Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Terenul de sub casă e tot al tău!

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#127
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

 filipxxx, on 06 mai 2019 - 17:45, said:


Ma indoiesc ca ai lucrat vreodata in gradina de legume sau livada, dar ca tine cred multi care isi iau gradina de 3 mii de metri si apoi isi dau seama ca nici sa taie iarba nu fac fata. :) Doar ca sa nu mai mentionez sapatul pe care lam dat exemplu mai extrem, un fir de rosie daca il lasi in pamant bun si udat corect pana toamna se face cat un gard viu, de copaci ce sa mai zici. Si daca le dai o stropire pe an fara sa ii tunzi tot trebuie sa strangi niste zeci de saci de frunze. Cu verdeata in general esti safe de munca, daor ca si acolo sunt niste taieri daca vrei sa manaci verdeata si nu iarba :)
Întâmplător la tara am aproape 10000m, juma porumb și salcâm, 1000 vie, vreo 40 pomi, restul e gradina și curtea.
Oricum, nu de asta e vorba, nu sunt subiectul grădinile de mii de mp, cine pune câteva cepe și câteva fire de roșii în aia 500 de metri de-i are în jurul casei, o face din hobby, chiar nu-i pasa de tehnica copilirii roșiilor. Sau foarte bine, poate îl interesează doar gazon, si ceva anexe gen grătar, foișor, balansoar.

#128
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Revizitez acest topic pentru ca nu mai primisem de mult intrebarea. Azi de la unul din banerele mele suna un nene (deci vazuse cu ochii lui ce se vinde), care dupa ce afla toate informatiile, printre care Y=teren si X=amprenta cladire, se apuca sa faca cu glas tare socoteala: aha, deci curtea este Y-X. In raspund, nu, terenul este Y, cumparati si suprafata de sub casa.

Daca darami cladirea, oare terenul ramane tot Y-X sau devine Y?

#129
Mishu_Skynet

Mishu_Skynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.01.2008
curtea este intr-adevar Y-X din pacate pentru cei care incearca sa vanda case mari aflate pe terenuri mici. se strange menghina baieti incepeti sa simtiti voi ceva prin stomacel asa? cum a zis cineva acum ceva timp: ce nebunie incep sa aiba cumparatorii pretentii....unde s-a ajuns..

#130
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
S-a ajuns ca sunt doi factori care conlucreaza:
- Romanii au inradacinata istoric mentalitatea de țeapă, de unde prima frica intr-o tranzactie este ca nu cumva sa fie tepuiti; cei care pun aceasta intrebare se simt tepuiti cand afla suprafata totala de teren, pentru ca, prin teapa, i-ai vaduvit de terenul de sub casa, pe care l-ai ocupat (cu casa, dar e clar o teapa).
- Al doilea, romanii, traumatizati istoric in exercitarea dreptului de proprietate, intai de boierii care-i exploatau, apoi de burghezii care-i exploatau (sau asa merge povestea) si, in fine, de comunistii care le-au luat proprietatile (asta e foarte real) au ajuns sa nu inteleaga cum te raportezi la suprafata de teren, una dintre putinele resurse care nu se poate fabrica pe lumea asta. Adica nu inteleg ca si terenul de sub casa e tot al tau, nu le pasa pentru ca nu-i constientizeaza valoarea.

Pe scurt, ei cumpara doar casa, terenul de sub casa nu conteaza, iar curtea e ceva ce le dai gratis, cat te lasa inima de tepar.

Bine, nu intamplator intrebarea aceeasta apare cu mult mai mare frecventa de la cei care oricum nu-si permit sa cumpere, dar eu va povestesc ca sa ne amuzam si sa vad cum va zbateti sa descoperiti intelesuri pe care vrea teparul asta sa le tina ascunse.

O alta consecinta a mentalitatii de teapa este ca in comunicarea pe forum sigur vrea teparul sau prostul ala sa spuna altceva si e de datoria fiecarul roman sa gaseasca si sa dezvaluie sau, daca e posibil, sa ostracizeze intelesurile ascunse si teparul care le afirma.

Dar imi place sa sper ca exista si persoane mai tinere, care inca nu au proprietati si dupa acest topic le ramane in spatele memoriei o idee latenta ca si terenul de sub casa e tot al lor, adica singurul motiv pentru care va povestesc acestea pe topic. Ceea ce desigur voi nu veti crede ca am doar acest obiectiv dezvaluit chiar din titlu si veti cauta sa gasiti modalitati prin care teparul care vrea sa vanda case tepuieste.

#131
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Sper ca nu uiți sa le amintești și ce mulți metri cubi de aer au deasupra proprietății...

#132
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007

 Louisy, on 19 iunie 2019 - 08:34, said:

Revizitez acest topic pentru ca nu mai primisem de mult intrebarea. Azi de la unul din banerele mele suna un nene (deci vazuse cu ochii lui ce se vinde), care dupa ce afla toate informatiile, printre care Y=teren si X=amprenta cladire, se apuca sa faca cu glas tare socoteala: aha, deci curtea este Y-X. In raspund, nu, terenul este Y, cumparati si suprafata de sub casa.

Daca darami cladirea, oare terenul ramane tot Y-X sau devine Y?
am subliniat partea care-ti scapa. omul a precizat clar, ”curtea ” este si tu insisti sa-l contrazici cu ”terenul este”.  pentru un om care doreste casa si teren in jurul casei este foarte ok ce a precizat.
in alta ordine de idei, tot doresti sa induci parerea ca oamenii sunt prosti ca se tem de tepe si ca sunt tampiti  ca nu cred ceea ce li se prezinta, ceea ce vad. nu mai stiu cu ce ocazia am ajuns pe link-ul ce o sa-l prezint mai jos, dar am ajuns.
https://www.cabral.r...pe-fara-numar/
p..s. atitudinea de superioritate, din pacate nefondata, este foarte daunatoare in domeniul vanzarilor, la nivel de mase. la nivel de nisa, tine figura la unii, altfel nu s-ar vinde masini de 3 milioane de euro. insa din pacate tu nu ai un produs de nisa, exclusivist. cu atitudinea ta tu trebuie sa convingi potentialul cumparator ca o sa fie mai destept. mai frumos, mai cu lipici la femei, mai opulent daca-ti cumpara casa .... si nu ai cum......de aici atitudinea ca toti sunt prosti si saraci, ce nu fac decat sa-ti consume timpul.

#133
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 Louisy, on 19 iunie 2019 - 08:34, said:

Revizitez acest topic pentru ca nu mai primisem de mult intrebarea.
problema ta nu este la nivelul solului, este la masarda! Posted Image

tre sa ai o mare problema sa nu intelegi de ce muritoru' de rand vrea sa stie cat este curtea fara sa mearga la topograf

Edited by dan210, 20 June 2019 - 09:03.


#134
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

 Louisy, on 19 iunie 2019 - 08:34, said:

Revizitez acest topic pentru ca nu mai primisem de mult intrebarea. Azi de la unul din banerele mele suna un nene (deci vazuse cu ochii lui ce se vinde), care dupa ce afla toate informatiile, printre care Y=teren si X=amprenta cladire, se apuca sa faca cu glas tare socoteala: aha, deci curtea este Y-X. In raspund, nu, terenul este Y, cumparati si suprafata de sub casa.
Io zic să revizitezi Dex-ul. Sau mai bine uite aici
curte sf [At: CORESI, EV. 107 / Pl: ~rți / E: ml *curtis, fr cour] 1-2 Spațiu împrejmuit în jurul unei clădiri, al unei gospodării etc.

Omul era perfect normal la cap. A socotit cîți metri pătrați are curtea. Sînt convins că știa că în preț intră și bucata de sub casă și mai sînt convins că nu îl interesa asta. Răspunsul tău a fost pe alături.
Ce nu vrei tu să pricepi e că lumea în general cumpără case pe care le va păstra drept pentru care e interesată și de cît e curtea. Și cum tu te încăpățînezi să nu furnizezi această informație, potențialul cumpărător și-o calculează singur.

Edited by radunic, 20 June 2019 - 09:35.


#135
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Îți dai seama ca de rușine evita subiectul. Stai sa vezi dacă avea o curte generoasa, cu asta începea prezentarea. Dar asa, el de fapt vinde un apartament pe pământ, și de aia evita subiectul.

#136
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Are perfecta dreptate radunic.

Cand cineva te intreaba cati mp are terenul, exista o foarte mare probabilitate sa se refere la terenul liber, la curte.

Tinand cont ca suprafata totala e peste tot prin acte, sunt sigur ca omul stie ca terenul are x mp si ca ii apartin.

Edited by CryTeku, 20 June 2019 - 10:06.


#137
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 radunic, on 20 iunie 2019 - 09:28, said:

Sînt convins că știa că în preț intră și bucata de sub casă și mai sînt convins că nu îl interesa asta.

 CryTeku, on 20 iunie 2019 - 10:06, said:

Cand cineva te intreaba cati mp are terenul, exista o foarte mare probabilitate sa se refere la terenul liber, la curte.

Am spus ca scopul acestui topic este exclusiv educativ, adica mi-am propus sa combat aceasta ciudatenie de gandire, cum ca terenul de sub casa nu conteaza. Ba conteaza, e necesar sa-l platesti, devii proprietar pe el (va reamintiti, teren nu se poate fabrica, e o resursa prin excelenta limitata) si in cele din urma poti, la randul tau, sa-l vinzi candva.

Ascultati de la oameni cu experienta in domeniu: cand intrebi cat e suprafata terenului, se subintelege ca te referi la suprafata supusa tranzactiei, nu la ce ciudatenii de calcule isi face fiecare. In niciun caz intrebarea despre cat e terenul nu se refera doar la teren neocupat.

Va spun acestea ca sa nu va faceti de ras cand vorbiti cu un proprietar si totodata ca sa puteti face comparatii obiective intre oferte. Daca va ganditi sa comparati numai terenul neocupat, va pacaliti singuri.

 slai, on 20 iunie 2019 - 09:59, said:

Îți dai seama ca de rușine evita subiectul. Stai sa vezi dacă avea o curte generoasa, cu asta începea prezentarea. Dar asa, el de fapt vinde un apartament pe pământ, și de aia evita subiectul.
E ceva ascuns, dom'le, sigur-sigur nu e ce scrie in clar. E o teapa, dar am descoperit-o, ha ha ha!
Spoiler


#138
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
combati, combati, dar cam ca'n caragiale. momentan ai reusit doar sa te faci de kko, dar topicul e binevenit, mai descreteste fruntile, e amuzant.

#139
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
@louisy , e clar ca nu intelegi care e diferenta dintre "curte" si teren proprietate.
Omul cand cumpara o proprietate deja stie din anunt suprafata totala, vrea sa stie in schimb exact cat este curtea de care se poate folosi. E logic si implicit ca terenul de sub casa este tot al lui, doar ca se foloseste de casa care este construita pe el , nu poate creste porumb pe el(de ex:) ) sau sa isi faca o bucatarie de vara pe el.
poate totusi ai sa reusesti sa intelegi pana la urma.
Succes!

#140
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
el e probabil frustrat ca are o cloaca de vanzare cu putin teren si ii vine lumea si-l intreaba "si terenul liber cat e?"... si cand aud, oamenii nu mai sunt interesati. si nah, omu' ne povesteste noua aici cat de cacat e romanu' ca-l intereseaza sa stie cat teren are disponibil dupa ce isi cumpara o casa.

#141
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 flp014, on 21 iunie 2019 - 16:31, said:

E logic si implicit ca terenul de sub casa este tot al lui, doar ca se foloseste de casa care este construita pe el , nu poate creste porumb pe el(de ex:) ) sau sa isi faca o bucatarie de vara pe el. poate totusi ai sa reusesti sa intelegi pana la urma.
Posted Image Marturisesc ca nu am luat in calcul aceasta ipoteza. Drept este ca cei cu intrebarea, pe langa ca sunt de regula nesolvabili, mai au si niste voci mai... rurale. te pomenesti ca ei incercau sa calculeze cat le vine subventia. Oare se da in zone centrale din Bucuresti, subventie pe porumb, ce stiti?

 laffin, on 21 iunie 2019 - 17:14, said:

el e probabil frustrat ca are o cloaca de vanzare cu putin teren
Spoiler


#142
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
E cel putin amuzant topicul asta. Parca-mi si aud copiii pe timpul zilei: "Tati, putem sa mutam casa de aici sa avem si noi loc de joaca"?... Iar noaptea sa o punem la loc...


#143
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Si totusi unii adulti au chiar aceeasi pretentie copilareasca. Daca copiii pot sa invete faptele vietii, atunci si adultii sunt datori sa invete cum e cu proprietatea. Pana acum nimeni nu a inventat casa construita pe neant. Cel mai aproape ar fi casa construita in capul vecinului, aka apartament la bloc.

#144
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 Louisy, on 21 iunie 2019 - 22:34, said:

Si totusi unii adulti au chiar aceeasi pretentie copilareasca. Daca copiii pot sa invete faptele vietii, atunci si adultii sunt datori sa invete cum e cu proprietatea. Pana acum nimeni nu a inventat casa construita pe neant. Cel mai aproape ar fi casa construita in capul vecinului, aka apartament la bloc.
tot nu inteleg de ce ai tu nelamurirea asta?
ce iti pare ciudat la intrebarea" ce suprafata are curtea"?
serios te intreb, de unde nelamurirea asta?
e logic si normal sa stii cat spatiu disponibil ai fara sa stai sa masori cu ruleta inainte de a cumpara. Vanzatorul trebuie sa iti spuna lucrul asta, nu este nimic de ascuns sau masluit.
este o chestie verificabila instantaneu aproape...
iti repet: terenul e una, curtea e altceva!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate