Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Apar noi bancnote . de Euro .

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View PostValmont43, on 05 mai 2019 - 19:46, said:

Consider ca oricum banii fizici isi traiesc ultimele clipe, cred ca in cativa ani orice plata va fi doar online/pos....
ce te face sa crezi asta?
ce s-a intamplat in ultimii "cativa ani" incat sa crezi ca situatia actuala se va schimba dramatic?

#20
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View PostValmont43, on 05 mai 2019 - 19:46, said:

Consider ca oricum banii fizici isi traiesc ultimele clipe, cred ca in cativa ani orice plata va fi doar online/pos....
Mai in gluma, mai in serios, cat timp ,,badea Ghe. cu caruta si lelea Floare cu traistuta, se perinda prin lume, fara sa fi auzit/stiut/manuit cardul bancar, este putin probabil sa aiba loc acest proces.

#21
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostAmaryl, on 05 mai 2019 - 21:10, said:

Da,da, vezi să nu.
Între timp vezi că e ilegal sa forțezi angajatul sa primească bani in cont, are dreptul la opțiunea de a primi banii cash.
Asta e posibil fiindca traim intr-o tara bananiera, in mod normal toata lumea ar trebui sa aiba un cont.

#22
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View PostEMotanuIO, on 05 mai 2019 - 19:30, said:

Nu sunt noi bancnote, ci serii noi ale unora existente, de 100 si 200 de euro. Progresiv bancnota de 500 de euro se va retrage din circulatie. Apariția noilor serii nu le invalidează pe cele existente (așa cum nu s-a întâmplat nici la noile serii de 5, 10, 20 si 50 de euro).
Aia de 500 e o pacoste. Daca nu ai cont in tara aia greu scapi de ea. Am avut cu ea de furca o gramada prin Austria. Am si blocat vreo 2 automate de plata pana m-am prins. Posted Image

#23
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View PostRazvanBercea, on 06 mai 2019 - 09:54, said:

Aia de 500 e o pacoste. Daca nu ai cont in tara aia greu scapi de ea. Am avut cu ea de furca o gramada prin Austria. Am si blocat vreo 2 automate de plata pana m-am prins. Posted Image
pentru tine da este, pentru aia care spala bani sau pentru traficanti era mana cereasca pentru ca puteau inghesui o suma foarte mare intr-o valijoara mica de exemplu.

Cred c-am vazut o singura data in viata o bancnota de 200 si tot asa la cineva care-a venit in excursie si-avea o bancnota de 500 dar toata lumea se fereste de asa ceva, greu ti-o accepta.

Ca sa nu mai zic ca daca te duci la banca si zici c-ai nevoie sa scoti mai mult de 1500 de euro (adica o suma pentru care trebuie sa-i previi un pic inainte 24 48 de ore) nici sa stai in cap si nu-ti dau altceva decat bancnote de 100 (mai mici poate, mai mari nu); nici o data, nici macar o data de aproape 20 de ani de cand sunt aici nu mi-au dat bancnote mai mari de 100 de la banca.

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
Banca centrala in luna septembrie a fiecarui an lanseaza un design nou mai sigur al bacnotelor euro. Asa cum s-a intamplat in cazul bacnotelor de 5/10/50 de euro pana in prezent va aparea si bacnota de 100 si 200, deci nu sunt bacnote noi.

Iar referitor la bacnota de 500, este o bacnota problema. Poate doar pentru transportatul baniilor un avantaj, in rest o bacnota care nu era acceptata nicaieri. Bag benzina de 120€ si vreau sa platesc cu bacnota de 500, nu mi-o accepta. Atunci la ce mai exista.

#25
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Tocmai la asta, la transportul efectiv cat mai usor al banilor intre banci (ca la un moment dat mai trebuie miscati si banii fizic).

#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
la mutarea fizica a baniilor mai ales intre banci trebuie sa ne doara pe noi la oo. Dispun ei de destui bani ca sa trimita 2 avioane in loc de 1 ca si pana in prezent.

#27
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018
Ma gandeam ca are legatura cu genul asta de criminalitate dar nu inteleg de ce mai sunt emise. Oricum in Spania am observat ca sunt mai paranoici. Mi-a verificat la un balci din Valencia bancnota. Adica tu vizi intr-o furgoneta sau rulota si ai aparat cu infrarosu pentru verificarea bancnotelor. I was like...wtf...?

#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu, bancnote de 500 de euro nu se mai emit, iar bancile retin bancnotele aflate in circulatie. sau cel putin asta anuntasera ca vor sa faca acum ~1 an.

#29
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Post_Smiley_, on 07 mai 2019 - 06:25, said:

din ce stiu eu, bancnote de 500 de euro nu se mai emit, iar bancile retin bancnotele aflate in circulatie. sau cel putin asta anuntasera ca vor sa faca acum ~1 an.
Exact ce spuneam aici: https://forum.softpe.../#entry24634505

#30
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
Da bacnotele se retin de banci si nici nu se mai emit. Motivul retragerii este faptul ca nu este o bacnota folositoare si rar acceptata.

@Razvan, in Austria si in Germania au inceput sa controleze si bacnotele de 20 de eur. In trecut doar de la 100 in sus se uitau, dar se pare ca numarul falsurilor au crescut.

#31
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Postbusiness11, on 07 mai 2019 - 09:45, said:

Da bacnotele se retin de banci si nici nu se mai emit. Motivul retragerii este faptul ca nu este o bacnota folositoare si rar acceptata.

@Razvan, in Austria si in Germania au inceput sa controleze si bacnotele de 20 de eur. In trecut doar de la 100 in sus se uitau, dar se pare ca numarul falsurilor au crescut.
Nu doar acolo, peste tot, au inceput sa fie interesati si de falsificarea bancnotelor mai mici tocmai pentru ca sunt cel mai des acceptate (deja daca dai un 50 esti privit bizar in Franta, de 100 nu mai zic); asa ca de ce sa nu incerci sa lovesti unde e grosul?

#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,538
  • Înscris: 15.06.2007

View Postnoname44, on 05 mai 2019 - 19:14, said:

https://www.capital.ro/decizie-finala-se-schimba-banii-apar-noi-bancnote-cand-se-va-intampla.html

'' ... Banca Centrală Europeană se pregătește să lanseze două noi bancnote. Marele eveniment va avea loc luna viitoare. ... ''
si ce fel de bancnote vor aparea? De plastic?

View PostEMotanuIO, on 06 mai 2019 - 15:30, said:

Tocmai la asta, la transportul efectiv cat mai usor al banilor intre banci (ca la un moment dat mai trebuie miscati si banii fizic).
ori transporta aur, ori este pur si simplu o bancnota , un inscris de valoare foarte mare. Au existat si in trecut bancnote de 10000 de dolari, pe vremea cand dolarul inca era  calculat in echivalent aur.

Eu inca ma intreb, de ce dracu nu avem noi monede de 1 leu si de doi lei? Ca bancnota de 1 si 2 euro nu exista.

Edited by tfmercedez, 13 May 2019 - 19:26.


#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

View PostAldulescu, on 05 mai 2019 - 19:40, said:

Voiau sa bage unele cu portrete de femei pe ele, ca sa fie si ele reprezentate in mod egal pe bani, abia astept ziua cand o sa pot tine astfel de bancnote in buzunar.

Și tu crezi că vor fi cu fotomodele siliconate? Mai degrabă cu doamne precum Marie Curie :)

#34
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Posttfmercedez, on 13 mai 2019 - 19:26, said:

si ce fel de bancnote vor aparea? De plastic?

ori transporta aur, ori este pur si simplu o bancnota , un inscris de valoare foarte mare. Au existat si in trecut bancnote de 10000 de dolari, pe vremea cand dolarul inca era  calculat in echivalent aur.

Eu inca ma intreb, de ce dracu nu avem noi monede de 1 leu si de doi lei? Ca bancnota de 1 si 2 euro nu exista.
pai cand o sa trecem la euro se va rezolva problema

#35
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
BCE pune în circulație noile bancnote de 100 și 200 de euro

sursa : https://realitateafi...si-200-de-euro/

28/05/2019

'' Banca Centrală Europeană va pune marţi în circulaţie noile bancnote de 100 şi 200 de euro din seria „Europa”. Noile bancnote „sunt mai compacte şi mai practice de utilizat, culorile sunt mai luminoase şi sunt mai sigure”, a asigurat un expert în bancnote la BCE. În plus, noile bancnote vor fi mai greu de falsificat. ... ''

#36
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postnoname44, on 28 mai 2019 - 11:13, said:


'' Banca Centrală Europeană va pune marți Ăźn circulație noile bancnote de 100 și 200 de euro din seria „Europa”. Noile bancnote „sunt mai compacte și mai practice de utilizat, culorile sunt mai luminoase și sunt mai sigure”, a asigurat un expert Ăźn bancnote la BCE. În plus, noile bancnote vor fi mai greu de falsificat. ... ''

E vrăjeală curata, oamenii sunt niste sclavi și 80% din tinerii Europei nu-și pot plati chiria iar ăștia scot bancnote noi "mai luminoase"

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate