Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Înlocuire cartelă prepay

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

 ceanu1980, on 07 mai 2019 - 17:20, said:

cartela sim este un cip,in opinia ta vad ca este indestructibil
cand se intervine asupra ei pe partea soft,cand o bagi in tel iti apare inregistrare nereusita,conspiratiile nu stau in picioare
N-are rost, nu-ti bate capul. Totul in jur e o conspiratie...Posted Image

#38
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,140
  • Înscris: 15.05.2008
dezactiveaza pe naiba,din contra,am vazut destule simuri la care le sunt prelungita in mod artificial perioada de gratie sa nu dezactiveze acel sim
nu am pomenit nimic de ”demagnetizare”,pe toti clientii i-am sfatuit sa spuna ca au simul defect,astfel scazand sansele de a iesi cu acele ab.pt 3 luni
imp.ca sunt apreciat de maj clientilor pe care-i am,o parere insistenta a unei n clone, nesemnificativa

#39
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

 TaTa_RzV, on 07 mai 2019 - 17:47, said:

de unde iti vin asemenea idei? ������ forumul asta continua sa ma uimeasca. Dezactiveaza compania simurile ca sa identifice utilizatorii������ mari traznai va trec prin cap.
Ceva ceva stie el, dar nu stie chiar bine si gaseste niste explicatii mai conspiratiste, asa.
Ideea e ca e posibil ca aplicatia in care se inregistreaza seria sim sa sufere update-uri de firmware si sa nu mai recunoasca corect toate seriile si sa le asocieze cu numerele aferente si atunci singura solutie sa fie schimbarile de sim. Sau, asta poate fi valabil si pentru alte aplicatii din sistemul operatorului, avand in vedere ca la un asemenea nivel, sunt multe aplicatii inlantuite care pot afecta la randul lor aplicatia de corelare nr cu serie sim. Ideea e ca sunt f multe aplicatii interconectate care prin functionarea necorespunzatoare pot afecta alte aplicatii la randul lor. Tocmai ce zicea cineva mai sus, e vorba de niste cipuri, care se pot "brick-ui", nu neaparat voluntar.
Dpdv soft, ceva se intampla in spate, dar, nu cred ca un operator vrea sa isi umple magazinele de clienti care vor schimbare de sim + nemultumirile de rigoare. Ca sa nu mai zicem ca un mare procent de schimbari de sim sunt gratuite, nu contra cost. Deci, ce castiga operatorul ? Isi tine oamenii ocupati cu identificari ale clientilor si schimbari de sim in loc sa vanda ? Nu e profitabil deloc.
Dar, ma rog...fiecare cu teoriile lui...

Edited by Magicwisewolf, 07 May 2019 - 20:49.


#40
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dacă ar fi așa băgam digi în faliment , eu am schimbat 2 sim-uri de-ale lor, iar fratele 1. Aparent astea noi pică mai des decât cele vechi (alea care nu aveau multiple suporturi de adaptare). Nu văd de ce ar vrea datele mele din moment ce digi e odios pe pre-pay și majoritatea clienților lor sunt pe abonament (al căror date le au deja).

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 super8, on 07 mai 2019 - 15:01, said:

Pai de 5 Lei poti cumpara cinci pâini !
Ori o pâine + niste salam / parizer si iti potolesti foamea.
Sau o cutie mica de peste si-o pâine, iti mai ramane si de o guma Orbit  Posted Image
Cine calculează așa n-are nevoie de telefon mobil.

#42
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 ceanu1980, on 07 mai 2019 - 20:33, said:

dezactiveaza pe naiba,din contra,am vazut destule simuri la care le sunt prelungita in mod artificial perioada de gratie sa nu dezactiveze acel sim
Faci o confuzie grava intre situatii. Noi vorbim de una si tu de alta, incercand sa deturnezi treaba.
Nu vorbim aici de expirare a cartelelor ca urmare a expirarii perioadei de gratie. Vorbim de cartele active, care au fost dezactivate din centrala... pentru ce scop, numai Vodafone stie, eu nu pot decat presupune.
Cartelele dezactivate sunt in perioada activa, ca exemplu cea a initiatorului era in perioada activa pana in 2020.

 ceanu1980, on 07 mai 2019 - 20:33, said:

pe toti clientii i-am sfatuit sa spuna ca au simul defect,
isunt apreciat de maj clientilor pe care-i am,
PS: sa intelegem ca esti angajat in magazin Vodafone sau a unui partener Vodafone? Sau mai bine zis a firmei ce imprumuta personalul pentru magazinele Vodafone?

Edited by projectfp, 08 May 2019 - 11:48.


#43
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,140
  • Înscris: 15.05.2008
departe de adevar,ca de obicei

#44
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Uite ca m-a lovit si pe mine blestemul... si chiar in weekend, cand magazinele au program scurt.
Tot microsim ca si a cea initiatorului.
Tot inscris in MyVodafone Mystery
Tot 0.

Tot cu bonus 1TB pe ea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate