Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

VAT identifichetion namber

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Exista o disciplina care se numeste Drept International Privat
Si exista legi speciale cu privire la subiect in toate tarile
Faza dura e ca in America exista state care nu percep nici macar "sales tax"
Si a fost o discutie uriasa legata de vanzatorii pe Amazon, care vindeau din astfel de state catre cumparatori din state care au "sales tax"

#20
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Iar decizia SCOTUS, prin care statele pot obliga Amazon și alți giganți digitali să plătească sales tax în statele unde sunt clienții împreună cu alte legi care obligă Amazon să colecteze salex tax pentru alți vânzători de pe platforma lor pentru statele unde se află clienții arată că lumea a evoluat. Legile se pot schimba și se schimbă. Nu este vorba de încălcarea suveranității SUA, că doar nu o să se ducă ANAF-ul românesc în SUA să îi bage la închisoare dacă nu plătesc TVA către România, pur și simplu o să le blocheze accesul la piața din UE. Vrei să vinzi produse/servici pe piața din UE, atunci trebuie să colectezi TVA pentru vânzările către clienți de pe teritoriul UE, atât.

#21
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Pare o verificare a legitimității persoanei sau firmei care deține saitul. Nu are implicații financiare, dar dacă informațiile nu se verifică riști să fie blocat.

#22
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Din ce stiu eu, Amazon a luat unilateral decizia de a percepe sales tax
Statele americane au propria legislastie, nu le poate fi impusa de la centru
Si oricum, vorbim de "treburile interne" ale USA
La nivelul UE exista tratat cu privire la TVA
La cunostinta mea, nu exista un asemenea tratat intre UE si USA
Pe de alta parte, daca tu de duci in USA, platesti TVA pentru hotel, restaurante etc Evident nu Nici macar atunci cand cumperi diverse bunuri
Daca cumperi bunuri pe care le aduci in tara, platesti , dar in tara, deoarece din moment de se afla pe teritoriul Romaniei, se aplica legea romana
Legea romana se aplica in Romania, nu ma urmareste pe mine in USA

#23
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostkabanIbucii, on 07 mai 2019 - 20:45, said:

daca tu de duci in USA, platesti TVA pentru hotel, restaurante etc Evident nu
Ba da, le platesti atata timp cat le consumi pe teritoriul respectiv. Pe bunurile ( noi ) pe care le scoti din tara recuperezi tva la granita. Acum nu mai stiu cum o mai fi in zilele noastre, in SUA nici atat, dar la noi pe vremuri, fix asa era.

Uneori chiar vanzatorul te intreba daca vrei sa recuperezi tva cand te vedea ca esti strain. Iti dadea un document pe care il prezentai in vama.

#24
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Nu este nevoie să existe tratat între SUA și UE, deși ar fi binevenit. Dacă eu mă duc în SUA nu plătesc TVA pentru hotel, restaurante, etc, pentru că mă aflu în piața SUA și se aplică legislația SUA care nu are TVA. Atunci când oferi bunuri și servici către clienți care se află în UE, oferi bunuri și servici pe piața UE, devi parte a pieței unice europene, legislația UE se aplică pieței UE, nu se aplică pieței din SUA.

#25
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Buei, in Amerika nu se exista TVA Nici macar VTA

#26
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Mie oriunde mi s-a cerut VAT pana acum am lasat liber si n-am avut probleme.

Stiu ca pe multe platforme este optional (pentru ca nu toti au asa ceva).

In alta ordine de idei: gizas faching craist.

#27
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
@tavitu Greu dom'le Serviciul este oferit in America, face parte din piata americana Exact cum e cu hotelul
Problema ta
Me out

#28
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostkabanIbucii, on 07 mai 2019 - 21:02, said:

Buei, in Amerika nu se exista TVA Nici macar VTA
Dar WAT ce e ?

#29
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View PostkabanIbucii, on 07 mai 2019 - 21:04, said:

@tavitu Greu dom'le Serviciul este oferit in America, face parte din piata americana Exact cum e cu hotelul
Problema ta
Me out
Nu, în cazul hotelului, serviciul se află în SUA și clientul se află în SUA. Nu este comparabil cu cazul în care serviciul se află în SUA și clientul în UE.

Edited by tavitu, 07 May 2019 - 21:09.


#30
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

View Postandreea82a, on 07 mai 2019 - 18:46, said:

Deci am sait la un host din SUA de cativa ani si am primit acum mail sa le dat acest numar VAT.
Eu nu fac nici un profit deci nu doresc sa platesc TVA.
Daca bag un numar fals ca sa nu platesc TVA se poate intampla ceva?Adica ei vb cu anaful rromaesc sau este doar asa la plesneala?
Bad idea, te verifica online, in 10 secunde si-au dat seama ca umbli cu smecherii.
http://ec.europa.eu/...vies/?locale=ro

#31
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postandreea82a, on 07 mai 2019 - 18:56, said:

Daca nu le dau nr ma pune sa platesc si TVA.
Eu NU vreau sa platesc TVA ca si asa am mult de platit!
Pai, da, cam asa merge treaba.
Oficial si legal exista doar solutiile prezentate acolo.
Hai sa presupunem ca le dai un numar complet fals.
Este evident ca se vor prinde de poanta, nu ?!
Vrei cuma si o plingere penala sau ceva de genul?
Hai sa presupunem ca le dai un numar de la o companie / persoana din USA.
Persoana aia probabil va avea niste acte de facut, niste bani de... habar nu am de asa ceva.
Probabil este acceasi chestie ca la Romania: se deduce TVA sau nu sau bla bla bla....

#32
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007

View PostkabanIbucii, on 07 mai 2019 - 21:02, said:

Buei, in Amerika nu se exista TVA Nici macar VTA

Nu exista, insa multe companii americane au office-uri in EU si emit facturi de pe entitati juridice EU. Aceste entitati juridice EU au nevoie de acel VAT number.
De ex eu lucrez cu 2 furnizori de componente electronice (mouser si digikey). Companiile sunt in US, coletele pleaca de acolo insa vama o fac ei la intrarea pe teritoriul EU, de obicei in Franta. Coletul ajunge la mine adus de curier fedex, fara sa trebuiasca sa mai fac vama/tva, si insotit de factura la care furnizorul are si el numar VAT european (de obicei FR.....).
Firmele care solicita VAT# il si verifica, asa ca introducerea unuia la plezneala nu rezolva problema. Iar introducerea unuia valid care apartine unei firme va crea acelei firme probleme, deoarece facturile intracomunitare emise spre acea firma pe numarul ei tva, trebuiesc declarate. Multi furnizori externi au muscat-o cu asta mai demult si sunt destul de reticenti in a emite facturi cu tva 0 numai pe baza unui numar introdus intr-o pagina de web. De obicei se fac verificari in spate (numele inregistrat al firmei pe acel VAT# sa corespunda cu ce au furnizorii in baza de date, adresele inregistrate in bazele de date cu firme versus adresele de expediere, solicitare CUI scanat, etc.)

Edited by pisoiu2, 08 May 2019 - 08:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate