Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

cat de bun sau rau e un iphone 5?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLauCalin, on 07 mai 2019 - 21:33, said:

Poate că omul e obișnuit cu sistemul de operare. Sunt multi care au iOS și nu vor android. Hai sa nu-i arătăm cu degetul. Nu e cazul.

Tu esti chior sau citesti printre randuri?

Uite ce zice initiatorul: "dar eu n-am avut niciodata iphone si nu stiu cat de bun sau rau e ca am avut numai android"

#20
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Părerea mea e sa nu iei prea in serios părerile de pe forum. Dacă pui cap la cap toate părerile de pe forumuri,  ajungi să trăiești în peșteră si, bineînțeles, nici acolo nu e bine. Îți place iPhone 5? Go for it! E părerea ta, sunt banii tai și deciziile tale! :)

Poate sunt eu chior, dar tu ești prost pentru că jignești aiurea: omul a zis de iPhone. Eu i-am zis o PARERE. Dacă nu ești de acord cu ea... Pa!

Edited by LauCalin, 07 May 2019 - 21:56.


#21
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postmenaloty, on 07 mai 2019 - 21:42, said:

Ia-ti fara grija. Am unul pe care nu-l mai folosesc, dar il tin asa, pentru orice eventualitate. A primit iOS11 si inca merge foarte bine.
5s se poate uograda pana la vreo 12, 5c doar pana la 10.3

#22
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postmarius87ism, on 07 mai 2019 - 21:54, said:

5s se poate uograda pana la vreo 12, 5c doar pana la 10.3

Imi cer scuze, are 10.3.3 si spune ca este la zi. Deci fara 11.
Este peste orice android la banii astia.

Edited by menaloty, 07 May 2019 - 22:05.


#23
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
si cat suport are acest 10.3.3? poti instala browsere actuale si youtube? cam asta folosesc eu si daca da atunci e cu siguranta o optiune.

#24
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

View Postabulafius43, on 07 mai 2019 - 21:50, said:

n-ati inteles eu sunt obisnuit cu android nu cu iphone si singurul motiv pt care am intrebat de acest tel este pretul mic si faptul ca nu e brand chinezesc (si am mai discutat de asta stiu ca mai toate lucrurile sunt "made in china" dar eu nu vreau si brand chinezesc asta-i tot).
daca ziceti ca nu merita atunci o sa mai caut poate gasesc altceva pana-n 300 lei.
Si eu iti recomand altceva. Iphang-ul ala e dus deja. La 300 lei gasesti niste telefoane mult mai ok, care se misca mai bine.
Sunt doar niste exemple, mai sunt si altele :
https://www.olx.ro/o...html#0c1c1d3b6b
https://www.olx.ro/o...html#0c1c1d3b6b
https://www.olx.ro/o...html#0c1c1d3b6b
https://www.olx.ro/o...html#927bfec485

View PostLauCalin, on 07 mai 2019 - 21:54, said:

Părerea mea e sa nu iei prea in serios părerile de pe forum. Dacă pui cap la cap toate părerile de pe forumuri,  ajungi să trăiești în peșteră si, bineînțeles, nici acolo nu e bine. Îți place iPhone 5? Go for it! E părerea ta, sunt banii tai și deciziile tale! Posted Image

Poate sunt eu chior, dar tu ești prost pentru că jignești aiurea: omul a zis de iPhone. Eu i-am zis o PARERE. Dacă nu ești de acord cu ea... Pa!
Te-ai inflamat cam tare degeaba. Fara suparare, dar, chiar ai citit printre randuri. Si, de fapt, tu jignesti...

Edited by Magicwisewolf, 07 May 2019 - 22:28.


#25
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postabulafius43, on 07 mai 2019 - 22:16, said:

si cat suport are acest 10.3.3? poti instala browsere actuale si youtube? cam asta folosesc eu si daca da atunci e cu siguranta o optiune.
poti instala youtube, google chrome, firefox,  da.
Fata de huawei-ul recomandat mai sus, 5-ul are ac la wifi si o camera mult mai buna. Ce sa mai zic de snapdragonul 425 de la huawei?

Edited by menaloty, 07 May 2019 - 22:29.


#26
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Radu, tu știi ce recomanzi acolo? Nu cred că există în acest moment pe piata telefon cu lag mai mare că Y6-le ăla. Mama mea are unul. E o "petarda". Crede-ma. I se blochează aproape zilnic și are lag cat cuprinde (de la S3 mini nu am mai văzut ceva asemănător). In rest... E ok, așa. Semnal bun, bateria tine lejer o zi, google maps și YouTube rulează bine...
Eu zic ceva de la Huawei, dar în nici un caz Y6.
LE: vad că ai editat mesajul și ai pus și altceva. Nu știu cum sunt alea fata de Y6. Dar mai slabe nu cred că au cum sa fie.

Edited by LauCalin, 07 May 2019 - 22:36.


#27
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Uite inca vreo cateva.
Personal, am butonat acest Motorola G5S si e excelent, se misca brici. A primit si update la Android 8, bateria tine bine, are quick charge (in 1.5 h se incarca full), semnal bun, sunet bun, difuzor bun, pozele ies f bine, arata bine, e metalic si e un brand f bun.

https://www.olx.ro/o...html#59566529c5
https://www.olx.ro/o...html#39e5e28bc0
https://www.olx.ro/o...html#59566529c5

View PostLauCalin, on 07 mai 2019 - 22:33, said:

Radu, tu știi ce recomanzi acolo? Nu cred că există în acest moment pe piata telefon cu lag mai mare că Y6-le ăla. Mama mea are unul. E o "petarda". Crede-ma. I se blochează aproape zilnic și are lag cat cuprinde (de la S3 mini nu am mai văzut ceva asemănător). In rest... E ok, așa. Semnal bun, bateria tine lejer o zi, google maps și YouTube rulează bine...
Eu zic ceva de la Huawei, dar în nici un caz Y6.
LE: vad că ai editat mesajul și ai pus și altceva. Nu știu cum sunt alea fata de Y6. Dar mai slabe nu cred că au cum sa fie.
Am dat un exemplu. Mai sunt si vreo 3 Asus si 1 Motorola (intre timp).
Da, deci cu ce am adaugat ulterior, poate sa uite de Y6, sunt variante mult mai bune in aceiasi bani.
Dintre toate, recomand Moto G5S. Crede-ma telefonul e bun la cam toate capitolele. Plus ca, avand Android stock, cred ca are sanse la inca un update - la Pie. Daca nu, e ok si Oreo pe care il are acum.

Edited by Magicwisewolf, 07 May 2019 - 22:41.


#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Bai nene, sa nu ai bani insa sa faci figuri si sa spui ca nu vrei chinezarie chiar daca e buna... asta e culmea culmilor. Ce-i drept, sunt obisnuit , e plin de astfel de persoane cu o astfel de gandire si nu e numai in cazul telefoanelor.
Daca ai iphone de 200lei o sa stie gagicile , nu mai merge vrajeala, la fel ca daca ai bmw din 96, nu esti mai smecher ca unu cu logan nou. Nu ti se ridica statutul social. Ideea era ca la 500lei ai telefon bun care iti satisface micile nevoi , ai garantie 2 ani si nu te doare capul. Dar daca tu o ti pe a ta, atunci nu ai decat. Nici nu stiu la ce ai mai deschis topic daca nu respecti parerile celor de aici. La ce intrebi daca iphone 5 e bun sau rau, cand toata lumea iti zice ca nu e bun, iar tu tot il mai vrei ?

#29
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
La asemenea buget, nu cred că mai e loc de pretenții de Pie. Important e sa ruleze ok, să aibă semnal, baterie de bun simt. Restul (ecran, camere, procesor etc) sunt mai puțin importante la banii ăștia.
Lasă să nu primească update la pie, dar sa ruleze cursiv cum e gândit "de la mama lui".
PS: și pe mine mă bate gândul să trec la Motorola. Dar parca am ceva rețineri. Niciodată nu am avut încredere în brandul asta.

#30
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostTruculMagic, on 07 mai 2019 - 22:49, said:

Ideea era ca la 500lei ai telefon bun care iti satisface micile nevoi , ai garantie 2 ani si nu te doare capul. Dar daca tu o ti pe a ta, atunci nu ai decat. Nici nu stiu la ce ai mai deschis topic daca nu respecti parerile celor de aici. La ce intrebi daca iphone 5 e bun sau rau, cand toata lumea iti zice ca nu e bun, iar tu tot il mai vrei ?
Ah, nu este bun 5-ul la 250, dar altul mai bun nu este decat de la 500 in sus? Pai zi-i unul la 250 mai bun ca asta.

#31
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmenaloty, on 07 mai 2019 - 22:51, said:

Ah, nu este bun 5-ul la 250, dar altul mai bun nu este decat de la 500 in sus? Pai zi-i unul la 250 mai bun ca asta.

La 250lei nu se numeste smartphone , ci petarda. Daca in 2019 nu ai 500lei pentru un telefon, cand majoritatea dau de la 1000-2000lei (aia mai saraci) in sus, iar majoritatea pe care o cunosc au telefoane de la 3000 pana la 7-8000lei, atunci chiar imi pare rau pentru tine sau pentru el. Merg la munca 2 zile cu ziua pe unde este nevoie si adun inca 200lei si ii pun peste cei 250lei si iau un telefon nou.

Edited by TruculMagic, 07 May 2019 - 22:59.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLauCalin, on 07 mai 2019 - 21:54, said:

Poate sunt eu chior, dar tu ești prost pentru că jignești aiurea: omul a zis de iPhone. Eu i-am zis o PARERE. Dacă nu ești de acord cu ea... Pa!

Omul a zis ca nu a avut niciodata iphone deci nu cunoaste sistemul de operare IOS. A folosit pana acum doar android. Si apoi vii tu si spui ca poate este obisnui cu sistemul de operare IOS. In cazul asta ori postezi ca sa iti faci norma de postari, ori esti chior si nu vezi exact ce a scris omul in PRIMUL sau mesaj.

Edited by MembruAnonim, 07 May 2019 - 23:13.


#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMembruAnonim, on 07 mai 2019 - 22:58, said:

Omul a zis ca nu a avut niciodata iphone deci nu cunoaste sistemul de operare IOS. A folosit pana acum doar android. Si apoi vii tu si spui ca poate este obisnui cu sistemul de operare IOS. In cazul asta ori postezi ca sa iti faci norma de postari, ori esti chior si nu vezi exact ce a scis omul in PRIMUL sau mesaj.

Nu-l baga in seama, asa reactioneaza el mereu Posted Image

ON
Am in prezent iphone vechi cu ios 9 si stiu cum merge, i-am schimbat bateria dupa vreo 5-6 ani singur, el o sa mai dea manopera 50lei, pe baterie inca 50lei si nu e sigur ca e una buna... , ca sigur nu are sculele necesare pentru schimbul de baterie. Dar ce sa faci... gigelul nu e gigel destul pana nu e si fudul. Posted Image

Edited by TruculMagic, 07 May 2019 - 23:01.


#34
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostTruculMagic, on 07 mai 2019 - 22:58, said:

N-am chef sa ma balacaresc cu tine, adica nu ma pun la "mintea" ta.
Omul a zis ca atata poate sa dea pe un telefon si eu cred ca i-am dat un sfat bun.
O sa-l tina un an si apoi isi va lua ceva ca lumea, dar daca are nevoie acum, la banii astia este ok.

Edited by menaloty, 07 May 2019 - 23:03.


#35
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

View PostLauCalin, on 07 mai 2019 - 22:50, said:

PS: și pe mine mă bate gândul să trec la Motorola. Dar parca am ceva rețineri. Niciodată nu am avut încredere în brandul asta.
Iti zic ca e bun raportat calitate pret. Nici eu nu ma convingeam daca nu il butonam. Am ramas placut impresionat de capacitati.

#36
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmenaloty, on 07 mai 2019 - 23:02, said:

N-am chef sa ma balacaresc cu tine, adica nu ma pun la "mintea" ta.
Omul a zis ca atata poate sa dea pe un telefon si eu cred ca i-am dat un sfat bun.
O sa-l tina un an si apoi isi va lua ceva ca lumea, dar daca are nevoie acum, la banii astia este ok.

Pai nu ai cum sa te pui la mintea mea, nu e clar ? Am explicat exact cu exemple ca e o miscare gresita pe care o face.
Sa nu ai 450lei pentru un xiaomi resigilat cu 3gb ram in 2019 si sa spui ca nu iti plac chinezariile, insa sa vrei iphone de 250lei in care sa mai bagi lejer 100 in cazul in care nu stii cand te lasa, asta inseamna sa fi mafiot Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate