Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Înlocuire cartelă prepay

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Am o cartelă prepay Vodafone cu bonusul de 1TB primit la ediția de iarnă a MysteryBox-ului. De vreo săptămână cartela nu se mai autentifică în rețea. E bună de aruncat sau pot cere înlocuirea ei cu o alta? Dacă da, costă ceva în plus și unde ar fi de preferat să încerc s-o fac? Sunt din București. Mulțumesc.

L.E. Încă un lucru, am decupat microSIM-ul în format nano, ar reprezenta asta un impediment la înlocuire?

Edited by rv, 07 May 2019 - 14:29.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mergi intr-un magazin Vodafone si cere schimbarea cartelei SIM. Daca se vede seria, n-ar trebui sa ai probleme.

Legat de cost, parca o data pe an era gratuita schimbarea.

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010

 rv, on 07 mai 2019 - 14:26, said:

L.E. Încă un lucru, am decupat microSIM-ul în format nano, ar reprezenta asta un impediment la înlocuire?

oare de ce nu se mai autentifica in retea?

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
1. Poti sa schimbi cartela SIM la orice sediu Vodafone.
2. Daca nu ma inseala memnoria, trebuie sa platesti o taxa de inlocuire SIM.
3. Nu are nimic ca ai decupat cartela, cea noua va fi la fel ! decupabila:
Attached File  nano-sim.png   7.13K   9 downloads
Attached File  nano-sim-vodafone.jpg   67.04K   9 downloads

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ai intrebat toate astea la relatii clienti si nu ai fost satisfacut de raspuns ?
Da, stiu, nu ai cartela, dar orice telefon, din orice retea... cred ca gaseai sa suni la Vodafone, da ?!
Sau chiar online, pe site Vodafone, pe la vreun wifi [gratuit] ?

Edited by buyonevideo, 07 May 2019 - 14:38.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș întreba la orice reprezentanță Vodafone.

#7
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
SIM-ul il scoti din plasticul ala in care vine cartela. Il scoti cu degetele, ele sunt deja decupate acolo. Nu trebuie sa folosesti foarfecul sau ceva. Daca te-ai apucat si l-ai decupat cu foarfecul, e posibil sa fi zgariat pinii aia de pe SIM si de asta are probleme.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
O fi decupat-o cu flexu.

#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 rv, on 07 mai 2019 - 14:26, said:

Am o cartelă prepay Vodafone cu bonusul de 1TB primit la ediția de iarnă a MysteryBox-ului. De vreo săptămână cartela nu se mai autentifică în rețea. E bună de aruncat sau pot cere înlocuirea ei cu o alta? Dacă da, costă ceva în plus și unde ar fi de preferat să încerc s-o fac? Sunt din București. Mulțumesc.

L.E. Încă un lucru, am decupat microSIM-ul în format nano, ar reprezenta asta un impediment la înlocuire?
Nu reprezinta impediment.
Spui ca ai cumparat un telefon nou care are nanosim si vrei inlocuire ca sa il poti folosi. In acest caz, e gratuit, iti garantez..
Dar, f important, te duci la REPREZENTANTA, nu dealer/partener/franciza, etc.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cât să fie înlocuirea aia frate, 5 lei ?

#11
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu e nici o taxa.
Teoretic se poate inlocui in SHop, practic se cam feresc sa faca asta si daca accepta vor incerca totusi angajatii din Shop sa te combine sa le platesti 4-5-7 euro sa isi creasca targetul.

Cel mai bine e sa te duci sa le ceri o cartela goala pentru schimbare SIM Prepay si apelezi apoi Relatii clienti si soliciti schimbarea simului.

 Vlad_22, on 07 mai 2019 - 14:38, said:

SIM-ul il scoti din plasticul ala in care vine cartela. Il scoti cu degetele, ele sunt deja decupate acolo. Nu trebuie sa folosesti foarfecul sau ceva. Daca te-ai apucat si l-ai decupat cu foarfecul, e posibil sa fi zgariat pinii aia de pe SIM si de asta are probleme.
A avut omul cartela veche, de pe vremea cand veneau doar miniSIM si microSIM.
Cele de care spui tu gata decupate mini-micro-nano au inceput sa fie produse undeva pe la sfarsitul lui 2015 si introduse treptat pe piata in functie de cum se terminau stocurile existente. Pana atunci se gaseau doar decupate mini-micro, nu si nano. Cele nano erau niste simuri separate.

Edited by projectfp, 07 May 2019 - 14:57.


#12
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 waterman, on 07 mai 2019 - 14:47, said:

Cât să fie înlocuirea aia frate, 5 lei ?
4 eur + TVA.
La prepaid, te pun sa reincarci cu 4 eur, adica vreo 22-23 lei si apoi retrag ei suma cu titlul de "taxa schimbare sim".
Daca spune ca si-a cumparat telefon nou si trece de la sim/micro sim la nanosim, nu il costa nimic. Rationamentul e simplu : nu au niciun interes sa nu mai poti folosi serviciile si sa pleci din retea. Mai ales la prepaid, segmentul cu cei mai volatili clienti.

 projectfp, on 07 mai 2019 - 14:56, said:

Nu e nici o taxa.
Teoretic se poate inlocui in SHop, practic se cam feresc sa faca asta si daca accepta vor incerca totusi angajatii din Shop sa te combine sa le platesti 4-5-7 euro sa isi creasca targetul.

Cel mai bine e sa te duci sa le ceri o cartela goala pentru schimbare SIM Prepay si apelezi apoi Relatii clienti si soliciti schimbarea simului.


A avut omul cartela veche, de pe vremea cand veneau doar miniSIM si microSIM.
Cele de care spui tu gata decupate mini-micro-nano au inceput sa fie produse undeva pe la sfarsitul lui 2015 si introduse treptat pe piata in functie de cum se terminau stocurile existente. Pana atunci se gaseau doar decupate mini-micro, nu si nano. Cele nano erau niste simuri separate.
Asta e a doua varianta, putin mai complicata si mai mancatoare de timp (stai destul de mult sa intri in legatura cu cineva de la RC), dar, merge si asta. La fel, motivul invocat, trebuie sa fie cel pe care l-am scris eu mai sus. Altfel, te taxeaza si de acolo tot cu 4 eur. Si trebuie sa stai sa reincarci, sa suni din nou...bla, bla, bla...

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 waterman, on 07 mai 2019 - 14:47, said:

Cât să fie înlocuirea aia frate, 5 lei ?
Pai de 5 Lei poti cumpara cinci pâini !
Ori o pâine + niste salam / parizer si iti potolesti foamea.
Sau o cutie mica de peste si-o pâine, iti mai ramane si de o guma Orbit  Posted Image

#14
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu te taxeaza nimic in cazul lui, vorbim aici de un sim dezactivat de ei din centrala care nu se mai poate conecta la retea... ar fi aberant sa te taxeze pentru ceva ce au facut ei.
Iti dai seama ce afacere buna ar face, ar sta sa dezactiveze zilnic cartelele si te-ar pune zilnic sa le platesti taxa de reactivare.... doar ca asa vor ei.

 Magicwisewolf, on 07 mai 2019 - 15:00, said:

Asta e a doua varianta, putin mai complicata si mai mancatoare de timp (stai destul de mult sa intri in legatura cu cineva de la RC), dar, merge si asta. La fel, motivul invocat, trebuie sa fie cel pe care l-am scris eu mai sus. Altfel, te taxeaza si de acolo tot cu 4 eur. Si trebuie sa stai sa reincarci, sa suni din nou...bla, bla, bla...

 super8, on 07 mai 2019 - 15:01, said:

Pai de 5 Lei poti cumpara cinci pâini !
Ori o pâine + niste salam / parizer si iti potolesti foamea.
Sau o cutie mica de peste si-o pâine, iti mai ramane si de o guma Orbit  Posted Image
5 lei, deja e un baton de 1kg de parizer.
Problema e ca vor sa te faca de minim 22 de lei, fara sa fie nevoie sa ii platesti, ei arunca momeala, daca vad ca nu comentezi, te ard.

Edited by projectfp, 07 May 2019 - 15:05.


#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 projectfp, on 07 mai 2019 - 15:03, said:

Nu te taxeaza nimic in cazul lui, vorbim aici de un sim dezactivat de ei din centrala care nu se mai poate conecta la retea... ar fi aberant sa te taxeze pentru ceva ce au facut ei.
Iti dai seama ce afacere buna ar face, ar sta sa dezactiveze zilnic cartelele si te-ar pune zilnic sa le platesti taxa de reactivare.... doar ca asa vor ei.
Nu e dezactivat din centrala, ca altfel, nu va merge niciun sim, indiferent cate schimba. Se duc naibii singure, dupa niste ani si uzura / in urma unor greseli de taiere pentru a face nano sim din micro sim... Posted Image

#16
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Vorbesti prostii.
Eu am schimbat sim anul trecut, emis anul trecut, activat anul trecut, dezactivat de ei dupa doar 1 luna de utilizare.
Tot anul trecut am schimbat un sim ce il aveam de pe vremea cand era CONNEX. El mergea, problema era ca am vrut sa il bag in smartphone si nu incapea, asa ca am solicitat sa fie schimbat ca sa incapa :D
Diferenta, unul a fost tinut doar in telefo 2G si neinscris in nici o promotie, celalalt a fost tinut in smartphone si inscris in promotii.
Nu se defecteaza ele, ci le dezactiveaza din sistem ei intentionat conform unor interese ale companiei si nu numai, cum ar fi aceea de a te identifica.

Edited by projectfp, 07 May 2019 - 15:19.


#17
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004

 Pololica, on 07 mai 2019 - 14:31, said:

Mergi intr-un magazin Vodafone si cere schimbarea cartelei SIM. Daca se vede seria, n-ar trebui sa ai probleme.

Legat de cost, parca o data pe an era gratuita schimbarea.

Nu se vede decât parțial seria de pe SIM, dar mai am suportul original. Se mai poate înlocui în condițiile astea? Vezi foto.

https://imgur.com/9IdfPUO

 buyonevideo, on 07 mai 2019 - 14:37, said:

Ai intrebat toate astea la relatii clienti si nu ai fost satisfacut de raspuns ?
Da, stiu, nu ai cartela, dar orice telefon, din orice retea... cred ca gaseai sa suni la Vodafone, da ?!
Sau chiar online, pe site Vodafone, pe la vreun wifi [gratuit] ?

Nu am numărul principal în Vodafone, ci la alt operator. Cartela asta o folosesc doar pentru bonusul de Internet, așa că n-am deloc experiență cu ei, plus că mă interesează informații de la utilizatori/practice, nu teoretice.

 Vlad_22, on 07 mai 2019 - 14:38, said:

SIM-ul il scoti din plasticul ala in care vine cartela. Il scoti cu degetele, ele sunt deja decupate acolo. Nu trebuie sa folosesti foarfecul sau ceva. Daca te-ai apucat si l-ai decupat cu foarfecul, e posibil sa fi zgariat pinii aia de pe SIM si de asta are probleme.

SIM-ul pe care l-am primit nu avea decât două decupaje, miniSIM și micro. Cred că așa erau pe vremea aceea.

 waterman, on 07 mai 2019 - 14:43, said:

O fi decupat-o cu flexu.

Cutter.

 Magicwisewolf, on 07 mai 2019 - 14:45, said:

Nu reprezinta impediment.
Spui ca ai cumparat un telefon nou care are nanosim si vrei inlocuire ca sa il poti folosi. In acest caz, e gratuit, iti garantez..
Dar, f important, te duci la REPREZENTANTA, nu dealer/partener/franciza, etc.

Unde ar fi cel mai expeditiv/ușor de rezolvat în București? La Orange, de exemplu, mergeam la Europa House.

#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sau poate a expirat perioada de gratie, daca e sim asa vechi ca trebuia decupat. Nu stiu daca acel tera castigat iti si prelungeste automat valabilitatea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate