Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Frane TRW vs ATE vs Bosch vs Brembo

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Eu am folosit la masina mea Brembo,  discuri+placute la masina anterioara iar la cea actuala am pus doar placute Brembo .

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 vinciun, on 06 mai 2019 - 14:46, said:

Tin minte ca odata am intrat in spalatorie si cand am dat cu jetul pe discuri ( sa spal jantele pe interior) apa sfaraia. Cred ca de atunci ceva s-a strambat.
asta e doar un mit, in practica dai de multe ori cu apa din balti sau ploaie pe discurile incinse.

pur si simplu sint tot mai proaste se pare discurile, sau cine stie, sint contrafacute... as merge pe original de data asta, si montate undva cu factura si service autorizat RAR pt marca respectiva, in felul asta iti poti recupera banii in caz ca patesti iar.

#21
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu cred in povestile cu discuri ovalizate si cu balti cu apa, un disc bun se raceste repede, problema e ca piata e plina de fake-uri la fel cum e plina de prosti care abuzeaza de frana

Edited by Kres, 06 May 2019 - 15:06.


#22
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Pe un alt topic cineva recomanda cu tarie Textar. Stiu despre ei, dar nu am folosit decat pe o masina de servici care le avea de noi. Calitatea celor din magazine nu o cunosc, dat fiind faptul ca stim ca nu sunt de aceeasi calitate ca cele OE.

#23
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,351
  • Înscris: 22.10.2007

 vinciun, on 06 mai 2019 - 14:57, said:

Nu-mi place deloc sa iau piese ieftine si sa le schimba foarte des. De exemplu imi pare rau ca am pus acum doi ani suporti motor lemforder si deja iar se simt vibratii. Acum o sa iau feby bilstein.

ia originali daca sunt umpluti cu zeama, cumva cei aftermarket nu sunt la fel decat daca ii iei de la producatorul oe si iesi tot cam acolo la pret.

n-as lua perforate, am avut brembo max (cu striatii, nu cu gauri, ce e drept) cu placute brembo iar discurile au tinut cam 30k, pe o masina automata de 900kg fara alergat.

Edited by _-livio-_, 06 May 2019 - 15:09.


#24
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Brembo are placute tari, dure, pentru oameni care conduc mult si schimba des ambele. Placuta Brembo uzeaza mai repede discul Brembo decat alte placute mai comune

#25
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Initiator, orice marca de placute sau discuri alegi in final, imperecheaza-le in functie de duritate. Placutele TRW care au Cupru in componenta, scartie destul de tare daca nu le combini cu discuri potrivite. Pe unele placute scrie, Heavy Metal Free, sunt alea care fac mult praf negru pe jante si se tocesc si mai repede, dar sunt cele mai eficiente ca sunt moi si se muleaza pe disc mult mai bine.

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Am pus TRW si imi scartaie usor la franare , nu mai iau veci ! N-am gasit textar dar de acuma mai bine mai astept decat sa pun gozuri de " firma " . Masina Vitara 2017 allgrip .

#27
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
TRW are si placute excelente, moi care nu scartie deloc, care nu au metale grele in componenta, care nu distrug discul. Trebuie sa stie ala ce iti vinde cand il intrebi.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Au fost montate si achizitionate prin service autorizat .

#29
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
"Cu o istorie care incepe in anul 1913, marca TEXTAR este cel mai mare producător mondial de produse de frânare pentru echiparea O.E.
Plăcuţele de frână TEXTAR sunt folosite la cel mai mare număr de autoturisme noi produse în Europa. În mod special producătorii de automobile de clase medii sau superioare, inclusiv cele sport, se bazează pe aceste plăcuţe de frână. Şi aceasta datorită faptului că firma TMD Friction este una dintre puţinele care pot fabrica plăcuţe de frână ce îndeplinesc in acelasi timp cerinţe oarecum contradictorii privind randamentul, durabilitatea şi confortul, deziderate din ce in ce mai greu de atins in conditiile in care automobilele devin din ce in ce mai grele si mai performante. TEXTAR fabrică plăcuţele pentru toti acesti producatori auto, dar le livrează acestora prin intermediul furnizorilor de sisteme complete de frânare. În Europa, cei mai mari furnizori de sisteme de frânare sunt: ATE, BOSCH, TRW şi pentru vehiculele de mare performanţă, BREMBO. Niciunul dintre aceştia nu produce prin forţe proprii placutele de frana, ci le achiziţionează de la producatorii specializati intre care TMD Friction (Textar) este cel mai important. Plăcuţele pe care le achiziţionaţi în aftermarket sub marca acestor producători provin însă din alte surse. TMD Friction nu livrează plăcuţe pentru aftermarket acestor mărci (în afară de Brembo)!"

https://www.elit.ro/...i-de-uzura.html

 vinciun, on 06 mai 2019 - 14:55, said:

Deci pana la urma ce brand? Ca ATE parca nu as mai lua, desi probabil am fost eu vinovatul.
nu cred ca ai fost tu. Oricum, trebuia macar sa incerci sa iti recuperezi banii pe discuri, stiu multe cazuri de reusita.

 vinciun, on 06 mai 2019 - 14:57, said:

Nu-mi place deloc sa iau piese ieftine si sa le schimba foarte des. De exemplu imi pare rau ca am pus acum doi ani suporti motor lemforder si deja iar se simt vibratii. Acum o sa iau feby bilstein.
dar lemforder e o firma f scumpa si considerata calitate

 costin001, on 06 mai 2019 - 15:08, said:

Pe un alt topic cineva recomanda cu tarie Textar. Stiu despre ei, dar nu am folosit decat pe o masina de servici care le avea de noi. Calitatea celor din magazine nu o cunosc, dat fiind faptul ca stim ca nu sunt de aceeasi calitate ca cele OE.
nu recomanda cu tarie textar, ci aduce o informatie in plus, atata tot. e o mare diferenta.

discuri OE (sau aftermakerket) si montate cu factura si garantie. Asta se pare ca e solutia. Se ovalizeaza, le schimba gratis.

 Baxon, on 06 mai 2019 - 15:16, said:

Am pus TRW si imi scartaie usor la franare , nu mai iau veci ! N-am gasit textar dar de acuma mai bine mai astept decat sa pun gozuri de " firma " . Masina Vitara 2017 allgrip .
se pare ca TRW sint tot Textar

#30
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Cum spuneam si pe alt topic, pe site-urile de piese auto gasesti la acelas vehicul, aceeasi piesa (de la acelas producator), dar cu preturi diferite. Explicatia primita era ca pretul difera in functie de calitatea si tara de origine a piesei. Adica Brembo facut in Italia, costa de 2 ori mai mult decat Brembo facut in China, de aici si problemele care pot aparea ulterior. Daca ai luat TRW si s-a ovalizat la scurt timp atunci era made in China, probabil. Voi ce spuneti?

#31
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,351
  • Înscris: 22.10.2007

 Kres, on 06 mai 2019 - 15:16, said:

Brembo are placute tari, dure, pentru oameni care conduc mult si schimba des ambele. Placuta Brembo uzeaza mai repede discul Brembo decat alte placute mai comune
chestia e ca placutele erau ca noi dar discurile erau gata, mai duceau 3 discuri cel putin dar mi se pare aiurea sa schimbi discurile in loc de placute.

#32
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Iar incepem cu TRW este facut de Textar. Ti-am mai spus ca TRW este parte din Grupul ZF care nu are nici o legatura cu Textar.
https://ro.wikipedia.../TRW_Automotive

#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 costin001, on 06 mai 2019 - 15:39, said:

Voi ce spuneti?
ca iar incepi sa speculezi aiurea bazat pe ce ti-a spus un baiat de la autokarma la telefon, in loc sa cauti info scrise din surse mai solide, si mai ales, iar incepi sa devii un pic agresiv.

Opinia ta e doar atat, o opinie. Nu te mai burzului la oameni. Ca apoi iar ajungi sa iti ceri scuze pt dezinformare.

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Am folosit si TRW si ATE, dar combinate placute/ discuri de acelasi brand; pot sa zic ca le-am testat mai abuziv si au rezistat excelent pe masina de serie (Passat B6 2.0 TDI).

#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 costin001, on 06 mai 2019 - 15:47, said:

Iar incepem cu TRW este facut de Textar. Ti-am mai spus ca TRW este parte din Grupul ZF care nu are nici o legatura cu Textar.
https://ro.wikipedia.../TRW_Automotive
ai mai spus, ai mai spus multe... asta nu inseamna ca ai si dreptate. Si inca ceva, daca vezi ca am postat sursa, importatorul din Ro, de ce nu ii contactezi sa le spui ca mint acolo la ei pe site, sa le ceri sa modifice, compensatii etc? Fa diferenta intre postarea unei informatii, cu sursa, si cearta cu colegul de forum care a postat-o.

ok?

#36
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,662
  • Înscris: 24.10.2015
Nu puteam sa cer banii pe discuri fiindca le-am montat eu. Multe operatiuni le fac singur. Ma duc in service doar cand e ceva foarte complicat sau, mai des, cand e nevoie de echipament special pe care nu-l detin. Cred ca, totusi, o sa-mi fac timp zilele urmatoare sa ma duc intr-un service sa-mi verifice si eventual schimbe rulmentii de la rotile fata. Vad ca au un mic joc si nu mai inteleg daca e normal sau nu. Intr-un service mi-au spus ca asa tre sa fie dar citesc acum pe in site la rusi si spun ca nu trebuie sa existe niciun pic de joc palpabil. Mai vad pe un forum unul care avea ceva vobratii la 100 km/h si a schimbat jantele, anvelopele, discurile de frana insa in final erau rulmentii :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate