Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Joc foarte vechi in Windows 7

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009

View Postdane-boy, on 06 mai 2019 - 20:40, said:

Când există DOSBox ce mai contează ce sistem de operare cu ce setări!?
Attachment Bomberman.png
Asta este jocul.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CZ9Pu9Usk5o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Ceva de genul. Asta pare mai vechi decat ce am eu.

#22
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010

View PostMarianG, on 06 mai 2019 - 20:48, said:

Win 7 parca permite rularea de applicatii in XP mode

Domnule, o fi da noi am fost nevoiti sa punem masina virtuala pe el cu XP.

#23
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă nu e complicat, mai adaugi un hard pe care să rulezi XP-ul    :)
Eu am tocmai pentru anumite situaţii un computer pe care am şi XP-ul. Pe viitor voi face şi ceva cu 95 + 98.

Edited by djl, 06 May 2019 - 22:45.


#24
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostXORIAN_L, on 06 mai 2019 - 20:13, said:

Salutare!
Am pe hard un joc foarte vechi (Bomberman, dinainte de 1998).
Nu se deschide.
Imi afiseaza mesajul: This system does not support fullscreen mode. Close to terminate the application.

Are cineva idee daca exista vreo solutie?
Daca nu merge cu bifatul "compatibilitate Windows 95 sau 98..." si nici in DOSBox, sfatul meu e sa instalezi Windows 95 sau 98 in masina virtuala.
Iar daca imi vi cu texte "de unde faci rost de windows 95 - 98" nu mai comentez !
Eu iti dau o solutie si tu pui bete in roate ? atnci nu te mai juca jocu' ala  Posted Image
Nu de alta dar nu mai exista alta solutie.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
win 7 pe 64 biti nu poate rula decat aplicatii de 32 si 64 biti (si parca cu ceva efort si pe 16)
banuiala mea e ca jocul ala pe 16biti sau chiar mai putini. asa ca emulator sau masina virtuala.

#26
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Am instalat VirtualBox. Acum m-am impotmolit la crearea unei masini virtuale. Sa mai vad maine.

#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdjl, on 06 mai 2019 - 22:43, said:

Dacă nu e complicat, mai adaugi un hard pe care să rulezi XP-ul Posted Image
Eu am tocmai pentru anumite situaţii un computer pe care am şi XP-ul. Pe viitor voi face şi ceva cu 95 + 98.
De masina virtuala nu ai auzit ? Eu prefer 1 super computer cu masina virtuala si SSD decat 5 calculatoare cu 5 sisteme de operare....dar e mai usor sa te scaprini invers.

View PostXORIAN_L, on 06 mai 2019 - 22:53, said:

Am instalat VirtualBox. Acum m-am impotmolit la crearea unei masini virtuale. Sa mai vad maine.
NU cred. Pai Virtual Box cred ca e cel mai usor sistem de masina virtuala. Eu il folosesc si nu am avut nevoie de nici un tutorial...e simplu ca buna-ziua. Nu te descurci...cauta pe net tutoriale ca sunt garla.

#28
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Sau incearca VMWare,exista o versiune free daca nu ma insel,eu am Workstation Pro cumparata,si si-a meritat banuti,instalezi relativ usor orice sistem de operare doresti,de la MS DOS la Windows 10,mai orice Linux,si Android daca vrei  :)),numai sa ai CPU care sa stie virtualizarea,si minim 4 gb ram pentru o experienta ok,zic de host (PC-ul tau),guest (masina virtuala) ii poti da doar un core din CPU si 512-1GB RAM sau chiar 2GB daca doresti,si dupa instalezi Windows XP in acea masina virtuala (Guest),la final instalezi si VMware Tools pentru a avea accelerare 3D si sunet (driveri masini virtuale),hai ca nu e greu deloc :D.
Eu am XP de ceva timp bun in VMware,si mai joc din cand in cand jocuri care nu mai merg pe Windows 7 / 10,Ford Racing de exemplu,il pot juca la setari maxime,fara lag,fullscreen la 1080p :)).

#29
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
@ technics : pentru exclusiv soft, sunt bune maşinăriile virtuale. Însă dacă vrei s-o dai în periferice, s-ar putea să nu fie.

#30
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
E Dynablaster, merge sa il joci si direct din browser:
https://www.retrogam...php?language=EN

#31
Homo_Forumus

Homo_Forumus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 03.05.2019
https://www.retrogam...lay_085-NES.php

#32
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdjl, on 07 mai 2019 - 01:14, said:

@ technics : pentru exclusiv soft, sunt bune maşinăriile virtuale. Însă dacă vrei s-o dai în periferice, s-ar putea să nu fie.
Daca ai o statie DELL. Lenovo, HP eu zic ca iti merge orice periferic... Tocmai de aia recomand ceva OEM.  Toate OEM-urile care se respecta si care le-am enumerat iti face virtualizare la orice periferic doreste domnia ta. Important este ca sa activezi virtualizarea din BIOS.

#33
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostXORIAN_L, on 06 mai 2019 - 22:53, said:

Am instalat VirtualBox. Acum m-am impotmolit la crearea unei masini virtuale. Sa mai vad maine.
Ce windows ai ? 95 sau 98 ?
In fine, VirtualBox e mai intuitiv decat VMWare.
Daca ai imagine ISO cu windows 95 sau 98 (cu cd key sau unattended), cauta pe youtube tutoriale cum se instaleaza acele windowsuri in VirtualBox:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Crgmp23N8no?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h0Nhz8nIo6I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si in VMWare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bNzJgItu4Jc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AMDdsQSUFB8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



l.e.:
sfatul meu e sa pui o cantitate mare de RAM si stocare (HDD) la aceste sisteme de operare !
Windows 95:
procesor single core, 16MB RAM, HDD de 1, 2 sau 3GB iar video cred ca e de-ajuns maxim 8MB.

La Windows 98:
procesor single core, 256MB sau 512MB RAM, placa video de 32 sau 64MB si HDD-ul de 3 sau 4GB.

Edited by super8, 07 May 2019 - 09:12.


#34
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Am creat masina virtuala (Win95) dar cand o deschis apare mesajul: No bootable medium found! System halted.

#35
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil va trebui să instalezi 98-ul. Dar oare pe XP merge? Dacă merge pe XP sau 2000 am e un C.D. original cu 2000-ul (am şi cu 98).
@ technics : dacă ai docking station...

#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005
Nu-i nevoie de nici un docking. Docking-ul e doar o metoda de extensie a perifericelor pentru unitatile mobile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate