Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Casă Cluj-Napoca, Someșeni

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#91
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanciusergiu84, on 14 aprilie 2022 - 20:41, said:

Nu-mi dau seama cati cm sunt concret intre nivelul fundatiei si cel al drumului dar tine cont ca un 20 de cm urca drumul pana dupa prima asfaltare, apoi ai vezi...

Ideea care e? Sa poti ridica si nivelul curtii odata cu cel al drumului, depinde cum vor fi curtile si la vecini ca nivel, si mai depinde si cum evacuezi apa din curte daca ai sant la drum etc... sunt multe chestiuni de luat in calcul si daca ai garaj se mai complica si mai mult.

In acea poză, drumul e deja pregătit pt asfaltare.
Între timp s-au asfaltat strada, asfaltul a ajuns până la elevația gardului.

Toate parcelele din jur sunt construite, cota zero a fost corelată cu casele alăturate.

View Postcristobob, on 15 aprilie 2022 - 11:38, said:



Nashpa. Rau. Adica nashpa rau.

La ce te referi?

Edited by Gr3go, 16 April 2022 - 14:45.


#92
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Si soclul casei cum e in raport cu asfaltul? Dar la urmatoarele asfaltari?

#93
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdon_King, on 15 aprilie 2022 - 19:34, said:

Undeva langa mine a facut case un "dezvoltator". Pur si simplu elevatia se opreste la nivelul pamantului.NU are deloc soclu.  A plecat mai sus cu caramida si a acoperit frumos cu polistiren. Si ma gandesc ca vor fi cumparatori, un petec de gazon in fata casei ia ochii ....

Pacat ca o casa care o faci pentru tine sa sufere de asa ceva. O sa ai dureri de cap, va trebui sa faci un dren serios, etc. Bani peste bani ....
Elevația casei este deasupra nivelului străzii si deasupra nivelului final a amenajării.



View Postdanciusergiu84, on 16 aprilie 2022 - 14:49, said:

Si soclul casei cum e in raport cu asfaltul? Dar la urmatoarele asfaltari?

Poate zici ceva. Eu mă bucur că în final s-au asfaltat strada, nu m-am gândit deloc la următoarea asfaltare.
E vorba de o stradă privată, înfundată. Sper sa țină asfaltul o vreme buna.

#94
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Exista varianta sa-l rascheteze.

#95
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanciusergiu84, on 16 aprilie 2022 - 14:57, said:

Exista varianta sa-l rascheteze.

Mda.
Daca s-ar ridica cota drumului la următoarea asfaltare, nu as fi singurul în situație similară.



#96
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001

View PostGr3go, on 16 aprilie 2022 - 14:47, said:

Cota zero a fost corelată cu casele alăturate.

Asta e greseala ta, nu ai corelat cu ce trebuie. Nivelul final al strazii este cel de referinta, in opinia mea.

Ideea e ca ideal vrei ca terenul tau sa fie peste nivelul strazii (un 20-30cm daca poti). Si sa ai si un soclu care sa protejeze casa de zapada, etc. Alti 30-50cm.



Quote

Daca s-ar ridica cota drumului la următoarea asfaltare, nu as fi singurul în situație similară.

Te incalzeste chestia asta cu ceva ?

#97
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Discutam de un drum privat făcut pe fonduri private. Următoarea asfaltare, o discuție oricum ipotetica, va fi făcută la aceasi cota.

#98
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Tocmai ca , fiind fonduri private , deci puține,  nu se va face o rașchetat urmata de o asfaltare " in aceeasi cota". Va fi, în cel mai fericit caz, doar o asfaltare.

View Postsebip_sebip, on 17 aprilie 2022 - 12:45, said:

...
După cum pui problema, cred ca ești dirigintele de șantier. Care a dat-o rău în balta beneficiarului, și încearcă sa dreagă treburile proaste, cum altfel decât, "din vorbe".

De asta ziceam de "nashpa" si " rau". Pentru beneficiarii.

#99
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005
Am o dilemă un legătură cu accesul în pod  din casă.
La proiectare, am cerut să pot urca in pod din interior, însă acum uitandu-ma la variante, nu îmi dau seama cum se poate realiza accesul în următoarele condiții:
1. Termoizolația podului e 35cm vata minerala. Daca am înțeles și calculat bine, U=0.1W/m2K (1/(0.35/0.037)), lambda producător fiind 0.037w/mK
2. Cea mai performantă ușă cu scară pe care găsit în comerț, de la Fakro are U=0.51 W/m2K, care e de ~5 ori mai slab izolant ca placa din lemn, izolată: https://www.fakro.ro...ru-case-pasive/

Înălțimea maximă în pod e 1.51m, iar motivul accesului e doar pentru depozitare.

Ce părere aveți?
Exista alta soluție mai eficienta?
Am greșit undeva la calcule?

Fiindcă, am cam uitat lecțiile de termodinamica din clasa 7-a, mi-am refreshuit cunoștințe din: https://www.isover.r...icientii-u-si-r

#100
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005
Se progresează încet dar sigur (sper).

Modificările pe șantier continua să apară.
Placa pe sol avea 4cm diferența de nivel in vreo 5m, și constructorul a propus sapa celulara in loc de aplicarea polistirenului sub încălzirea în pardosea.

Din ce am înțeles folia ce va fi pusă peste aceasta sapa e impermeabila la vapori.

Sapa se usucă foarte încet (după 2 zile încă era moale).

Oare cat ar trebui sa stea sapa înainte de montarea încălzirii in pardosea?
Se poate măsura cumva umiditatea din sapă?




Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate