Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Top 50 carti care trebuie citite pentru a te putea considera cult.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
P.S.
"Carti! Te fac neprost", dar nu cult.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s1eUO6u3RN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc (autorului) pentru munca depusa in realizarea topului.
Il dezaprob cu vehementa.

#38
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
https://www.bing.com...joc&FORM=HDRSC2

#39
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Vezi tu, sunt 52 + 2 Jokeri, 1 alba, 1 doua fate "spate", parca mai era inca una promotionala (de la producator)
Trece cu mult peste 50

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostGoosecat, on 06 mai 2019 - 14:31, said:

Biblia nu te face destept.Nici Legendele Olimpului, nici Iliada si niciun alt roman fantezist.
Ca sa zic asa, mai toate alea din lista   sunt pentru copii sau oameni cu mintea lenesa.
Sunt doar niste  carti  comerciale de beletristica    scrise pe intelesul populimii cu mintea lenesa, la fel ca si filmele holywoodiene si muzica comerciala!    
Astea sunt carti care te relaxeaza, iti odihneste mintea, te duce cu imaginatia in alta parte, dar nu-ti formeaza deloc creativitatea.  
Sunt scrise ca sa-ti placa, dar uite ca in viata nu intotdeauna ce-ti place iti este si folositor.
Niciuna nu-ti este folositoare pentru viata cotidiana si cariera in secolul 21, absolut niciuna!  
Nu o sa te faca nici mai destept, nici mai capabil, nici nu dobandesti abilitati de bun negociator sau manipulator.  



Vrei sa devii destept?  
Citeste niste carti de filosofie, niste thrillere psihologice  dezvoltare personala, logica,   romane care implica  mai ales psihologia umana......da, alea plictisitoare care nu-ti relaxeaza mintea , ci o  pun  la munca, iti dezvolta creativitatea, te pune sa gandesti, sa-ti pui intrebari, sa cauti rezolvari.  

In special romanele politiste.

Apoi carti de educatie financiara si afaceri!  

Apoi de puricat  toate cartile academice cu  limbaj enciclopedic/stiintific, ceva pe inginerie sau informatica mai ales.
un copil mai bine citeste Jules Verne, Karl May, Dumas, etc etc, decat sa stea cu nasul in tableta/telefon/PC si nu stie sa vorbeasca la 14 ani.  Mie imi placea sa citesc si la scoala dupa vacanta prezentam caietele de rezumate. In ruptul capului nu am fost deacord cu "comentariile" prefabricate pe care trebuia sa le tocim ca sa scriem apoi la admitere la liceu niste mizerii cu niste termeni pe care niciodata nu i-am intalnit sau folosit.  
La 10 ani citeam Moby Dick, dupa ce terminasem deja cu Jack London,  Colt Alb, Dragoste de Viata , si alte nuvele.
Ma mir ca nu s-a pomenit de Erich Maria Remarque- Soroc de viata si soroc de moarte, iarasi citita inainte de clasa a IX-a. Ar mai fi Paolo Cohelio,  si nu avem noi viata sa citim toate cartile.  
Miradoniz, despre viata lui Eminescu, alta carte buna pentru pustime.

Alex Haley- Radacini am citit-o de doua ori.
Oameni si soareci , de John Steinbeck, superb roman, si ala recitit dupa ani.

Edited by tfmercedez, 06 May 2019 - 20:56.


#41
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View Postargonaut, on 06 mai 2019 - 16:55, said:

In liceu, diriginta ne-a obligat pe toti sa citim o carte anume, carte fara de care nu are rost sa iesi pe usa (zicea ea).
N-am mai auzit de ea de atunci insa, am rasfoit-o acum vreo luna cand o citea fiica-mea, e tot de actualitate.
Multi de pe aici ar face bine s-o citeasca:

[ https://images.okr.ro/serve/auctions.v7/2017/feb/01/8bbb949875c5ae14985180718aa33526-7968300-940_492_10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
mai era una codul bunelor maniere in societate.

#42
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View Posttfmercedez, on 06 mai 2019 - 21:13, said:

mai era una codul bunelor maniere in societate.
Scrisa de d-na Aurelia Marinescu care mi-a fost profesoara de Romana in liceu Posted Image

View PostGoosecat, on 06 mai 2019 - 14:48, said:

Pai tocmai discutam despre un top unde Biblia , basmele si Legendele Olimpului   sunt pe primele trei  locuri intr-un top "carti care trebuie citite pentru a te considera CULT"

WTF? De cand te face Biblia destept?
De cand ca sa intelegi istorioara respectiva iti trebuie mai mult de trei neuroni si sa fie antrenati pe mai mult de patru circumvolutiuni.
Nu ti-ai dat seama, nu?

#43
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Daca am citit jumate din lista aia, inseamna ca sunt semidoct? :w00t:

On: multe balarii in lista aia. Biblia si alte texte religioase sunt scrise special ca sa NU fie intelese (adica sa nu aiba un inteles clar si univoc, sa poate fi interpretate intr-o mie de feluri, si toti sa se bata cu pumnii-n piept ca ei detin adevarul absolut - "dreapta credinta" sau ortodoxia va spune ceva?)

Cartile de filosofie ar putea fi un indiciu, desi unele sunt foarte grele (cel putin pentru mine, am incercat sa ma apropii de Kant si Nietzsche, dar n-am reusit sa pricep mare lucru, si probabil asta m-a descurajat sa citesc foarte multa filosofie). Ma mir insa ca nu apar filosofii greci, in special Platon si Aristotel. Mai ales acum, dupa seria Matrix si "principiul holografic" din cosmologie, care se pot considera interpretari in cheie moderna ale mitului pesterii.

Cartile de aventuri sau romanele clasice sunt esentiale pentru copii/adolescenti sa-si formeze anumite valori, dar cred ca mai atragatoare pentru copiii de azi sunt cartile moderne, gen Terry Pratchett sau chiar seria Harry Potter. Pe astea le-as baga si in programa scolara, cel putin cateva fragmente, ca scolarul sa le citeasca cu placere.

PS Pentru mine, cartile de dezvoltare personala sunt un mare bullshit. Singurii care au de castigat sunt autorii lor. Sfaturile ep care le dau sunt imposibil de plicat in practica, sau daca le aplici, devii un robotel care isi pierde total busola daca il scoti din rutina. An citit si din astea, si ma indoiesc ca m-ar ajuta sa am succes mai mare pe piata muncii :P

PS #2: o carte pe care as adauga-o pe lista e Un veac de singuratate de Garcia Marquez.

#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdorin_2k, on 06 mai 2019 - 16:46, said:

De ce doar "Top 50" si nu "Top 100" sau "Top 1000". Sau (pt unii) "Top 10"? Sau "Top 1"?
top top top.. rusiniiiica.  Alea's topurile. La fel de relevante ca si prostia cu "best seller". Adica noi suntem prosti, si luam cartile cum voteaza altii?  Si mai ales pe criteriul vanzarilor? Ce ar fi sa luam si medicamentele dupa "best seller"?
Mai degraba m-as orienta dupa niste premii academice, un Nobel , acolo pentru literatura.  In 100+ n ani de premii Nobel, s-au strans de o biblioteca de carti premiate.

#45
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

View Posttfmercedez, on 06 mai 2019 - 20:55, said:

un copil mai bine citeste Jules Verne, Karl May, Dumas, etc etc, decat sa stea cu nasul in tableta/telefon/PC si nu stie sa vorbeasca la 14 ani.  Mie imi placea sa citesc si la scoala dupa vacanta prezentam caietele de rezumate. In ruptul capului nu am fost deacord cu "comentariile" prefabricate pe care trebuia sa le tocim ca sa scriem apoi la admitere la liceu niste mizerii cu niste termeni pe care niciodata nu i-am intalnit sau folosit.  
La 10 ani citeam Moby Dick, dupa ce terminasem deja cu Jack London,  Colt Alb, Dragoste de Viata , si alte nuvele.
Ma mir ca nu s-a pomenit de Erich Maria Remarque- Soroc de viata si soroc de moarte, iarasi citita inainte de clasa a IX-a. Ar mai fi Paolo Cohelio,  si nu avem noi viata sa citim toate cartile.  
Miradoniz, despre viata lui Eminescu, alta carte buna pentru pustime.

Alex Haley- Radacini am citit-o de doua ori.
Oameni si soareci , de John Steinbeck, superb roman, si ala recitit dupa ani.
NU cred ca mai traim in vremurile stravechi sa mai credem asta, insa in zilele noastre stand pe aceste device-uri un copil invata sa comunice cu ceilalti. Sa spunem ca ai o biblioteca destul de bogata la o varsta frageda, cu cine o sa o comunici? Cei de varsta ta nu iti impart pasiunea, parintii nu o sa aibe timp sau chef sa vorbeasca cu tine de Colt Alb, cu cine o sa vorbesti? O sa ai un vocabular bogat pe care o sa il folosesti cu cine? Ceea ce ai spus tu este fix un scenariu ipotetic in extreme, ceea ce nu functioneaza in ambele situatii, cel mai bine vad o balanta intre tehnologie si citit. Si ce citit mosule, urmatoarele generatii nici o sa mai citeasca ca pe vremuri asa mult, o sa asculte audiobook, o sa urmareasca canale de YouTube, sau analize pe internet, vremurile trec, la fel si modul de a consuma informatiile.

#46
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postmax_01, on 06 mai 2019 - 14:19, said:

26. I. Kant: Critica Raţiunii Pure (dublată de celelalte două „Critici”)
29. L. Wittgenstein: Tractatus Logico-Philosophicus
30. R. Carnap: The Logical Structure of the World
42. J. Piaget: Înţelepciunea şi Iluziile Filozofiei
46. P. Churchland: Matter and Consciousness

View PostGoosecat, on 06 mai 2019 - 14:31, said:

Sunt doar niste  carti  comerciale de beletristica  scrise pe intelesul populimii  
Astea
sunt carti care te relaxeaza, iti odihneste mintea.  
Ai dreptate. Pe mine cartile de mai sus ma odihneste accelerat.

View Postkarax, on 06 mai 2019 - 14:57, said:

asta e o colectie de carti de citit pentru copii si nimic altceva...
ia cititi voi din lista de mai sus 2 fraze succesive, din ce carte vreti, de unde vreti, si explicati aici ce ati inteles.
Daca intelegeti mai mult decat prepozitiile, conjunctile si pretul de pe coperta , va dau dau premiu 1.000 de carti.

#47
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Nu trebuie să citim prea multe cărți și nici, neapărat, filosofie.
Cititul fără judecată poate să dăuneze deoarece ne captivează, ne absoarbe, și nu mai pătrundem conținutul. De preferat este să citim mai încet, să ne întoarcem cu pagini în urmă pentru a reciti ceea ce simțim că ne-a plăcut prin sintaxă și prin stilistică.
Oricum, merită să citim clasicii, deoarece acele teme se repete.
Nu dau lecții, ci doar îmi exprim un punct de vedere.
Repet un sfat dat și în altă parte: citiți „Cronică de familie” de Petru Dumitriu.

#48
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Posttfmercedez, on 06 mai 2019 - 20:55, said:

un copil mai bine citeste Jules Verne, Karl May, Dumas, etc etc, decat sa stea cu nasul in tableta/telefon/PC si nu stie sa vorbeasca la 14 ani.  Mie imi placea sa citesc si la scoala dupa vacanta prezentam caietele de rezumate. In ruptul capului nu am fost deacord cu "comentariile" prefabricate pe care trebuia sa le tocim ca sa scriem apoi la admitere la liceu niste mizerii cu niste termeni pe care niciodata nu i-am intalnit sau folosit.  
La 10 ani citeam Moby Dick, dupa ce terminasem deja cu Jack London,  Colt Alb, Dragoste de Viata , si alte nuvele.
Ma mir ca nu s-a pomenit de Erich Maria Remarque- Soroc de viata si soroc de moarte, iarasi citita inainte de clasa a IX-a. Ar mai fi Paolo Cohelio,  si nu avem noi viata sa citim toate cartile.  
Miradoniz, despre viata lui Eminescu, alta carte buna pentru pustime.

Alex Haley- Radacini am citit-o de doua ori.
Oameni si soareci , de John Steinbeck, superb roman, si ala recitit dupa ani.
De acord cu tine insa copiii din ziua de azi au in general alte gusturi literare.O confirma atat cei de la biblioteca cat si diversi profesori, sociologi.Fiecare generatie cu specificul ei.Acuma sa obligi ca parinte, un copil sa citeasca in scop educativ, pentru ca asa ai facut si tu, cand erai copil, ceva ce nu ii place, nu este corect.

View PostSekene, on 07 mai 2019 - 00:59, said:

NU cred ca mai traim in vremurile stravechi sa mai credem asta, insa in zilele noastre stand pe aceste device-uri un copil invata sa comunice cu ceilalti. Sa spunem ca ai o biblioteca destul de bogata la o varsta frageda, cu cine o sa o comunici? Cei de varsta ta nu iti impart pasiunea, parintii nu o sa aibe timp sau chef sa vorbeasca cu tine de Colt Alb, cu cine o sa vorbesti? O sa ai un vocabular bogat pe care o sa il folosesti cu cine? Ceea ce ai spus tu este fix un scenariu ipotetic in extreme, ceea ce nu functioneaza in ambele situatii, cel mai bine vad o balanta intre tehnologie si citit. Si ce citit mosule, urmatoarele generatii nici o sa mai citeasca ca pe vremuri asa mult, o sa asculte audiobook, o sa urmareasca canale de YouTube, sau analize pe internet, vremurile trec, la fel si modul de a consuma informatiile.
Asa este.Subscriu.

#49
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostBbVv, on 07 mai 2019 - 18:33, said:

Nu trebuie să citim prea multe cărți și nici, neapărat, filosofie.

Oricum, merită să citim clasicii, deoarece acele teme se repete.
Nu ma asteptam sa aud asta tocmai de la un poet... (ci de la ne-educati, sau oameni foarte simpli cu putine ganduri...)

... ca si cum Picasso ar zice: nu mai intrati in galerii de arta... sau Enescu: nu mergeti la concerte... (prea des...)

#50
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Ce părere ai de faptul că Hermann Hesse avea doar 100 de cărți în bibliotecă și nu citise cu mult mai multe?
Sunt unii oameni care se caută pe afară, în ei fiind mult gol.

#51
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View PostQuantum, on 08 mai 2019 - 17:47, said:

... ca si cum Picasso ar zice: nu mai intrati in galerii de arta... sau Enescu: nu mergeti la concerte... (prea des...)
lucru foarte corect de alftel,
daca nu-ti place (sau nu poti sa te bucuri de) arta , fie ea plastica sau muzicala (dupa cum ai exemplificat) n-ai ce cauta in astfel de medii.

Nu poti spune sincer ca esti cult doar pentru ca l-ai citit pe "autor" sau ca te holbezi ca mata in calendar 30 minute la un tablou.

Desigur, te dezvolti in astfel de medii. Roadele le culegi in practica, nu in vorbe "am facut x, deci prin urmare sunt cult"

Edited by MarianG, 08 May 2019 - 19:21.


#52
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostBbVv, on 08 mai 2019 - 18:00, said:

Ce părere ai de faptul că Hermann Hesse avea doar 100 de cărți în bibliotecă și nu citise cu mult mai multe?
Sunt unii oameni care se caută pe afară, în ei fiind mult gol.
Cand avem de a face cu artisti creatori altfel se pune problema...in plus, el avea anumite ganduri si atunci erau si alte vremuri...
iti dau dreptate integral ca a patrunde si a intelege o opera de arta e de dorit, ca opus faptului de a citi/vedea/asculta superficial si a nu patrunde sensul si a gusta emotia...
Stii cat stau in Britania oamenii in fata unei opere de arta din muzee (in medie) ?  2 secunde!   Eh? ... ...

Fraza ingrosata: Cred ca e de preferat sa caute si sa gaseasca poate, chiar la altii, decat sa ramana goi si ascunsi. Arta e facuta si pentru ei, nu?

View PostMarianG, on 08 mai 2019 - 19:20, said:

daca nu-ti place (sau nu poti sa te bucuri de) arta , fie ea plastica sau muzicala (dupa cum ai exemplificat) n-ai ce cauta in astfel de medii.

Desigur, te dezvolti in astfel de medii. Roadele le culegi in practica, nu in vorbe "am facut x, deci prin urmare sunt cult"
(intr-un fel te contrazici...)
Un om care nu se poate bucura/empatiza/admira/gandi/simti  nici-o arta, este un om gol, chiar isi pierde caracterul uman, nu mai e om, e doar animal (bea, mananca, strange bani pt. asta) - stiut fiind ca arta e printre putinele lucruri care ne diferentieaza de amintitele animale...

Uite, faptul ca un poet, ca BbVv, scrie si interactioneaza pe acest forum, ar trebui sa fie o chestie... speciala si binevenita pt. forumisti.
Dar, din pacate, nu e...

#53
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Eu cred că cele cinzeci de cărți din listă sunt suficiente.
Pe lângă ele se mai pot citii multe altele, dar cu chibzuință.
Multe altele fascinează dar fac rău.
Un intelectual complet este cel ce citește și cărți de specialitate, cărți de matematică, de fizică, de inginerie, de științele naturale etc.
Îmi produce un sentiment teribil de plăcere citind un tratat de mecanică analitică.
Oamenii ăștia care se ocupă cu științele exacte sunt niște scriitori impecabili.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate