Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Taxe drum Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
radhoop

radhoop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 06.11.2006
Salut, ma pregatesc sa fac un drum din Cluj spre Praga cu o oprire in Polonia (Cracovia). M-am uitat pe o multime de situri si nu reusesc sa inteleg cum se face taxarea si plata la taxele de drum din Polonia. Am o masina sub 3.5 tone euro 4. E nevoie sa cumpar un device care se lipeste pe parbriz sau pot sa platesc online? Nu inteleg ce taxe se platesc :(. Poate ma ajutati si pe mine.

Mersi.

#2
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 radhoop, on 06 mai 2019 - 08:36, said:

Salut, ma pregatesc sa fac un drum din Cluj spre Praga cu o oprire in Polonia (Cracovia). M-am uitat pe o multime de situri si nu reusesc sa inteleg cum se face taxarea si plata la taxele de drum din Polonia. Am o masina sub 3.5 tone euro 4. E nevoie sa cumpar un device care se lipeste pe parbriz sau pot sa platesc online? Nu inteleg ce taxe se platesc Posted Image. Poate ma ajutati si pe mine.

Mersi.
Eu când am mers din Cracovia spre Wrocław pe autostradă, au existat câteva puncte de taxare, unde am plătit cu cardul, e destul de ieftin, dar nu-mi amintesc exact cât a costat, câțiva euro.

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
https://www.tititudo...din_polonia.htm

#4
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 radhoop, on 06 mai 2019 - 08:36, said:

.. E nevoie sa cumpar un device care se lipeste pe parbriz sau pot sa platesc online? Nu inteleg ce taxe se platesc :(. Poate ma ajutati si pe mine.

Mersi.

În Polonia nu au sistemul vignetă (cred că la el te referi) ca în Cehia, Austria, Ungaria, România. În schimb au taxe de autostradă și trebuie să plătești când o folosești, nu e gratuit accesul ca în țările la care m-am referit.

#5
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Acum vreo 3 sau 4 ani, cand am fost eu Baia Mare - Cracovia, partea de autostrada dinspre Kosice era gratuita pana in Cracovia. Am platit vreo 10 lei parca sectorul de la Cracovia la Auschwitz. Plata e la bariera, nu trebuie sa cumperi nimic. Atentie in Slovacia, primul lucru pe care il faci cand intri din Ungaria e sa iti iei vigneta, e 10 euro, in parcarea aia de la intrare de pe dreapta. Stau aia cu camerele pe sectoarele de autostrada de la granita de nu ai aer.

#6
radhoop

radhoop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 06.11.2006

 chris_t, on 06 mai 2019 - 09:48, said:

Acum vreo 3 sau 4 ani, cand am fost eu Baia Mare - Cracovia, partea de autostrada dinspre Kosice era gratuita pana in Cracovia. Am platit vreo 10 lei parca sectorul de la Cracovia la Auschwitz. Plata e la bariera, nu trebuie sa cumperi nimic. Atentie in Slovacia, primul lucru pe care il faci cand intri din Ungaria e sa iti iei vigneta, e 10 euro, in parcarea aia de la intrare de pe dreapta. Stau aia cu camerele pe sectoarele de autostrada de la granita de nu ai aer.

Mersi de info. Ma gandeam sa le iau online alea din Ungaria, Slovacia si Cehia.

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
eu mi-am luat ce mi-a trebuit din timp pe tolltickets.com
simplu, am avut tot ce mia trebuit prin posta....

#8
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

 Bogdansv1, on 06 mai 2019 - 09:22, said:

În Polonia nu au sistemul vignetă (cred că la el te referi) ca în Cehia, Austria, Ungaria, România. În schimb au taxe de autostradă și trebuie să plătești când o folosești, nu e gratuit accesul ca în țările la care m-am referit.
Sistemul e mai eficient decat vigneta in sensul ca nu platesti decat daca folosesti. Acum din ce vad pe harta autostrazilor din Europa e una din cele mai putin dezvoltate din Uniune. Bine nu chiar in halul in care e la noi sau la Bulgari dar nici nu sunt ca la nemti. Pana la urma nu stiu daca conteaza neaparat cum colectezi cat cum investesti.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

 RazvanBercea, on 06 mai 2019 - 10:10, said:

Sistemul e mai eficient decat vigneta in sensul ca nu platesti decat daca folosesti. Acum din ce vad pe harta autostrazilor din Europa e una din cele mai putin dezvoltate din Uniune. Bine nu chiar in halul in care e la noi sau la Bulgari dar nici nu sunt ca la nemti. Pana la urma nu stiu daca conteaza neaparat cum colectezi cat cum investesti.

sistemul nu este deloc eficient. Pentru ca pretul este automat mai mare in primul rand, si in al doilea rand trebuie sa angajezi personal care sa se ocupe de asta si trebuie sa creezi infrastructura necesara pentru taxare.

In Polonia exista bariere cum era la noi la Mamaia, primesti ticket-ul cand intri pe portiunea cu plata, si cand parasesti acea portiune, trebuie sa platesti, in zloty, in euro sau cu cardul. Eu am stat in Cracovia si am mers catre Auschwitz, dus intors a costat undeva la 6eur daca imi aduc bine aminte. Asta pentru un drum parcurs intr-o singura zi. Gandeste-te ca in Austria sau Ungaria o vigneta pe 10 zile costa 10-11€.

Si da, sistemul de autostrazi este slab, pe langa faptul ca au putina autostrada, mai este si proasta.

#10
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

 business11, on 06 mai 2019 - 10:37, said:


sistemul nu este deloc eficient. Pentru ca pretul este automat mai mare in primul rand, si in al doilea rand trebuie sa angajezi personal care sa se ocupe de asta si trebuie sa creezi infrastructura necesara pentru taxare.

In Polonia exista bariere cum era la noi la Mamaia, primesti ticket-ul cand intri pe portiunea cu plata, si cand parasesti acea portiune, trebuie sa platesti, in zloty, in euro sau cu cardul. Eu am stat in Cracovia si am mers catre Auschwitz, dus intors a costat undeva la 6eur daca imi aduc bine aminte. Asta pentru un drum parcurs intr-o singura zi. Gandeste-te ca in Austria sau Ungaria o vigneta pe 10 zile costa 10-11€.

Si da, sistemul de autostrazi este slab, pe langa faptul ca au putina autostrada, mai este si proasta.
Depinde. E ca biletul de metrou. Da il folosesti o data nu merita sa iti iei abonament sau day pass. Daca circuli mai mult da. Dar aici ma refer in tari unde e sistemul vigneta trebuie sa platesti vrei nu vrei. Mai bine prost ca Polonia si platesti doar daca folosesti decat prost ca in Romania si platesti vrei nu vrei. Bineinteles ca in Ungaria sau Austria e cu totul altceva. N-are rost sa discutam.

#11
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Sistemul de plată prin UE:
Attached File  pv_charging.jpg   173.16K   35 downloads

Eu am circulat de obicei fără vignette în afara României, nu am avut probleme (am circulat prin Ungaria, Austria, Cehia, Slovacia, dintre țările cu vignette). Nu recomand treaba asta, doar zic că sistemul cu bariere e mai eficient, că trebuie să plătești.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
In Austria daca circuli fara vigneta, iti vine ameda 120 de euro acasa. Poate ai facut lucrul asta in trecut cand nu se trimetea amenda catre Romania, acum nu mai poti face asta. In Ungaria, Cehia, Slovacia banuiesc ca nu exista camere de acest gen si doar daca te opreste cineva risti amenda nu stiu zic si eu.

Cele cu bariera sunt extrem de scumpe, prefer sa dau 10€ si folosesc autostrada 10 zile cum si cand vreau eu. Daca stau sa merg in Polonia 10 zile pe autostrazi platesc pe putin 50-60€.
In Polonia poti sa eviti autostrazile in mare parte fara probleme, deci nu esti obligat.

Alt sistem tampit este in Italia unde mersul pe autostrada este o pacoste financiara, pe langa pretul carburantului.

#13
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

 business11, on 07 mai 2019 - 09:44, said:

In Austria daca circuli fara vigneta, iti vine ameda 120 de euro acasa. Poate ai facut lucrul asta in trecut cand nu se trimetea amenda catre Romania, acum nu mai poti face asta. In Ungaria, Cehia, Slovacia banuiesc ca nu exista camere de acest gen si doar daca te opreste cineva risti amenda nu stiu zic si eu.

Cele cu bariera sunt extrem de scumpe, prefer sa dau 10€ si folosesc autostrada 10 zile cum si cand vreau eu. Daca stau sa merg in Polonia 10 zile pe autostrazi platesc pe putin 50-60€.
In Polonia poti sa eviti autostrazile in mare parte fara probleme, deci nu esti obligat.

Alt sistem tampit este in Italia unde mersul pe autostrada este o pacoste financiara, pe langa pretul carburantului.
Cred ca nu e si vice-versa. Unui contribuabil la statul austriac nu i se pune poprire pe cont daca calca pe bec in Romania si nu plateste amenda. Cred ca e chestie de acord bilateral care din pacate inca nu exista. Adica exista dar doar intr-o directie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate