Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casă Cluj-Napoca, Someșeni

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005
In primul rand as vrea sa salut toți membri activi a forumului Softpedia.
Trebuie sa recunosc, de o vreme încoace am citit și urmăresc de aproape câteva jurnale, printre altele câteva din zona Clujului (danfizesan, dana84 și altele).
Până acum am găsit multe răspunsuri la întrebările mele in aceste jurnale și aș vrea să mulțumesc comunității pe aceasta cale.

Ca mulți alții din aceasta rubrică, plănuim sa ne mutăm din apartament in casă... dar se pare că e cale lungă:)

Terenul de 488 mp, drept, forma dreptunghiulara, front 30m, adâncime aprox 16m, zona LIU din Cluj-Napoca. Din cauza frontului mare și adâncimii mici avem nevoie de PUD conform CU pt construcție.
Terenul este situat pe o stradă privata, toate utilitățile la front.

Suntem la inceput de proiectare, avem arhitect.
Oferta propusa și acceptată conține DTAC plus plan detaliate de execuție inclusiv instalatii.

În linii mari am dori sa avem o casa cu etaj (din păcate terenul mic nu ne prea permite pe un singur nivel):
- 3 dormitoare (matrimonial și 2 pt copii). Vrem dormitoare relativ mici 12-14 mp), oricum plănuim sa stam mai mult în camera de zi.
- 1 baie cu dus
- 1 baie cu duș și cada
- 1 baie serviciu (doar wc și chiuveta)
- bucătărie cu cămară
- un spațiu pt spălat și uscat haine
- garaj pt o mașină (poate pt 2, însă probabil am ajunge sa avem curte mai mica)
- camera de zi

Pe baza cerințelor de mai sus probabil suprafața construită va fi undeva intre 200 și 250mp. Mai mulți arhitecți au estimat similar.

Pe baza discuțiilor cu arhitectul s-a conturat următoarea compartimentare:
- parter: bucătărie, cămară, camera de zi, baie serviciu, garaj, spațiu tehnic
- etaj: 3 dormitoare, 2 băi, camera pt spălat rufe.

Ca și materiale, probabil vom folosi cărămizi + beton.
Recent însă m-a pus pe gânduri faptul că în SUA și Canada se folosesc in mare parte lemn pt case. Văzut cu ochii mei construcție de p+2 din structura de lemn.
Motivul pt care nu vreau lemn e placa de lemn dintre nivele (scârțâit + trepidații)
Știu că e un topic aprins, însă presupun că și alți colegi au avut aceeași dilemă. Ce ați ales?

Suntem inca în discuții legat de:
1. Subsol
Arhitectul ne-a speriat cu costurile pt subsol de 2.5 x preț de suprateran. Mi s-au părut mult, și am cerut un cost mai exact bazat pe studiul geotehnic și implicarea structuristului.
Ne-ar ajuta niste costuri reale, de referință, de la cei care au construit recent.

2. Sistem ventilație cu recuperare de căldură.
Nu țintim casa pasivă, însă aș vrea să avem aer cat se poate de curat (gluma bună în Cluj, langa aeroportul?).
Încercăm să estimăm costurile aferente la faza de proiectare generală.
Până acum avem o singură ofertă de aprox 45k ron, care include materiale (brink flair 400, automatizare, trasee plate pt sapă) și montaj. Urmează să cer oferta de la Novapex, recomandat de colegul danfizesan.
M-ar ajuta recomandări de firma in acest domeniu, eventual costurile in cazul vostru.

3. Încălzire
La parter vrem IPAT, însă suntem indeciși la etaj intre IPAT și încălzire cu agent termic cu calorifere.
Am vrea sa folosim spațiul cat mai util, de ex. spațiu de depozitare sub paturi și nu sunt convins daca e sau nu idee buna in combinație cu IPAT. Păreri?

Orice sugestie constructivă sau sfat e bine venit.

Sper sa nu chelesc până terminăm casa :)
Aștept recomandări de șampon rezistent la stresul provocat de construcția unei case!

#2
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
ipat in toata casa
te contrazici, spui ca vrei spatiu folosit cat mai util, insa vrei sa il ocupi cu calorifere
randamentul centralei este mare numai la temperaturi mici, de sub 40 grade; daca pui calorifere centrala o sa consume mai mult

daca faci casa noua de ce pui trasee plate prin sapa si nu rotunde prin tavan fals? cele plate sunt de 3 ori mai scumpe
eu cred ca o sa iau un recuperator wafe350 si tevile separat de 90 mm
fiind ceva de nisa firmele au marje mari la astfel de instalatii

intreaba i ce randament au la recuperare de entalpie si daca recuperatorul este ceramic sau textil, unele se schimba la 3 ani si costa 2000 euro; cel mentionat de mine nu se schimba deloc

pari o prada buna de scos profit

#3
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Ai sau vrei sa-ti cumperi uscator de rufe? Mi se pare incomod sa cobori de la etaj cu rufele, sa le intinzi la uscat.

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Foarte mare casa 250 mp pe un teren de 480 mp , e ca si cu ai purta 46 la pantaloni si cumperi 42. Nu vad rostul la 50mp de persoana , peste 25-30 mp de persoana este inutil, teren de fotbal de facut curat si bani bagati la regiile de gaz si curent electric , 46 mp are un apartament de 2 camere...
Ba chiar sa te orientezi sa fie casa cat mai pasiva si mai bine izolata , mai bine reduci suprafata construita iar banii ii bagi in tehnologie verde : panouri solare, pompa de caldura , izolatie termica s.a.
Camera de spalare si uscare faci la hotel sau unde este aglomeratie mare , cu un dezumidificator de 25-30 litri la 24 ore vei ramane uimit de ce poate face daca e luat de la o firma de renume nu de design , cum este Trotec .
Nu uita un lucru esential - casa nu o faci sa o lasi la copii , lor nu le trebuie , numai in mintea parintelui este asa iar 15-20 ani nu sunt chiar asa de mult pana ajung mari si ramai cu un casoi imens de curatat , intretinut, incalzit iar peste 20 de ani cand te uiti in buletin da cu virgula cand vezi ca ai de spalat 60 de geamuri, spalat 250 metri de parchet si faianta , curatat in gradina si alte remedieri inevitabile la o casa . Nu merge pe metoda de proiectare din Apahida si Someseni "vreau mai inalta si mai mare ca a lui vecinu"

Edited by ldpe, 07 May 2019 - 06:56.


#5
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostGr3go, on 07 mai 2019 - 01:46, said:

1. Subsol
Arhitectul ne-a speriat cu costurile pt subsol de 2.5 x preț de suprateran. Mi s-au părut mult, și am cerut un cost mai exact bazat pe studiul geotehnic și implicarea structuristului.
Ne-ar ajuta niste costuri reale, de referință, de la cei care au construit recent.

50mp construiti sub casa  = aprox 15k eur cu finisaje modeste insa, doar pe casa scarii sunt ca la parter in rest in CT si "crama" ceva mai modest. Includem hidroizolatie in structura cat si exterioara, termoizolatie, beton, fier, scara (cu tot cu finisaj de lemn), ferestre, usi, instalatii. Daca vrei sa ai insa garaj la subsol eu cred ca arhitectul tau poate avea dreptate, acolo ai si sisteme de scurgere complex, degivrari, beton armat mai mult la intrarea in garaj, etc.

Despre ventilatie: recomand sa mergi pe novapex pt tubulatura si conexiuni/grile, recomand pe dl Molnar de acolo. Nu are sens sa faci trasee plate, mai scumpe si pierderi de presiune mai mari. Daca iti faci calculele bine poti trage si prin sapa aceasta tubulatura sau daca montezi echipamentul in pod (cum fac cei mai multi, noi avem in demisol in CT) atunci e mai simplu, cobori prin colturile camerelor. Dezavantajul/compromisul este mai mult de natura estetica, nu vei avea acel colt clasic al camerei.

Despre ipat: daca o sa ai o izolatie buna gen casa pre-pasiva (20 cm termosistem, tamplarie buna, etc) si deci pierderi mici de caldura atunci ipat peste tot, nu vad sensul altfel. Mai eficient, mai fain pt ca nu mai ai niste calorifere aruncate prin casa, etc.

dormitoare: nici chiar 12 mp..acolo un 15 sa fie fain cat de cat mai ales daca nu vei avea dressing separat. Stiu ca putem sa locuim si in garsoniere de 30 mp (unii am facut asta ceva ani) dar la casa e alta paradigma, nici 300 mp utili dar nici 4 persoane in 100mp.. cam 30-35 mp/persoana se impune in opinia mea pentru un trai decent (nu ceva lavish).

P.S: te rog ceva atentie cu "ca si"-ul ca nu este intotdeauna bine folosit.. Posted Image

Edited by catalijns, 07 May 2019 - 07:49.


#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postldpe, on 07 mai 2019 - 06:51, said:

Foarte mare casa 250 mp pe un teren de 480 mp , e ca si cu ai purta 46 la pantaloni si cumperi 42. ...
250 impartit(i) pe 2 nivele, deci mai raman vreo 350 mp.
Sugestiile sunt pertinente, dar putin nerealiste.

#7
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.12.2007
Sistem de ventilatie.....ca la birourile corporatiste....bleah Posted Image

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

View Postcristobob, on 07 mai 2019 - 07:44, said:

250 impartit(i) pe 2 nivele, deci mai raman vreo 350 mp.
Sugestiile sunt pertinente, dar putin nerealiste.
Spunea de suprafata constuita de 250 metri patrati care reprezinta aria construita la nivelul solului . In suprafata desfasurata intra si nivelul inafara de subsol .

#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Sa chelesti ar putea sa nu fie cea mai mare problema.... constructia e un stres major, conteaza maxim managementul de proiect.
Subsol nu si nu, nu-nu-nu. Doar daca se impune si n-ai de ales.
IPAT peste tot. Adica cum, acolo unde ai nevoie de mai multa q la picioare? Doua regimuri asa diferite de temperatura complica instalatia mult. Plus eficienta mentionata de alt coleg.
Copiii? E doar un vis frumos ca vor sta mai mult in spatiile comune. Se vor ascunde cit de mult pot in coltisorul lor.... Poate doar cind sint mici-mici se vor alerga un pic prin toata casa.
Bag sama ca bugetul nu e nelimitat. Pai, ai grija mare.... Poti termina intr-un an ca @veverita sau nici in 6, ca mine.... Ai nevoie de o mare-mare pregateala.

#10
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Amprenta la sol la configurația de mai sus ar fi de aproximativ 120 mp . Subsol 25-30 mp și etaj 90-100 mp. Total 240-250 mp.

#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Apropo de suprafata construita. Nu uita de diverse anexe: gratar, foisor, terasa, alee, casuta de gradina....

#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
La o casa bine izolata, "pre-pasiva" cum spunea cineva mai sus, nu vei avea pardoseala calda pentru ca necesarul de caldura este foarte mic.
Incalzirea va merge timpi foarte scurti, la temperaturi joase ale pardoselii.

View Postldpe, on 07 mai 2019 - 06:51, said:

un dezumidificator de 25-30 litri la 24 ore vei ramane uimit de ce poate face daca e luat de la o firma de renume nu de design , cum este Trotec .
Lamureste-ma te rog pentru ca fraza de mai sus poate fi interpretata in doua sensuri.
Trotec este firma de renume sau de design?

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Trotec este firma de renume , este tata dezumidificatoarelor , Duracraft iar stiu ce inseamna lucrul cu apa.


"Nu uita de diverse anexe: gratar, foisor, terasa, alee, casuta de gradina...."
Iar la final curticica va arata ...Posted Image

Attached Files


Edited by ldpe, 07 May 2019 - 10:50.


#14
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postviotl, on 07 mai 2019 - 08:41, said:

Apropo de suprafata construita. Nu uita de diverse anexe: gratar, foisor, terasa, alee, casuta de gradina....
anexe: gratar, foisor, terasa, alee, casuta de gradina.... +  mici + manele = Romania

#15
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

View Postadrian_efa, on 07 mai 2019 - 08:10, said:

Sistem de ventilatie.....ca la birourile corporatiste....bleah Posted Image
cand puneai mocheta la birourile alea nu iti placeau oamenii scoliti se pare; vorbeste doar cand esti intrebat de acum

#16
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
1. Subsol : Functie de suprafata si teren pretul variaza intre 5-10 k euro. Totusi in lipsa unui studiu geotehnic si a unei suprafetele aproximative degeaba ne dam cu parerea. Am o cunostinta care si-a facut casa in Popesti...teren in panta..fundatii in trepte ... daca mai punea 2-3k euro iesea un demisol de mai toata frumusetea. Eu am casa in Feleacu - teren argilos PUCM (pamant cu umfari si contractii mari) - normtivul m-a obligat sa fac fundatii la -2.00 fata de CTN...daca ma duceam la -2.50 trebuia doar sa mai torn o pardoseala si o scara si aveam subsol.
2. Ventilatie: Asa cum spunea un coleg mai sus...esti inca in faza de proiectare, faza in care modificarile pe hartie costa mai putin decat cele efectuate ulterior in santier. Fa un calcul la tubulatura, poate e mai economic asa cum ti s-a sugerat deja sa mergi cu tubulatura circulara in loc de cea plata.
3. IPAT: personal am IPAT atat la parter cat si la etaj si sunt foarte multumit de alegerea facuta. Stateam in dubii ca si tine daca sa fac IPAT la etaj sau radiatoare. Daca faci IPAT peste tot pe langa faptul ca nu vei mai fi constrans la partea de mobilare de calorifere, echipamentele in sine vor fi mai ieftine...elimini din start butelia de amestec pentru ca mergi direct cu temperatura joasa preparata de centrala.

#17
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postviotl, on 07 mai 2019 - 08:41, said:

Apropo de suprafata construita. Nu uita de diverse anexe: gratar, foisor, terasa, alee, casuta de gradina....


Ai auzit, nene Vio, daca ai terasa si alee esti manelist, bre. Civilizat este sa ai o pereche de cizme de cauciuc in portbagaj si sa ti le pui cand te dai jos din masina.

#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
N-am vrut sa le raspund... decit mi-am mai turnat o tuica si am pus o manela de suparare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate