Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Divort

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Inițiatoare - La cum te exprimi pe aici și ce cazier are soțul nu mai divorța. Mai bine caută o cale de înțelegere că dacă soțul e taximetrist și tu te exprimi așa nici nu mai are rost să întrebe cineva ce ocupație ai. Cred că părinții tăi te vor PUPA când te vor vedea cu copilul la ușa lor.

Câte clase ai ? Dar soțul ? De ce ți se pare că e bună avocata lui ? Că a primit cu SUSPENDARE ? Aia primea și cu avocat și fără avocat, că nu era arestat să aibă nevoie de avocat.

Edited by MARlNMembruAnonim, 05 May 2019 - 16:20.


#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTsunnnami, on 05 mai 2019 - 15:56, said:

Eu as pleca in secunda asta.
Pleci la ai tai cu fata.
Pe urma... vedeti voi

Aranjati sa vina sa vada fata sa o ia in weekend etc. E si el parinte asa cum esti tu, si el are dreptul sa stea cu ea.
Nu as intreprinde nimic juridic deocamdata.
Vorbesti cu ai tai si taica-tu o sa-i tina piept.

Stati jos toti si ii explici ca nu poti trai in atmosfera aia.
Nu numai pentru tine, dar si pentru copil este nociv sa se dezvolte in atmostera aia.
Eventual ii spui si lui cand se calmeaza ca va trebui sa luati o decizie.

Nu intra cu forta si politia acolo unde nu trebuie s-o faci.
ii propui sa stati deparat si sa va intalniti de 2-3 ori pe saptamana sa vedeti cum decurge, poate isi schimba atitudinea, poate tu sa ti-o schimbi, ca poate ai si tu partea ta de vina pe care n-o scrii aici, nu ma intereseaza.

Intr-un regum de teroare NU AS TRAI, indiferent ce e la mijloc.

Inca o chestie si e bine sa ti-o imprimi in cap:
NU REPROSEZI NIMIC, spui doar cum te simti tu, REPROSUL e daunator, de acolo pleaca scandalul.
Tu spui doar cum te simti si nu ce ar trebuie EL sa faca

#39
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View Posttfmercedez, on 05 mai 2019 - 15:25, said:

pai daca te pretinzi mai in etate.. tu cum crezi ca poate fi amorul dupa aparitia copiilor (moartea pasiunii).
Pune si tu in calcul- ala pe drumuri cu munca, vine acas frustrat si se apuca de baute.  Cand sa mai si f...
nu la toti este la fel.

#40
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

View PostNicoletaAdriana93, on 05 mai 2019 - 14:00, said:

Buna ziua, am si eu o intrebare pentru cei care cunosc cazuri ca al meu.  Cam de cand sa nascut fetita noastră sunt numai certuri in familie adica intre mine si sotul meu. Daca zic ceva ne certam si ma ameninta ca ma bate, daca fac ceva gresit, ceva minor iar la fel se intampla. Ma injuea si ma jicneste in ultimul hal. Daca zic ca il parasesc ma ameninta ca nu imi da fata sa o iau cu mine. Fetita are 1 an si 7 luni. A stat 24 din 24 numai cu mine,tatal fiind mai mereu plecat la servici. Sta maxim 15 minute cu ea apoi ma striga sa stau sa am grija de fata. El acum mai are cam jumatate de an de executat cu suspendare pentru conducere sub influența alcoolului. Are sanse sa imi ia fetita? Adica sa ramana la el.  Nu pot pleca de la el pentru ca nu imi da fata si ridica mana la mine. Va mulțumesc!
nu iti ia nimeni copilul, omul mai are si cazier. poti pleca la ai tai cand e la serviciu si sa te duci la politie sa depui o plangere impotriva lui ca ai plecat de acasa din cauza ca se poarta urat si apoi mergi si depune actele de divort

#41
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
Am tot citit pe forum o vorba de duh care este aproximativ asa:
"Daca asculti numai capra, lupul va fi intotdeauna vinovat".
Asa ca putina retinere ar fi de preferat.

PS Este o probabilitate mare ca sursa comportamentului sa fie in dormitor.
Zic si eu ...

#42
NicoletaAdriana93

NicoletaAdriana93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.05.2019
Marin_Ion  de ce esti răutăcios??  Am liceul terminat. Recunosc ca poate nu ma exprim cum trebuie dar in acel moment faceam mancare si incercam sa aflu si parerea altora despre ceea ce ma intereseaza pe mine. Sotul meu are 10 clase dar nu cred ca clasele terminate fac diferenta intre a fi destept sau prost ori nesimtit sau sa stii sa respecti. Si telefonul cateodata scrie cuvîntul automat daca la asta te referi.   Nu ma intereseaza cate clase are sotul meu pentru ca daca ne iubim, ne intelegem ne respectăm este suficient. Am inralnit oameni cu facultate care dau prin gropi de bubuie,asa ca hai sa ne abținem de la asa ceva. Si inca ceva.... sunt avocati buni si avocati care nu își dau interesul, vor doar bani si pa la gara dupa.   La alcoolemia avuta de el crede-ma ca trebuia sa ia cu executare.  Si parintii mei sunt niste oameni minunati. Chear daca am dat-o in bara cu casnicia asta,usa lor va fi mereu deschisa pentru mine si pentru fetita mea așa cum de altfel ar face orice parinti pentru copilul lor...   Daca nu stii sau daca nu ai copii te rog nu comenta aiurea

#43
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Hai, gata, respiră și calmează te, o fi fost @MARIN_ION răutăcios, dar nici stilul de a scrie tău nu e chiar chiar academic.
Întâi citește și bagă la cap ce a scris @Tsunnammi și apoi, pt că pare că gândești, indiferent de exprimarea deficitară, gândește te ce a determinat schimbarea lui și încearcă să vb cu el despre asta.
Poate îi e pur și simplu frică să nu i poată oferi copilului tot ce și ar dori, mai ales în condițiile în care îl iubește așa mult iar stresul asta îl macină și îl omoară.
Sigur, greșește, nu e nimic de comentat aici, dar dacă ai posibilitatea să l faci să și constientizeze greșeala poate ar fi de preferat asta in locul unor măsuri radicale.

#44
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce sa se mai gândească, este clar, aparitia copilului l a trecut pe el pe planul doi si de aici a început un fel de avalanșă care a luat-o la vale. vina o poarta amândoi în aceiasi măsură. de remediat eu zic ca este deja prea târziu pentru ca initiatoarea nu vrea asta. ea a spus clar ca vrea sa plece si altceva nu o interesează.

#45
NicoletaAdriana93

NicoletaAdriana93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.05.2019
De ce nu înțelegeți ca am discutat cu el sa vedem ce putem face pentru a fi liniste si intelegere intre noi. Sa nu credeți ca imi este usor sa plec. Am tot incercat sa repar tot ce am crezut ca este gresit din partea mea. El nu imi zice ce îl supara si ce îl deranjeaza . Nu zic ca nu gresesc si eu  dar macar sa imi zica unde gresesc sa stiu sa nu mai fac sau sa nu mai spun etc.   Daca ași vedea o schimbare ca isi doreste sa ramanem o familie ( cu conditia sa nu ma mai injure, jicneasca si sa ma mai amenință)  nu a-și avea motiv de plecare. Sau sa o luam altfel.... daca într-o zi vine acasa sotul/ soția dvs ,il pui sa manance, il/o  intrebi cum a fost la servici si apoi vrei sa vorbesti cu el/ ea  despre ce imbinatatirile care trebuie facute la casa data de socrii si incepe sa înjure si sa zica ca stie el si ca eu habar nu am.  Si daca il intreb ce are zice ca nimic ca pun o intrebare de cc. Voi cum ati reactiona dragii mei. Tot discut mereu cu el mai exact la 2 zile de ce are comportamentul asta si nici in raspuns concret in afara de urmatorul raspuns: nu am nimic sau eu sunt nu stiu cum...  noi la 2 zile ne certam destul de tare pe niste nimicuri. Daca nu vreau sa iau parte la aceste certuri si vreau sa merg in alta camera cand vad ca incepe cearta vine dupa mine,daca stau si ascult ce imi zice, se inerveaza si mai tare ca i zic ce ma supăra pe mine. De aproape 2 ani stau asa cu cearta si panarama. Il inteleg ca poate e stresat de la servici dar asta nu inseamna ca trebuie sa se certe cu mine acasa. Si eu poate sunt nervoasa cateodata din cauza altora si nu ma razbun pe el. Daca ma despart de el stiu ca va avea de suferit si copilul de aceea am căutat sa fac cumva sa fie bine dar cine intelege e ok cine nu asta e.  Ni vreau sa se ajunga la politie si alte chestii care ar putea traumatiza copilul. Eu vreau pe cale amiabila fara atata tam tam. Sau daca nu vrea sa ne despartim atunci sa vad schimbarai in bine din partea lui si nu voi mai divorta. Daca eu sunt cea care am gresit, sa imi zice unde si cu ce am gresit sau ce il deranjeaza la mine cu siguranra ma voi schimba si eu pentru ca nu imi doresc sa dezbin familia dar nici nu pot sa stau sa fiu umilită, jicnita injurata.  Care dintre voi a-ti sta asa?? Nu mai ziceți ca mor de nerabdare sa plec si ca nu ma interesează. Vreau ca acest copil minunat sa creasca impreuna de ambii parinti. De fiecare data cand incerc sa stau de vorba cu el incepe sa tipe sa faca panarama.   Am sa procedez altfel:  eu trebuie sa ma duc la cumnatamea si trebuie sa stau acolo cam 2 saptamini pentru a sta si cu copilul ei deoarece este nevoita sa plece cu serviciul. Daca in 2 saptamini nu se vede schimbarea la el in bine mai mult de atat ce sa fac?? Cumnata sta in Bacau si noi in Roman. Deci in 2 saptamani, ar trebui sa isi cam dea seama daca imi simte lipsa si se va schimba  sau îi este ok fara mine. De lucrul acesta imi voi da si eu seama nu numai el. Este o proba pentru amandoi.

#46
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
pui problema gresit : fetita voastra nu are cum sa creasca normal si fericita intr-o familie unde cearta, insultele si bataile (care vor urma) sunt la ordinea zilei. mi se pare absurd sa iti doresti sa-ti cresti copila impreuna cu acest individ, ce exemplu va avea, in ce mediu va creste ?

ia gandeste-te putin : daca peste vreo 20 de ani fetita ta se afla exact in situatia in care esti tu acum, ce sfat i-ai da - rabda mama sau fugi cat vezi cu ochii ?!?!

intereseaza-te in orasul tau sau in cel mai apropiat oras daca exista adaposturi/centre de consiliere pentru victimele violentei/abuzurilor domestice.
esti foarte aproape de urmatoarea etapa, aparitia violentei fizice.
ca o parere personala, eu cred ca sotul tau are o relatie extraconjugala, de aceea ii "pute" tot ce faci sau zici tu.

http://www.fundatias...ramul-casa-blu/
https://violentaimpo...nta-in-familie/

#47
NicoletaAdriana93

NicoletaAdriana93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.05.2019
Multumesc pentru sfat! Eu nu stiu cum sa mai procez.... unii ma judeca daca plec altii ma judeca daca raman.  Eu vreau doar un mediu liniștit pentru fetita.  Am sa mai vorbesc si cu el o data sa vad ce dezizie voi lua. Ori se schimba ori voi lua viata in piept singura, alaturi de familia mea care ne iubeste necondiționat. Il voi lasa sa o vada de cate ori doreste, nu i voi interzice acest lucru. Si relatia dintre mine ai sot se va rezona doar la buna ziua si in privinta copilului.

#48
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
E forum, lumea te judeca pentru orice. Ignora-i si ia-ți informațiile de care ai nevoie. Printre aceste judecați sunt ai sfaturi utile.

Recomandarea mea e sa discuți cu el, fără acuzații. Expui situația, spui ca nu ești ok nici cu situația actuală, il lasi pe el sa tragă singur concluzia ca ar trebuie sa schimbe ceva la el. Dacă nu o face, ii dai de înțeles ce urmează sa se întâmple.

#49
NicoletaAdriana93

NicoletaAdriana93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.05.2019
Multumesc frumos penttu sfaturi

#50
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Prea multi profesori de gramatica pe forum! Doamna are nevoie de sprijin moral, nu de critica aiurea

#51
NicoletaAdriana93

NicoletaAdriana93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.05.2019
Multumesc

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcorinadaniela, on 06 mai 2019 - 09:41, said:

pui problema gresit : fetita voastra nu are cum sa creasca normal si fericita intr-o familie unde cearta, insultele si bataile (care vor urma) sunt la ordinea zilei. mi se pare absurd sa iti doresti sa-ti cresti copila impreuna cu acest individ, ce exemplu va avea, in ce mediu va creste ?

ia gandeste-te putin : daca peste vreo 20 de ani fetita ta se afla exact in situatia in care esti tu acum, ce sfat i-ai da - rabda mama sau fugi cat vezi cu ochii ?!?!

intereseaza-te in orasul tau sau in cel mai apropiat oras daca exista adaposturi/centre de consiliere pentru victimele violentei/abuzurilor domestice.
esti foarte aproape de urmatoarea etapa, aparitia violentei fizice.
ca o parere personala, eu cred ca sotul tau are o relatie extraconjugala, de aceea ii "pute" tot ce faci sau zici tu.

http://www.fundatias...ramul-casa-blu/
https://violentaimpo...nta-in-familie/

Sunt de acord cu ce-ai scris, mai putin ca ar avea pe cineva.
Daca ar fi asa nu s-ar mai interesa de fetita.

View PostNicoletaAdriana93, on 06 mai 2019 - 09:55, said:

Multumesc pentru sfat! Eu nu stiu cum sa mai procez.... unii ma judeca daca plec altii ma judeca daca raman.  Eu vreau doar un mediu liniștit pentru fetita.  Am sa mai vorbesc si cu el o data sa vad ce dezizie voi lua. Ori se schimba ori voi lua viata in piept singura, alaturi de familia mea care ne iubeste necondiționat. Il voi lasa sa o vada de cate ori doreste, nu i voi interzice acest lucru. Si relatia dintre mine ai sot se va rezona doar la buna ziua si in privinta copilului.

In cazul tau eu as pleca la parinti.
Si FARA NICI UN REPROS, ci numai cum te simti tu, ATAT, reprosuri zero.
Eu dac-as injura-o pe nevasta-mea, EU mi-as face geanta si as pleca.
Nu exista familie unde nu exista respect.
Singura problema e fetita.
Care nu este numai a ta, si, in cazul unei despartiri, trebuie sa-i faci si lui loc.
As incerca 2 luni intai, tu, la parinti, el acasa, fetita la tine, la el in weekend si joia dupa amiaza.
Apoi vedeti. Iti pui pe hartie ce te deranjeaza la el FARA SA INDICI CUM TREBUIE SA SE SCHIMBE.

Daca exista injuraturi si lovituri, asta nu e acceptanbil
Poate nu va potriviti, de ce sa fortati? pentru ce?

Dupa 2 luni mai poate exista o incercare, dupa care, divortul si pensie alimentara, din partea ta, daca judecatoria ii da fetita lui sau din partea lui daca fata ramane la tine.
In nici un caz nu as facea compromisuri de la respectul meu numai ca sa stau cu fetita. Aia e egoism si se rasfrange asupra fetitei.

#53
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nici măcar o înjurătură mai in gluma bre..? :(
atunci de ce te mai însori??

#54
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
tsunnnami, ma faci sa zambesc.... amar.
tie ti se pare ca acel individ chiar e un tata bun pentru fetita, ii pasa de ea cu adevarat ? sta cu ea cateva minute, ca si cum ar fi un animalut de companie dragut, dar cand copila incepe sa planga sau sa-l deranjeze, repede i-o paseaza mamei. el nici macar nu stie cum s-o aline daca plange, sau sa-i schimbe un scutec.
pai daca nevasta lui ar fi internata in spital sau ar avea o mana/un picior rupt, punem pariu ca n-ar fi capabil sa reziste cu fetita mai mult de o ora, si o va pasa imediat in grija parintilor lui, ca nu se descurca, pentru ca habar nu are de fapt cum este sa ai grija toata ziua de un copilas atat de mic ?
iar faptul ca ii cumpara copilei diverse lucruri/jucarii, este pentru a o atrage de partea lui si pentru a compensa, inconstient, faptul ca nu petrece timp de calitate cu copilul.
in felul lui ciudat si egoist, acest om si-o iubi copila, nu zic nu.
dar ca tata, sot si model pentru copil - este egal cu zero. asta nu e om langa care sa poti avea o viata linistita.
certurile si insultele nu vor dura o vesnicie...va sosi momentul in care isi va lovi sotia...si ea, ca o fraiera, dependenta deja de abuzatorul ei, va rabda si va indura, daca nu va reusi sa iasa din aceasta relatie abuziva si toxica.
ea nici macar nu-si da seama ca prioritatea ei este acum fetita, pe care trebuie s-o scoata urgent din acest mediu, sa n-o mai expuna certurilor si tensiunilor din familie. un copil atat de mic inca nu intelege, DAR SIMTE. si il afecteaza, acum si pe viitor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate