Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

accident germania

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
gheorgheilie12

gheorgheilie12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.05.2019
buna seara,
in urma cu putin timp am primit un plic de la politie cum ca saptamana trecuta am lovit un indicator rutier, iar acum dansii ma acuza de fuga de la locul accidentului... ce pot sa fac? am intors in locul respectiv recunosc, (un camion) insa indicatorul era la pamant se vedea ca era de ceva timp acolo dar totusi cineva ma raportat pe mine... niciodata nu mi s-a mai intamplat asa ceva... acum ce risc? a mai fost careva implicat in asa ceva? exista riscul sa-mi fie permisul anulat ca cineva m-a raportat pentru calcarea unui indicator? cum pot dovedi ca nu l-am calcat eu? vo rog un raspuns concret pentru ca sunt intr-o situatie disperata...
va multumesc si scuzati-mi greselile de gramatica + ortografie

#2
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Iti iei urgent avocat care sa te asiste. Incepi urgent corespondenta cu politia germana, sa vada ca nu ai nimic de ascuns. Sunt datori sa iti spuna ce a declarat ala, intrebi ce dovezi au in sensul asta, tu trimiti poze relevante din care sa se vada ca nu ai urma de lovire.


#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Te duci la politia romana si-i denunti pt tentativa de extorcatie. Sa gaseasca urmele de la indicator pe camionul tau.

#4
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Banuiesc ca nu ai Rechtsschutzversicherung, deci mai greu cu avocatul, in sensul ca va trebui sa-l platesti din buzunar (2-300€/ora). Cel mai bine e sa te duci la politie, sa vezi ce vor exact si ce dovezi au. Cel mai bine e sa cooperezi cu ei, Fahrerflucht e una din chestiile cu care nu se joaca.
Esti sigur ca nu l-ai lovit tu? E usor ciudat ca stii exact despre ce stalp e vorba si ca stii ca era indoit de mai demult, dar na... poate chiar asa e.

Edited by calinkgb, 05 May 2019 - 19:33.
Fara atacuri la persoana!


#5
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Eu ma refeream la avocat roman, credeam ca omul e in tara. Acolo da, as cumpara un crang de indicatoare de banii de avocat.

#6
gheorgheilie12

gheorgheilie12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.05.2019

 Lowrider, on 05 mai 2019 - 19:24, said:

Banuiesc ca nu ai Rechtsschutzversicherung, deci mai greu cu avocatul, in sensul ca va trebui sa-l platesti din buzunar (2-300€/ora). Cel mai bine e sa te duci la politie, sa vezi ce vor exact si ce dovezi au. Cel mai bine e sa cooperezi cu ei, Fahrerflucht e una din chestiile cu care nu se joaca.
Esti sigur ca nu l-ai lovit tu? E usor ciudat ca stii exact despre ce stalp e vorba si ca stii ca era indoit de mai demult, dar na... poate chiar asa e.


Trolleaza pe alt topic, omul are suficiente belele pe cap, chiar n-are nevoie de idioteniile tale.
stiu precis, era un viraj strans la stanga si m-am uitat in oglinda sa nu agat bordura... atunci am vazut si indicatorul ala turtit... i-as fi facut atunci poze daca as fi stiut, era un indicator de "ocolire prin partea dreapta" parca il am in ochi.. si totusi.. cu permisul cam cum ar fi? eu depind de el si de aia ma intereseaza, banii cu avocatul... e cam greu mai ales la ce preturi au. am inteles ceva de 3 puncte plus suspendare ne "N" luni, dar dupa aceea ma duc la ei si il iau fara examen? sau cu?
multumesc pentru raspunsuri

#7
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 denky, on 05 mai 2019 - 19:25, said:

Eu ma refeream la avocat roman, credeam ca omul e in tara. Acolo da, as cumpara un crang de indicatoare de banii de avocat.
Din ce am inteles, initiatorul lucreaza ca sofer in Germania si plicul a venit de la politia germana. Am dedus asta din rapiditatea cu care s-au miscat: saptamana trecuta a dat peste stalp (sustine politia), saptamana asta a primit plicul acasa. Daca locuia in Romania nu se miscau lucrurile asa de repede.
Oricum ar fi, in momentul asta pt politia germana el este autorul unui Fahrerflucht, de aici si rapiditatea cu care s-au miscat. Dupa cum am spus, Fahrerflucht e una din chestiile pe care politia germana si judecatorii germani le trateaza f serios si pt care arata destul de putina ingaduinta.

 gheorgheilie12, on 05 mai 2019 - 19:30, said:

stiu precis, era un viraj strans la stanga si m-am uitat in oglinda sa nu agat bordura... atunci am vazut si indicatorul ala turtit... i-as fi facut atunci poze daca as fi stiut, era un indicator de "ocolire prin partea dreapta" parca il am in ochi.. si totusi.. cu permisul cam cum ar fi? eu depind de el si de aia ma intereseaza, banii cu avocatul... e cam greu mai ales la ce preturi au. am inteles ceva de 3 puncte plus suspendare ne "N" luni, dar dupa aceea ma duc la ei si il iau fara examen? sau cu?
multumesc pentru raspunsuri
In principiu, ca sa poata sa te acuze, ar trebui sa poata sa "lege" pozitia indicatorului si urmele de pe el de urmele de pe masina ta. Daca nu ai urme (si ar trebui sa nu ai, daca e asa cum zici tu), atunci ar trebui sa fie o idee mai usor sa te scoti nevinovat, dar e posibil sa fie totusi nevoie de un avocat pt asta. Cu seful tau de la firma unde lucrezi ai discutat? Vorbeste cu el, poate are firma un avocat sau vreo varianta prin care sa te ajute. De unul singur si fara sa stii germana la nivelul la care sa le poti demonta acuzatiile cu argumente coerente e cam greu.
Oricum, nu fugi de ei pt ca asa te vei incrimina.

Edited by Lowrider, 05 May 2019 - 19:40.


#8
gheorgheilie12

gheorgheilie12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.05.2019

 Lowrider, on 05 mai 2019 - 19:38, said:

Din ce am inteles, initiatorul lucreaza ca sofer in Germania si plicul a venit de la politia germana. Am dedus asta din rapiditatea cu care s-au miscat: saptamana trecuta a dat peste stalp (sustine politia), saptamana asta a primit plicul acasa. Daca locuia in Romania nu se miscau lucrurile asa de repede.
Oricum ar fi, in momentul asta pt politia germana el este autorul unui Fahrerflucht, de aici si rapiditatea cu care s-au miscat. Dupa cum am spus, Fahrerflucht e una din chestiile pe care politia germana si judecatorii germani le trateaza f serios si pt care arata destul de putina ingaduinta.


In principiu, ca sa poata sa te acuze, ar trebui sa poata sa "lege" pozitia indicatorului si urmele de pe el de urmele de pe masina ta. Daca nu ai urme (si ar trebui sa nu ai, daca e asa cum zici tu), atunci ar trebui sa fie o idee mai usor sa te scoti nevinovat, dar e posibil sa fie totusi nevoie de un avocat pt asta. Cu seful tau de la firma unde lucrezi ai discutat? Vorbeste cu el, poate are firma un avocat sau vreo varianta prin care sa te ajute. De unul singur si fara sa stii germana la nivelul la care sa le poti demonta acuzatiile cu argumente coerente e cam greu.
Oricum, nu fugi de ei pt ca asa te vei incrimina.
deja am fost la locul indicat de scrisoare si e totul schimbat, adica indicatorul respectiv e schimbat.. seful zice ca nici ei nu ar avea poze si nimic.. dar acum nu stiu ce sa fac, cum sa fac

#9
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Ciudat, de obicei in astfel de situatii e totul destul de bine documentat. Mergi la politie si vezi ce dovezi au, eventual daca nu vorbesti germana prea bine ia pe cineva cu tine care vorbeste fluent. In functie de ce ti se spune acolo, decizi daca-ti iei avocat sau nu. Pe net e destul de greu sa primesti un raspuns clar, atata timp cat nici tu nu stii toate detaliile.

#10
gheorgheilie12

gheorgheilie12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.05.2019

 Lowrider, on 05 mai 2019 - 19:46, said:

Ciudat, de obicei in astfel de situatii e totul destul de bine documentat. Mergi la politie si vezi ce dovezi au, eventual daca nu vorbesti germana prea bine ia pe cineva cu tine care vorbeste fluent. In functie de ce ti se spune acolo, decizi daca-ti iei avocat sau nu. Pe net e destul de greu sa primesti un raspuns clar, atata timp cat nici tu nu stii toate detaliile.
Lowrider, ti-am trimis un PM, te rog sa-mi scuzi deranjul dar cred ca esti singura persoana care imi poate da o informatie

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 gheorgheilie12, on 05 mai 2019 - 19:07, said:

acum ce risc? a mai fost careva implicat in asa ceva? exista riscul sa-mi fie permisul anulat ca cineva m-a raportat pentru calcarea unui indicator? cum pot dovedi ca nu l-am calcat eu? vo rog un raspuns concret pentru ca sunt intr-o situatie disperata...

     Cred ca nu risti nimic.
     Daca au dovezi ca tu ai stricat indicatorul cu pricina poti lua o amenda cel mult.



#12
gheorgheilie12

gheorgheilie12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.05.2019

 cspot, on 05 mai 2019 - 20:31, said:

Cred ca nu risti nimic.
Daca au dovezi ca tu ai stricat indicatorul cu pricina poti lua o amenda cel mult.
daca ar avea o poza sau un video cu mine intrand in indicatorul ala as fi in stare sa le mananc si pe indicator... cred ca in germania te pot acuza si doar daca a declarat unu' ca m-a vazut facand asta... nu stiu ce sa zic

#13
Makino

Makino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.12.2008

 Lowrider, on 05 mai 2019 - 19:46, said:

Ciudat, de obicei in astfel de situatii e totul destul de bine documentat. Mergi la politie si vezi ce dovezi au, eventual daca nu vorbesti germana prea bine ia pe cineva cu tine care vorbeste fluent. In functie de ce ti se spune acolo, decizi daca-ti iei avocat sau nu. Pe net e destul de greu sa primesti un raspuns clar, atata timp cat nici tu nu stii toate detaliile.

... nu cred ca poti vedea "dovezile" la POLIZEI. Politia aduna doar probele, nu acuza.... INTOCMESTE dosarul.
Dupa ce-au adunat "probele " acuzatoare, au inaintat procesul spre ... rezolvare la tribunal (14 zile). Das Verfahren ist vor Gericht eingereicht ... acolo poti sa-ti susti ev. nevinovatia , cu ajutorul (pe baza) unor dovezi . Fara lb. germana, e cam greu... Sunt avocati din oficiu, dar cum se va intelege cu ei ?
Ce risca daca esti gasit vinovat ? Nu stiu... nu ma pricep. Dar asa cum ai scris ,fuga de la locul accidentului (chiar si fara victime!) se pedepseste. Fapta se numeste "Fahrerflucht".

 cspot, on 05 mai 2019 - 20:31, said:

Cred ca nu risti nimic.
Daca au dovezi ca tu ai stricat indicatorul cu pricina poti lua o amenda cel mult.

Poate ne va spune.... (candva, in viitor). Asta sa invatam si noi din "patania" lui.
Amenda ? Despagubiri ? Vom vedea.

 gheorgheilie12, on 05 mai 2019 - 20:50, said:

daca ar avea o poza sau un video cu mine intrand in indicatorul ala as fi in stare sa le mananc si pe indicator... cred ca in germania te pot acuza si doar daca a declarat unu' ca m-a vazut facand asta... nu stiu ce sa zic

...fara motiv / dovezi clare, nu te acuza nimeni, crede-ma.
Crezi ca stau cei de la Polizei sa "asculte" toate prostiile lu' unu sau altu , si sa intocmeasca procese-verbale , asa de dragul leli ?

#14
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Ba poti, de exemplu cand te ia radarul pe Autobahn sau cand te ia camera pt distanta fata de masina din fata, tot pe Autobahn. Primesti scrisoarea de la politie si acolo scrie ca te poti duce la orice sectie de politie, le dai numarul trecut pe instiintare si apoi ei iti arata inregistrarea, adica dovada.

#15
Makino

Makino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.12.2008

 Lowrider, on 05 mai 2019 - 20:57, said:

Ba poti, de exemplu cand te ia radarul pe Autobahn sau cand te ia camera pt distanta fata de masina din fata, tot pe Autobahn. Primesti scrisoarea de la politie si acolo scrie ca te poti duce la orice sectie de politie, le dai numarul trecut pe instiintare si apoi ei iti arata inregistrarea, adica dovada.

... si ce sanse ai sa poti dovedi ca nu-i asa cum spun ei?
Cum se "sfarsesc" aceste instiintari ? .... cu plata , sau ?
Toate aceste "Brif-uri" sunt documentate 100% cu imagini detaliate (clare!).

Edited by Makino, 05 May 2019 - 21:03.


#16
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Pai in cazul meu se vedea ca s-a bagat unul de pe banda 2 in fata mea si automat nu mai aveam distanta legala fata de cel din fata. Raspunsul lor a fost ca nu-i intereseaza decat zona marcata (camera era amplasata pe un pod, erau niste marcaje pe asfalt in fata podului) si in zona aia eu nu aveam distanta legala (jumatate din viteza, in metri, in cazul meu ar fi trebuit sa am 80m la 160km/h). Din fericire am Rechtsschutzversicherung, pana la urma a rezolvat avocatul si n-am mai primit nicio sanctiune, insa fara avocat eram bun de plata si aveam si puncte in Flensburg. De foarte multe ori beamterii sunt batuti in cap si aplica legea fara sa-i intereseze contextul.

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Makino, on 05 mai 2019 - 20:57, said:


... nu cred ca poti vedea "dovezile" . Politia aduna doar probele, nu acuza.... INTOCMESTE dosarul.
Dupa ce-au adunat "probele " acuzatoare, au inaintat procesul spre ... rezolvare la tribunal (14 zile). acolo poti sa-ti susti ev. nevinovatia , cu ajutorul (pe baza) unor dovezi . Fara lb. germana, e cam greu... Sunt avocati din oficiu, dar cum se va intelege cu ei ?
Ce risca daca esti gasit vinovat ? Nu stiu... nu ma pricep. Dar asa cum ai scris ,fuga de la locul accidentului (chiar si fara victime!) se pedepseste. Fapta se numeste

    Esti foarte amuzant !
     Politia este obligata sa-ti prezinte acuzatiile. Nu e ca in RO. De altfel pe tot teritoriul UE ai dreptul la un translator si un avocat din oficiu daca ceri asa ceva.
     A lovit un prapadit de indicator si nu se stie exact daca l-a lovit el.
     Probabil a trecut un imbecil pe acolo si a reclamat.
     Nu e fuga de la locul accidentului. Nu e fapta penala.
     Se poate alege cu o amenda

Edited by cspot, 05 May 2019 - 22:55.


#18
gheorgheilie12

gheorgheilie12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.05.2019
Am vorbit azi iar cu seful si mi-a zis ca a intrebat la politie de poze si au zis ca nu au.
Cred ca doar o declaratie data de careva care chipurile m-a vazut pe mine trecand pe acolo... acum nu stiu ce sa zic si sa cred.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate