Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sfat boxa BT (Charge 4 - JBL vs. Rapsodia 301 - Innovation)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Va salut,

Vreau sa cumpar una din ele, sau poate o alta sugestie in aceeasi gama de pret.
Am un dubiu daca e chiar JBL acel Charge 4 pentru ca ar inclina balanta, desi Rapsodia are review-uri bunicele, evident pentru aceasta gama de pret, pana in 100 lei.

Sunt de pe celebrul site de shopping online, nu pot pune link catre.

Boxa portabila Charge 4 , cu bluetooth , usb , Aux intrare , 5v Usb iesire pentru incarcare telefon, Gri

Boxa portabila Bluetooth Rapsodia 301, de la Innovation, FM Radio, TF card, AUX-IN, 2 x 5W, Meniu Audio in limba romana

Multumesc

Attached Files



#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
chiar e jbl dar nu inteleg o chestie, o boxa costa 100 lei iar cealalta 100+€, bugetul e care pt ca evident nu sunt acelasi lucru.
le: daca te referi la charge alea de sub 100lei alea chiar n-au nici o treaba cu jbl, sunt niste chinezarii obisnuite.

Edited by _-livio-_, 06 May 2019 - 09:19.


#3
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Pe site-ul cela sunt la aprox acelasi pret, 100 si un pic de lei cu tot cu transport.
Pe care sa merg?

#4
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
as merge pe rapsodia, macar sustii si o firma romaneasca pe langa poporul chinez :)

#5
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Daca JBL este 100 de lei, nu e JBL. E o clona chinezeasca ce nu are nici pe departe sunetul de la JBL. Gasesti pe youtube comparatii intre chinezarii fake JBL si original. Cauta si te vei lamuri.

Nu recomand acel fake la 100 de lei. Mai bine te orientezi catre alte brand-uri de boxe. Chiar si Blaupunkt in recomand. Sau un JBL Go care e acum la generatia a 2-a si se aude mai bine decat acele chinezarii.

#6
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Pai exact asta e dubiul meu. Cea JBL e redusa de la 210 la 83, iar cea Innovation de la 464 la 89.

#7
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
JBL original Charge 4 e aproape de 800 de lei pe acel site. Dar fiind vorba de un magazin partener cu celebrul site, poti face in felul urmator:

Comanda boxa, o testezi si apoi ii dai retur. Iti garantez ca nu te va multumi calitatea sunetului. Imi pare rau sa vad ca si celebrul site permite sa fie promovate produse fake.

#8
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
sunt reduceri fake, ambele sunt la fel de chinezarii iar jbl costa 7-800lei.

#9
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Ca sa rezum, inainte de Paste am cumparat Tellur Elektra 10W si nu m-a multumit deloc sunetul. Initial am vrut Nomad 215 de la Innovation, dar ar fi livrat-o dupa sarbatori. Asa ca am returnat-o cumva decis sa o iau pe aceasta. Numai ca acum le-am gasit si pe astea doua, Rapsodia se lauda cu o baterie mai mare, JBL-ul ma racaie cu brandul.
Asa ca nu as mai pierde vremea cu inca un retur daca e un JBL fake. Indicii sunt ca e un fake atat timp cat in descrierea ei pe site nu face nici o referire, doar poza spune asta.

#10
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
nici macar poza nu spune asta, nimic nu zice jbl, boxa se numeste charge si atat.

#11
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Am comandat Rapsodia.
Sa vedem ce iese.

#12
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
La 90 de lei este in regula, dar sa nu ai mari pretentii. JBL-urile la acel pret sunt copii chinezesti ieftine, bine ca nu ai luat asa ceva.

#13
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Nu vreau sa te sucesc acum din decizie. Eu am achizitionat tot de pasti un Blaupunkt BT50BB. Il recomand pentru ca are un sunet plin si tine foarte bine bateria. Era si la oferta la 280 de lei.

#14
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Nu ma sucesc, bugetul e de 100.
Multumesc.

#15
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008

 _-livio-_, on 06 mai 2019 - 10:30, said:

nici macar poza nu spune asta, nimic nu zice jbl, boxa se numeste charge si atat.
Foarte bine punctat! Acum vreo 4 săptămâni și eu am crezut că e nu știu ce reducere, apoi am văzut că de fapt scrie doar Charge, nu si JBL.

#16
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Am luat Rapsodia.
Pentru suma platita, este ok.
Pentru calitatea oferita, ii lipsesc joasele.
O alta lipsa este portul USB, cealalta avea.
Pentru a o folosi in convorbire, microfonul nu prea capteaza deloc.

Sunetul este cu o treapta mai sus decat cea returnata.

#17
maketi

maketi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.04.2007
Salutare , as dori si eu niste recomandari pentru o boxa Bluetooth pana in 500 Ron . Nu ma intereseaza portabilitatea dar pun accent pe calitate , boxa va fi folosita intr-o camera de 20-25 mp la un volum decent de utilizare la bloc  .  Am gasit acest model pe la 385 ron https://www.krugerma...p/Infinity/2587 si acest sistem 2.1 : http://krugermatz.ro...-spirit-20.html . Ce parere aveti despre acesta marca ? Ce alte marci imi puteti recomanda in bugetul acesta ? Ms anticipat .

Edited by maketi, 16 May 2019 - 22:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate