Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Camere de supraveghere wireless offgrid

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Camerele au inceput sa devina o necesitate,

Pe timp de zi nu este nici o problema, dar pe timp de noapte solutia veche cu lanterna cu led IR are mai multe neajunsuri, unul ar fi cosumul destul de mare de energie, si 2 atrag atentia, orice camera de telefon le vede. nu este o varianta pasiva.

Comentariul este pentru camerele alimentate cu un panou si acumulator montate direct pe stalp langa camera, probabil un ministsem cu panou de 50wp si acumulator de 20ah/12v le poate alimenta in orice conditii, problema ca acel panou este destul de mare si destul de dificil de amplasat.

Am inteles ca exista si camere de noapte fara leduri, suficient de sensibile pentru conditiile de ilumnare din exterior, unde exista o oarecare lumina ambientala  naturala.

camele vor fi amplasat in locuri unde nu exista iluminat artificial.

Nu prea am gasit astfel de camere, daca stie cineva, un mic ajutor ar fi binevenit.

Edited by cavit, 06 May 2019 - 07:58.


#2
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Da-i bataie pe ea. Face toti banii.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#3
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Este buna, dar la mine privesc spre nord, as dori una cu panou orientabil separat.

#4
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Cavit
Incearca covert trail cam.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In bezna totala, nicio camera nu vede fara leduri. Una ca lumea, cu leduri mari, zoom, rotativa, care vede noaptea ca si ziua, poti citi noaptea numarul de inmatriculare de la sute de metri, clar, fara reflexii, costa in jur de 1000€, e mare, grea, normal ca consuma si mult. De camere de noapte sunt pline siteurile chinezesti, dar asta nu inseamna ca chiar vad noaptea, ci doar sunt destul de sensibile pt a vedea ceva la lumina slaba.

#6
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019

 cavit, on 06 mai 2019 - 07:50, said:

Camerele au inceput sa devina o necesitate,

Pe timp de zi nu este nici o problema, dar pe timp de noapte solutia veche cu lanterna cu led IR are mai multe neajunsuri, unul ar fi cosumul destul de mare de energie, si 2 atrag atentia, orice camera de telefon le vede. nu este o varianta pasiva.

Comentariul este pentru camerele alimentate cu un panou si acumulator montate direct pe stalp langa camera, probabil un ministsem cu panou de 50wp si acumulator de 20ah/12v le poate alimenta in orice conditii, problema ca acel panou este destul de mare si destul de dificil de amplasat.

Am inteles ca exista si camere de noapte fara leduri, suficient de sensibile pentru conditiile de ilumnare din exterior, unde exista o oarecare lumina ambientala  naturala.

camele vor fi amplasat in locuri unde nu exista iluminat artificial.

Nu prea am gasit astfel de camere, daca stie cineva, un mic ajutor ar fi binevenit.
Nu prea privesti problema cum trebuie.
13 camera hikvision pe timp de noapte si bezna totala imi consuma insumat 38w. Daca e cer senin noaptea si mai apare si luna, consumul scade pe la 25.
Problema e dvr-ul care fara monitor imi mananca inca 40w. Ar fi posibil si aici sa reglez consumul daca as activa functiile de detectare de miscare la inregistrare, dar la mine nu este posibil din cauza cainilor, pomilor, vantului, etc. Camerele in discutie au fost in jur de 180ron bucata. Diferenta intre unele care costa 400-500 euro sa indeplineasca ce doresti tu nu se justifica in raport cu dimensionarea panourilor si a bancului de baterii pentru a le servi. Un amic a montat un ssd pe acelasi dvr ca al meu si mi-a spus ca I-au iesit 28w. Urmeaza sa testez si eu sa vedem daca e adevarat. Momentan am montat hdd normal.
Cat despre claritate, daca sunt montate correct si nu apar bucle de masa, se distinge un numar de inmatriculare foarte bine. Mai toate isi regleaza imaginea asa fel incat ledurile de la numarul de inmatriculare sa nu orbeasca numarul in sine. Mai precis, pe camerele care le am montate sa capteze strada principal, pot distinge un numar de inmatriculare de la 35-40m daca blchez imaginea si dau zoom( digital ).

Daca e sa ne restragem la zone vitale care le vrem supravegheate, consider ca un numar de 4-5 camera sunt deajuns si ar fi si mai lesne alimentate din bancul de baterii in regim offgrid.

#7
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Nu am nevoie de atitea, una sau doua, o sa iau ceva wirelees cu stocare pe flash si adresa Ip, nu am nevoie sa vad numere de inmatriculare, acolo nu pot intra masini

#8
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Cavit de ce nu incerci o camera de vanatoare , sunt si cu gsm , iti trimite foto sms sau mms , cu stocare si pe card intern , baterii incorporate dar si posibilitatea conectarii unei surse de alimentare.

#9
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Exact asta am sugerat Eu mai sus:
“ trail cam”

#10
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 25.06.2005
Poate merge o camera si un senzor de miscare cu un bec normal sau IR, la distanta fata de camera dar care ar asigura iluminarea doar la incidente.

#11
Cagula

Cagula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 29.06.2009

 cavit, on 06 mai 2019 - 07:50, said:

Camerele au inceput sa devina o necesitate,

Pe timp de zi nu este nici o problema, dar pe timp de noapte solutia veche cu lanterna cu led IR are mai multe neajunsuri, unul ar fi cosumul destul de mare de energie, si 2 atrag atentia, orice camera de telefon le vede. nu este o varianta pasiva.

Comentariul este pentru camerele alimentate cu un panou si acumulator montate direct pe stalp langa camera, probabil un ministsem cu panou de 50wp si acumulator de 20ah/12v le poate alimenta in orice conditii, problema ca acel panou este destul de mare si destul de dificil de amplasat.

Am inteles ca exista si camere de noapte fara leduri, suficient de sensibile pentru conditiile de ilumnare din exterior, unde exista o oarecare lumina ambientala  naturala.

camele vor fi amplasat in locuri unde nu exista iluminat artificial.

Nu prea am gasit astfel de camere, daca stie cineva, un mic ajutor ar fi binevenit.

cavit iti trebuie camere cu exir noaptea vezi perfect in benza dar ledurile exir nu se vad ca sunt aprinse eu am doua camere ip de la hikvision una model DS-2CD2055FWD-I prea misto camera asta suporta card de 128Gb stie h265+ trage la miscare pe zone are line crossing 24h 2gb maxim  la miscare cand intra cineva in zona ei unde am motion si linia virtuala daca o lasi pe mod de zi si ai lumina afara cat de putina de la stalpi se vede perfect color frumos eu asa le tin pe mod de zi nu imi place sa se vada noaptea alb negru am lumina de la stalpi se vede super bine daca ai un router asus sau orice router cu usb 3.0 nici nu ai nevoie de dvr tragi prin samba prin retea bagi un hard in router ii dai sher setezi in camera sa traga pe nas adicape hardu din router si trage doar pe el pe cardul intern daca ai in camera trage automaat daca iti da hardu eroare ori a cazut reteaua ceva

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate