Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nuci otraviti cu combustibil

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009
Stiu, asta era acum 20 de ani, ale tineretii valuri. Unde minte nu e, nici n-ai ce cere! Posted Image
Oricum, salcia aia s-a razbunat pe noi inzecit! Posted Image

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca motorina nu miroase a pipi...

#39
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 ioana1973, on 06 mai 2019 - 15:51, said:

Nu se lasa omorat nucul cu una cu doua. Are radacini adanci, m-as mira sa-l termine niste motorina. Io am incercat sa termin unu (al meu)  in 2017, cu ulei de motor ars, in zadar, nu mi-a iesit.
Probabil pe vecini ii deranjeaza, frunzele......Oricum nucul se taie cu acordul primariei.....
povestea tata cum au terminat nucii cand au venit comunistii cu colectivizarea. Au pus carpe cu motorina in scorburi sau ceva de genul, au scobit o gaura prin scoarta si au turnat acolo.

 misu78, on 06 mai 2019 - 18:19, said:

Pe cat de mare e coroana nucului, pe atat de mare sunt si radacinile intinse.
Ca fapt divers: intre 1997 si 1998 (vreo 9-10 luni) am turnat la radacina unei salcii pletoase (diametrul trunchiului de vreo 80-90 cm.) 50-60 litri de motorina, 30-40 de benzina si acidul din vreo 10 baterii de 110 si 150 Ah. Vroiam sa se usuce sa scapam de maturatul frunzelor. Ne-a facut in ciuda si dupa tot acest tratament sa vezi ce verde si frumoasa era.....
buei.. acid din baterii? Bine ca n-ai gasit cesiu sau alte chestii mai toxice.  Daca vrei sa omori un copac, ii crestezi 360 de grade scoarta. Sau torni apa fierbinte iarna cand este ger.

 jobist, on 06 mai 2019 - 16:20, said:

N-am nimic cu pomii de orice fel; numai că sunt unii așa de inspirați Ă®ncât plantează la 1 metru de răzor sau chiar "Ă®n fața curții" - genial: aliniați cu stâlpii pentru cablu de electricitate.
stalpii erau pe vremuri pe tru telegraf, pentru iluminat stradal. Cablurile in mod normal ar trebui sa fie ingropate , ca sa fie ferite de intemperii.

Edited by tfmercedez, 06 May 2019 - 22:29.


#40
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

 iGabyTM, on 06 mai 2019 - 15:35, said:

nucul din fata curtii
Printre blocuri mai merge dau in fata unei curti, pe strada....nu prea are ce cauta acolo un copac ce creste atat de mare.

#41
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 tfmercedez, on 06 mai 2019 - 22:37, said:

povestea tata cum au terminat nucii cand au venit comunistii cu colectivizarea. Au pus carpe cu motorina in scorburi sau ceva de genul, au scobit o gaura prin scoarta si au turnat acolo.

buei.. acid din baterii? Bine ca n-ai gasit cesiu sau alte chestii mai toxice.  Daca vrei sa omori un copac, ii crestezi 360 de grade scoarta. Sau torni apa fierbinte iarna cand este ger.

stalpii erau pe vremuri pe tru telegraf, pentru iluminat stradal. Cablurile in mod normal ar trebui sa fie ingropate , ca sa fie ferite de intemperii.

    Povesti de adormit copiii.

#42
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

 arg, on 06 mai 2019 - 15:52, said:

daca cauti un pic pe aici, gasesti si cine a pus motorina.
Nu imi vine sa cred ca a postat. Exista persoane cu o zestre genetica atat de austera? Mai bine se auto-denunta la politie.

#43
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
O fi vreun nuc diesel și chiar i a făcut plăcere că i s a făcut plinul :D

#44
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 21.10.2013
Acum ai mare grija sa nu plantezi altul. Se spune ca atunci cand nucul va avea trunchiul cat grosimea grumazului, vei sfarsi spanzurat. :D

#45
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 cspot, on 07 mai 2019 - 01:33, said:



    Povesti de adormit copiii.
pai zi tu mai bine daca esti destept.

#46
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

 iGabyTM, on 06 mai 2019 - 15:35, said:

Salutare utilizatori ai acestui forum, astazi am constatat ca niste vecini mai rau voitori au decis ca ar fi o idee buna sa imi otraveasca nucul din fata curtii cu un combustibil (motorina / benzina). Intrebarea mea este - Exista o cale prin care il pot salva? Il avem plantat de cel putin 20 de ani si chiar nu am vrea sa il taiem ..
Daca au pus pe teren, langa, nucul nu are nimic. Se usuca doar daca i-au gaurit coaja si au pus combustibil acolo

#47
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
nu stiu daca s-a postat, dar nucul este specie protejata

se da amenda pt orice nuc taiat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate