Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

tapet baie

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
alexandru_77

alexandru_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.03.2014
Salut. Se da o camera la tara facuta din pamant batut, placata cu gips carton verde antiumezeala. In loc de faianta as dori sa pun un tapet ce are urmatoarea descriere: Tapet lavabil duplex, fabricat cu tehnologie de ultima ora, pe suport din hartie si strat superior din vinil compact (colorat in masa), cu caracteristici speciale care il fac pretabil pentru folosirea in baie si bucatarie. Mentionam ca tapetul rezista pe perete si la contact repetat cu apa. Totodata este rezistent la zgarieturi sau lovituri mecanice, precum si la actiunea razelor de soare UV. Este ignifug (nu intretine arderea) si tratat antibacterian. Design clasic. imitatie caramida, poate fi utilizat si in cafenele sau baruri, creand o atmosfera deosebita. Fiind superlavabil, poate fi curatat (cu exceptia petelor de ulei sau grasime) prin spalare cu apa si detergent neagesiv. De asemenea, datorita grosimii, poate prelua fara probleme, micile imperfectiuni ale peretilor. Dimensiune rola : 0,53 m. x 10,05 ml. Fabricat in Belarus.

Credeti ca este viabila solutia? Sincer cred ca si daca il schimb la 3-4 ani nu ma deranjeaza.
Multumesc!

#2
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Nu cred ca este viabila solutia, in special din cauza suportului pe hartie. O fi avand el fata  din vinil dar este pt a fi lavabil, dar spatele este hartie si orice umezeala care patrunde pe la imbinari sau imperfectiuni il va deteriora.

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Am pus eu la tara in baie cu pereti de caramida, finisati cu glet.
Dupa 3 ani s-a coscovit. Nu renteaza.
Poate te gandesti la lambriu din PVC, cu etansarea imbinarilor.
Asa am pus eu in bucataria de la tara, cu pereti micsti, paianta si caramida. Inclusiv pe tavan. Si rezista de peste 5 ani.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 alexandru_77, on 06 mai 2019 - 15:33, said:

placata cu gips carton verde antiumezeala. In loc de faianta as dori sa pun un tapet ce are urmatoarea descriere: Tapet lavabil duplex, fabricat cu tehnologie de ultima ora, pe suport din hartie si strat superior din vinil compact (colorat in masa), cu caracteristici speciale care il fac pretabil pentru folosirea in baie si bucatarie. Mentionam ca tapetul rezista pe perete si la contact repetat cu apa. Totodata este rezistent la zgarieturi sau lovituri mecanice, precum si la actiunea razelor de soare UV. Este ignifug (nu intretine arderea) si tratat antibacterian. Design clasic. imitatie caramida, poate fi utilizat si in cafenele sau baruri, creand o atmosfera deosebit

    Cum sa pui tapet in baie ?
    Mai nou baile se placheaza cu plastic.
    Se gasesc foi speciale de pvc care se aplica pe pereti. Au cam 3milimetri grosime.
  Se lipesc cu un adeziv direct pe perete.
    Dupa ce vezi asa ceva nu mai vrei faianta niciodata.

Edited by cspot, 06 May 2019 - 16:15.


#5
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018

 cspot, on 06 mai 2019 - 16:14, said:

Cum sa pui tapet in baie ?
Mai nou baile se placheaza cu plastic.
Se gasesc foi speciale de pvc care se aplica pe pereti. Au cam 3milimetri grosime.
  Se lipesc cu un adeziv direct pe perete.
Dupa ce vezi asa ceva nu mai vrei faianta niciodata.
link ceva mai multe inf despre?

#6
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007

 cspot, on 06 mai 2019 - 16:14, said:

Se gasesc foi speciale de pvc care se aplica pe pereti. Au cam 3milimetri grosime.
Poti da un link, te rog?

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu pot pune link

Whttps://www.ebay.co.uk/itm/White-Marble-Bathroom-Wall-Panels-Shower-Wet-Wall-PVC-Ceiling-Cladding-Kitchen/382630844513?hash=item5916935861:m:mFJ4x2siteGBr0qEHqOYQyQ

Whttps://www.ebay.co.uk/itm/White-Ash-Gloss-Bathroom-PVC-Cladding-Kitchen-Ceiling-Panels-Shower-Wet-Wall/382152325486?hash=item58fa0db96e:m:mcLoNfQukW_Z9J9Pv5yB8jQ

Am pus un W inainte pentru ca Softpedia nu vrea link-uri Ebay.

     Ideea e ca placile respective se taie la dimensiuni si se lipesc cu un adeziv care se preteaza la asa ceva.
      In final baia are un aspect ca si cum ar fi placata cu marmura, faianta ...etc.


https://m.youtube.co...h?v=rk0hJ_Hg3Ak

     Uite si ceva de pe Youtube.

Edited by cspot, 06 May 2019 - 17:29.


#8
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007
Da, interesante. Se găsesc și la noi, pare-se.

#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Arată așa.

#10
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007
Eu am văzut astea, nu par reușite

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Exact despre aceasta solutie vorbeam, mai simplificata, fiind vorba de lambriu de plastic, dar in principiu rezolva problemele ridicate de pereti cu rezistenta scazuta si de medii "agresive" dpdv umezeala/aburi.
Am vazut si solutia cu "faianta de plastic", fixata in suporturi speciale montate pe perete, dar cred ca este o solutie scumpa si posibil "o aroganta" vis-a-vis de ce alte solutii mai ieftine si mai usor de instalat/montat exista.
Solutia "de plastic" am vazut-o folosita in celebrul WEST, in toaletele publice/magazine/restaurante/benzinarii, fiind o solutie foarte usor de intretinut si mai ales de inlocuit sau de efectuat lucrari de mentenanta/reparatii la instalatiile de sub "faianta de plastic".

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Viceroy1756 :
   Nu este lambriu de plastic si merge pe orice fel de perete.
   Se foloseste in vestul Europei in hoteluri, spitale, etc.
   Pretul este mic. 50 de euro pentru 10 panouri.
   Manopera e pe masura. Cred ca astia care pun gresie si faianta plang cand aud de asa ceva.

#13
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
la alea te-ai apasat cu degetul mai tare un cot din greseala si sa deformat  spart!!!!!!

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Acum mai bine de 30 de ani am folosit așa ceva ...
Foarte buna soluția pt cotețe și magazii...

#15
alexandru_77

alexandru_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.03.2014

 cspot, on 06 mai 2019 - 17:28, said:

     Ideea e ca placile respective se taie la dimensiuni si se lipesc cu un adeziv care se preteaza la asa ceva.
  In final baia are un aspect ca si cum ar fi placata cu marmura, faianta ...etc.
https://m.youtube.co...h?v=rk0hJ_Hg3Ak
     Uite si ceva de pe Youtube.
asta caut dar pe dedeman sau alte siteuri de profil din Romania eu nu gasesc lambriu pvc care sa se lipeasca.

#16
alexandru_77

alexandru_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.03.2014
rezumat :) ..  cu asta https://www.dedeman....80-ml/p/5000854 pot lipi direct pe gipscarton  orice lambriu?

#17
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu cred că merge pe gips carton .Poate după o amorsare ..

#18
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017

View Postcspot, on 06 mai 2019 - 16:14, said:

  
  
Se gasesc foi speciale de pvc care se aplica pe pereti. Au cam 3milimetri grosime.
  

As vrea sa pun placi de pvc in zona dusului si a chiuvetei dar nu stiu cum se vede trecerea de la placa pvc la zidul normal. Se poate masca cu ceva marginea placii?
Am gasit pe net doar bai placate complet.
Incalzirea se face cu calorifer si caldura afecteaza plasticul in zona lui. Asa zic pe net dar nu dau solutii. Sa decupez in zona caloriferului, ar fi oribil.
Daca aveti idei sau aveti asa ceva acasa, astept recomandari.
Va multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate