Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Poluarea asta...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1
JaySan

JaySan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.04.2019
Am și eu o dilema, doar eu sunt asa îngrijorat de poluarea care se produce, mai ales de fabrici unde patronii se îmbogățesc iar restul fac diverse boli de la dânșii.
În România nu am pretenții sa se ia cineva de ei cât timp sunt aia la guvernare, dar în unele tari din restul lumii de ce nu se atitudine?
Voi ce părere aveți?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu mai folosi internetul si calculatorul, daca esti ingrijorat de poluare !

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Care fabrici ?! :scratchchin:

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
In sudul Italiei au inchis o otelariepe motiv de poluare. Dar ghici ce: aia dadeau de munca la aproape tot orasul, si acum le-a sarit populatia in cap ca vor locuri de munca. De vreo 2 ani se chinuie s-o vanda unui investitor care s-o modernizezer si s-o aduca la standardele de poluare ceruite si deocamdata n-au reusit.

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pufonel, ai simplificat-o prea mult, situatia acolo e mult mai complicata.

Si JaySan a simplificat-o dar per total are dreptate. Chestia e ca vrem chestiile alea care ies din fabrici iar partidele vor banii cu care patronii cotizeaza.

#6
JaySan

JaySan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.04.2019
La mine în Ploiești este o rafinărie .Una de la Lukoil și mai este și o fabrica de săpun. Din câte am înțeles eu ele ar trebui sa își schimbe niște filtre la o anumita perioada de timp, dar nimeni nu o face pentru ca nimeni nu ii ia la intrebari. Eu la asta am încercat sa bat un apropo cand am postat întrebarea, nicidecum la închiderea lor. Pe lângă asta, mai sunt o groaza de alți factori care produc acest lucru, mai ales și indiferenta oamenilor ce arunca deșeurile pe jos

View PostPaz, on 06 mai 2019 - 22:30, said:

Pufonel, ai simplificat-o prea mult, situatia acolo e mult mai complicata.

Si JaySan a simplificat-o dar per total are dreptate. Chestia e ca vrem chestiile alea care ies din fabrici iar partidele vor banii cu care patronii cotizeaza.



Exact!!

#7
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Că unii sunt nesimţiţi sau criminali, e adevărat. De vină sunt şi cei care nu iau măsuri, deşi ar trebui să ia - ăştia se fac părtaşi.
Dar Pe De aLtă parte uneori se supraexagerează cu poluarea sau apar eco-naziştii care distrug.
Însă şi oamenii obişnuiţi sunt de vină:
1) Folosesc maşina şi când ar putea să aibă alterbative;
2) Consumă ca nebunii şi nu caută produse de folosinţă îndelungată;
3) Pun botul la propagandă şi uneori când cred că fac economie sau protejează mediul, mai mult rău fac.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fabrici ?
Cea mai multa poluare provine de la esapamentele automobilelor.
Asa ca hai sa aruncam mata moarta in ograda altcuiva.
Poate a lui Basescu.

#9
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostJaySan, on 06 mai 2019 - 22:11, said:

Am și eu o dilema, doar eu sunt asa îngrijorat de poluarea care se produce, mai ales de fabrici unde patronii se îmbogățesc iar restul fac diverse boli de la dânșii.
În România nu am pretenții sa se ia cineva de ei cât timp sunt aia la guvernare, dar în unele tari din restul lumii de ce nu se atitudine?
Voi ce părere aveți?

Noi avem parerea ca corporatiile capitaliste baga bani in televiziuni care sa cante zilnic ca poluarea provine de la masinile diesel, nu de la fabrici si uzine.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Solutia e simpla: identificam si omoram patronii, apoi inchidem fabrica si ne retragem in munti sa dam cu sapa.

Civilizatia implica productie si poluare, una foarte mare.

Daca te uiti cu ce esti imbracat, ce lucruri ai in jurul tau si ce varsta ai, vei ajunge rapid la concluzia ca esti un poluator cronic, si ar trebui sa fii asomat.


Iti sugerez sa incepi prin a lua un baros si a aranja computerul si telefonul.
E jale daca iei la bani marunti ce popuare s-a creat cand au fost create.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

View PostJaySan, on 06 mai 2019 - 22:34, said:

La mine în Ploiești este o rafinărie .Una de la Lukoil și mai este și o fabrica de săpun. Din câte am înțeles eu ele ar trebui sa își schimbe niște filtre la o anumita perioada de timp, dar nimeni nu o face pentru ca nimeni nu ii ia la intrebari. Eu la asta am încercat sa bat un apropo cand am postat întrebarea, nicidecum la închiderea lor. Pe lângă asta, mai sunt o groaza de alți factori care produc acest lucru, mai ales și indiferenta oamenilor ce arunca deșeurile pe jos


1. De unde ai inteles tu asta?
Nu zic ca nu ar fi real, dar din ce inteleg eu, e o presupunere.

2. Infrastructura nu a tinut pasul cu dezvoltarea oraselor si facilitatilor de productie.

Cand ai langa tine o refinarie, e normal ca sa miroasa a mercaptan!
Nu e neaparat un produs toxic, dar sa te astepti ca orice basina e captata si procesata denota o utopie incompatibila cu viata.

#12
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Mai sunt fabrici in Romania ? Interesant.

#13
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View PostJaySan, on 06 mai 2019 - 22:34, said:

La mine în Ploiești este o rafinărie .Una de la Lukoil și mai este și o fabrica de săpun. Din câte am înțeles eu ele ar trebui sa își schimbe niște filtre la o anumita perioada de timp, dar nimeni nu o face pentru ca nimeni nu ii ia la intrebari. Eu la asta am încercat sa bat un apropo cand am postat întrebarea, nicidecum la închiderea lor. Pe lângă asta, mai sunt o groaza de alți factori care produc acest lucru, mai ales și indiferenta oamenilor ce arunca deșeurile pe jos
Sa nu mai zici la nimeni ca esti din Ploiesti si nu ai habar cate rafinarii sunt.

Si cat timp amenzile sunt mai mici decat schimbatul de filtre, ghici ce se intampla.

LE Si fabrica aia de sapun e defapt una de margarina si detergenti.
Sigur esti din Ploiesti?

Edited by ccf_cristi, 07 May 2019 - 10:03.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,542
  • Înscris: 07.02.2003

View PostJaySan, on 06 mai 2019 - 22:34, said:

La mine în Ploiești este o rafinărie .Una de la Lukoil și mai este și o fabrica de săpun.
Vrei sa inchizi rafinarea in tara ? N-ai ce face Posted Image De unde stii tu ca nu schimba aia filtre ? Eu zic ca merg pe tehnologie ISO.

Edited by andreic, 07 May 2019 - 10:04.


#15
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View Postandreic, on 07 mai 2019 - 10:04, said:

De unde stii tu ca nu schimba aia filtre ?
S-a scris in presa locala.

LE Au citat un reprezentant de la garda de mediu...

Edited by ccf_cristi, 07 May 2019 - 10:19.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKres, on 07 mai 2019 - 09:05, said:


Noi avem parerea ca corporatiile capitaliste baga bani in televiziuni care sa cante zilnic ca poluarea provine de la masinile diesel, nu de la fabrici si uzine.
Nea troll-ica PSD-ica, schimba psihiatrul ca nu te trateaza corespunzator.

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postpufonel, on 06 mai 2019 - 22:19, said:

In sudul Italiei au inchis o otelariepe motiv de poluare. Dar ghici ce: aia dadeau de munca la aproape tot orasul, si acum le-a sarit populatia in cap ca vor locuri de munca. De vreo 2 ani se chinuie s-o vanda unui investitor care s-o modernizezer si s-o aduca la standardele de poluare ceruite si deocamdata n-au reusit.
stii ce le-as zice eu la locuitorii aia ? ceva in genul "bai nene , va dam voie sa fie fabrica x poluatoare in zone , da daca vi se intoxica copii si moare vreunul si dupa aia va plangeti, va bat cu paru pe spate sa va sune apa in cap"....sau in genul

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdjl, on 06 mai 2019 - 23:17, said:

Folosesc maşina şi când ar putea să aibă alternative
Maşina e necesară, nu e un lux.
Dacă le păsa atât de mult de poluarea din eşapamente, până acum făceau naibii o reţea extinsă de staţii de încărcare la nivelul întregii ţări, astfel încât, după ce consumi acumulatorii de la electrică urcând pe munţi, să ai cum să pleci cu ea de acolo.
Dar nu, statule român, e mai "just" să inventezi taxe de poluare pe care, ce să vezi, tre' să le dai înapoi la un moment dat fiindcă le-ai luat cu japca (ştiai, da' credeai că nu se prinde nimeni).

Indiferent cum ai lua-o, maşina e o necesitate. Aia clasică (Otto/Diesel) poluează când circulă, iar aia electrică poluează când se produc acumulatorii.
Oricum o dai, e poluare.
Dar nu se poate fără maşină.

Mă amuz - dar cu amar - atunci când văd cum se agită unii-alţii despre poluarea produsă de autoturisme, în schimb de poluarea produsă de autobuze nu se leagă.
Dacă ar fi să circule toţi cu autobuzele, poluarea ar fi mult mai mare - presupunând că s-ar dubla numărul autobuzelor ca să ajungă la toată lumea.
Dacă ar fi să circule toţi cu bicicletele, am ajunge ca în China anilor 90, când un singur biciclist care cădea ajungea să producă o busculadă cu sute de biciclete.

Şi apoi, mai sunt taxiurile, maşinile de la firmele de curierat, cele de aprovizionare - toate poluează, niciuna dintre ele nu este electrică.

Aşa cum omenirea a trecut prin diferite epoci geologice şi s-a adaptat, aşa trebuie să se adapteze şi la poluare.
Mai degrabă văd o atenţie sporită acordată naturii, prin reîmpăduriri, decât prin încercări stupide de a limita utilizarea autoturismului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate