Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Bloc construit intre anii '68-'69

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
training

training

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.05.2019
am o intrebare pentru cei avizati si /sau specializati in constructiile vechi

daca vecina mea de deasupra a inceput de cca 5 luni in ultimul timp, sa foloseasca masina de spalat o data la 2 zile, ca si cum si-a facut spalatorie in casa

fiindca, spala chiar si de 2 ori pe zi, deci o zi da, una nu - neavind copii sau nepoti

-- ma poate inunda in baie( am tavanul si peretele semiud ,care se mai usuca un pic doar cind e plecata de acasa vreo saptamina) ,

chiar daca si-a facut reparatii intre timp la asa-zisa scurgere- sifon-canalizare?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Spalatul rufelul nu vad ce are a face cu tavanul umed. Banuiesc ca are masina automata, nu una de tpe timpuri.
2. Infiltratia apare de la teava fisurata/sifon ce nu se imbina bine.

#3
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
Poate sa spele de cate ori vrea daca o face ziua nu noaptea. Daca ai tavanul ud e alta discutie, mergi la doamna vecina si spune-i ca are scurgeri.

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
scurgerile asta dintre etaje sint problematice si greu de diagnosticat

rezolva treaba cu vecina si administratia

#5
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Important e ca infiltratiile sa nu ajunga in peretii de rezistenta, unde pot compromite structura de beton armat in doua feluri: ruginirea armaturii si extinderea fisurilor.

Stiam ca aceste blocuri au un termen de siguranta de vreo 50 de ani.

#6
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 training, on 06 mai 2019 - 10:58, said:

la mine este o parte din tavan ud, cam cit tine chiuveta mea din baie, iar peretele de sub tavan e ud tot asa, insa s-a intins mult pe lateral
E sparta coloana. Se repara de catre si pe banii asociatiei, dar trebuie gasit locul unde e scurgerea, care poate fi si la cateva etaje mai sus. Daca aveti guri de vizitare, asezati hartie si vedeti de unde se prelinge.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Ce inseamna 'degeaba'?
Daca la vecina nu e ud in zona respectiva, nu iti ramane decat sa spargi tu la tine ca sa cauti sursa de infiltratie...

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 AlexEn, on 06 mai 2019 - 11:05, said:

Ce inseamna 'degeaba'?
Daca la vecina nu e ud in zona respectiva, nu iti ramane decat sa spargi tu la tine ca sa cauti sursa de infiltratie...
nu e adevarat, nu are cum sa fie tavanul ud de la el... logic, nu?

sifonul de scurgere din pardoseala apartine vecinului de deasupra

 training, on 06 mai 2019 - 11:08, said:

ce inseamna guri de vizitare? la mine in baie, banuiesc?
cheama un instalator, nu vorbi numai cu vecina, si nici macar doar cu administratia.
un instalator le va confirma acestora ca problema e la vecina

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
De obicei se sparge coloana de trecere fix in placa.

Se sparge placa de jur imprejur si se vede.

Poate sa fie de apa rece/calda sau cea de canalizare.

#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Tavanul poate fi ud și de la el .
Nimeni nu poate spune nimic pina nu vede sau sparge ...

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

 unbrutus, on 06 mai 2019 - 11:11, said:

nu e adevarat, nu are cum sa fie tavanul ud de la el... logic, nu?

Am zis undeva ca e tavanul ud din cauza lui? Trebuie vazut pe unde sunt tevile. Daca e uscat la vecina nu o sa sparga ea zidul/podeaua ca sa ajunga la locul cu problema, nu?


 training, on 06 mai 2019 - 11:08, said:

unde sa fie ud la vecina?

Acolo unde are masina de spalat sau in baie, deasupra locului unde sunt infiltratiile la tine.

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 training, on 06 mai 2019 - 10:36, said:

am o intrebare pentru cei avizati si /sau specializati in constructiile vechi

daca vecina mea de deasupra a inceput de cca 5 luni in ultimul timp, sa foloseasca masina de spalat o data la 2 zile, ca si cum si-a facut spalatorie in casa

fiindca, spala chiar si de 2 ori pe zi, deci o zi da, una nu - neavind copii sau nepoti

-- ma poate inunda in baie( am tavanul si peretele semiud ,care se mai usuca un pic doar cind e plecata de acasa vreo saptamina) ,

chiar daca si-a facut reparatii intre timp la asa-zisa scurgere- sifon-canalizare?

Nu are importanta de cate ori spala rufele daca evacuarea este facuta corect si etans... Daca insa, te-a inundat deja, ar trebui sa dicuti cu ea, sa-si repare tzevile, ca paguba se poate extinde. E cu deranj maxim sa umbli dupa tzevile alea de scurgere, sa vezi pe unde scapa si sa le inlocuiesti... se sparge tot, la baza, in apartamentul respectiv.. dar e singura solutie pentru a evita daune si mai mari in apartamentul de dedesubt.

Edited by Kres, 06 May 2019 - 11:17.


#13
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 unbrutus, on 06 mai 2019 - 11:11, said:

nu e adevarat, nu are cum sa fie tavanul ud de la el... logic, nu?
Ba are.

 unbrutus, on 06 mai 2019 - 11:11, said:

sifonul de scurgere din pardoseala apartine vecinului de deasupra
De unde ai tras tu concluzia ca e de la sifonul din pardoseala?
Mai posibil e scenariu ca e de la coloana (condens sau scapari), care se prelinge pe zid.

#14
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Am o banuiala ca este de la scurgere. Daca era de la tevile pentru apa calda sau rece, erai inundat cum trebuie.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Presiune la apă există numai pe ţeava de alimentare, atât coloana cât şi ţeava din apartament.
Pe evacuare nu există presiune.
Singurul mod în care te-ar putea inunda este acela de a ţine apa deschisă permanent din robinet, presiunea manifestându-se la nivelul maşinii de spălat şi nu a robinetului; cu timpul, valva (sau ce e acolo) va ceda şi apa va inunda apartamentul ei şi apoi pe al tău.
Nu are legătură cu construcţia blocului - adică nu cred că maşina de spălat ar influenţa cumva coloana de apă.

Ai grijă, sunt zone ascunse de ţeavă (fie pe alimentare, fie pe evacuare) în care nu se poate depista o fisură decât în cazul unei intervenţii invazive.

@moftware
Nu cred că e spartă coloana de alimentare, deoarece iniţiatorul spune că umezeala tinde să dispară atunci când vecina nu foloseşte maşina de spălat.
Prin urmare, problema e pe traseul de evacuare şi se rezolvă mai simplu, în sensul că nu trebuie oprită apa pentru asta.

#16
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Peretele nu se usuca imediat, dar daca a trecut mai mult timp ori pata s-a extins inseamna ca problema nu s-a rezolvat, deci e nevoie de o noua cautare si o noua interventie. La instalatia comuna e obligata sa intervina administratia.

Apartament paralel? Se intampla rar sa existe coloane comune mai multor apartamente de pe acelasi etaj, dar in acest caz trebuie verificate toate.

Apa se poate infiltra pe distante mari si nu orice tencuiala e udata la fel de usor, iar daca mai e si faianta... Rezulta ca sursa scurgerii poate fi la distanta mare. De obicei, e o fisura sau o garnitura slabita, din care apa abia se prelinge.

Gura de vizitare e un capac prin care se obtine accesul la "tunelul" vertical in care se afla conductele de apa (si canalizare, in cazul baii).

LE: abia acum am vazut ce scria ©PSC in acelasi timp pe pagina anterioara

Edited by moftware, 06 May 2019 - 11:49.


#17
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Asa-numita coloana e un fel de horn prin care trec conductele de apa, din care se ramifica spre chiuveta, cada, rezervorul de toaleta etc. Daca deserveste apartamente aflate la acelasi etaj, atunci e construita numai pe partea unuia dintre ele, iar tevile celuilalt apartament strapung peretele. De obicei, daca exista, gura de vizitare e sub chiuveta si ofera acces la coloana. Vezi care e situatia si la vecinul de langa tine.

#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 training, on 06 mai 2019 - 11:27, said:

caci nu avem administrator, ci o firma de adminastratie
Bucuresti?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate