Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Nu stiu ce cusca sa aleg pentru zborul cu avionul + vaccin antirabic

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
Salutari!


Problema 1:

Am un caine de talie mica (Pechinez) ce trebuie sa ajunga in Spania. Este vorba de un zbor cu escala, prima parte a zborului fiind operata de Blue Air, a doua de Vueling. Am o problema cu alegerea custii de transport:

Blue Air cere: 45x30x23 cm, maxim 6 kg
Vueling cere: 45x39x21 cm, maxim 8 kg

Asadar, va trebui sa ma incadrez intre: 45x30x21 cm, cainele avand aproximativ 40x20x15 cm deci va sta destul de inghesuit intr-o cusca de aceste dimensiuni.

Blue Air zice ca vrea cusca certificata IATA, Vueling doreste sa nu fie cusca rigida. Din ce vad eu prin magazinele online, certificate IATA sunt doar custile rigide. In plus, din ce am vazut eu in documentatia IATA, cainele trebuie sa se poata roti singur in ea, ceea ce e practic imposibil la aceste dimensiuni.



In concluzie, caut o geanta de transport animale cu dimensiunile 45x30x21, sa nu fie rigida, sa aiba fundul impermeabil, sa fie aerisita dar sa fie certificata IATA, ceea ce e cam imposibil.

Ati aburat vreodata cu aceste 2 companii si ati avut un animal in cabina? Ati intampinat probleme?




Problema 2: vaccinul antirabic a fost facut pe 22.04, zborul este pe 20.05. Din ce mai citisem eu, poate pleca din tara la 21 de zile de la vaccinul antirabic, insa acum am observat ca BlueAir cere minim 30 de zile. O fi vreo problema? Nu gasesc legislatia care sa spuna exact cate zile trebuiesc.




Multumesc frumos!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu gasesti un zbor fara escala ?

#3
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007

View Postpasilla, on 07 mai 2019 - 20:31, said:

Nu gasesti un zbor fara escala ?
Din pacate nu, si biletele au fost deja cumparate.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Fiind limitările respective la dimensiuni și greutate, eu nu înțeleg totuși cum unii transporta câini de talie medie sau mare. Dă și tu telefon și spune-le ca vrei sa transporți un ciobănesc german, să vezi ce o sa zică.

#5
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007

View PostKarhu, on 07 mai 2019 - 20:47, said:

Fiind limitările respective la dimensiuni și greutate, eu nu înțeleg totuși cum unii transporta câini de talie medie sau mare. Dă și tu telefon și spune-le ca vrei sa transporți un ciobănesc german, să vezi ce o sa zică.
Cei ce depasesc 6/8 kg in functie de compania aeriana, se transporta la cala, nu in cabina. In cabina merg doar cei de talie mica.

#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
1. cusca rigida, model de plastic la care sa se poata asigura sistemul de inchidere.
2. se aplica la pui, care au primul vaccin antirabic+21 de zile!

#7
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007

View Postrichi_e, on 07 mai 2019 - 21:47, said:

1. cusca rigida, model de plastic la care sa se poata asigura sistemul de inchidere.
2. se aplica la pui, care au primul vaccin antirabic+21 de zile!



1) Vueling specifica "cusca care sa nu fie rigida"

2) De unde stiti de 21 de zile? Asa stiam si eu dar nu am gasit legislatia exacta. Ei cer 30 de zile .. Verifica cineva exact?

Edited by mafiott92, 07 May 2019 - 22:13.


#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Probabil ca nu e traducerea corecta!
In cala, cainii se transporta in custi de plastic! astea sunt autorizate IATA!
Doar in unele tari din afara Europei perioada e de 30 de zile.
Stiu pentru ca am trimis caini in Europa dar si in afara ei!
in practica, trebuie ca animalul sa poate sa stea cu capul ridicat+ 10cm!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate