Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Cum se pot indeparta negii de pe corp

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Skin tag este o bucatica de piele care creste in sus sau ramane (un exces) de la diverse alte afectiuni. E harmless. Teoretic la dermatolog o taie cumva si nu mai creste la loc.

In alta ordine de idei. Ba voi sunteti normali la cap ? Ce tratamente faceti voi pentru alunite ? Daca te joci cu alunitele poti sa faci cancer de piele. Alunitele, atata timp cat nu sunt din alea cancerigene (negre, mari, etc.) sunt pur si simplu estetice. De ce ti-ai pune viata in pericol pentru un rahat de alunita ? Wtf !?

Negii sunt altceva si sunt de mai multe feluri. La suprafata, sub piele, negi care apar doar in anumite zone, etc.

Inca odata, lasati alunitele in pace. Daca aveti impresia ca ar fi cu probleme sau pur si simplu e inestetica MERGETI LA DERMATOLOG.

#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,389
  • Înscris: 06.02.2008
Orice tumoră a pielii, așa cum sunt și așa zișii negi, se poate maligniza. Nu-i zgândăriți inutil, nu vă expuneți în orele de risc și excesiv la soare și mergeți la dermatolog, cel care vă poate indica cel mai bun tratament. Cancerul de piele e printre cele mai ușor de tratat tipuri de cancer în fazele incipiente dar și printre cele mai agresive în stadiile avansate, dând multiple metastaze.

Edited by caiuscorneliu, 05 May 2019 - 22:54.


#21
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Mde, eu acu vreo 20 de ani am ars vreo 3 negi cu lupa la soare. De ce ? Așa am gândit eu, că ori laser, ori lupă, tot un drac. M a usturat de m am pisat pe mine, dar a funcționat. Aia era mintea mea atunci.
La mintea de acum te as trimite la un cabinet dermatologic.

#22
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 Amaryl, on 05 mai 2019 - 23:00, said:

Mde, eu acu vreo 20 de ani am ars vreo 3 negi cu lupa la soare. De ce ? Așa am gândit eu, că ori laser, ori lupă, tot un drac. M a usturat de m am pisat pe mine, dar a funcționat. Aia era mintea mea atunci.
La mintea de acum te as trimite la un cabinet dermatologic.
Ma mir ca dupa 20 de ani esti tot aici,ai fost norocos sa scapi fara nimic dupa ce ai facut cele spuse mai sus.

#23
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Hai să fim serioși, organismul uman e foarte rezistent și suportă multe abuzuri :)
Mare diferență că i am ars cu lupa sau mă duceam la doctor sa i ardă cu nitrat de argint, parcă așa se numea substanța aia...

#24
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,557
  • Înscris: 25.04.2007

 iri_rim, on 05 mai 2019 - 21:07, said:

papilomi, negi.. cum s-or mai numi, astia fac viata un chin. skin tag suna a bold dar aici e vorba de un bold de carne/piele.
Am avut si eu asa ceva, candva in primii ani dupa insuratoare, dar am scapat de ei fara nici un tratament, s-au dus de la sine intrun timp relativ scurt. E drept ca nu erau multi si nici mari. Mi-a spus un dermatolog ca sunt provocati de un virus, papiloma si ca daca am imunitate buna dispar de la sine. Apar cand contractezi virusul si te expui la soare, eu intr-adevar, eram mort dupa mare si stateam in fiecare vara cumulat cam o luna pe litoral, plus ce-mi mai expuneam gatul in restul verii. Eu i-am luat de la sotie care cred ca-i avea de la maica-sa ca la soacra-mea i-am vazut initial si in numar mai mare. Deci nu-ti fa griji prea mari daca te stii cu imunitate buna, fereste-te o perioada de soare excesiv pe zonele afectate. Nu sunt periculosi ci doar inestetici.
p.s. Te rog sa ma scuzi pentru gluma din "Tom Sawyer", am crezut initial ca e vorba de negii copilariei.

#25
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
In cat timp se vindeca locul dupa o scoatare a nevului pigmentar prin electrocauterizare ? Stiu ca depinde de la om la om , dar vreau sa cunosc un interval de timp.

Edited by anonima1, 30 January 2020 - 07:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate