Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

faianta dupa mobila de bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
salutare, am o dilema, unele persoane spun ca faianta ar trebui pusa pe mobila de bucatarie in sus, altii zic sa se puna de jos de la sol pentru ca fiind peretele dinspre exterior plus tevile de evacuare / alimentare cu apa, se va face condens si va aparea mucegai in spatele dulapurilor. Ce parere aveti? Cum e mai bine? (zona in care locuiesc, iarna nu coboara temperatura sub -2 grade). Deasemeni vrem sa punem gresie pe jos doar sub dulapuri, in rest o sa punem parchet laminat, o sa facem in asa fel incat sa nu se vada gresia, e oke? Multumesc!

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Gresia și faianța nu au treabă cu izolarea termică. Scopul lor e să poți curăța ușor o încăpere în care suprafețele se murdăresc frecvent cu substanțe care pătează sau sînt fierbinți.
Cu parchetul m-aș mai gîndi - rezistă dacă verși oala cu ciorbă fierbinte? Se poate curăța după ce a sărit ulei din tigaie?

#3
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
nu era vorba de izolare termica, peretii din exterior sunt deja izolati cu rigips cu izolatie ( prin interior). Era vorba ca, daca pui faianta de jos, nu mai apare mucegaiul dupa dulapuri. Daca pui faianta pe blatul dulapului, nu mai are pe unde sa se scurga apa dupa dulap (in caz ca sare de la chiuveta).

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,504
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am pus faiana doar pe zona unde este mobila de bucatarie si doar pe zona dintre blat si corpurile suspendate...cam 20 cm sub blat, 30 cm in spatele corpurilor.

Parchet in bucatarie...arata bine, dar in bucatarie mai curg lichide pe jos, nu-i deloc o idee buna. Poti lua gresie cu aspect de parchet...sunt modele foarte ok in piata.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde de buget si cum iti faci tu viata mai usoara.

In blocurile noi, faianta din bucatarie este un brau intre corpurile de mobila, in blocurile vechi sunt de la podea pana la 1.50-1.70m inaltime (cam pana unde tine "braul"). La renovare/schimbarea  consider (subiectiv) ca e mai usor sa speli decat daca ai avea doar acel brau (la jumatate). Cel mai probabil, daca nu ai trei sferturi de perete cu faianta, sa ai varul/lavabila imbacsita de grasimi.

Din punct de vedere tehnic (izolare, greutatea peretelui, etc) nu pot sa-ti dau sfaturi, nu cunosc influenta diferentei de greutate din punct de vedere constructiv.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu am parchet în bucătărie. N-am vărsat niciodată oala cu apă fierbinte.

Gresia parcă e prea rece dacă nu ai încălzire-n pardoseală.

Pe pereți am numai un fel de mozaic decorativ din pătrățele de sticlă doar pe spațiul dintre blatul de bucătărie și dulapuri.
Genul ăsta.

Attached File  mozaika_dlya_kuhni_raznoobrazie_vidov_25_foto_9.jpg   157.55K   144 downloads


E drept că nu am fast food acasă să prăjesc de sare uleiul la 4 metri.

 Pololica, on 06 mai 2019 - 09:24, said:

sa ai varul/lavabila imbacsita de grasimi.

Nu prea cred eu că dă cineva cu var simplu la oraș în 2019.
Lavabilă dacă ai se poate spăla.

Mie de exemplu nu mi-ar mai plăcea faianță pe pereți prin bucătărie ca-n anii 80. E prea vintage și arată a abator.

#7
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

 waterman, on 06 mai 2019 - 09:28, said:

Eu am parchet în bucătărie. N-am vărsat niciodată oala cu apă fierbinte.

Gresia parcă e prea rece dacă nu ai încălzire-n pardoseală.

Pe pereți am numai un fel de mozaic decorativ din pătrățele de sticlă doar pe spațiul dintre blatul de bucătărie și dulapuri.
Genul ăsta.

mozaika_dlya_kuhni_raznoobrazie_vidov_25_foto_9.jpg


E drept că nu am fast food acasă să prăjesc de sare uleiul la 4 metri.



Nu prea cred eu că dă cineva cu var simplu la oraș în 2019.
Lavabilă dacă ai se poate spăla.

Mie de exemplu nu mi-ar mai plăcea faianță pe pereți prin bucătărie ca-n anii 80. E prea vintage și arată a abator.
si in spatele dulapurilor de jos, ai pus rigips? Ai dat cu glet peste rigips? Sau direct var. merci

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Am faianta si gresie peste tot. Pana la tavan.
Am vrut si eu initial sa pun doar partial, dar acum ma bucur ca nu am facut-o.

Depinde si cat gatesti, dar ai depuneri de ulei in jurul aragazului la greu - din vapori, ca altfel nu-mi explic cum ajung si in locuri unde nu poate sari.

#9
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
@eiffel, si nu ai scurgeri de apa in spatele dulapurilor, de la chiuveta? ca cica se zica ca nu se etanseaza bine nici cu silicon, daca nu pui faianta pe blatul dulapului.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Legat de igrasie/mucegai, daca e sa apara din cauza izolatiei deficitare sau prea subtiri, parerea mea e ca mai bine sa ai o suprafata cat mai mare de perete "liber" (doar zugravit), decat plin de faianta. Asa poate respira mai bine si in loc sa ascunzi mucegaiul in spatele gresiei il poti vedea si curata.
Nimeni nu va trage mobilierul de la perete sa vada daca ai pus faianta pana jos, sau doar de la mobilier in sus.

Edited by Hider141, 06 May 2019 - 09:52.


#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
eu stiam ca se pune doar intre blat si corpuri,acum fiecare cu ale lui
cine opteaza pt asta,se pune dupa ce se instaleaza mobila
estetic da mai bine ca blatul si corpurile sa vina in cantul gresie ,piatra, mozaic etc

#12
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
era vorba ca daca se pune faianta pana jos, nu mai apare igrasia

 Hider141, on 06 mai 2019 - 09:52, said:

Legat de igrasie/mucegai, daca e sa apara din cauza izolatiei deficitare sau prea subtiri, parerea mea e ca mai bine sa ai o suprafata cat mai mare de perete "liber" (doar zugravit), decat plin de faianta. Asa poate respira mai bine si in loc sa ascunzi mucegaiul in spatele gresiei il poti vedea si curata.
Nimeni nu va trage mobilierul de la perete sa vada daca ai pus faianta pana jos, sau doar de la mobilier in sus.


#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 waterman, on 06 mai 2019 - 09:28, said:

Eu am parchet în bucătărie. N-am vărsat niciodată oala cu apă fierbinte.

Gresia parcă e prea rece dacă nu ai încălzire-n pardoseală.

Pe pereți am numai un fel de mozaic decorativ din pătrățele de sticlă doar pe spațiul dintre blatul de bucătărie și dulapuri.
Genul ăsta.

mozaika_dlya_kuhni_raznoobrazie_vidov_25_foto_9.jpg


E drept că nu am fast food acasă să prăjesc de sare uleiul la 4 metri.



Nu prea cred eu că dă cineva cu var simplu la oraș în 2019.
Lavabilă dacă ai se poate spăla.

Mie de exemplu nu mi-ar mai plăcea faianță pe pereți prin bucătărie ca-n anii 80. E prea vintage și arată a abator.


La ce mesteri sunt acum, as evita la maxim sa imbrac peretii in faianta. La mine in bucatarie am faianta doar unde am mobila de bucatarie, in rest peretii liberi. Peste un an-doi o sa dau o lavabila pe gustul meu (evident, calitatea pusa e cea minima).

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 debusy, on 06 mai 2019 - 10:02, said:

era vorba ca daca se pune faianta pana jos, nu mai apare igrasia
Nu mai apare fiindca e ascunsa in spatele placilor de gresie.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

@eiffel, si nu ai scurgeri de apa in spatele dulapurilor, de la chiuveta?
Nu am. Iar ptr asta e acea plinta triunghiulara care se pune la imbinarea dintre blat si perete.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
waterman a descris foarte bine trendul actual. Și eu am parchet în bucătărie și drept să spun, sunt mai îngrijorat de arsurile ce pot să apară în cazul în care se varsă o oală cu apă fierbinte și mai puțin de rezistența parchetului la un astfel de accident. Că probabilitatea să se verse oala cu ciorbă e foarte mică, e altă poveste.
Altfel, în bucătăriile actuale este extrem de puțină apă dacă nu ai defecțiuni pe la instalație.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Daca pui parchet in bucatarie trebuie sa te orientezi catre unul mai rezistent la intemperii.
Altfel se umfla. Nu sic de arsuri, dar mai repede versi ceva lichid pe el.

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
merge si parchet in bucatarie,doar sa nu ai kinder mic
daca nici siliconul nu este etans,atunci ce?
silicon se foloseste la montaj prin bai,unde avem doar apa si e ok,pus bine nu trece nici o apa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate