Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casă Cluj-Napoca, Someșeni

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#55
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005

 romvic, on 31 august 2019 - 05:05, said:

250 m2 construiti inseamna familia mare.
De la 10 membri in sus.
Pun pariu pe o bere, ca este neasfaltata stada unde vei locui.Posted Image

mda
Suprafața utilă e de 160mp. După logica ta, într-un apartament de 2 camere de 60mp incap 4+ persoane. Părerea mea e ca e un pic înghesuit pt 4.
In cazul in care se sta și în garaj, mai  incap doua capete...

Ai o bere, am un Neumarkt special pt tine la rece. Nu știu zău ce legătură are cu discuția actuala....
Btw, e strada privată pietruită. Înainte să pui întrebări: toate utilitățile la poartă (poate mai important decât asfaltul)

 puisor, on 31 august 2019 - 04:57, said:

Nu e obligat. Din aceleasi motive de rea vointa a vecinului, a trebuit să lăsăm si noi 50 de cm in spatele zidului de sprijin :(

Mda. Până la urmă e proprietatea lui, pare logic.

#56
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Din cate stiu eu nu exista metoda legala sa obligi vecinul sa te lase sa finalizezi constructia de pe terenul lui, au mai fost niste discutii pe aici. Gandeste-te ca acel garaj va avea si el o streasina (probabil) - asta va veni pe terenul vecinului? Nu prea suna bine, mai bine te retragi un pic si cu asta basta. Nu vrei sa te ai rau cu vecinul, crede-ma.

#57
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005

 Bylly00, on 31 august 2019 - 08:46, said:

Gandeste-te ca acel garaj va avea si el o streasina (probabil) - asta va veni pe terenul vecinului?
Conform proiectului, nu are strasina catre vecin. Acoperisul garajului e in doua ape, inspre fata si spatele terenului meu.

#58
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005
Revin cu niste noutăți. Din păcate lucrurile se mișcă încet.
După aproape o lună de la depunerea documentației pentru PUD, s-a constatat, că lipsesc avizele din dosar (avizele care se cereau înainte la AC).
Cu ocazia asta, am mai aflat, daca garajul e mai aproape de 3m de la marginea terenului, înălțimea maximă e 2.8m.

Din acest motiv suntem nevoiți să renunțăm la acoperișul clasic pentru garaj.
Pana la urmă mutam toată casa, și lăsăm 60 cm intre gard și garaj.

Intre timp mă tot bântuie o idee: oare ar fi o idee buna sa se construasca garajul pe structura metalica, panouri sandviș, sau alte alternative?
Motiv: perete de 35cm pentru un garaj mi se pare mult.
Ce părere aveți?

#59
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Cand am vazut proiectul, primul lucru care vroiam sa-l sugerez, a fost sa nu construiesti garajul corp comun cu casa! Acum ca va fi si retras de pe hotar, chiar cred ca este mai bine! Cu gard zidit ar fi perfect!

Toate cheltuielile de constructie se reduc (dispare suprafata garajului) si poti face garajul cand doresti: in acelasi timp cu casa sau mai tarziu. Depinde de buget. Daca faci garajul mai tarziu, nu uita de prinderea acoperisului garajului trebuie facuta inainte de izolarea casei!

Legat de scara balansata, daca poti gasi o solutie sa aiba platforma, ar fi ideal. Am scara balansata, si toate cheltuielile sunt majorate, incepand de la cofrat (sa iasa bine cofratul, am facut personal pe pereti marcarea treptelor), finisajul negativului costisitor dpv financiar iar partea de evantai la finisarea treptelor nu va fi usoara, deci scumpa!

#60
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

 Gr3go, on 05 octombrie 2019 - 00:01, said:

Revin cu niste noutăți. Din păcate lucrurile se mișcă încet.
După aproape o lună de la depunerea documentației pentru PUD, s-a constatat, că lipsesc avizele din dosar (avizele care se cereau înainte la AC).
Cu ocazia asta, am mai aflat, daca garajul e mai aproape de 3m de la marginea terenului, înălțimea maximă e 2.8m.

Din acest motiv suntem nevoiți să renunțăm la acoperișul clasic pentru garaj.
Pana la urmă mutam toată casa, și lăsăm 60 cm intre gard și garaj.

Intre timp mă tot bântuie o idee: oare ar fi o idee buna sa se construasca garajul pe structura metalica, panouri sandviș, sau alte alternative?
Motiv: perete de 35cm pentru un garaj mi se pare mult.
Ce părere aveți?
Dar cum ați depus documentația de PUD fara a avea avizele?

#61
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005

 talica, on 05 octombrie 2019 - 02:19, said:

Cand am vazut proiectul, primul lucru care vroiam sa-l sugerez, a fost sa nu construiesti garajul corp comun cu casa! Acum ca va fi si retras de pe hotar, chiar cred ca este mai bine! Cu gard zidit ar fi perfect!
Toate cheltuielile de constructie se reduc (dispare suprafata garajului) si poti face garajul cand doresti: in acelasi timp cu casa sau mai tarziu. Depinde de buget. Daca faci garajul mai tarziu, nu uita de prinderea acoperisului garajului trebuie facuta inainte de izolarea casei!
Mersi de sfat. Garajul va fi parte din constructia initiala. Foarte probabil, acoperisul garajului va fi unul drept, din motiv, ca inaltimea maxima a garajului poate fi max 2.8m.

 talica, on 05 octombrie 2019 - 02:19, said:

Legat de scara balansata, daca poti gasi o solutie sa aiba platforma, ar fi ideal. Am scara balansata, si toate cheltuielile sunt majorate, incepand de la cofrat (sa iasa bine cofratul, am facut personal pe pereti marcarea treptelor), finisajul negativului costisitor dpv financiar iar partea de evantai la finisarea treptelor nu va fi usoara, deci scumpa!
Cum ti-a iesit scara balansata? Mai tii minte cati bani ai bagat? Posted Image

 sebip_sebip, on 05 octombrie 2019 - 09:18, said:

Dar cum ați depus documentația de PUD fara a avea avizele?
A depus architectul. Din ce mi-a zis el, aceste avize se cereau inainte pentru AC, nu pentru PUD, insa acum recent s-a schimbat procedura. Posted Image

Cu toate aceste intarzieri, mai speram sa iasa AC-ul in primavara, si sa incepem lucrarile la anul.

Din mai multe locuri am auzit, ca ar fi indicat sa se lase constructia in rosu, cu acoperis, de pe un al la altul.
Oare e fondata ideea?

In ideea in care ne-am apuca de casa la anul, as fi recunoscator pentru recomandari de constructori.

#62
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
stiu ca asa se zice, sa se aseze casa. dar nu e ca si cum e om si trebuie sa se familiarizeze cu zona.
daca s-a respectat studiul geotehnic si e facuta fundatia cum trebuie, nu are ce sa se aseze. ca daca se "aseaza" inseamna ca ceva nu a mers bine si ai tasari inegale si bla bla.
de obicei nu prea se respecta timpul de intarire al betonului sau popirea, ca doar nu sta dorel dupa tine. el are lucrari si etc. deci daca tot vrei sa astepti, asteapta dupa lucrurile care merita.
daca totusi vrei sa o lasi, ar fi bine sa o tencuiesti sau sa faci sapele. ca de obicei se asteapta dupa astea, plus ca ai destul de multa apa, care trebuie sa "iasa" din ele.

Edited by bobitad, 09 October 2019 - 00:32.


#63
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005
Revin cu o noua dilemă legată de acoperiș.
Arhitectul nostru recomandă acoperiș cu jgheaburi pe strașină sau jgheaburi care se așează pe perete, fara streașină. Motivul: așa e contemporan.

Logica îmi șoptește, că aceste soluții sunt mai puțin fiabile și necesită o execuție foarte buna, comparat cu abordarea clasica: streașină cu jgheab prins de margine.

Oare aveți experiențe cu variantele recomandate?
Voi ce ați alege?

Apreciez orice răspuns logic, și bazat pe experiența!


#64
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005
In sfarsit avem PUD-ul aprobat, dupa aproximativ un an. Nu ma asteptam sa dureze atat de mult.
Mai avem cateva detalii minor de clarificat, si depunem dosarul pe AC.

Arhitectul nostru tot sugereaza sa invelim anumite zone ale fatadei cu lemn, insa noua nu ne place. Vrem o casa la oras, nu o cabana.
Nu vrem nici o casa cu un exterior prea monoton din punct de vedere a culorilor.
Pe moment, ne gandim, ca vom reusi sa-o facem pe placul nostru doar din culorile tencuielii decorative.

Ce parare aveti?

Sugestii de combinatii de culori sunt bine venite Posted Image
Atasez niste poza cu exteriorul, cu invelis monocolor, alb.

Aaa, da, gardul inca e prima sugestie a architectului. E munca in progress.
Itararea fiind pe latura estica, ma gandeam sa proiectam gardul astfel incat sa pot avea o a doua intrare, direct in zona verde.
Motiv: poate intr-un viitor, ne vom achizitiona o rulota, si trebuie tinuta undeva.
Din ceea ce stiu (arhitectul a confirmat), legal, nu se permit doua intrari auto pe aceeasi parcela.
Idei, pareri?

Attached Files



#65
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Daca la asta se refera arhitectul cred ca nu arata ca o cabana. Arata chiar modern. :)

Attached Files



#66
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Atenție la distanta prea mare dintre axele 3 - 4 .

#67
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Gr3go, felcitari pentru PUD! E bine ca a iesit, si te poti apuca de AC.

Am o recomandare, scara aceea o sa fie incomoda. Incearca un podest intermediar, dar se va lungii scara. Iti voi da poze in privat cu modelul propus in proiectul tau, dar si cu propunerea mea. Nu de alta, dar mi-ai strofocat creierii tot weekendul cum anume sa pun scara mea, pentru ca am deficit de spatiu.

Despre placari si riflaje cu lemn, sunt foarte moderne. Din ce m-am interesat, se foloseste lemn termotratat (calit cred ca inseamna) si necesita intretinere la fiecare 2-3 ani (curatare si lac). Nu costa o avere, iar daca ai ceva idei, poti scoate lucruri fabuloase. Eu spre exemplu, vreau sa fac rama unui balcon precum cea din atasament.
[ https://adriaprodcom.ro/wp-content/uploads/photo-gallery/pin-termotratat/c7291acb-008e-49df-8f97-950531fb5d00.jpeg?bwg=1571917509 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE: Nu de alta, dar mi-am strofocat creierii tot weekendul cum anume sa pun scara mea, pentru ca am deficit de spatiu. Scuze!

#68
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  FB_IMG_1605544647837.jpg   42.7K   100 downloads

#69
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005

 mircea812, on 16 noiembrie 2020 - 09:31, said:

Daca la asta se refera arhitectul cred ca nu arata ca o cabana. Arata chiar modern. Posted Image
@mircea812 Mda, se refera la asa ceva, insa era nu era asa de atractiv ca fatadele din poza. Poate ai reusit sa ne pui pe ganduri.

 roman_roman, on 16 noiembrie 2020 - 10:14, said:

Atenție la distanta prea mare dintre axele 3 - 4 .
@roman_roman Trebuie sa marturisesc, nu sunt structurist. Sa inteleg ca distanta de 6m depaseste niste norme in acest domeniu?
Sidenote: la axul 4 si 5 am solicitat, ca grinda sa nu fie vizibila de la parter fara rigips. Imi plac tavanele drepte si nu imi place rigipsul...

 anothertwo, on 16 noiembrie 2020 - 10:39, said:

Gr3go, felcitari pentru PUD! E bine ca a iesit, si te poti apuca de AC.

Am o recomandare, scara aceea o sa fie incomoda. Incearca un podest intermediar, dar se va lungii scara. Iti voi da poze in privat cu modelul propus in proiectul tau, dar si cu propunerea mea. Nu de alta, dar mi-ai strofocat creierii tot weekendul cum anume sa pun scara mea, pentru ca am deficit de spatiu.

Despre placari si riflaje cu lemn, sunt foarte moderne. Din ce m-am interesat, se foloseste lemn termotratat (calit cred ca inseamna) si necesita intretinere la fiecare 2-3 ani (curatare si lac). Nu costa o avere, iar daca ai ceva idei, poti scoate lucruri fabuloase. Eu spre exemplu, vreau sa fac rama unui balcon precum cea din atasament.

@anothertwo Mersi de recomandare.
Legat de intretinerea pentru lemn: zici din experienta proprie sau din recomandari.
Am prefera sa reduc pe cat posibil intretinerea.

 roman_roman, on 16 noiembrie 2020 - 19:28, said:

@roman_roman Imi place cum arata, are niste trasaturi in comun cu proiectul nostru. Oare ar trebui sa fi observat si altceva? Posted Image

Ne gandeam la sageac de lemn. Oare cat de des trebuie intretinut?
As vrea sa evit sa ma urc la 2-3 ani acolo pentru intretinere...

#70
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Zic din auzite si citite, nu stiu exact pasii de intretinere pt. lemn, si intervale. Scriu din postura unui viitor beneficiar ce cauta la randul lui tot felul de solutii.

#71
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005
Si inca ceva. Ma tot gandesc, daca lungimea cazilor de 170cm din baile de la etaj sunt suficiente.
Eu avand 187cm inaltime, pe moment ma relaxez mai greoi in cada comunista de 150cm (interior < 135).

Ce parere aveti, ar trebui sa incercam sa punem de 180cm, sau chiar de 190?

#72
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Cum ti-a iesit scara balansata? Mai tii minte cati bani ai bagat? Posted Image


De iesit, a iesit bine, in conditiile in care ambele capete ale treptelor se termina pe zid. Despre pret nu mai stiu cat a costat, dar mult, foarte mult. In asta includ: placarea cu gresie (aveau baietii masa cu apa, scula profi, taia si la 45), montajul plinntei cu imbinare orizontala-verticala la 45, noroc ca am avut un baiat de mult bun simt si calm, si nu in ultimul rand finisarea negativului scarii, baghete si tot tacamul!


Despre combinatii de culori la exterior! Un lucru "furat" de la un designer: muchia comuna dintre doi pereti colorati diferit, trebuie sa fie neaparat o muchie interioara!

Edited by talica, 20 November 2020 - 04:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate