Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Invitatie viza U.S

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
radumcristian

radumcristian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.05.2019
Salutare.

Deoarece sunt un simplu amarastean care n-a apucat sa calatoreasca prin lume, va cer ajutorul in privinta vizei din U.S

Am un amic in state, de cetatenie americana care are cateva firme si isi doreste sa ma cheme intr-o mini-vacanta de 2 saptamani.

Din cate am citit prin diverse topicuri, invitatia propiu zisa nu ar avea mare efect in fata ofiterului de emigrari.

Avand in vedere ca nu am mai experimentat acest lucru pana acum,  care ar fi procedura de obtinere viza, chiar si pentru turist, in conditiile in care persoana respectiva ma poate inviita ca reprezentant al companiei sale din state.

Ce ar trebuii sa faca persoana pentru a imi trimite acea invitatie si mai ales ce ar trebuii sa fac eu,  la ce usi ar trebuii sa bat? care ar fi costul finalizarii acestui aspect si alte detalii aditionale daca mi-ati putea oferii v-as ramane profund recunoscator.

Va multumesc

#2
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Invitatie nu iti va cere nimeni la interviu asa ca uita de ea! Daca insisti sa scoti vreun act care nu ti se cere vei primi un mareee refuz. Nu bati la nicio usa, iti va deschide jandarmul/militianul de la ambasada la ora programata.
Finalizarea acum stii si tu...depinde! Taxa de viza este 160$, nerambursabili adica exact ca la ...finalizare:) Iei sau nu iei marci banu', deh...
Mai multe detalii in sectiunea respectiva.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postradumcristian, on 06 mai 2019 - 12:00, said:

persoana respectiva ma poate inviita ca reprezentant al companiei sale din state.
Esti angajatul lui, ai contract de munca sau colaborare la vreuna din companiile respective?

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
de ce sa va complicati cu invitatie si alte rahaturi. Viza turistica ESTA care o aplici online si termini problema. Te costa undeva la 13-14 dolari si in cateva zile primesti confirmarea.

https://esta.cbp.dhs.gov/

#5
radumcristian

radumcristian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.05.2019

View PostKarhu, on 06 mai 2019 - 12:20, said:

Esti angajatul lui, ai contract de munca sau colaborare la vreuna din companiile respective?
Nu, lucrez remote pentru el dar daca este cazul, persoana respectiva imi poate face contract de munca.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postbusiness11, on 06 mai 2019 - 12:22, said:

de ce sa va complicati cu invitatie si alte rahaturi. Viza turistica ESTA care o aplici online si termini problema. Te costa undeva la 13-14 dolari si in cateva zile primesti confirmarea.

https://esta.cbp.dhs.gov/
Aia e pentru cetățeni ai unor țări normale. Rumânii au program special...

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbusiness11, on 06 mai 2019 - 12:22, said:

de ce sa va complicati cu invitatie si alte rahaturi. Viza turistica ESTA
Nu cred ca initiatorul are si cetatenia unei tari incluse in ESTA, ca daca avea nu mai intreba aici.

#8
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

View Postbusiness11, on 06 mai 2019 - 12:22, said:

de ce sa va complicati cu invitatie si alte rahaturi. Viza turistica ESTA care o aplici online si termini problema. Te costa undeva la 13-14 dolari si in cateva zile primesti confirmarea.

https://esta.cbp.dhs.gov/
Amice vb de Romania aici nu de tari civilizate...Unde ai auzit tu de ESTA pe aici?
R Romania ptr restul lumii Posted Image)

Edited by anducoj, 06 May 2019 - 12:28.


#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postradumcristian, on 06 mai 2019 - 12:23, said:

daca este cazul, persoana respectiva imi poate face contract de munca.
Greu de apreciat care ar fi impactul. Poate usor pozitiv, poate zero...

#10
radumcristian

radumcristian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.05.2019

View Postbusiness11, on 06 mai 2019 - 12:22, said:

de ce sa va complicati cu invitatie si alte rahaturi. Viza turistica ESTA care o aplici online si termini problema. Te costa undeva la 13-14 dolari si in cateva zile primesti confirmarea.

https://esta.cbp.dhs.gov/
Din cate observ pe acel site, tara noastra nu este listata in Visa Wavier Program.  Presupun ca acest lucru cade din start, corect?

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postanducoj, on 06 mai 2019 - 12:27, said:

..Unde ai auzit tu de ESTA pe aici?
Adevarul e ca depinde si de unde--i initiatorul topicului, de ex prin Transilvania sunt o gramada care si-au luat cetatenie maghiara tocmai pt a beneficia de ESTA.

#12
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Ca reprezentant la companiei din state te-ai lins pe bot de viza B1/B2

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postradumcristian, on 06 mai 2019 - 12:27, said:

Din cate observ pe acel site, tara noastra nu este listata in Visa Wavier Program.  Presupun ca acest lucru cade din start, corect?
Da, asa e, daca nu ai si cetatenie maghiara (de exemplu) nu ai acces la ESTA.

Edited by Karhu, 06 May 2019 - 12:31.


#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
nu am stiut ca Romania nu este in ESTA: Atunci ai nevoie de formularul DS-160 si taxa sare de 100 dolari.

Edited by business11, 06 May 2019 - 12:46.


#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Sfatul meu e sa declari ca mergi in vacanta. Faci o rezervare pe Booking.com si o arati.

Temerea lor e ca tu sa nu ramai acolo...amic cu o firma acolo inseamna riscul sa ramai acolo si sa muncesti la negru.

Eu am fost la o nunta acolo la niste amici...nu le-am spus nimic, vacanta boss. Apoi m-au intrebat unde, cu cine, de ce acolo, chestii. Cand a aflat ca prietena era la un alt ghiseu pentru interviu, s-a dus acolo a discutat, a intrerupt interviul cu mine si mi-a dat viza.

Edited by george_alexandru, 06 May 2019 - 13:45.


#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Fara biletele de avion dus-intors (de importanta fiind cel de intors) nu cred ca ii da viza. Nu stiu daca ajuta cu ceva rezervarea de cazare.

#17
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Ba da, nu e nevoie de bilet de avion. E chiar recomandat sa nu iei, ca poate nu o primesti.
Aplici pentru viza de turist B1/B2: https://ustraveldocs...visafeeinfo.asp .
Trebuie sa completezi formularul https://www.ustravel...mplete.asp  .
Citeste mai multe in topicul dedicat, sunt sfaturi utile.

#18
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Nu iti lua inainte bilete de avion , nu te ajuta in procesul de acordare al vizei si poti ramane cu banii dati.
Chiar recomandarea ambasadei era sa NU iei bilete inainte.

Cea mai buna abordare dpmdv - cere viza turistica si nu spune ca ai cunostinte in SUA. Tu vrei sa vezi SUA si atat , nu stii pe nimeni acolo.


La interviu sa raspunzi sincer pe cat posibil si sa nu te contrazici cu ce ai declarat in formularul de viza !

Edited by kriiss, 06 May 2019 - 14:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate