Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Poluarea asta...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostPSC, on 07 mai 2019 - 11:04, said:



Indiferent cum ai lua-o, maşina e o necesitate. Aia clasică (Otto/Diesel) poluează când circulă, iar aia electrică poluează când se produc acumulatorii.
Oricum o dai, e poluare.


atunci trebuie sa gasim tehnici de productie de acumulatori fara sa poluam. de exemplu in loc sa folosim furnale pe combustibil si topitorii am putea folosi laseri de precizie ....

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
@ PSC : în vacanţe e cam necesară maşina (depinde şi pe unde mergi). În oraşe nu e neapărat necesară.
Autobuzele poluează, dar dacă ar fi traficul mai liber (asta nu înseamnă să dispară maşinile aşa precum ar crede unii!), ar putea transporta cu acelaşi număr de vehicule mai mulţi oameni. Un vehicul cu motor cu ardere internă produce poluare şi când vehiculul stă.
Dar în oraşe mai mari poţi avea şi troleibuze, eventual tramvaie.

Edited by djl, 07 May 2019 - 11:30.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@djl, nu mai incerca sa convingi pe cei ca el ca se pot parcurge 1-2 km altfel decat intre 4 table pe 2 roti.
Te vor bate cu argumentele lor [inexistente].

#22
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006

View PostJaySan, on 06 mai 2019 - 22:34, said:

La mine în Ploiești este o rafinărie .Una de la Lukoil și mai este și o fabrica de săpun. Din câte am înțeles eu ele ar trebui sa își schimbe niște filtre la o anumita perioada de timp, dar nimeni nu o face pentru ca nimeni nu ii ia la intrebari. Eu la asta am încercat sa bat un apropo cand am postat întrebarea, nicidecum la închiderea lor. Pe lângă asta, mai sunt o groaza de alți factori care produc acest lucru, mai ales și indiferenta oamenilor ce arunca deșeurile pe jos
Stii sigur sau doar propagi zvonuri? (Ni zic ca aia ar fi ingerasi, dar nici sa-i acuzi fara vreo proba.)

View PostKres, on 07 mai 2019 - 09:05, said:

Noi avem parerea ca corporatiile capitaliste baga bani in televiziuni care sa cante zilnic ca poluarea provine de la masinile diesel, nu de la fabrici si uzine.
"Voi" astia cu pareri asa de ferme, ati auzit vreodata de Dieselgate?

Desi, la cate aberatii scrii, nu m-ar mira ca pe alt topic sa dai in motoarele de masina, cum ca ar polua mai mult decat fabricile :ciocan:

Adevarul e ca trebuie gasit un echilibri intre masurile de conservare a mediuolui si necesitatea pastrarii locurilor de munca.

Si, ca sa-i dau dreptate si lui @djl: in California au fost introduse paiele de plastic. Si atunci comerciantii au inceput sa ofere paie de hartie... invelite in ambalaje de plastic :facepalm:

#23
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostJaySan, on 06 mai 2019 - 22:34, said:

La mine în Ploiești este o rafinărie .Una de la Lukoil și mai este și o fabrica de săpun. Din câte am înțeles eu ele ar trebui sa își schimbe niște filtre la o anumita perioada de timp, dar nimeni nu o face pentru ca nimeni nu ii ia la intrebari. Eu la asta am încercat sa bat un apropo cand am postat întrebarea, nicidecum la închiderea lor. Pe lângă asta, mai sunt o groaza de alți factori care produc acest lucru, mai ales și indiferenta oamenilor ce arunca deșeurile pe jos

Ok, hai s-o luăm cu începutul...
- Ce fel de filtre? De la ce instalație? Desprăfuire, ardere gaze, centrale...
- Cine impune schimbarea (AM/AIM, diverse proceduri interne, BAT-urile, producătorul echipamentului)?
- Ce a spus GNM când ai făcut sesizarea?

A, sau vorbești așa, ca o țață? Că așa vorbește țața Floarea cu vecina, fără să aibă habar despre subiect, își dau și ele cu părerea, concluzionează ele ceva acolo, dar e irelevant, pentru că oricum vorbesc prostii.
Mă interesează dacă plecăm de la o premiză formulată de unul informat, sau de o țață. Că dacă-i primul caz, e interesant și trebuiesc luate măsuri, dar de țațe e plină țara.

#24
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005

View PostPSC, on 07 mai 2019 - 11:04, said:


Mă amuz - dar cu amar - atunci când văd cum se agită unii-alţii despre poluarea produsă de autoturisme, în schimb de poluarea produsă de autobuze nu se leagă.
Dacă ar fi să circule toţi cu autobuzele, poluarea ar fi mult mai mare - presupunând că s-ar dubla numărul autobuzelor ca să ajungă la toată lumea.

Pai hai sa facem un calcul simplificat:
In oras:
-masina consuma aprox 10l/100km si transporta in cele mai multe cazuri 1 persoana
-un autobuz (unul din ala lung, articulat) consuma aprox 50l/100km si mai mult ca sigur ca sunt mai mult de 5 calatori in autobuz

Deci, cum iese calculul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate