Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Peugeot 307 - 2.0L - 90 HP - Pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 01.11.2005
Salut,
Pentru ca una din masini sta pe bara si nu am timp sa o repar ( de service nu incape discutie pentru ca ar costa mai mult decat masina ) si pentru ca nevasta-mea ma tot bate la cap ca vrea o masina mica, acum am in plan, ca o stare de urgenta, sa cumpar alta masina.
In cap am doua: Audi A2. Mai detinem o astfel de masina in Romania asa ca stiu ce ii poate capul...nu cer pareri.
A doua masina e un Peugeot, 307. Exact asta din anunt. Multe detalii nu se dau din pacate.


Oricum Fordul am zis ca dupa ce il fac, il vand. Mi-a mancat ficatii si am ajuns la concluzia ca a fost mai mult o paguba.
Defapt am zis ca pe viitor am sa vand ambele Mondeo si imi iau un Peugeot 508 SW.

Ce parere aveti despre fiabilitatea motorului de  peugeot 2.0L HDI 90 CP ? Din pacate nu stiu tipul de motor dar o sa incerc sa aflu. In general stiu ca sunt motoare bune...dar anumite modele au probleme specifice asa ca as vrea sa imi impartasiti ceva idei cei care stiti.
In rest altceva nu ma intereseaza, decat daca motorul asta e fiabil pentru ca m-am cam saturat sa repar masini.

#2
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 tehnics, on 06 mai 2019 - 11:28, said:

...pentru ca m-am cam saturat sa repar masini.
Ai like pentru concluzia asta. Eu cred ca ii dadeam foc la acel Ford :)

Din bruma pe care o stiu, motorul este foarte apreciat insa totusi vorbim de o masina cu majoratul deja facut.

#3
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007
nu degeaba se zice Fix Or Repair Daily, am si eu unul si incepe sa ma enerveze, la urmatoarea problema cred ca il trimit la casat si ii iau sotiei altceva.

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 01.11.2005
Desi sunt subiectiv, dar toate masinile care l-a avut sotia (vre-o 6 masini pana acum) nu au avut probleme cu motorul. Toate masinile care le-am avut eu...a fost imposibil sa nu am ceva de reparat la motor....sunt eu mai ghinionist - maxim a fost sa pice distributia in mers la 3 luni dupa ce am luat masina...desi fostul spusese ca a o schimbase
Asa ca ea vrea una mica (copii au crescut si nu mai avem nevoie de carat carucioare dupa noi) iar eu sa preiau Fordul ei iar intre timp o sa il repar pe al meu. Desi motorul de 2.0 L e al naibi de bun si fiabil si are un consum mic (se pare ca e motor PSA montat pe Ford - Cod motor QXBA) - ieri am verificat si am scos 4,8L/100km la drum intins de vre-o 60km - deja mi-a facut cu ochii un Peugeot 508SW.
Asa ca pe viitor intentionez sa vand ambele forduri si sa imi iau un 508. Daca reusesc sa le  dau la un pret bun atunci ma orientez spre un Toyota Hybrid.

Intre timp m-am tot uitat si eu despre motorul asta de 90CP 2.0 HDI si sincer au fost pareri si pareri. Unii zic ca sunt motoare bune, altii ca sunt motoare mai putin bune. Ideea este ca masina o iau de la un dealer auto. Nu stiu acum daca o sa imi ofere garantie la ceva...desi nu cred la pretul ala.
Ce ma incanta este ca are carlig de remorcare, un plus pentru mine pentru ca de multe ori am nevoie de remorca.

Edited by tehnics, 06 May 2019 - 14:14.


#5
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
Eu unul iti recomand 307. Am unul cu acelasi motor, doar ca e sw din 2003. Masina are 280 000 si nu am avut probleme grave deloc cu ea.

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 01.11.2005
Mersi.
Am sunat la firma respectiva si se pare ca a fost altcineva mai rapid ca mine. :(

#7
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
Pacat, e la noi din 2008(avea 77000 cand l-am cumparat) si iti zic sincer ca va ramane masina mea de suflet probleme aproape 0. Are multe spații de depozitare, spațios interior calitativ(e mult peste Megane-ul 3 pe care il am acum).

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 01.11.2005

 Nego10, on 09 mai 2019 - 16:34, said:

Pacat,
E...nici chiar asa :)
https://forum.softpe...-hdi-68hp-2010/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate