Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Frane TRW vs ATE vs Bosch vs Brembo

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ma refer in special la discurile de frana plus placute. Am pus anul trecut ATE dar de ceva vreme imi vibreaza cand franez, mai ales daca am viteza mare. Acum ca tot vreau sa fac comanda de suporti motor mi-am zis sa schimb si discurile de frana daca tot ma apuc de servisat.
As vrea pareri strict la marcile din titlul, astea sunt in stok de unde comand. In plus, mai am o curiozitate, sunt mult mai performante discurile perforate fata de alea standard doar ventilate? La pret sunt dublu vad ca dar as face o incercare. De fapt, eram foarte multumit si cu ATE standard cum franau si nu le schimbam daca nu aparea problema cu vibratiile.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vibratiile in volan apar uneori de la discuri ovalizate. Insa si daca nu au fost montate placutele cum trebuie.

Discuri perforate sunt destul de scumpe si merita doar daca ai o masina sportiva, daca iti place sa o duci la limite. In timp apar fisuri la discurile perforate. Asta este unul din dezavantaje, pe langa pretul ridicat. Nu merita dpmdv dacanu conduci sportiv.

Edited by MembruAnonim, 06 May 2019 - 14:14.


#3
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
vw cumva?
trw sau brembo, desi cam toate sunt la fel. cele perforate sunt mai performante in regim sport, la condus normal nu simti diferenta.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,829
  • Înscris: 13.07.2011
TRW nu am testat niciodata dar stiu ca sunt aftermarkt.  ATE si Brembo sunt frane de calitate ridicata si producatori de produse premium. Bosch dupa parerea mea a pierdut mult din calitate.

Cele perforate sunt mai performante, mai bune pe timp de ploaie, zapada, si se racesc mai rapid. Ca dezavantaj se uzeaza ceva mai repede fata de cele standard si sunt mult mai scumpe. In regim normal nu le recomand.

Edited by business11, 06 May 2019 - 14:15.


#5
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 MembruAnonim, on 06 mai 2019 - 14:11, said:

Vibratiile in volan apar uneori de la discuri ovalizate.

Sau de la anvelope foarte uzate sau cu grad diferit de uzura.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 spe_ripper, on 06 mai 2019 - 14:15, said:

Sau de la anvelope foarte uzate sau cu grad diferit de uzura.
Corect. Am mai auzit si cazuri de caseta de directie cu probleme.

Edited by MembruAnonim, 06 May 2019 - 14:17.


#7
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
EBC Greenstuff

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
ATE sunt mai bune decat TRW. De fapt mai bune decat cam toate.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,527
  • Înscris: 30.08.2017
Am avut ATE Power cu placute Ferodo nu mai stiu de care...a fost foarte ok combinatia pe VW Passat CC.Placutele nu erau cele entry level, doar ca am uitat modelul (cred ca DS Performance erau). Cert e ca isi atingeau eficienta maxima dupa ce le incingeam putin, dar franau excelent dupa.

Edited by george_alexandru, 06 May 2019 - 14:48.


#10
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
https://www.4tuning....oale-37651.html

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Vibratiile la franare au aparut cam la jumatate de an dupa montare. De atunci am pus anvelope de iarna, apoi iar de vara si se manifesta la fel. Nu are cum sa fie de la anvelope. Am si niste vibratii in volan in mers dar apar doar la viteza de 90km/h si sunt destul de slabe, nu prea deranjeaza. Astea la fel, au fost mereu, indiferent de anvelope, permutat jante fata spate. La franare sunt convins ca-i din cauza discurilor. Tin minte ca odata am intrat in spalatorie si cand am dat cu jetul pe discuri ( sa spal jantele pe interior) apa sfaraia. Cred ca de atunci ceva s-a strambat.

#12
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 vinciun, on 06 mai 2019 - 14:46, said:

Tin minte ca odata am intrat in spalatorie si cand am dat cu jetul pe discuri ( sa spal jantele pe interior) apa sfaraia. Cred ca de atunci ceva s-a strambat.
eh voila
evident ca nu e de la anvelope

#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 _-livio-_, on 06 mai 2019 - 14:13, said:

vw cumva?
trw sau brembo, desi cam toate sunt la fel. cele perforate sunt mai performante in regim sport, la condus normal nu simti diferenta.

Mercedes e320 cdi avantgarde anul 2000.

Deci pana la urma ce brand? Ca ATE parca nu as mai lua, desi probabil am fost eu vinovatul. Am pus azi in cos brembo perforate impreuna cu placute tot brembo apoi mi-am zis sa ma mai documentez.

#14
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 vinciun, on 06 mai 2019 - 14:01, said:

De fapt, eram foarte multumit si cu ATE standard cum franau si nu le schimbam daca nu aparea problema cu vibratiile.

Folosec discuri Brembo si placute ceva mai moi, Ferodo sau ceva din clasa medie-joasa. Discul e mai important decat placuta, dupa parerea mea, adica diacul trebuie sa fie de calitate, ventilat, sa te tina ani si 2-3 randuri de placute, daca nu abuzezi de frane.

Ia discuri Brembo si placute de care vrei tu

Edited by Kres, 06 May 2019 - 14:58.


#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 vinciun, on 06 mai 2019 - 14:01, said:

Am pus anul trecut ATE dar de ceva vreme imi vibreaza cand franez, mai ales daca am viteza mare.
cati km ai apucat sa mergi cu ele inainte sa inceapa vibratiile? Tot mai des vad astfel de probleme din pacate.
si discurile si placute le-ai schimbat simultan cu ATE?

#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Nu-mi place deloc sa iau piese ieftine si sa le schimba foarte des. De exemplu imi pare rau ca am pus acum doi ani suporti motor lemforder si deja iar se simt vibratii. Acum o sa iau feby bilstein.

#17
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Faza cu discuri de frana ovalizate este extrem de comuna. Si eu am patit odata cu discuri Valeo facute in Turcia care costau la jumatate decat cele fabricate in Franta.

L.E. Vibratie am avut de la axul inferior etrier, care se strambase probabil tot de la o frana mai agresiva la o viteza mai mare, si nu mai calcau bine placutele pe disc. Am demontat tot si se vedea cu ochiul liber cum erau tocite placutele si in ce hal era marcat discul.

Edited by costin001, 06 May 2019 - 15:02.


#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 vinciun, on 06 mai 2019 - 14:01, said:

sunt mult mai performante discurile perforate fata de alea standard doar ventilate
am vazut niste discutii pe tema asta, concluzia era ca acele perforatii au mai mult un rol decorativ cand ai o masina cu jante f mari care lasa la vedere discurile si etrierii

 MembruAnonim, on 06 mai 2019 - 14:11, said:

Vibratiile in volan apar uneori de la discuri ovalizate.
stie si el asta, de aia a zis ca le schimba

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate