Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Top 50 carti care trebuie citite pentru a te putea considera cult.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
Lista reprezinta o selectie facuta de prof. David (autorul lucrarii "Psihologia poporului roman" pe care o apreciez foarte mult).
Ar trebui citite si precizarile inserate in articol, ajuta mult.
Titlul e pompos, dat fiind profilul publicatiei; nu ar trebui luat prea mult in considerare.
Initiatorul ar fi trebuit sa-si exprime propria opinie fata de respectiva selectie.
Personal, consider ca e un bun punct de plecare intr-o discutie mai ampla; mi se pare evident ca cineva care a citit cele 50 de lucrari sa aiba la "activ" si alte lecturi solide.

#20
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Un top foarte subiectiv.
Nu cred ca te poti considera cult dupa un numar de x carti citite. Parerea mea este ca lectura fiecaruia trebuie sa includa carti din mai multe arii: dezvoltare personala, domeniul financiar, romane politiste, literatura clasica si asa mai departe.
In fond si la urma urmei de asta lumea in care traim e atat de frumoasa: pentru ca toti oamenii sunt diferiti. Nu cred ca am avansa in vreun fel daca am citi toti aceleasi carti..

#21
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Toate panzele sus - Radu Tudoran

#22
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 16.04.2007

View PostGoosecat, on 06 mai 2019 - 14:31, said:

Vrei sa devii destept?  
Citeste niste carti de filosofie, ...
Nu citirea unor carti te face mai destept, ci intelegerea lor.

#23
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pe mine nici o carte nu m-a facut "mai destept".

Am fos dastept de la nascatoare.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGoosecat, on 06 mai 2019 - 14:31, said:

Astea sunt carti care te relaxeaza, iti odihneste mintea, te duce cu imaginatia in alta parte, dar nu-ti formeaza deloc creativitatea.

Te contrazici singur. :))

Cand esti creativ iti imaginezi. Logic.

Edited by MembruAnonim, 06 May 2019 - 15:19.


#25
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostGoosecat, on 06 mai 2019 - 14:50, said:

Poti sa-ti  dai seama si de pe urma experientei.

Cineva mi-a zis: poti sa citesti cate carti vrei, degeaba ,  atata timp cat  timp nu ti-o scrii pe a ta prin a experimenta propria viata.  

Cat despre vocabular, cu ce ma ajuta pe mine ca stiu cateva cuvinte arhaice? Inteleg ca acum e cool pentru hipsteri sa o arda cu cuvinte de pe vremea lui Caragiale, ca-ti dezvolta personalitatea, dar nu te ajuta cu mare lucru pe piata muncii in ziua de azi.

Nu-s hipster, dar nici cocalar. Sunt de acord cu tine, dar vocabularul te dezvolta sa (te) intelegi cu cat mai multi din jurul tau. Dorel nu are nevoie de cuvinte multe, doar sapa, roaba, galeata, salar si cam atat. Pentru a merge mai sus, la sef, sa-i ceara o marire de salar, mai trebuie sa si stie cum sa-i spuna, nu doar "vreau mai multi bani". Nu ajuta prea mult propozitia.

#26
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
@ max_01:
Trebuie sa fii cult, nu doar sa te consideri. Ev e n t u a l  conteaza cum te considera altii.
Daca vrei sa te consideri TU, o ppoti face si fara sa fi citit o carte macar in viata ta.  Posted Image

Tcb!

#27
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019

View PostGoosecat, on 06 mai 2019 - 14:48, said:

Pai tocmai discutam despre un top unde Biblia , basmele si Legendele Olimpului   sunt pe primele trei  locuri intr-un top "carti care trebuie citite pentru a te considera CULT"
WTF? De cand te face Biblia destept?
Evident ca nu te face, biblia e un produs al prostiei, dar nah, initiatorul iti poate da "detalii" mai multe... :roflmao: (sigur, s-ar putea argumenta ca "destept" si "cult" nu sunt acelasi lucru)

#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu exista nici o comparatie intre Jules Verne si Karl May, ti-o zice unul care a citit ambele serii de mai multe ori :)

View Postgeorge_alexandru, on 06 mai 2019 - 14:50, said:

1,2 si 3 le poti pune pe aceeasi linie.

Sa te tii departe de mine. Nu ma simt in siguranta cu persoane fara discernamant.

View PostGoosecat, on 06 mai 2019 - 14:53, said:

Inclusiv Noul Testament si crestinismul copiaza la greu din Mithraism si mitologia si filosofia greceasca.

NT fiind pentru tine ce anume ? O carte publicata de Vatican ?

#29
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostGoosecat, on 06 mai 2019 - 14:50, said:

Cineva mi-a zis: poti sa citesti cate carti vrei, degeaba ,  atata timp cat  timp nu ti-o scrii pe a ta prin a experimenta propria viata.  




Asa-i !... Posted Image


Ca cartea scrisa de scoala vietii, nu-i niciuna !...  
Ca... vorba aia - cetesti, nu cetesti, semintele aceleasi gust, are ! Posted Image

Edited by sylvius, 06 May 2019 - 15:47.


#30
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
am cunoscut oameni care au citit foarte putine carti in viata pentru ca nu au vazut sensul, dar discutand cu ei am decoperit ca detinau o intelege foarte vasta asupra vietii, datorita experientei. Si-au pus o gramada de intrebari, si puteai purta cu ei niste discutii atat de dezvoltate ca nici cei care au citit gramezi de carti nu erau capabili sa conceapa. Daca nu ajungi prin propria intelegere la un rezultat ci doar prin ce au scris altii prin carti nu ai nici o substanta, daca te intreaba cineva mai serios despre un subiect te blochezi pentru ca tu nu stii cum a ajuns autorul la ce a scris el acolo.

#31
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
scoate lucrurile religioase si romanele tampite ca nu alea te ajuta in viata si nici piesele romanesti nu prea.

baga biografii, baga stiintifice, baga lucruri despre viata reala, nu basme si povesti.

#32
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Iar lista aia de la adevărul e făcută de pleșu sau de liceanu?

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,355
  • Înscris: 01.12.2001
De ce doar "Top 50" si nu "Top 100" sau "Top 1000". Sau (pt unii) "Top 10"? Sau "Top 1"?

#34
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,331
  • Înscris: 29.07.2013
In liceu, diriginta ne-a obligat pe toti sa citim o carte anume, carte fara de care nu are rost sa iesi pe usa (zicea ea).
N-am mai auzit de ea de atunci insa, am rasfoit-o acum vreo luna cand o citea fiica-mea, e tot de actualitate.
Multi de pe aici ar face bine s-o citeasca:

[ https://images.okr.ro/serve/auctions.v7/2017/feb/01/8bbb949875c5ae14985180718aa33526-7968300-940_492_10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by argonaut, 06 May 2019 - 16:56.


#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmax_01, on 06 mai 2019 - 14:19, said:

Un top subiectiv, vor spune destui.
Evident, pentru ca "te consideri". Sa le citesti si sa bifezi pe lista e snobism nu cultura!

Edited by MarianG, 06 May 2019 - 17:02.


#36
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
@argonaut: Am fost colegi de clasa???? :D
Glumesc, pe mine m-a obligat mama. O am, cam jerpelita, in biblioteca.

Edited by danvlas, 06 May 2019 - 17:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate