Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vede cineva așa? (Visual Snow)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016
Salut prieteni am și eu o întrebare, de vreo 8 luni de zile văd cu purici ca și un televizor stricat sa zicem, sunt punctulețe luminoase gen care sunt tot timpul in câmpul vizual dar nu ma pot concentra pe unul singur, nu ma deranjează dar vreau sa aflu mai multe despre acest simptom.

Văd exact ca in aceasta imagine: https://www.google.c...=i1hcj6IwvYPJZM

Am miopie de -1 și -0,75 + flocoane dar alea trec sau plutesc prin câmpul vizual și dispar și sunt negre și transparente (lafel nu ma deranjează).

Am fost la control de 2 ori i-am explicat la doctora, a verificat prin ochi cu niște chestii, și mi-a spus ca totul este ok.

Problema o am de 8 luni de zile și mi-a apărut de la un atac de panica dar nu am leșinat am avut senzația de leșin, simteam degetele amorțite, și eram galben la fata și atunci acești purici mi-a apărut in vedere și așa am rămas. Mi-a dat doctora de acolo 2 pastile de calciu sa beau și mi-am revenit imediat...
Atacul de panica l-am făcut din cauza de la analize (la tăieturi și la chestii de genul, sunt sensibil rău, ma ia emoțiile, căldurile și ma ia starea aceasta de leșin).
Lumea spune hai ca ești băiat nu știu ce dar la problema asta nu ma pot controla absolut deloc ma copleșește dar nu știu ce.

Vreau sa va întreb dacă vede cineva așa ceva am mai citit au mai fost cazuri lafel dar nu știe nimic despre acest simptom cu vederea in purici.
Dacă la consultul oftalmologic totul a fost ok poate fii ceva grav?
Am problema repet de 8 luni de zile și puricii astia nu mai dispar deloc.

Îmi recomanda cineva ceva vitamine/calciu?
Ziua dacă ma uit in zare la cer gen ii văd cel mai perfect Zumzăie in toat câmpul vizual, și noaptea văd cam 70% puricii astia.

Mulțumesc mult!!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Este o afectiune foarte rara - cauzele necunoscute - tratament nu prea exista
https://en.wikipedia...iki/Visual_snow

#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
http://zamy.ro/sindr...ci-visual-snow/

#4
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016

 Naijax, on 06 mai 2019 - 17:12, said:

Este o afectiune foarte rara - cauzele necunoscute - tratament nu prea exista
https://en.wikipedia...iki/Visual_snow

Dadada exact așa fac la mine doar ca nu sunt chiar așa de accentuați, sunt mai slăbi la putere sa zic așa. Nu ma supăra dar uneori stau așa și ma copleșește o teama ca poate fac ceva de la ei, doctora oftalmolog de 2 ori am fost mi-a spus ca ochii mei sunt foarte ok, lafel și tensiunea, și fundul de ochi și retina.

Am citit pe un forum care era numai străini spunea ceva de sindrom visual Snow, ca ar fi deficienta de vitamina A și B12, oare sa încerc aceste vitamine pe o perioada de 2-3 luni?

Eu consum oua fierte / prăjite cu ceapa/usturoi verde  mult mai ales acum vara din grădina, alcool nu consum, fumător nu sunt...

La condus nu ma deranjează, pe afara nu doar dacă ma uit la cer, și in casa am uneori senzația zic bă da slab e becul asta dar e din cauza acestor purici.

Edited by Kynezu, 06 May 2019 - 17:22.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 Kynezu, on 06 mai 2019 - 17:04, said:

Am fost la control de 2 ori i-am explicat la doctora, a verificat prin ochi cu niște chestii, și mi-a spus ca totul este ok.
Schimba "doctora".

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Si fa o verificare de tensiune + o verificare de presiune intraoculara.

#7
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
Mie mi se pare cool. Pozele arata mult mai bine cu purici!

#8
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 86-APP, on 06 mai 2019 - 17:13, said:

Zice că:
"Recomandarea noastră este să consultați un medic neurolog, să găsiți cauza și să o tratați."

#9
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019
Patit pe vremuri, e o problema de focus, dar eu nu am probleme cu ochii... mi s-a intamplat cand mi s-a parut ca am ceva cu ochi si ma tot chioram aiurea la tot felul de chestii schimband focusul natural, uitandu-ma cu un ochi, samd... mi-a trecut dupa vreun an sau asa ceva... nu e nimic grav, e o schimbare de focus, iar "puricii" nu-s altceva decat globulele albe din mucusul ce acopera corneea. Incearca sa te relaxezi sa sa privesti natural...

edit: la mine a fost asta: https://en.wikipedia...ptic_phenomenon

deci probabil altceva(?)

Edited by DemocracySucks, 06 May 2019 - 20:37.


#10
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Vad ca spun ca tine de excitabilitatea mare a neuronilor din cortex, Din poze arata exact precum o camera video cu gain-ul marit peste tensiunea nominala, fapt ce amplifica acest zgomot similar cu Visual Snow. Nu sunt medic, dar pare a fi ceva de natura a interpretarii semnalelor dintre ochi si cortex.

Legat de chestiile incolore sau negre, sunt normale, apar si la mine, aleatoriu.

#11
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016

 DemocracySucks, on 06 mai 2019 - 20:18, said:

Patit pe vremuri, e o problema de focus, dar eu nu am probleme cu ochii... mi s-a intamplat cand mi s-a parut ca am ceva cu ochi si ma tot chioram aiurea la tot felul de chestii schimband focusul natural, uitandu-ma cu un ochi, samd... mi-a trecut dupa vreun an sau asa ceva... nu e nimic grav, e o schimbare de focus, iar "puricii" nu-s altceva decat globulele albe din mucusul ce acopera corneea. Incearca sa te relaxezi sa sa privesti natural...

edit: la mine a fost asta: https://en.wikipedia...ptic_phenomenon

deci probabil altceva(?)

Lafel ca in acel link este și la mine, doar ca, chestiile care se mișcă nu sunt chiar atât de accentuați (sunt exact ca niște puncte) dar exact așa fac și la mine prin tot câmpul vizual.

#12
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016
Mulțumesc tuturor pentru răspuns!
Se poate Închide acest topic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate