Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay
 Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina

Comanda US
 Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...

Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2
 Cum se scot banii de la NN ?

darlington

Care sunt cateva companii bune di...

Alimentare cont( top up), de pe c...

Inginerie Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
513 replies to this topic

schnupe

schnupe

Member

• Grup: Members
Mi s-a parut interesant: unii pro au cerut mirrorless, dar, majoritatea pro vrea DSLR in continuare din motiv de viewfinder optic.

Cerintele: greutate, autofocus si viteza de transmitere date. Nu eye af, ibis, si o gramada de altele.

S-ar putea sa aiba dreptate, 1 dx se adreseaza unei alte categorii.

Pe de alta parte, au inglobat functii ML. Probabil testeaza zona pro cu treaba asta. Nici nu puteau sa recunoasca ca inca nu au pregatit un ML de serie 1.

Impresia mea este ca ii cam doare la basca de cei care au trecut pe Sony, in partea pro sunt in marja de eroare, ca sa zic asa...

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

• Grup: Senior Members
Durerea la basca tine pana cand o sa-i doara tare la buzunar. Atunci, subit, mirrorless devine foarte interesant si pentru ei.

edri

edri

Senior Member

Da, asta se va intampla cand profesionistii tineri si hibrizi (cum zice nenea ala de la Canon) vor deveni maturi si cei maturi de acum vor iesi la pensie. :)

schnupe

schnupe

Member

Sigur, asta spun si eu.

Canon nu ofera minunatii tehnice, li se falfaie de vizionarism si inovatii socante. Lucreaza pe bani, daca stoarce banii in continuare din profesionisti( si sper ca e evident ca zona pro nu e formata din papagali si fanboi decerebrati plini de banet ), fara sa fie nevoit deocamdata sa ofere ML-uri pro, asta e!

Totusi, directia e clara, se anunta in continuare obiective pe RF, astea nu se fac asa, aiurea, pentru ML-uri obosite gen R. Cand vor aparea suparaciunile mari si foarte scumpe,300 2.8- 400 2.8-600 f4, pe montura noua, atunci ne pregatim de ML-urile gen DX. Asa spun eu, poate ma insel, dar cred ca vor lansa varfurile numai atunci cand va exista o linie completa de tele-uri. Nu poti lansa pentru sport fara sa ai tele-uri, nu sta niciun profesionist sa insurubeze adaptoare.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

View Postschnupe, on 13 noiembrie 2019 - 07:39, said:

Cerintele: greutate, autofocus si viteza de transmitere date. Nu eye af, ibis, si o gramada de altele.

S-ar putea sa aiba dreptate, 1 dx se adreseaza unei alte categorii.

Adica ce zice omul asta aici:
http://www.dslrbodie...-need-a-d6.html

Cu mentiunea ca ibisul e fix pix cand stai cu obiectivul de 3kg+ pe monopied/trepied si tragi subiecti care se misca destul de repede si ca eye AF-ul nu prea merge prin casti de fotbal american, ochelari de patinaj viteza samd :D.

schnupe

schnupe

Member

Da, exact aceleasi lucruri le-am citit si de la un pro pe Canon. Aproape identic!

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

Mdeh, degeaba te lauzi ca ai cel mai rapid si precis AF daca tre sa dai de 5 ori din deget ca sa schimbi ceva prin setari, sau daca bateria te tine numai 500 de declansari pe cind la aia cu AF la fel de bine utilizabil in viata reala bateria tine de peste 2 ori mai mult.
S.a.m.d.

Altfel, ce aveti, bre, cu EOS R-ul?
Catinel, catinel ... https://petapixel.co...ocus-in-action/

edri

edri

Senior Member

View Postschnupe, on 13 noiembrie 2019 - 11:01, said:

.....

Canon nu ofera minunatii tehnice, li se falfaie de vizionarism si inovatii socante. Lucreaza pe bani .....

De ce ar face altfel? Doi dintre producatorii cei mai inovativi Olympus si Fuji sunt cu un picior in groapa dupa ultimele stiri, Canon cu senzori mai slabi decat concurenta, la vanzari ii bate pe restu la fundu gol, cat se poate in conditiile pietei foto de azi.

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

Io nu-s de acord cu ce zice schnupe.
El si-a pus ochelarii de cal si se uita numai intr-o cutiuta din sertarul Canon.
Hai, nu topicul asta, dar macar toate patentele alea care sunt insirate de-a lungul anilor pe canonrumors il contrazic cu argumente solide:
https://www.canonrum...r-the-ef-mount/

Edited by Taxon, 13 November 2019 - 12:01.

schnupe

schnupe

Member

Patentele sunt una, ce implementeaza concret e altceva. Acolo sunt patente pentru " noile" tele-uri?  Care-i marea noutate? Daca erau DO-uri si erau mai mici si mai usoare. da, era o chestie.

Vad ceva fabulos de revolutionar acolo, adica:  600mm f4 mk III are lungimea de 448 mm iar patentul ala nou da o lungime de 476.28 mm. Adica l-au lungit, ce pana mea de japanache! Mai scadem 50 de grame si il vindem cu inca 2000 de coco mai mult.

cristi_cost

cristi_cost

Member

Fiabilitatea conteaza mai mult pt Canon la categoria pro, drept dovada conservatorismul lor acolo. Au preferat sa implementeze/experimenteze pe camerele entry level noi functii/tehnologii si sa vada cum sunt primite inainte sa le bage pe celelalte camere. Si revin cu exemplul acelui posesor de doua 1dx2 cu peste 1.3mil declansari fiecare care, pt el cel putin, au contat mai mult decat toate functiile si tehnologiile bagate la alte marci.

Personal m-am lovit de situatia in care doar Sony sau Panasonic FF m-ar fi ajutat, exclus 43... in care am tras cu 100-200mm f2.8, 1/50-1/100s, iso 25k si in care 3-4 stopuri in plus din ibis pe care sa le impart intre iso si timp de expunere ar fi fost mana cereasca.

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

View Postschnupe, on 13 noiembrie 2019 - 13:00, said:

Care-i marea noutate?

Iarasi, privesti punctual.
Am dat un link, un singur exemplu, nu m-am apucat sa insir toate patentele pe care le-am vazut de-a lungul timpului.
Ca se pun sau nu in practica, asta nu inseamna ca cei de la Canon nu inoveaza, ca "li se falfaie de vizionarism si inovatii socante".
https://global.canon...9/20190108.html
si
https://www.patsnap....nnovation/canon

Edited by Taxon, 13 November 2019 - 13:38.

schnupe

schnupe

Member

Ok.

Cand am spus ca li se falfaie, m-am referit la greutatea cu care le implementeaza in aparate sau in obiective.

Restul e admiratie de fanboi.

Uite, un singur exemplu,stii ca ma intereseaza in pricipal wildlife-ul: ce sens are sa patentezi un superzoom, parca 200-600 mm, acum cativa ani, si atat. Nici macar un mulaj din plastilina nu am vazut.

Cate din patentele lor iesite din comun, practice, avantajoase pentru tine ca fotograf, le-ai vazut implementate in ultimii ani? Nu le mai numara ca le calculez eu. Zero.

O chestie faina erau tele-urile DO.
Au scos un 400 f4 si gata. Dar patenturile sunt.
Au patentat un IBIS alambicat.Patentat a ramas si ala.

Cristi are dreptate, se misca greu dar sunt fiabili. Iti faci treaba cu echipamentele lor.

Cat de greu au evoluat la DR, va mai aduceti aminte? Cat de greu au implementat prapaditul ala de
autoISO? Va amintiti?

Apropos de R. Am un prieten, fotograf de wildlife foarte cunoscut,cu tele de top, care a schimbat DX-ul pe 5dmk 4.Motivele nu le discut. Abia l-a luat si il schimba si pe asta cu R. Insa,nu se impaca deloc, dar deloc, cu EVF. Dar incerca sa se obisnuiasca si ii place ca e usor si silentios. Imaginea la ISO mare nu ii place comparativ cu DX-urile. El vede diferente mari la IQ, nu am motive sa nu-l cred. Bateriile se duc rapid, imi spunea ca ii trebuie 3.Adica, cateva observatii din practica unui fotograf, nu din citite pe site-uri.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

View Postkatran, on 13 noiembrie 2019 - 11:55, said:

Niciun producator foto nu o duce bine in conditiile in care piata s-a prabusit.
Nikon:
https://petapixel.co...-as-a-business/

Din cate stiu Nikon traieste exclusiv din foto.

Nikon are si o divizie care face echipamentele folosite in realizarea de senzori foto/memorii/microprocesoare care in acest moment e profitabila (cand divizia foto era super profitabila, divizia 'precision' era pe pierdere...).

Si mai au o divizie medicala dar din cate stiu inca nu e profitabila.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

https://www.nikon.co...inance/segment/
Are mai multe, ca dealtfel toti ceilalti care au diverse directii, fiecare cu specificul ei, posibil sa fie independente sau sa se sustina una pe alta, dupa caz. E si complicat sa stam noi aici sa despicam firul si sa vedem diviziile fiecaruia daca e profitabila sau nu, etc. Cat timp avem un aparat, sanatate si lumina buna, restul nu conteaza.

Edited by crokodilu, 13 November 2019 - 15:28.

edri

edri

Senior Member

View Postcristi_cost, on 13 noiembrie 2019 - 13:14, said:

... exclus 43...

De ce?

cristi_cost

cristi_cost

Member

View Postedri, on 13 noiembrie 2019 - 17:54, said:

De ce?
Ma indoiesc ca s-ar fi descurcat mai bine in acele conditii fie si cu ibis. Sunt facute cu o lanterna de buzunar la care i-am reglat intensitatea luminii atat cat sa fie ei comfortabil si sa nu-i stresez( ca si proba foloseste aceleasi setari ca sa-ti dai seama ca tolerenta lor era destul de mica, lumina fiind destul de slaba in cazul de fata), ca altfel as fi putut folosi foarte bine si flash-ul. Si mai am 'n' exemple in care un ibis m-ar fi ajutat. Ma bate gandul de ceva timp sa iau un m43 cu un tele pt wl dar sunt constient ca nici acela nu o sa suplineasca neajunsurile pe care le am acum.

Attached Files

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

Poate si de asta s-au ieftinit 5Ds-urile?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate