Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

solutie plosnite

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 06.05.2019
Cum mama dreacului m-am ales cu niste plosnite nu stiu.

L-am gasit intamplator pe coltul la pat


Am aruncat patul si noptiera si prin camera am rascolit totul tot

Nu am mai gasit semne de plosnita.

Am pus scoci la iesirea din camera sa ramana lipit de el daca ies pe jos

Am dat cu sano k300 am gasit vreo 5 capuse sa zic   dupa care 4 zile nu am mai gasit nici una

Ieri am gasit 3 capuse si le-am omorat.

Am scos si plinta  de la parchet de pe partea cu patul nu am gasit nimic

Am cautat prin restul casei nu am gasit nimic

Numai in 1 dormitor

A incercat cineva asa ceva
https://www.faradaun...-insektum-50-ml
https://www.faradaun...r-cypertox-50ml
https://www.pestcont...ine-wg-250.html
https://www.pestcont...te-wp-20-g.html

As vrea o solutie care nu miroase tare sau foarte slab sa dau mai des


A folosit cineva fumigator cu apa?
nu inteleg acest fum miroase?
Am citit ca e bine sa se dea cu solutie peste tot si sa se foloseasca un fumigator sa le faca sa iasa de pe unde sunt pitite

Si pe deasupra m-am mai trezit si cu 2 gandaci din asta mare in decurs de 2 saptamani.

Cred ca vinde de pe tuburile de aerisie din debara ca am gasit unul mort in debara.

O sa ma apuc de astupat sita aia

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k7RUsr6esqk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by ioni68939, 06 May 2019 - 07:18.


#2
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Cauta si in dozele de la curentul electric (prize, intrerupatoare, si cele pt legaturi). Acolo se pot aduna f multe.

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 bobocul, on 06 mai 2019 - 07:25, said:

Cauta si in dozele de la curentul electric (prize, intrerupatoare, si cele pt legaturi). Acolo se pot aduna f multe.
Vorbesti din experienta proprie?

#4
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 06.05.2019

 bobocul, on 06 mai 2019 - 07:25, said:

Cauta si in dozele de la curentul electric (prize, intrerupatoare, si cele pt legaturi). Acolo se pot aduna f multe.
am cautat ieri
nu am gasit

de cateva zile numai asta fac, sterg de 10 ori ori cu spirt ori cu o solutie sano de gandaci, am frecat mobila de 5 ori cu solutia asta  https://www.emag.ro/...5/pd/DYYCRBBBM/

Am cautat prin fiecare carte si dvd, pe deasupra le-am lai si sters cu sano asa preventiv

Vreau sa dau cu ceva in caz ca mai iese ceva noaptea sa intre in contact cu solutia si sa moara

Nu inteleg de unde naiba le-am luat

#5
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
De la vecini, poate? Asta e nasol in cazuri din astea ca nu se stie cine are, si daca scapa unul de ele, astea migreaza la altul si pot sa revina etc. etc.

Edited by EMotanuIO, 06 May 2019 - 07:35.


#6
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 06.05.2019
m-am gandit si la varianta asta.

M-am gandit ca poate o fi si de la unu de a cumparat apartament si s-a apucat de demolat si renovat

#7
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Incearca asta : https://www.emag.ro/...1/pd/DQ5FGJBBM/

#8
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 06.05.2019
Bine multe din astea nu am mai gasit, in 4 zile nu am gasit nimic, in a 5 zi am gasit 3.

Ca ma scol noaptea si veric de 2 ori

K-Othrine  stie cineva daca miroase?

 c_marius80, on 06 mai 2019 - 07:41, said:

l-am gasit aici
https://www.dedeman....00-ml/p/7052516

as da din 4 in 4 zile cu o solutie si as izola usa cu scoci din ala lat sa nu fuga noaptea.

si sano k300 e bun dar miroase destul de tare si eu vreau sa dau peste tot, dulap, parchet, geam.

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Zamă de plosnite!

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018
k otrine-le nu miroase dar trebuie o fiola la 0,5l apă  sau DRAKER poti da.trebuie dat peste tot  și în mobilă la îmbinări dulap,pat noptiera plinte.cauta la o fitofarmacie produsele nu pe emag alea-s marketing

Edited by EMPP, 06 May 2019 - 08:16.


#11
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 06.05.2019

 EMPP, on 06 mai 2019 - 08:16, said:

k otrine-le nu miroase dar trebuie o fiola la 0,5l apă  sau DRAKER poti da.trebuie dat peste tot  și în mobilă la îmbinări dulap,pat noptiera plinte.cauta la o fitofarmacie produsele nu pe emag alea-s marketing
patul salteaua si noptierea l-am aruncat preventiv

DRAKER miroase?

as lua asa ceva https://www.pestcont...ine-wg-250.html
Dar nu intelega  cata apa se pune 9l?

O sa pun 10g la 3 lititi sa o fac mai concentrata

#12
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
K-othrine am folosit eu si este buna dar nu 100% eficienta. (decat daca, prin absurd, ai stii exact de unde vin si ai da acolo cu solutie)

Plosnitele mai mult ca sigur ca au venit de la vecini (daca ai vecini mai putin curati sau cu multe animale poate). Ar mai fi si varianta sa le fi adus tu de undeva cum ar fi de la tara.

Ca si chestie plosnitele sunt active doar noaptea. AI avut cumva geamuri/usi deschise noaptea. De asemenea sunt atrase de cladura (caldura corpului uman) asa ca n-o sa le vezi ca intra intr-un apartament unde nu e om sau animal viu.

Este FOARTE IMPORTANT sa nu le lasi sa va muste. Daca va musca inseamna ca se hranesc (pot sta fara hrana luni de zile chiar). Daca se hranesc inseamna ca se maresc. Sunt vreo 6-7 etape de crestere ale lor. Cand ajung la ultima mi se pare ca pot sa faca pui la randul lor. Deci legatura cea mai importanta din cercul asta vicios este sangele cu care se hranesc. Nu se hranesc, nu cresc, Nu cresc nu se inmultesc.

Nu ai cum sa le gasesti decat daca ai o camera GOALA fara niciun loc astupat. Fara prize, fara plinta, fara parchet, fara alte gauri sau mobilier.

Sfaturile mele (din experienta):

- NU le lasa sa se hraneasca deloc. Nu spun sa nu dormi noaptea dar eu asa am facut cateva zile. Ca sa pot sa omor cateva dintre ele. Sunt active noaptea, acolo unde este caldura (om/animal). Practic stateam treaz prin pat si din cand in cand mai aprindeam becul sau lanterna. Aia mici care-s pui si-s galbui nu prea ii vezi.

- incearca sa faci tot posibilul sa nu ajunga in alte camere. Daca sunt doar intr-o camera esti "safe". La mine la un moment dat am gasit 3-4 pui printr-o alta camera (ajunsesera acolo pentru ca am incercat sa dorm in alta camera printr-o patura care fusesera in "camera 1" dar i-am omorat si nu prea i-am mai vazut dup-aia).

- cand folosesti substanta ia-ti sticla din aia gen spray. e mult mai eficienta si vezi sa nu stergi substanta. ea ramane acolo cateva zile sub forma de niste cristale.

- daca poti incearca sa le vanezi, in general noaptea o sa le mai gasesti pt. ca sunt active, ziua nu prea ai sanse. chiar si cateva daca omori tot e bine. sa ai la indemana o sticluta cu spirt. daca dai spirt/alcool pe ele mor repede.

- incearca sa afli de unde au venit. daca au venit de pe la vecini, ceva, da cu substanta pe toate zonele de acces sa nu se intample din nou. solutia cu scotchul la usa nu ajuta. nu se lipesc. Mai bine dai solutie pe prag, pe usa, pe tot ca atunci cand trec, daca trec, sa moara.

- mare grija cu obiectele din camera 1 (unde se intampla prima oara). daca sunt printre obiectele astea si le plimbi de colo colo atunci poti sa le duci in alta camera. eu am incercat sa tin totul in camera respectiva si sa nu le duc in alta parte. daca ai suspiciuni de anumite haine sau textile poti sa te duci intr-o cada (ca e alba si vezi insectele) sa le desfaci incet incet poate gasesti ceva sau le pui in masina de spalat la temperatura mare. (de preferabil mai intai le verifici si pe urma le si speli). Eventual poti sa le duci undeva afara daca stai pe la tara dar trebuie sa poti sa vezi insectele ca sa le omori atunci cand le descoperi.

- saci din plastic ermetici. foarte importanti. eu acum tin toate chestiile de pat (plapumi, paturi, perne, etc.) in saci din plastic ermetici ca sa nu intre sau sa iasa nimic. Sunt foarte utili in situatiie din astea si nu sunt scumpi.

K-othrina miroase un pic si nu prea as sta in camera 2-3 ore dupa ce ai dat... ca sa fii sigur mai bine dai prin toata casa, nu la fel de exagerat cat o sa dai in camera 1. Acolo sa dai peste tot, pe pereti, pe tavan, pe pervaz, pe la toate colturile. (nu trebuie sa dai toata suprafata unui perete dar iti imaginezi un traseu pe care l-ar avea insecta si dai cateva dungi ca sa intre in solutie oriunde ar merge)

Cand vezi o plosnita vezi ca trebuie s-o storci. Nu poti sa dai cu palma cu pumnu sau sa arunci cu ceva pe ea. Trebuie apasate cu unghiile sau cu o penseta ceva. Si vezi ca sunt destul de rapide.

Daca ai pat cu picioare inalte poti sa faci o "capcana" interesanta. noaptea vor veni spre tine urcandu-se pe picioare. Poti da solutie in draci in jurul picioarelor si pe picioare. Nu stiu, totusi, in cat timp mor de cand se ating de solutie. Merita incercat, totusi.

Edited by vidiandrei, 06 May 2019 - 09:24.


#13
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
k otrine am folosit la garaj - un plic e in jur de 45 lei si se dizolva in 6-8 litri de apa.

Am dat in podul garajului (unde am gasit cuiburi vechi de viespi - asta fiind si motivul principal) dar si in in garaj (unde am zarit, rar, cate 1-2 gandaci). AM folosit un vermorel.

Odata la saptamana strang un faras de gandaci morti - habar nu am de unde is atatia.

Recomand k otrine.

#14
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 06.05.2019
Am verificat bibloteca, si dulapul cu haine de 2 ori

Pana acum nu am gasit nimic, nici urme de excremente, nici plosnite

Noapte le vanez.



Hainele le verific la fiecare plecare si venire.

Am ajuns sa sterg incaltamintea cu spirt

De 10 zile dorm in alta camera si nu am nici o muscatura.

In general nu am pe palier vecini murdari.

In schimb am cu caini, si pe palier si pe la alt etaj are vreo 2 sau 3 caini din aia mari una.

Am verificat toate cutiile ce le aveam prin camere, nu am gasit iar nimic

Singurul lucru ce nu pot face e sa scot parchetul.

Cred ca pe aici or fi.

Am inteles ca vecinul de dedespt ar fi bolnav poate o veni de pe acolo, dar are nepoti, cred totusi ca o face curat

 vidiandrei, on 06 mai 2019 - 09:20, said:

Nu ai cum sa le gasesti decat daca ai o camera GOALA fara niciun loc astupat. Fara prize, fara plinta, fara parchet, fara alte gauri sau mobilier

Am verificat toate hainele si dulapul si bibloteca, adica am scos fiecare carte si am verificat toate muchiile lemnului

La haine am verificat fiecate in pare, cusaturi etc.

Nu am gasit nimic

Mai urmeaza iar o verificare vineri

Intradevar mai stau cu geamul deschis

Ma gandesc ca daca ar fi trecut pe aici vreo plosnita ar fi lasat vreun excrement ceva, as fi gasit macar 1

Edited by ioni68939, 06 May 2019 - 09:56.


#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Numai prostii pe topicul asta.

    Plosnitele de pat nu pot fi ucise cu substante care se gasesc uzual in comertz.
     Este nevoie de o firma de dezinsectie. Substantele necesare sunt interzise la comercializare si nu pot fi folosite decat cu autorizatie.



.

Edited by cspot, 06 May 2019 - 10:58.


#16
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 06.05.2019
asa o fi.

dar am dat 1 data cu sano k300 si am gasit vreo 3-4 pareau moarte ca nu miscau

Dupa 4 zile in care nu am gasit nici una, am gasit 3 numai una misca celalate 2 erau nemiscate cred ca au murit de la solutia asta

Ca am dat bine de tot in camera, de a mirosit 2 zile

Acum vreau sa mai dau cu ceva din 10 in 10 zile dar sa nu miroasa asa tare

Din ce am citit, plosnitele mor dar nu si ouale lor si e nevoie de a se repeta operatiunea de 2 ori sau mai mult in caz de infectie mare

#17
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Si eu cand am avut am cautat peste tot si nu am gasit. Eu am pat cu somiera si acolo la un moment dat am reusit sa gasesc niste pui bagati sub niste paturi impaturite dar in rest nu le-am gasit nicaieri.

Se ascund foarte bine. Trebuie sa insisti cu solutiile dar si cu vanatul. In general le plac culorile inchise. Acolo o sa le gasesti.

Daca au venit pe geam nu lasa excremente pe acolo. La mine p-acolo au venit. Era vara si cald si nu puteam sta fara geamul deschis. Tot asa un batran dedesubt cu o pisica, un pic bolnav. Desi el asa era OK si curat...

#18
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 06.05.2019
ai scapat de ele?

te-ai chinuit mult timp?

Edited by ioni68939, 06 May 2019 - 12:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate