Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Incalcare drepturi de autor?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

View PostMihaiJMB, on 07 mai 2019 - 11:02, said:

Realizez review-uri la telefoane..gadget-uri, jocuri si aplicatii... iar canalul a luat-o pe un drum destul de bun, atat pe parte de colaboratori cat si pe parte de abonati... incat mi-am deschis aceasta firma. Si acum mi-a trecut prin cap daca nu cumva incalc vreo lege sau vreun drept de autor cu cuvantul Android. Si nu am gasit nicaieri un subiect ca acesta. Am observat ca mai exista firme cu denumirea Android.... SRL.. insa, poate nu s-au gandit la acest lucru.

Stai linistit, nu incalci nimic, sunt o gramada ca tine.

#20
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View PostMihaiJMB, on 07 mai 2019 - 10:20, said:

Pot fi dat in judecata folosind numele canalului cat si deschiderea unei firme cu cuvantul Android ?
Din cate nume posibile sunt pe lumea asta exact Android te-ai gasit sa pui la firma? Bine ca nu pui Intel, Radeon, AMD, Gigabyte, Asus... ca sa fie treaba OK

Edited by tico18, 07 May 2019 - 12:25.


#21
MihaiJMB

MihaiJMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.06.2011
Am zis sa fie un nume precum canalul de Youtube. ..

#22
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Atât timp cât cuvântul ăla secret după "Android" din denumire nu e cumva OS, sau Software, deci e diferit și denumit clar, nu cred că ai de ce să îți faci probleme.

Ăla cu MikeRoweSoft, e altă treabă, se pronunță aproape similar cu Microsoft și atunci da, avem o problemă.

#23
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View Postlaffin, on 07 mai 2019 - 10:22, said:

cu canalul poti sa stai linistit, ti-l inchid ei, direct, daca e ceva. cu firma, stai cuminte...
te-ai grabit sa raspunzi primul, la doua minute de la postare, dar ai uitat esentialul, adica sa spui ce probleme ar putea fi, daca numele respectiv nu este rezervat sau folosit deja? situatie in care oricum nu poate sa-si inregistreze o firma cu acest nume! sau poate ne explica cei care au apreciat postarea???

#24
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostPSC, on 07 mai 2019 - 10:32, said:

Îmi aduc aminte de un caz petrecut cu peste 10 ani în urmă; un tip îşi făcuse o firmă de IT cu numele Mike Row Soft (pe tip îl chema Mike Row).
Microsoft s-a sesizat şi l-a dat în judecată, pe motiv de ambiguitate. Evident, Microsoft a câştigat.
Mike Row a plătit amenda (nu mai ştiu cât), apoi a schimbat numele firmei.
Nu apucasera sa-l dea in judecata..

#25
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Proiectul open-source DavDroid a primit de la Google înștiințare că-i încalcă trademark-urile. Din cauza acelui 'Droid'.

#26
MihaiJMB

MihaiJMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.06.2011

View Postshiva, on 08 mai 2019 - 09:04, said:

Proiectul open-source DavDroid a primit de la Google înștiințare că-i încalcă trademark-urile. Din cauza acelui 'Droid'.
Deci sa inteleg ca as avea probleme cu denumirea? Chiar daca l-as redenumi AnDroidinfo  sau AndroidINFO (un cuvant nou inventat)?

#27
MihaiJMB

MihaiJMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.06.2011

View PostMihaiJMB, on 09 mai 2019 - 05:36, said:

Deci sa inteleg ca as avea probleme cu denumirea? Chiar daca l-as redenumi AnDroidinfo  sau AndroidINFO (un cuvant nou inventat)?
A. Sa imi schimb numele in AndroidINFO (in loc de Android INFO)
B. Sa imi schimb numele in AnDroidInfo (fiind un cuvant nou)
C. Sa imi schimb cu alt nume canalul.
D. Astept alte variante ...
Legat de numele firmei, am inteles ca Android poate fi si ceva legat de umanoid sau robotica sau asa mai departe, adica pot jongla cu semnificatia.

#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostMihaiJMB, on 07 mai 2019 - 10:20, said:

Pot fi dat in judecata folosind numele canalului cat si deschiderea unei firme cu cuvantul Android ?

Dat în judecată poți fi oricând.

Dacă prezintă interes... Depinde. Dacă te ocupi cu vânzarea cartofilor, iar firma ta se numește Android SRL, îi doare pe-ăia de la Google la bască de cartofii tăi. Dar dacă vinzi software, ai putea avea probleme, iar dacă ai crea un sistem de operare, ai avea cu siguranță probleme. La fel dacă ai face o aplicație, iar compania producătoare s-ar numi "Android", ai avea probleme.

Contează dacă tu te folosești de acea denumire pentru a induce în eroare clienții. Când cineva intră pe canalul tău Youtube, poate considera că este un canal oficial Google? Cam în ideea asta poate fi interpretată folosirea numelui.

Numele firmei e irelevant. Cât timp Registrul Comerțului n-a avut probleme în a ți-l înregistra, n-ai ce probleme să ai.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate