Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 

Taxa auto olanda

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Salutare sunt de 2 luni in olanda cu masina personala.
Am inteles  ca aici este gratuit 3 sau 6 luni, unii zic ca 3 altii ca 6, sa folosesti masina cu numere de Romania fara sa platesti vreo taxa.
Am auzit ca si daca iesi din tara in decursul acestor 3/6 luni, si te intorci dupa 24 ore e ca si cum ai venit pentru prima data si ai avea iar 3/6 luni gratuit.
Stie cineva cum este defapt ? Stima


#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Da de unde stie politistul (sau legea) cind ai intrat tu in Olanda cu masina ? Ca nu mai exista vama, ca sa ai stampila pe pasaport.

#3
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Exact asa m-am gandit si eu, dar imi e sa aiba ceva camere sau...chiar nu am idee ca altfel de ce ar mai fi taxa asta pentru strainii veniti in Olanda. Cine ar fi dobitocul daca ei chiar nu stiu cand ai venit, sa se duca sa plateasca taxa.
Sau mai ma gandeam gen, sa aiba o baza de date cu astia unde esti angajat si sa vada de cat rimp lucrezi si.. evident de cat timp esti aici. Nu stiu ma gandesc la mai multe posibilitati.. nici Olandezii astia nu sunt idioti, cumva ma gandesc ca depisteaza ei de asta am si pus intrebarea, poate stie cineva mai multe decat mine.n

Edited by silvuple, 07 May 2019 - 20:27.


#4
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 silvuple, on 07 mai 2019 - 20:23, said:

.. sa aiba o baza de date cu astia unde esti angajat si sa vada de cat rimp lucrezi si.. evident de cat timp esti aici. ...
Asta garantat, ca nu degeaba ai BSN Number.

Am raspuns la mesajul tau, pentru ca am primit o oferta de job in Olanda si nu pentru ca as cunoaste respunsul, iar daca ma decid sa o accept, si eu as veni tot cu masina personala si automat as fi interesat si eu care ar fi raspunsurile la intrebarile tale.. Numai ca in cazul meu, as lucra 8 saptamini si 2 as fi liber. Asta inseamna ca pot "dovedi" daca ma cauta dupa BSN ca nu am stat mai mult de 3 luni.

Insa daca stau sa ma ghindesc mai bine, daca ma opreste politia, eu nu sint prost sa-i dau BSN-ul ca sa ma prinda. O sa le dau CI-ul si permisul auto de Ro. Pot face si pe prostul ca nu stiu engleza si sa spun ca sint turist. Cu toate ca-i posibil sa ma prinda dupa CNP ca de fapt nu sint turist si ca am BSN

#5
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Corect, solutii de scapare incercam ca le gandesti si zici ca poate merge, dar nu stim sigur daca e ca noi sau orice am incerca... se prind astia. Poate ne lamureste cineva mai vechi prin Olanda care stie despre ce e vorba

#6
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Da, vei plati BPM daca treci de perioada in care ai voie sa circuli cu nr. straine. Si pana la urma, ca rezident ai doua saptamani sa-ti treci masina pe Olanda. Daca lucrezi aici, ai BSN, ai rezidenta, ia-ti masina de aici din tara sau inscrie o masina adusa din afara in maxim doua saptamani ca sa eviti taxa asta, BPM(taxa calculata la pretul de catalog, care oricat ar fi, e mare). Informatii detaliate gasesti pe www.rdw.nl si poate ti-e usor sa-l traduci cu Chrome automat, pe tot.
Dar nu te sfatuiesc sa circuli cu numere straine prea mult, e foarte usor sa fii urmarit, mai ales ca au camere si softuri care se uita doar la numarul masinii, bagat intr-o baza de date, cat de frecvent ai mers pe aici etc. Concret, un coleg lituanian a mers cu numere de Lituania pentru vreo 8-9 luni. Dupa vreo alte 6, i-a venit pliculetul in tara ca se sustrage de la taxe in Olanda si ca are de platit vreo 3000 si ceva de euro ce trebuie platite, ca nu mai ai ce sa ascunzi.

ps. Pentru cei care nu stiu ce e BSN-ul... Asta se face si fara adresa, pentru cateva luni(4 luni parca si se numeste BSN INR sau ceva de genul si e si specificat in foaie). BSN-ul se afla usor oriunde dupa nume si atat.  BSN-ul e doar un cod unic pentru fiecare persoana unde sunt toate datele despre tine din momentul inregistrarii. Discutia e mai lunga despre acest BSN sau vechiul numar SOFI cum il stiu altii...

Nu risca pentru ca nu are rost. Eu am inscris masina personala ca n-aveam nevoie de probleme. Si in Olanda problemele se masoara in bani...multi.

#7
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Salut.
Stau in Olanda de vreo 12 ani si sunt familiarizat cu legile. (am importat vreo 2-3 masini cu toate actele de riguare ).
Cum spune si tibi_filip ai 2 saptamani sa inscrii masina in Olanda de la data cand ti-ai facut orice act in Olanda. Sunt camere peste tot si au soft-uri care recunosc numere de inmatriculare si stiu cand ai intrat prima data in tara.
Vama (douane) se ocupa cu asa ceva. Daca esti angajat in Olanda (platesti taxe aici, muncesti legal sau esti rezident ), degeaba pleci in Ro la 2-3 luni ca tot iei amenda.
P.S. Amenda poate fi mai mare ca valoarea masinii si un avocat te costa 150-200 euro pe ora (minim vreo 5-6 pentru fiecare infatisare la tribunal/etc )

Edited by N62B44, 07 May 2019 - 21:01.


#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Inseamna ca pentru mine ar fi complicat sa vin cu masina, daca asa sint legile in Olanda. Job-ul pentru care am primit oferta, ar fi pentru aproximativ 16 saptamini, din care lucrez prima data 8 saptamini, dupa care ma intorc in tara 2 saptamini, iar dupaia mai muncesc pina in 8 saptamini, sau daca nu se termina lucrarea, dupa 8 saptamini iar vin acasa 2 saptamini. Complicat. Conform informatiilor oferite de voi, probabil ca unica mea sansa de a veni cu masina personala, ar fi ca in Olanda sa o tin in parcare si sa nu circul deloc cu ea. Sa o am doar pentru dus si intors in tara. Cu toate ca nici asta nu ar fi o varianta sigura.

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,320
  • Înscris: 28.10.2018
Eu nu cred ca primesti rezidenta pentru 16 saptamani.

Iar ca non-rezident poti circula cu masina cu numere straine pana lesini in baza dreptului la libera circulatie.

Ai grija doar sa platesti taxele de poluare pentru orasele care au instituit astfel de taxe sau sa iti inregistrezi masina pe site-urile dedicate acestui lucru.

Cunosc lume care si-a furat-o urat de tot trecand cu masina de mai multe ori prin Antwerp - Belgia fara sa inregistreze masina pe site-ul dedicat. Desi masina era noua si norma de poluare cea mai recenta a trebuit sa plateasca vreo 6000 de euro amenzi cumulate (trecea zilnic cu masina prin Antwerp si a facut asta cateva luni timp in care nu si-a verificat posta sa vada ca au inceput sa curga amenzile.

Edited by abac, 07 May 2019 - 21:22.


#10
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Oricum ar fi, daca lucrezi, ti se face BSN. Clar!

Acum, BSN-ul se face fara rezidenta(cateva luni, dar care ramane valabil si dupa expirarea perioadei cu diferenta ca nu esti rezident), ori cu rezidenta.  Dar se face, si daca se face, deja esti si platitor de taxe(belastingdienst), ca doar nu lucrezi la negru. Nici nu poti sa lucrezi la negru, ca daca esti prins, te-ai asigurat pe ani de zile la platit amenzi. Si poate poti, dar e doar o problema de timp, si cei mai destepti sunt prinsi la un moment dat... Terminati odata cu libera circulatie, ca nu circula straini in Olanda doua, trei, patru luni, zilnic... Astia nu-s prosti, si scopul lor e sa faca bani, atat. Controale peste controale, verificari etc. Stiu ei cine e turist, cine e cu munca, de unde esti si-asa mai departe.

Edited by tibi_filip, 07 May 2019 - 21:34.


#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 abac, on 07 mai 2019 - 21:19, said:

Eu nu cred ca primesti rezidenta pentru 16 saptamani.

Pai chiar rezidenta si eu cred ca nu primesc, si nici nu cer asa ceva. In cazul meu, este vorba doar de un contract de munca pe perioada nedeterminata (Temporary / Contract).
Chestia ar fi ca daca muncesc in Olanda, eu cred ca primesc totusi un soi de BSN, chiar daca nu sint rezident. Am totusi un contract si cumva trebuie sa fie legala munca.

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,320
  • Înscris: 28.10.2018
Daca nu esti rezident nu esti obligat sa inmatriculezi masina.

#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 tibi_filip, on 07 mai 2019 - 21:32, said:

Oricum ar fi, daca lucrezi, ti se face BSN. Clar!

Asa ma gindeam si eu.

#14
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 florin71_skoda, on 07 mai 2019 - 21:16, said:

Inseamna ca pentru mine ar fi complicat sa vin cu masina, daca asa sint legile in Olanda. Job-ul pentru care am primit oferta, ar fi pentru aproximativ 16 saptamini, din care lucrez prima data 8 saptamini, dupa care ma intorc in tara 2 saptamini, iar dupaia mai muncesc pina in 8 saptamini, sau daca nu se termina lucrarea, dupa 8 saptamini iar vin acasa 2 saptamini. Complicat. Conform informatiilor oferite de voi, probabil ca unica mea sansa de a veni cu masina personala, ar fi ca in Olanda sa o tin in parcare si sa nu circul deloc cu ea. Sa o am doar pentru dus si intors in tara. Cu toate ca nici asta nu ar fi o varianta sigura.
Nu in parcare care e drum public, trebuie parcare "privata" altfel se considera alea 2 saptamani.
Au masini la vama cu sisteme care scaneaza permanent toate placutele de inmatriculare, si semnalizeaza masinile sarite din "norma". Depinde de noroc dar am auzit de amezi de 5000 euro la masini care valoreaza 1500 euro. Daca n-ai nici un act in Olanda atunci e posibil sa scapi, dar cu BSN sau munca legala in Olanda se complica treaba.
Eu am preferat sa platesc 6000-8000 euro BPM (taxa de inmatriculare) in anumite cazuri in loc sa merg la risc.
P.S. Daca muncesti legal atunci vei avea BSN altfel angajatorul nu poate sa justifice salariul legal.

Edited by N62B44, 07 May 2019 - 21:37.


#15
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Pai nu cred ca scapi chiar daca nu ai acte de Olanda, ori lucrezi la negru ori etc. Asta cu libera circulatie nu e ca aia cu masinile de Bulgaria ce circula in Romania. La noi nu e nimic clar, la astia e clar. Te vad aia ca mergi doua, trei, patru etc. luni pe acolo, fara acte, incep sa te ia la puricat. Stiu ei cine e la lucru, cine e in vacanta, cine ce... Poate sunt nemtii ai dracului, dar astia sunt si mai si. Si muuuult mai bine organizati. Din pacate e prea controlata tara asta. Iti merge un timp, pana iti vine felicitarea acasa. Si n-are rost, ca nu se invart nici aici banii cu lopata pentru expati. Da` si daca se invart in unele domenii, nu-ti vine sa le dai lor cand stii ce-ai lucrat. Ganditi de doua ori.

Si cum zicea si zice cineva... Sa fiti destepti, si fara frica!

pentru informatii suplimentare

www.rdw.nl
www.belastingdienst.nl

Cam toate raspunsurile sunt acolo.

Edited by tibi_filip, 07 May 2019 - 21:52.


#16
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Daca lucrezi ca detasat salariul si toate taxele ti se vor plati aici si atunci nu ai nevoie de nimic.Te duci bine-mersi.
Totusi verifica cat ai voie sa stai in tara fara a anunta autoritatile despre sederea ta.

#17
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
4 luni. Treci peste si nu esti inregistrat, stai ilegal.

#18
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Va multumeac tuturor pentru raspunsuri.
Acum vreau sa inteleg, sa lamuresc complet problema. Vreau sa fiu in regula cu taxele dar sa vedem ce si cum.
Eu sunt aici de 2 luni, lucrez cu contract de munca (care este pe 3 luni deocamdata) si am BSN. Dar nu am adresa, adica nu scrie nicaieri ca locuiesc aici in adresa in care stau acum. Sunt sigur ca ei pot sa vada de cand sunt aici dupa BSN si alte "smecherii" ale lor. Dar nu pot sa inscriu masina (din ce stiu eu) fara adresa. Ca si cum ar veni un Olandez de la ei la noi  sta in chirie in Drumul Taberei de exemplu, si atat nu are adresa pe Romania. Nu ar putea sa inscrie in Romania o masina din Olanda fara adresa.
Deci eu nu am cum sa inacriu masina.
Ce nu stiu este cu taxa aia de balasting care la mine ar fi vreo 300 euro pe 3 luni ca am masina Diesel.
Dar am auzit ca 2 persoane au fost la primaria din orasul in care locuiau pentru a plati taxa de balasting si le-a spus ca fara adresa nu trebui platit nimic mai ales ca la unul din ei nici masina nu era pe numele sau. Cum nici la mine nu e pe numele meu, e pe numele mamei mele.
Deci cum e treaba pana la urma? E corect ce zic eu ?


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate