Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Invitatie viza U.S

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postradumcristian, on 06 mai 2019 - 12:00, said:

...
invitatia e de fapt o scrisoare de garantie finaciara, ca va plati totul pentru tine si nu cazi in grija statului american

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Platesti taxa, completezi formularul ds-160, pasaport valabil cel putin 6 luni, poza de buletin care sa nu fie mai veche de 6 luni. Cu astea iti faci programare la ambasada.

Cand ajungi acolo ofiterul o sa te intrebe ce faci in SUA, ce planuri ai, unde vei locui, ce faci in Romania, ai locuinta pe numele tau, etc. Ca sa justifici totul, iei cu tine fise de salariu, dovada a unei proprietati, itinerariul ar fi important, o comanda pe booking fara sa fie achitata spre exemplu, un plan ce vrei sa vizitezi. Raspunde sincer cu ce ai completat pe formular si nu da informatii daca ai rude in SUA sau nu, spune strict ca vrei sa vizitezi si fa-ti si tu un plan dinainte in orasul in care vrei sa ajungi ce ceva atractii turistice.

Atat timp cat esti om serios nu au de ce sa iti respinga viza, doar daca pari ca vrei sa ajungi acolo si sa ramai la ei, ca asta este frica lor, ti-o resping.

Eu odata ajuns in America la intrarea in tara pe JFK, un ofiter ma opreste, imi cere pasaportul, ma baga intr-o camera din aeroport si incepe sa imi puna intrebari. Ce fac in tara unde locuiesc, ce vreau sa fac in America, sa ii arat itinerariul, sa ii arat hotelul. Dupa care ma intreaba daca am conturi pe canalele sociale, sa le arat cateva poze de pe acolo ce postez. Tot felul de rahaturi, nici in Tel-Aviv nu m-au interogat asa. Dupa care il intreb daca par periculos sau ceva, el imi spune nu, dar astea sunt masurile de sigurata de cand a venit Trump la presedintie si odata la X pasageri trebuie oprit si verificat si eu am avut ghinionul. Bine ca nu aveam poze nud pe telefon.

Edited by business11, 06 May 2019 - 14:55.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postradumcristian, on 06 mai 2019 - 12:00, said:

...
Am un amic in state, de cetatenie americana care are cateva firme si isi doreste sa ma cheme intr-o mini-vacanta de 2 saptamani.
...
cu povestea asta ai ZERO sanse de viza.

View Postbusiness11, on 06 mai 2019 - 14:53, said:

...
Atat timp cat esti om serios nu au de ce sa iti respinga viza, doar daca pari ca vrei sa ajungi acolo si sa ramai la ei, ca asta este frica lor.
...
in realitate viza de la ambasada nu-ti da dreptul de intrare in us ci doar de a te prezenta la vama din us, acolo e un alt interviu si acolo se da viza efectiva.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postarg, on 06 mai 2019 - 14:56, said:

cu povestea asta ai ZERO sanse de viza.


in realitate viza de la ambasada nu-ti da dreptul de intrare in us ci doar de a te prezenta la vama din us, acolo e un alt interviu si acolo se da viza efectiva.


daca ai noroc iti pun 2-3 intrebari si intri in state fara probleme, daca ai ghinion ti se intampla cum mi s-a intamplat mie.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
daca ai motive sa te intorci in ro si nu ai poveste cusuta.... din x minciunele... treci fara probleme.

la vama m-au intrebat doar ce meserie am.

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
pai asa este in general, te intreaba 2-3 lucruri si treci, dar de cand e Trump la putere au modificat putin sistemul si odata la X pasageri, te trage pe dreapta si iti pune intrebari tampite si cel mai tampit este ca vrea sa se uite in telefonul tau, canalele de socializare, etc. si nu prea ai cum sa refuzi ca risti sa te urci in primul avion catre casa.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
x-ul ala fiind pe baza istoricului de pe net.

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postarg, on 06 mai 2019 - 14:53, said:

invitatia e de fapt o scrisoare de garantie finaciara, ca va plati totul pentru tine si nu cazi in grija statului american
Daca ai scrisoare de invitatie devii cam suspect, aia e dovada ca esti rupt in fund si de fapt nu-ti permiti calatoria respectiva (avand de aceea nevoie de sprijin financiar).

View Postbusiness11, on 06 mai 2019 - 14:53, said:

Bine ca nu aveam poze nud pe telefon.
Bine ca nu aveai ceva  fara camera foto, un Samsung a157 de exemplu :lol:

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostKarhu, on 06 mai 2019 - 15:37, said:

....aia e dovada ca esti rupt in fund si de fapt nu-ti permiti calatoria respectiva....
da, multumesc frumos.
poate aveam bani dar nu suficienti in cont ca sa demonstez ca-mi pot plati eventualele interventii medicale pentru problemele deja existente (si latente)

Edited by arg, 06 May 2019 - 15:49.


#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postarg, on 06 mai 2019 - 15:27, said:

x-ul ala fiind pe baza istoricului de pe net.

greu sa cred asta. Dar am avut paranoia pe tot timpul concediului si imi era frica ca imi sunt ascultate telefoanele, si verificat laptopul cand il accesam. 10 zile cat am stat, nu am accesat nimic dubios sau sa scriu ceva tampit pe Whatsapp.

View PostKarhu, on 06 mai 2019 - 15:37, said:

Daca ai scrisoare de invitatie devii cam suspect, aia e dovada ca esti rupt in fund si de fapt nu-ti permiti calatoria respectiva (avand de aceea nevoie de sprijin financiar).


Bine ca nu aveai ceva  fara camera foto, un Samsung a157 de exemplu Posted Image

iti dai seama cum se uita ala.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
de ce sa-ti fie teama? oricum asculta, iar roboteii cauta cuvinte cheie...
dupa ce am aplicat pentru ds160 vreo 2 zile by by mail de yahoo, (si stiam ca asa se va intampla).

Edited by arg, 06 May 2019 - 15:56.


#30
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postradumcristian, on 06 mai 2019 - 12:23, said:

Nu, lucrez remote pentru el dar daca este cazul, persoana respectiva imi poate face contract de munca.


Mergi pe viza turistica pentru ca este semnificativ mai usor.

Daca aplici pentru viza L o sa te coste de te rupe si mai trebuie si sa aduci acte de la facerea pamantului si pana in prezent. Cu echivalari de studii si tot tacamul.

Iar daca aplici pentru viza turistica in nici un caz nu spui ceva legat de posibilatatea unui job in SUA la interviu. Ca nu iei nici o viza. Si nici cand ajungi la granita sa nu spui ca e vreo posibilitate de job ca esti pus la primul avion inapoi spre casa.

View Postcostinthebest, on 06 mai 2019 - 14:05, said:

Ba da, nu e nevoie de bilet de avion. E chiar recomandat sa nu iei, ca poate nu o primesti.
Aplici pentru viza de turist B1/B2: https://ustraveldocs...visafeeinfo.asp .
Trebuie sa completezi formularul https://www.ustravel...lete.asp  .
Citeste mai multe in topicul dedicat, sunt sfaturi utile.


Este recomandat sa NU iti iei bilet de avion inainte sa iei viza. Scrie alb pe negru pe site-ul consulatului.

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postarg, on 06 mai 2019 - 15:49, said:

poate aveam bani dar nu suficienti in cont ca sa demonstez ca-mi pot plati eventualele interventii medicale pentru problemele deja existente (si latente)
Pt urgente exista asigurari medicale. Nu merge nimeni in SUA  cu sute de mii de dolari in chiloti, cu gandul ca va trebui sa-si faca pe acolo operatii etc.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ai idee cum functioneaza asigurarile mdedicale din us?

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Sa zicem ca am...

#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbusiness11, on 06 mai 2019 - 12:22, said:

de ce sa va complicati cu invitatie si alte rahaturi. Viza turistica ESTA care o aplici online si termini problema. Te costa undeva la 13-14 dolari si in cateva zile primesti confirmarea.

https://esta.cbp.dhs.gov/

Nu e valabila pentru toatã lumea.

In plus de ex dacã eu am avut ESTA înainte, din cauza ca am calatorit in Iraq și Iran tot nu mai pot folosi 5 ani și acum sunt cu aplicația de B2 pe masa.

#35
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
@initiator,

Parerea mea e ca ar trebui sa aplici pentru viza turistica si la modul cel mai senin cu putiinta - daca nu ti-o dau, baga-i in aia a ma-sii... si vezi-ti de drum.
Din cate am inteles, in ultima vreme au inceput sa dea mai usor vizele turistice, nu se mai kk pe ei ca alta data...  Si-or fi dat si ei seama ca nici America nu mai e ce-a fost si ca lumea a inceput sa se prinda de tzeapa si nu se mai calca in picioare sa emgreze acolo.

Edited by Kres, 06 May 2019 - 17:27.


#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
Apropo. Nu mai exista invitații. Nu știu de ce se mai vorbește de astea.

Singurele chestii care mai exista sunt AOS. Dar în cazul unei vize B2 dacã nu ești ruda cu persoana care-ți face affidavit of support esti respins.

AOS se folosește pentru Vizele de imigrari, fiancée.
Acum nici mãcar nu te mai csri cu hârtiile pe pentru AOS. Lași contactul și își iau ei toate datele.

Ai colo în ds-160 o chestie. Who pays for your trip.

No acolo e bine sa fii tu (self )  încât am zis, dacã nu ai grad de rudenie (soți, copil) șansele sa primești viza asa sunt mici.

Am completat și eu ds-160.si la mine șansele sunt mici. Ca la loto. Dar o vreau pentru tranzit multiplu mai mult decât ca m-oi duce în US (ma rog, o sa ma duc câteva zile dar tranzitul spre Canada e mai ieftin prin US)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate