Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Chernobyl/Pripyat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,823
  • Înscris: 13.07.2011
stiu pe cineva care face tururi de genul asta (Chernobyl, Corea de Nord, etc.).

Nu este periculos deoarece turul dureaza cateva ore astfel ca radiatiile nu pot deveni periculoase. Ghid-ul le explica faptul ca 1 zi in Chernobyl este ca si un zbor Europa - USA din punct de vedere al radiatiilor. Este obligatoriu sa umblii cu haine lungi si nu ai voie sa bei sau mananci cand esti afara, doar cand te afli in interiorul unei masini. Nu ai voie sa atingi nimic, nu ai voie sa te asezi pe jos, sa bei dintr-un rau sau sa iti iei ceva de pe acolo ca si suvenir. Periculos este cand te aproprii de reactorul 4, acolo radiatiile cresc.

Exista zone interzise unde accesul nu este posibil si nu poti umbla de nebun pe acolo, totul este strict dupa un plan.

Edited by business11, 07 May 2019 - 10:33.


#20
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Pentru cei pasionati de accidentul de la Chernobyl din 1986,va recomand sa vizionati acest video,este un continut de nota 10 pentru mine.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_4siRRMN4Nk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si oricum canalul ei,e plin de video-uri despre centrala si orasul pripyat.
https://www.youtube....ionerd23/videos

In rest da e safe sa vizitezi zona,o poti face si virtual daca ai PC si te mai joci din cand in cand,try S.T.A.L.K.E.R series :D.

#21
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostBursul, on 07 mai 2019 - 09:32, said:

Punctul 1: ai pus o intrebare foarte amuzanta de parca s-ar gasi pe toate gardurile experti in fizica nucleara.



Uite prilej ca sa ma laud :) Din intamplare eu am un master in Fizica atomica si nucleara si un doctorat in efectul radiatiilor ionizante asupra unor parti din ADN (mai precis defecte care duc la ruperea legaturii fosfodiesterice). Si pt ca e vorba de Romania, precizez ca nu mi-am facut doc-ul in Romania. Surprinzator, a trebuit sa muncesc pentru el.

Legat de subiect: eu vreau sa merg la Prypiat. Si vreau sa merg in cunostinta de cauza. Adica nu fac parte din categoria celor ce fac pipi pe ei cand aud Geiger-ul beepaind. Lumea cam uita ca fara radiatii nu ar mai exista viata pe pamant de foarte mult timp.

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,501
  • Înscris: 30.10.2003
Si lucrezi in domeniu?

#23
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostBursul, on 07 mai 2019 - 11:05, said:

Si lucrezi in domeniu?

De cativa ani nu mai lucrez in domeniul radiatiilor ionizante. Am trecut la radiatii electromagnetice. Nu mai pot sa raman fara par de la ionizante. Acum pot doar sa ii dau foc :)

Dar nu am uitat ce am invatat in 15 ani.

#24
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View PostBursul, on 07 mai 2019 - 09:59, said:

Lipseste o virgula in propozitia aia. Posted Image E tanar, nu cred ca a fost acolo.

PS. Cica nu a fost, dar vrea sa mearga.
De ce te-ai duce daca esti ceva mai in varsta? Pentru ca nu mai ai nimic de piedut? Posted Image Limita inferioara e 18 ani si in clipurile de pe youtube am vazut o gramada de persoane pana in 25-26 dar e drept ca si mai in varsta care au vizitat locul.

#25
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
EveryDay HoliDay s-au intors de cateva zile de la Cernobîl

#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Uraniul- 238 - are perioada de injumatatire de  ~4,468 miliarde de ani.
U-235 are perioada de injumatatire de ~ 713 milioane de ani.
U-234 are perioada de injumatatire de ~ 248000 ani.

Ca sa se estompeze in radiatia de fond, e nevoie cam de 12 cicluri de injumatatire, si inca este periculos si dupa asta, mai ales ca radiata de fond este si asa foarte mare in urma sutelor de experimente atomice, plus alte accidente si poluari radioactive, plus alte surse de radiatie mai mult sau mai putin naturala de la uraniul si izotopii formati din el, din roci, beton, carbuni, pamant, asfalt, sulfogips, zgura de terocentrala, asfalt, fum de termocentrala, etc., plus radiatia cosmica, etc.

12 cicluri x 4,468 miliarde de ani, inseamna peste ~ 53,616 miliarde de ani.
Dupa care inca e periculos...
Si in acest timp U-238 se descompune nuclear natural in sera actinidelor, dintre care unii izotopi sunt mult mai radioactivi si deci foarte pericilosi, printre care thoriu-234, protactiuniu, U-234, Thoriu-230, radiu, radon, poloniu, astantin, taliu, multe din ele cu mai multi izotopi radioactivi, produce si diversi izotopi de bismut,  in fine ciclul se termina cu plumb si mercur care sunt metale grele toxice si extrem de toxice.

A nu se uita de radiatia extrem de puternica a tuturor elementelor care au fost transmutate in urma radierii si dopate astfel puternic cu izotopi radioactivi. Grafitul folosit ca moderator a fost chiar sursa principala de radiere acolo...

A nu se uita apoi ca reactorul explodat producea si alti izotopi, printre care plutoniu, care are si el o lista de izotopi de descompunere.
A nu se uita de izotopii de strontiu si cesiu, sunt o gramada de iztopi de cesiu si strontiu, si din ei 90Sr are half life de ~ 28,9 ani, iar 137Cs are half life 30,17 ani , si sunt si alti izotopi unii cu half life f scurt, altii mult mai lung, de ex 135Cs are half life de ~ 230000 de ani.
Chiar si ignorand 135Cs, 12 cicluri de injumatatire pt 137Cs tot inseamna peste 362 de ani...
Apropo, odata iradiat acolo, si peste 5000 de ani, si peste 12000 de ani, si peste 20000 de ani, oasele tale vor radia mai puternic decat media in urma izotopilor de strontiu si cesiu acumulat.

Edited by loock, 07 May 2019 - 12:16.


#27
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View Postloock, on 07 mai 2019 - 11:55, said:

Uraniul- 238 - are perioada de injumatatire de  ~4,468 miliarde de ani.


Nimica toata. Romanii sunt rezistenti la orice tip de material radioactiv. Dovada sta in faptul ca inclusiv unii forumisti vor sa mearga acolo  :)  Pe noi nu ne sperie nimic, da ? :)

https://www.digi24.r...ernobil-1126734

#28
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View PostRazvanBercea, on 07 mai 2019 - 02:34, said:

Exista persoane care au vizitat locul dezastrului nuclear din 86 sau ceva experti in fizica nucleara pe aici. As dori sa le pun cateva intrebari. Desi sunt sute de topicuri pe forumuri straine as dori sa pun si aici intrebarea daca e safe dpdv al radioactivitatii sa vizitezi locatia respectiva.
Eu am cumparat ceva pe ebay din UA si mi-au dat pe langa obiect si o carte de vizita cu Vizit Cernobyl .com sau ceva de genul.
Deci se viziteaza.
Doar ca iti asumi un mare risc pentru sanatate (parerea mea).

#29
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postsomething00, on 07 mai 2019 - 11:01, said:



Uite prilej ca sa ma laud :) Din intamplare eu am un master in Fizica atomica si nucleara si un doctorat in efectul radiatiilor ionizante asupra unor parti din ADN (mai precis defecte care duc la ruperea legaturii fosfodiesterice). Si pt ca e vorba de Romania, precizez ca nu mi-am facut doc-ul in Romania. Surprinzator, a trebuit sa muncesc pentru el.

Legat de subiect: eu vreau sa merg la Prypiat. Si vreau sa merg in cunostinta de cauza. Adica nu fac parte din categoria celor ce fac pipi pe ei cand aud Geiger-ul beepaind. Lumea cam uita ca fara radiatii nu ar mai exista viata pe pamant de foarte mult timp.

   Ca sa vezi la ce nivel scazut a ajuns un master in ziua de azi.
     Poti sa explici care e diferenta intre U235 si U238 ?

#30
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View Postgiv, on 07 mai 2019 - 12:34, said:

Eu am cumparat ceva pe ebay din UA si mi-au dat pe langa obiect si o carte de vizita cu Vizit Cernobyl .com sau ceva de genul.
Deci se viziteaza.
Doar ca iti asumi un mare risc pentru sanatate (parerea mea).
Potrivit spuselor lor nu. Acum ar fi culmea agentia sa isi faca anti-reclama. Sunt multe surse de radiatie...telefoane...releuri de telefonie...soar...calatorii cu avionul...pana si fumul de tigara. Acum nu e totuna ca iei nu stiu cati microsieverti de radiatie stratosferica sau de uraniu. 1 Sievert/ora da risc de cancer pe termen lung de 5%. Cel mult am vazut pe youtube ca era 0.34 microsieverti deci 34% din a 1000-a parte la care daca ai fi expus timp de o ora ai risca in urmatorii ani sa faci cancer. E un risc foarte mic ... doar teoretic...si totusi daca...

#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,501
  • Înscris: 30.10.2003
O noua harta a zonelor cu radiatii inalte, la Cernobil, a fost realizata cu ajutorul dronelor. E cea mai exacta harta din cate exista in acest moment.
Practic, au fost identificate zone cu radiatii foarte ridicate, neobisnuite, necunoscute anterior autoritatilor, arata Live Science.
Folosind datele adunate cu ajutorul dronelor pe o suprafata de 15 kilometri patrati, echipa de cercetatori de la Universitatea Bristol a realizat cea mai detaliata harta a locurilor cu radiatii de langa fosta centrala nucleara. Unele dintre locuri erau cunoscute autoritatilor, insa altele au fost o surpriza totala.
In urma analizarii datelor obtinute cu ajutorul dronelor, oamenii de stiinta au concluzionat ca radiatiile sunt distribuite inegal in zona.
Apoi, s-a mai observat ca, desi in unele zone, cantitatea de radiatii s-a redus, in multe altele nivelul radiatiilor este in continuare periculos.

#32
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View PostBursul, on 14 mai 2019 - 07:45, said:

O noua harta a zonelor cu radiatii inalte, la Cernobil, a fost realizata cu ajutorul dronelor. E cea mai exacta harta din cate exista in acest moment.
Practic, au fost identificate zone cu radiatii foarte ridicate, neobisnuite, necunoscute anterior autoritatilor, arata Live Science.
Folosind datele adunate cu ajutorul dronelor pe o suprafata de 15 kilometri patrati, echipa de cercetatori de la Universitatea Bristol a realizat cea mai detaliata harta a locurilor cu radiatii de langa fosta centrala nucleara. Unele dintre locuri erau cunoscute autoritatilor, insa altele au fost o surpriza totala.
In urma analizarii datelor obtinute cu ajutorul dronelor, oamenii de stiinta au concluzionat ca radiatiile sunt distribuite inegal in zona.
Apoi, s-a mai observat ca, desi in unele zone, cantitatea de radiatii s-a redus, in multe altele nivelul radiatiilor este in continuare periculos.
Exact ce am spus.
Mergi acolo ca la jocul de ruleta ruseasca.
Ai sansa sa nu ai probleme sau ai sansa sa declansezi probleme desi in mod nejustificat credeai ca nu se pot intampla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate