunt multi care au iOS și nu vor android.

Cam improbabilă varianta asta. Dacă îl tentează Iphone 5 înseamnă că a avut ceva mai slab până acum. Adică de 6 ani, cel puțin, sigur nu a mai folosit iOS, asta dacă l-a folosit vreodată.
PS. A și spus ca nu a folosit iOS, acum am văzut.

ON. Nu-ți lua iPhone 5 obosit, ai înnebunit?

Edited by caiuscorneliu, 08 May 2019 - 00:19.


#44
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
De banii aia mai bine iti iei un xiaomi care merge brici si e nou, nu un iphone obosit de ani de zile. Daca vrei sa iti iei iphone sa vezi cum e ia unul nou, si oarecum recent, dupa o sa te vedem pe forum cum comentezi de rau iphone cand tu aveai unul expirat. Xiaomi e un brand foarte bun.

#45
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Tot îi mai trebuiesc vreo 2-3 sute de lei pentru un Xiaomi nou, pe care nu pare dispus să-i dea.

Edited by caiuscorneliu, 08 May 2019 - 02:00.


#46
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

View Postcaiuscorneliu, on 08 mai 2019 - 01:57, said:

Tot îi mai trebuiesc vreo 2-3 sute de lei pentru un Xiaomi nou, pe care nu pare dispus să-i dea.
adevarat, am verificat acum, 320 cel mai ieftin.

#47
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
La 300 lei gaseste Motorola G5s octa core cu 32 GB Rom si 3 GB Ram, Android 8, in stare f buna sau impecabil. Ce poti sa vrei mai mult ?
I-am dat niste link-uri mai sus, unele erau tipla. Mai departe...

#48
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008
Prin februarie m-a mâncat undeva să cumpăr un iPhone 5S, era codat pe Orange, stare 8.5/10, îi mergea amprenta. Am dat 320 lei pe el, l-am folosit cam o săptămână, ce-i drept nu se mişca rău deloc pt vechimea lui.
Am vrut să îl revând, de unde, nici la 300/250/200 lei nu l-a vrut nimeni, am primit peste 20 de mesaje pe OLX pentru el. Într-un final l-am dat cu 150, nu mai fac experimente de genul. :D

#49
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,128
  • Înscris: 27.02.2018

View PostSekene, on 08 mai 2019 - 02:34, said:

adevarat, am verificat acum, 320 cel mai ieftin.
La Redmi Go ma gandeam si eu la 300 de lei, se poate vedea live si la magazinele orange, e foarte usor si compact si e alegerea cea mai buna bun pentru pretul scazut.

https://www.compari....erea-produsului

#50
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Redmi GO e o mizerie :)) Are alt sistem , doar 1gb ram... 8gb memorie. Nu-l recomand nici pentru bunici.

View Postdriftking91, on 08 mai 2019 - 07:32, said:

Prin februarie m-a mâncat undeva să cumpăr un iPhone 5S, era codat pe Orange, stare 8.5/10, îi mergea amprenta. Am dat 320 lei pe el, l-am folosit cam o săptămână, ce-i drept nu se mişca rău deloc pt vechimea lui.
Am vrut să îl revând, de unde, nici la 300/250/200 lei nu l-a vrut nimeni, am primit peste 20 de mesaje pe OLX pentru el. Într-un final l-am dat cu 150, nu mai fac experimente de genul. Posted Image

Cand mai vinzi 5s la 150lei sa-mi dai un mesaj , iti dau si de o bere Posted Image Sau poate un 5 SE la 3-400lei Posted Image

#51
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008

View Postmishuletzu, on 08 mai 2019 - 09:06, said:

La Redmi Go ma gandeam si eu la 300 de lei, se poate vedea live si la magazinele orange, e foarte usor si compact si e alegerea cea mai buna bun pentru pretul scazut.

https://www.compari....erea-produsului

Ca să-și ia un telefon acceptabil, fie el și de la Xiaomi, îi trebuiesc măcar 4-5 sute. O fi ăla 300 dar e la fel de prost ca iPhone-ul care-i face cu ochiul. Cum să mai ai în 2019 un giga de RAM și memoria aia internă? I-ar scoate peri albi, mai ales pe Android. Dacă ar mai pune 2-3 sute peste buget atunci ar avea variante ok.

Edited by caiuscorneliu, 08 May 2019 - 10:22.


#52
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salut! Dacă vrei neapărat iPhone, poți sa cumperi acel model 5 SH, numai ca ai grija la baterie. Fiind un produs vechi, s-ar putea sa trebuiască sa cumperi o baterie noua. iOS este un OS bine optimizat, asa ca nu o sa ai probleme să-l folosești la ce ai spus tu. Stiu o persoana care a folosit pana acum recent un iPhone 5 cca 3 ani de zile, și nu a avut probleme sa folosească și aplicații gen Facebook, care este o aplicație care consuma resurse.

#53
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,353
  • Înscris: 20.05.2005
In niciun caz iphone 5/5s, as recomanda iphone SE care e mai nou, primeste update-uri si are memorie RAM de 2 Gb.
A inceput sa se găsească începând cu 400 lei pe OLX.
De ce ?
- Se misca cu mult mai bine si e mai stabil decât orice android in aceeasi categorie de pret.
- O sa-l ai cu aceleasi performante o lunga perioada de timp, la android pana acum la cca 2 s-au dublat cerintele de memorie.
Cei 2Gb RAM de la SE o sa asigure telefonului o viata mult mai îndelungata decât la 5/5s.
Este cea mai buna achizitie de buget.

View Postsenzanome, on 08 mai 2019 - 19:36, said:

. . . .
iOS este un OS bine optimizat, . . .
. . .

Nu este "optimizat" ci este un OS (plus aplicatiile) scris in C++ spre deosebire de android care are si java.
De aici diferenta mare la performante.

Partea slaba la iphon-uri este hw mai ieftin si sunt in urma cu tehnologiile.
Obsesia firmei Apple pentru profit este evidenta.
.

Edited by gdans, 11 May 2019 - 06:22.


#54
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Am citit ca iPhone SE nu o da primească update la iOS 13. Cine vrea iPhone pe care sa-l folosească o perioada mai lungă, trebuie sa cumpere minim iPhone 6S/6S Plus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate